Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Muzica pentru suflet
Open Source Church - Christian Brainstorming Unleashed > Resurse > Audio-Video
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
myosotis
So... iata-ne si aici. Tocmai am descoperit o piesa (gratie lui icsicsics, care mi-a sugerat si deschiderea acestui nou topic) despre care skeptic zice "ai descoperit si tu america" smile.gif si are dreptate. piesa nu e noua decat... pt mine.

Incep topicul cu piesa Above all. Vezi linkul:

http://www.youtube.com/watch?v=M9C_1imlGRE

Sau in alta varianta:

http://www.youtube.com/watch?v=_aicOiTUPF0...feature=related

Hope you'll enjoy it as much as I do. And Happy Sabbath to all of you!

PS: Poate sunt/vor aparea si alte modalitati de a face aici o arhiva.
myosotis
Acum ceva vreme eram super-down. Si am primit pe mail de la un preten d-al nostru comun piesa asta, pe care o avem si noi in romana. Dar cuvintele sunt grozave. Mi-au facut teribil de bine. Enjoy!

http://www.youtube.com/watch?v=cxyBMQJuTuc...player_embedded
skeptic
QUOTE (myosotis @ Nov 27 2009, 11:24 PM) *
Acum ceva vreme eram super-down. Si am primit pe mail de la un preten d-al nostru comun piesa asta, pe care o avem si noi in romana. Dar cuvintele sunt grozave. Mi-au facut teribil de bine. Enjoy!

http://www.youtube.com/watch?v=cxyBMQJuTuc...player_embedded

Daca veneai la debrecen, o ascultai live. A fost piesa care a incheiat concertul. (exceptie bisurile). Mi-au atras atentia si mie versurile, primele doua strofe sunt extraordinare (in special a doua: ”I know how fear builds walls instead of bridges; I'll dare to see another's point of view.” )
Versurile in romana sunt departeeeeeee, departe. Explicatia e faptul ca din cate stiu eu versurile de mai sus sunt scrise de Gloria Gaither.
icsicsics

polihronu
QUOTE (icsicsics @ Dec 4 2009, 12:30 AM) *
http://www.youtube.com/watch?v=kBDHVToCe90

(dike, vaz ca ti-a iesit cu clip de YT. cum embeduieste si baietu' content AV?)

Din cite stiu destul de simplu. Trebuie doar sa iei de pe YT codul pentru embed (in dreapta de obicei, in caseta cu info) si sa-l peistuiesti in mesaj unde vrei tu.
icsicsics
QUOTE (polihronu @ Dec 4 2009, 02:30 AM) *
Din cite stiu destul de simplu. Trebuie doar sa iei de pe YT codul pentru embed (in dreapta de obicei, in caseta cu info) si sa-l peistuiesti in mesaj unde vrei tu.

sad.gif e rau scriptul, nu vrea. uof!
eretik
Merge. Ti l-am editat eu. Trebuie doar sa dai acolo HTML On - Auto Line Break.
O sa postez un topic cu howto cand am vreme.

Pe scurt: Dati "Add reply", dati paste la codul de embed (nu la link!!!) de pe youtube, din casutele din dreapta.
Apoi alegeti din drop-downul de sub text "HTML on, auto line break", ca altfel apare codul si nu il interpreteaza.

Atentie! Fereastra nu apare decat dupa ce dati OK si reveniti la forum.
eretik
danny

O melodie frumoasa , cu un text deosebit , pe care o ascultam cu placere in familia noastra . Atat cei mari , cat si cei mici . M-as bucura mult daca cineva ar prelucra o versiune in limba romana.
Ianis
danny, uite versiunea in limba romana, cantata de o voce extraordinara

http://rapidshare.com/files/340408712/06-0...ti_eu_.mp3.html
skeptic
QUOTE (Ianis @ Jan 24 2010, 06:23 PM) *
danny, uite versiunea in limba romana, cantata de o voce extraordinara

http://rapidshare.com/files/340408712/06-0...ti_eu_.mp3.html

Incearca sa o uploadezi in alta parte. Pe 4shared de exemplu. E chin sa dai jos de pe rapidshare.
Ianis
http://www.megaupload.com/?d=0MVSN67Y
danny
Ianis, multumesc frumos pt versiunea romana! Ideea de a introduce portiuni cantate si la vocea a doua (duet ) , mi se pare binevenita . Orchestratia mi se pare reusita , mai putin stilul de ritm ales , parca nu se prea impaca cu textul melodiei . Dar , oricum apreciez pozitiv efortul facut de respectivul . Apropo , stii cumva cine canta aceasta versiune , si daca are cumva vreun album scos ?

PS. Abia dupa ce postasem , am abservat ca e vorba de Florin Astefanoaei .
myosotis
Apropo, cine ma cunoaste stie ca sunt pentru muzica crestina traditionala. De curand insa, descoperind Women of Faith, nu am putut sa nu ma intreb de ce ele se bucura cantand si noi nu. Spunea chiar cineva in commenturile la unele piese de-ale lor ca fetita ei de 2 ani danseaza prin casa la piesa asta si bate din palme. Daca un copil se bucura pe o astfel de muzica, o fi rea? Intreb si eu... Stiu ca, daca sunt down, o gasesc reconfortanta. Astept pareri.

Ianis
Il cheama Florin Astefanoaie , este solistul Operei Romane din Cluj-Napoca, piesa e de pe albumul Sunt... din 2003. Daca vrei si alte piese, anunta-ma.

uite un link cu el:

danny
Ianis , ti-as fi recunoscator pt mai multe detalii . cautand cu gogal , am gasit si partitura in versiune pt grup barbatesc : http://download.crestin.tv/azsbellu/Partit...20eu653_pdf.pdf
Ianis
Nu stiam ca se canta si la azs. Multumesc de partitura.

Mi-a placut vocea lui, e adevarat ca are accente dramatice. Multumesc pentru clipul lui Fernando Ortega, m-a facut sa caut albumul de fata.

Daca tot s-a postat si din genul worship pe aici, sa indraznesc sa aduc si eu unul din clipurile mele preferate de la Michael W Smith, clip care rezoneaza cel mai bine cu latura mea harismatica smile.gif (am avut o experienta live deosebita la Budapesta)

icsicsics
QUOTE (Ianis @ Jan 24 2010, 08:16 PM) *
Il cheama Florin Astefanoaie , este solistul Operei Romane din Cluj-Napoca, piesa e de pe albumul Sunt... din 2003. Daca vrei si alte piese, anunta-ma.

faina piesa!

numa' ca am cautat personajul nitel pe net si-am avut ceva emotii...

Gardianul - Ieseanul care si-a decapitat mama a scapat de puscarie ...
29 Aug 2008 ... Florin Astefanoaie, ieseanul de 39 de ani care si-a decapitat mama, a fost declarat oficial fara discernamânt. Hotarârea finala a fost luata ...
www.gardianul.ro/Ieseanul-care-si-a-decapitat-mama-a-scapat-de-puscarie,-dar-va-fi-internat-pe-viata-intr-un-ospiciu-s119578.html - În Cache

brrrr... tongue.gif
danny
Gardianul - Ieseanul care si-a decapitat mama a scapat de puscarie ...
brrrr...

icsicsics esti sigur ca nu e coincidenta de nume ? Brrrrrr.....
Eu unul nu cred ca un solist al operei din Cluj sa fi ajuns in halul ala ce zice ziarul iesean.
Ianis
Simpla coincidenta de nume smile.gif
polihronu
Ce ziceti, asta e muzica pentru suflet? smile.gif

Ianis
Of course smile.gif
Cine oare poate canta Bach ca si Glenn Gould (si la pian si din gura biggrin.gif)?
icsicsics
voua va arde de glume, ai?

air_kiss.gif
danny
Hai sa vedem daca mai are cineva aceleasi preferinte muzicale de suflet ca si mine :

Mi-a plcut mult ideea de a realiza un mixaj , cu difieriti artisti , fara ca acestia sa cante impreuna in acelasi loc . Voua cum vi se pare ?
myosotis
Da, grozav. Am fost foarte impresionata cand am vazut prima data smile.gif Fain ca ai pus aici linkurile smile.gif
icsicsics
QUOTE (danny @ Jan 24 2010, 10:54 PM) *
Hai sa vedem daca mai are cineva aceleasi preferinte muzicale de suflet ca si mine :

Mi-a plcut mult ideea de a realiza un mixaj , cu difieriti artisti , fara ca acestia sa cante impreuna in acelasi loc . Voua cum vi se pare ?

rolleyes.gif

zuper, danny!

si uite-asa ne-am ales si cu departamentul orei muzicale? cool.gif
danny
si uite-asa ne-am ales si cu departamentul orei muzicale??

Cand am ascultat piesele pentru prima data , mi-as fi dat leafa pe cateva luni , numai sa ii aud cantand odata la amvon , la un program muzical . Poate asa ne vom simti si noi generatia mai tanara cu adevarat impliniti . Mai ales as fi adus vreo cativa dintre cei de culoare sa ne invete ce inseamna sa pui expresivitate in pronuntarea cuvintelor atunci cand canti . Voi i-ati invita sa cante la vreun "serviciu devin" ?
icsicsics
QUOTE (danny @ Jan 24 2010, 11:30 PM) *
Voi i-ati invita sa cante la vreun "serviciu devin" ?

si-as canta si-impreuna cu ei!
Ianis
Acappella - We Have Seen His Glory

Ofra Haza - Yerushalaim Shel Zahav (Jerusalem of Gold)

Elvis Presley - If That Isn't Love

myosotis
Ianis, faina selectie smile.gif Acappella, Ofra Haza si Elvis smile.gif Imi place si mie cum canta Ofra Haza Yerushalaim. So, merci ca le-ai inserat aici, sufletul meu e bucuros smile.gif
eretik
icsicsics
pentru multi ani, cu asta-mi incepeam fiecare seara de vineri:

polihronu
Triplex propune muzica foarte buna. Cautati insa o alta inregistrare - altfel n-o sa va placa Recviemul german al lui Brahms. Pentru prezentarea unei alte versiuni, plus mici comentarii despre opera, urmariti clipul de mai jos.

Mi se pare cit se poate de interesant ca recviemul lui Brahms, pe texte exclusiv biblice, este socotit adesea "mai putin religios". Autorul insusi l-a vrut un "recviem uman(ist)". Evident, lipsesc cu desavirsire anumite doctrine din teologia crestina - nemurirea sufletului, iadul s.a. Biblia ESTE mult mai omeneasca decit poate tolera insasi teologia crestina.
icsicsics

aici, nitica inspiratie in plus. wink.gif
icsicsics
in lumea asta in care sunt acu' e vreme de facut copii. surprise.gif

da' cum riscam sa iasa morocanosi si mohorati tongue.gif las in fundal sunete in spiritu' zilei si locului: http://www.live365.com/cgi-bin/mini.cgi?st...86&from=rma
The real deal
polihronu
Welcome, The real deal! Tx for the music. Pot sa intreb? "D C" din numele religiei tale compun o intrebare? smile.gif
The real deal
QUOTE (polihronu @ Apr 12 2010, 01:04 PM) *
Welcome, The real deal! Tx for the music. Pot sa intreb? "D C" din numele religiei tale compun o intrebare? smile.gif

Merci de primire . 7 zile d day c crestin. Melodia este una din preferatele mele.
Ianis
Cea mai inedita punere in scena a oratoriului Messia de Handel, pe care o stiu. Fara cuvinte.....

Si aici linkul cu playlistul ce contine partile in ordine

http://www.youtube.com/watch?v=8qgeVZPWxyk...&playnext=1
bnc
Pun aici aceasta melodie care are niste cuvinte extraordinare.
Sunt un frate tânar, care crede în dreptate,
Am ochi negri, dar am mâinile curate. . . . . .
Ma-nclin si pun în balanta ce-i sfânt cu ce-i efemer. . . . . .
Ne-am saturat de palavre . . .
Ni-e lehamite de marsuri, de tromboane si plocoane,
De blazoane, de canoane si fasoane.
Fiindca banul si prostia sunt pericole morale . . .
Sa-ncercam sa facem noi
Un oras fara pacate.
Ploaia care va veni
Le va potopi pe toate.
Display
Piesa asta este absolut superba. Daca stie cineva si versurile in limba romana, chiar il rog sa le posteze.

P.S.: imi pare rau ca nu stiu sa postez in asa fel incat sa poata fi vizionat direct aici. Rog un moderator sa faca oficiul asta. Multumesc!
icsicsics
QUOTE (Display @ Apr 16 2010, 04:51 PM) *
Piesa asta este absolut superba. Daca stie cineva si versurile in limba romana, chiar il rog sa le posteze.

stralucitoare interpretarea! clapping.gif angel.gif rolleyes.gif

display, chiar si numai pentru ca mi-ai reactivat niste nervi sensibili merita sa ma apuc sa scormonesc pentru a-ti da de stire!

imi scapa acum titlul insa e una dintre piesele de rezistenta din trecutul din ce in ce mai indepartat al subsemnatului. ceva de genul "cat mi-e dor de edenul de aur... cu placutele sale izvoare... cu pomul vietii pe maluri" iar la refren "aleluia si iar aleluia". sa fie "trambite de argint", "cantarile sperantei"?!

poli, myo, ske... voi ce stiti?
Display
XXX, eu imi amintesc ceva de genul "cat mi-e dor de caminul de aur", si la refren la fel "aleluia si iar, aleluia / pentru Domnul Isus, aleluia..... in veacuri de veacuri eterne / aleluia, in veci voi canta". Nu cred insa ca apare in colectiile mentionate de tine.
Ianis
Natalie Grant - The Real Me

polihronu
QUOTE (icsicsics @ Apr 16 2010, 09:33 PM) *
poli, myo, ske... voi ce stiti?

Am intrebat si eu pe altii: "Mult mi-e dor de caminul de aur". E-n Trimbite.
Display
Multam' fain, poli!
O sa va cam zapacesc eu cu limba rusa, dar, tot de suflet (sufletul meu cel putin):

Sper sa va placa macar 10% din cat imi place mie.
polihronu
I love the idea smile.gif

More about the composer and his work.
myosotis
poli, this is sooo cool smile.gif si o idee, intr-adevar, geniala. poate ar trebui sa incercam si noi niste repetitii de felul asta. nu de alta, dar as participa si eu wink.gif
Display
King's Singers - Masterpiece: a history of the last 400 years of Western classical music

Fiul Risipitor
Eric Whitacre - Nox Aurumque

Eric Whitacre - Sleep
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2018 Invision Power Services, Inc.