IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

13 Pages V  « < 11 12 13  
Reply to this topicStart new topic
Vasile Feresteanu, o problema incomoda, un precedent periculos
Sondaj
Credeti ca decizia Bisericii de a-l reprimi pe Vasile Feresteanu a fost una corecta?
Da [ 4 ] ** [10.26%]
Nu [ 35 ] ** [89.74%]
Total Votes: 51
Guests cannot vote 
Rasputin
post Jan 18 2014, 10:48 PM
Post #241

Membru
**

Group: Members
Member No.: 30,640
Religia: cea mai buna

QUOTE (myosotis @ Jan 6 2011, 11:14 PM) *
Am mai scris anterior - am vorbit cu persoana numita chiar in perioada in care "ardea" problema. Mi-a spus asa referitor la VF "Nelegiuirile lui au ajuns pana la cer." So... nici urma de invidie. De fapt, cam ce ar fi de invidiat? In afara de memorie?

Sa inteleg ca tu ai vorbit cu NB? Pai daca el a spus ca nelegiuirile lui VF au ajuns la cer .. ale lui unde au ajuns? NB a uitat cand era la gruparea aceea de ''rezistenta'' incercand sa vada daca au ajuns sfintirea stand toti dezbracati, barbati si femei unul langa altul? Era vremea institutului si din cauza asta a fost si dat afara. Acele nelegiuiri nu erau strigoatoare la cer? Si faptul ca NB a fost acolo cu el nu mai e barfa pentru ca personal cunosc pe conducatoarea grupului, maritata azi cu un barbat pe care nu de putine ori l-am intalnit. Stiu bine istoria marelui evanghelist NB. VF e pui mic pe langa marele mincinos si inventator de minuni.
Go to the top of the page

+Quote Post
sisif
post Jan 19 2014, 12:23 AM
Post #242

rethinker

Member No.: 112
Religia: ?

make love not war

--------------------
you were sick, but now you're well, and there's work to do

+Quote Post
skeptic
post Jan 19 2014, 12:46 AM
Post #243

Autograph giver

Group: Root Admin
Member No.: 8

In cazul de fata, adevarul ar fi trebuit aflat de la politie, nu de la FP sau EN. Iar abuzul unui copil nu se compara cu nimic (in niciun caz cu o activitate liber consimtita de catre fiecare dintre participanti).

--------------------
"I want the truth!" "You can't handle the truth!"

+Quote Post
123
post Jan 19 2014, 02:14 AM
Post #244

Reptilian Antrenor de semizei

Member No.: 1,197
Religia: azs

Orice om care asteapta de la o alta persoana sa ii rezolve problemele sau sa ii faca dreptate isi merita soarta.

--------------------

Intru tu hani
Să-ńi beau cafelu
Mi veadi lumea
Şi ńi-adună gailelu

Va-ńi beau ună arâchie,
Va-ńi beau şi-un cafe
Va-ńi beau şi-ună ţiyare
Că hiu chihâie.

Voi s-dau di buḑâ,
Să-ńi vindic arana
Mi-acaţă hâryia,
Şi gulescu damigeana

+Quote Post
eretik
post Jan 19 2014, 11:58 AM
Post #245

Rogue Squadron

Group: Root Admin
Member No.: 1
Religia: Agnostic de Ziua a Saptea

QUOTE (Dragano @ Jan 19 2014, 04:14 AM) *
Orice om care asteapta de la o alta persoana sa ii rezolve problemele sau sa ii faca dreptate isi merita soarta.

Esti sigur? Eu stiu ca e tocmai invers, trebuie sa lasi autoritatile competente sa-si faca datoria.
Asa puteau fain frumos si tatii victimelor sa bage cate un cutit in nenea Feresteanu, nu crezi ?

--------------------
"...But you won't listen to reason. It's like playing Chess with a pigeon; no matter how good I am at chess, the pigeon is just going to knock over the pieces, crap on the board and strut around like it's victorious."

+Quote Post
Rasputin
post Jan 19 2014, 12:06 PM
Post #246

Membru
**

Member No.: 30,640
Religia: cea mai buna

QUOTE (skeptic @ Jan 19 2014, 02:46 AM) *
In cazul de fata, adevarul ar fi trebuit aflat de la politie, nu de la FP sau EN. Iar abuzul unui copil nu se compara cu nimic (in niciun caz cu o activitate liber consimtita de catre fiecare dintre participanti).

Politie? Pai cine sa depuna reclamatie? Prin partea asta de lume unde traim noi nu s-a gasit nimeni sa depuna reclamatie... Sau aveti alte informatii? Mai mult decat atat. Din cate stiu nici doamna abuzurilor sexuale cu nume de profet nu a putut face mai mult decat furtuna intr-un pahar cu apa. Tot prin partea asta de lume se stie ca exista trei variante posibile ca politia sa se manifeste in toata autoritatea ei plina de incompetenta. 1. Plangere de la un parinte. 2. Autodenunt (nu e cazul nu?) si 3. O autoritate abligata prin lege sa dea cu goarna la politie, adica: Psiholog, pastor, preot. In cazul trei trebuie probe si cum acestea lipsesc cu desavarsire noi vorbim precum urla cainele la luna. Ne mai facem si de ras ca pe VF nu avem cum sa-l speriem. Are in continuare clientela lui, sustinatorii lui, familiile lui pe unde merge si conducerea lui Hutanu care il protejeaza din plin.

+Quote Post
123
post Jan 20 2014, 09:22 PM
Post #247

QUOTE (eretik @ Jan 19 2014, 12:58 PM) *
Esti sigur? Eu stiu ca e tocmai invers, trebuie sa lasi autoritatile competente sa-si faca datoria.
Asa puteau fain frumos si tatii victimelor sa bage cate un cutit in nenea Feresteanu, nu crezi ?

Sincer eu cred ca asta e o mentalitate de pradă. Ăsta e felul în care te vor guvernele din toate ţările din lume.
Am văzut oameni care se lasă ţinuţi în clinci de sistemele astea, şi întradevăr pe foarte mulţi îi înmoaie, puţini au curajul să îşi trăiască viaţa altfel.

Cunosc destui oameni care în situaţii dificile au apelat cu încredere la autorităţi competente, au fost trădaţi. Nişte prieteni de-ai mei au pierdut o casă şi vre-o 10.000 de din cauză că partea pârâtă a fos mai şmecheră şi n-a dormit ăn papuci şi şi-a pus avocatul să facă în aşa fel încât să facă procesul să fie pierdut împreună cu celălalt avocat. S-au înţeles între ei, şi-au negociat onorariile. Au pierdut totul, ceilalţi au rămas cu o casă.

Dacă vezi pe stradă poliţişti comunitari cu nişte moace de zici că ei au drept pe viaţă şi pe moarte nu înseamnă că există justiţie, sunt puşi să sperie lumea ca să cumpere tichete de parcare, să ridice maşini parcate neregulamentar, să aibă cât de cât grijă de liniştea publică, cu alte cuvinte să bage frica ăn populaţie.
Nu e deajuns să faci o simplă plângere pentru infracţiuni deosebit de grave la poliţie şi să aştepţi ca poliţiştii să facă ceva. Înainte de toate trebuie să vă familiarizaţi cu legea şi mecanismul justiţiar. Dincolo de poliţişti există un procuror şi după el un judecător la care dacă nu ajungeţi sunteţi pe nicăieri.
În cazul lui nenea Fereşteanu trebuia să existe măcar un mandat de arestare preventivă de 29 de zile, timp în care era cercetat şi unde nu răsare soarele, atât el cât şi cei din anturajul religios al dânsului.
Şi dacă ar fi să se ajungă până acolo, conferinţa generală poate delega un reprezentant ca să negocieze imaginea Bisericii cu organele competente ale Justiţiei.

Cu alte cuvinte câştigă cine are bani, gândeşte şi acţionează mai repede şi doarme mai puţin. De asta americanii nu vor să-şi predea armele. Pt că e ultima formă de apărare în faţa tiraniei.

--------------------

Intru tu hani
Să-ńi beau cafelu
Mi veadi lumea
Şi ńi-adună gailelu

Va-ńi beau ună arâchie,
Va-ńi beau şi-un cafe
Va-ńi beau şi-ună ţiyare
Că hiu chihâie.

Voi s-dau di buḑâ,
Să-ńi vindic arana
Mi-acaţă hâryia,
Şi gulescu damigeana

+Quote Post
123
post Jan 20 2014, 10:07 PM
Post #248

LE: Asta cu lăsatul autorităţilor să îţi facă datoria am putea să le-o spunem Românilor din Transnistria, de pe ambele maluri.
Putem să le-o spunem şi Românilor din România că autorităţile competente au grijă să fie prietenie bună cu străinii şi are grijă să le dea aceleaşi drepturi şi privilegii.
La fel a crezut şi taicămiu când avea 15 ani, a scris o petiţie anticomunistă şi la 16 ani au descoperit-o şi l-au luat de n-a mai ştiut nimeni de el, a plantat orez în martie în balta Brăilei, bunicumiu a plătit 100.000 de lei la ciripitori versati doar ca să ştie dacă mai trăieşte. În final s-a întors acasă la 21 de ani slab şi fără dinţi în gură de abia la recunoscut mătuşă-mea.
Am fi putut să le-o spunem partizanilor legionari care ani de zile au mâncat frig şi foame ani de zile prin Munţii Făgăraşului.
Poate am fi putut să i-o spunem lu străbunicumiu care l-au deportat din Cernăuţi în Siberia.

Şi mulţi mulţi alţii de care habar n-avem, dar avem educaţie de la insituţiile statului nostru colonizat şi suntem moderni cu ideologii şi religii de import făcute să ne ţină ocupaţi, fără să ştim cine suntem, cine ne sunt prietenii.

Salve!

--------------------

Intru tu hani
Să-ńi beau cafelu
Mi veadi lumea
Şi ńi-adună gailelu

Va-ńi beau ună arâchie,
Va-ńi beau şi-un cafe
Va-ńi beau şi-ună ţiyare
Că hiu chihâie.

Voi s-dau di buḑâ,
Să-ńi vindic arana
Mi-acaţă hâryia,
Şi gulescu damigeana

+Quote Post

13 Pages V  « < 11 12 13
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 20th November 2017 - 03:46 AM
Web by The Spaghetti Monster :D