IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  « < 3 4 5  
Reply to this topicStart new topic
Mic manual despre cum sa devii eretic
study_nature
post Dec 21 2010, 09:20 AM
Post #81

Veteran

Group: Moderator
From: Bucuresti, Ro
Member No.: 23
Religia: agnostic

QUOTE (kla @ Dec 21 2010, 10:14 AM) *
Nu v-ati pus problema ca poate sistemul (etalonul) de masurare e gresit? Ca prea iesiti 100% cu o anumita treaba toti asa... smile.gif

In scop de loisir, de agrement, merge. smile.gif

--------------------
"Fix reason firmly in her seat, and call to her tribunal every fact, every opinion. Question with boldness even the existence of a God; because, if there be one, he must more approve of the homage of reason, than that of blindfolded fear."

-- Thomas Jefferson, letter to his nephew Peter Carr, from Paris, August 10, 1787; Merrill D. Peterson, ed., Thomas Jefferson: Writings, New York: Library of America, 1994, pp. 900-906.
Go to the top of the page

+Quote Post
myosotis
post Dec 21 2010, 02:28 PM
Post #82

floarea cu colti

Member No.: 4
Religia: magenta

QUOTE (icsicsics @ Dec 21 2010, 09:43 AM) *
4. Mahayana Buddhism (90%)

X-ule, stiam io ca e ceva in "neregula" cu tine. Apai d-asta esti? Umbli cu Mahayana? Ne faci de ras pre noi, theravad-istii? Umbli cu "vehiculu' mare", ai? Tradare sa fie, dar s-o stim si noi wink.gif

--------------------
"Myosotis... is the most beautiful for being small and unpretending; even flowers must be modest." Henry David Thoreau

+Quote Post
sisif
post Dec 21 2010, 04:12 PM
Post #83

rethinker

Group: Members
Member No.: 112
Religia: ?

QUOTE (Blinker @ Dec 21 2010, 02:48 AM) *
M-am prefacut ca am 18 ani din nou laugh1.gif

slava domnului, ca altfel eram cel mai adventist de pe-aici. naughty.gif

--------------------
you were sick, but now you're well, and there's work to do

+Quote Post
peret
post Dec 30 2010, 01:06 PM
Post #84

Membru avansat

From: Acolo unde e fruncea tarii.
Member No.: 121
Religia: liber cugetator

QUOTE (Fiul Risipitor @ May 2 2010, 09:30 AM) *
Cel mai mult mă enervează aroganța și aerul de superioritate cu care adventiștii îi văd/trateată pe rătăciți sau pe păcătoșii de rând. Mă enervează cei care n-au avut în viața lor un gând propriu pentru că au moștenit adventismul de la părinți și au impresia că au Adevărul. Mă enervează oamenii încuiați, frigizi, cărora le e teamă să deschidă discuții sensibile, care par a fi "lucrătura deavolului'

Mă enervează expresiile "a avea frică de Dumnezeu", "Pacea Domnului" și 'Frate". Mă enervează că fiecare om are un îngeraș care se întristează și plânge când "nu suntem pe plac Domnului". Mă enervează că în cer "mieii se vor juca cu leii". Mă enervează că papa altă grijă nu are decât să amenajeze temnițe pentru frații adventiști. Știu asta pentru că un frate dintr-o comunitate de niciunde a auzit o discuție între preotul comunei și un milițian despre asta. Eu în locul Papei nu mă mai complicam și îi omoram direct. Voi vă dați seama ce ar însemna să gătești pentru atâția adventiști întemnițați?

Mă enervează că deși cutremure, inundații și alte boli există de când lumea și pământul, cele care se întâmplă acum sunt semne clare ale revenirii. Mă enervează când 'așa a vrut Domnul, Domnul știe mai bine, doar cu voia Domnului". Mă enervează că se vede că frații sunt credincioși pentru că nu beau, nu fumează și vin săptămânal la adunare cu biblia la subsoară.

Mă enervează că fiecare credincios mântuit va primi câte-o stea în coroană pentru fiecare om salvat. Ce atâtea bling-bling-uri? Totuși, mă întreb: frații care vor fi pe minus, care prin purtarea și vorbele lor au contribuit la pierderea "rătăciților" ce vor face?

Mă enervează frații care mă iubesc și mai amintesc din când în când și de mine la ora de rugăciune. Mă enervează că în BAZS nu doar Domnul iubește copiii cuminți, ci și Fereșteanu sau alții.

Cam astea ar fi nemulțumirile care mi-au venit acum în minte. Sunt multe, o să le expun treptat, pentru că acum nu mai pot să mă stăpânesc. Deja m-am umplut de nervi.

Pe mine cel mai rau ma enervat faptul ca Dumnezeul prezentat de biblie pedepseste drastic curiozitatea, dorinta de cunoastere si libera initiativa.Nu am putut si probabil nu voi putea niciodata sa diger textul din Geneza 3:22
Domnul Dumnezeu a zis: "Iată că omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscând binele şi răul. Să-l împiedicăm dar acum ca nu cumva să-şi întindă mâna, să ia şi din pomul vieţii, să mănânce din el, şi să trăiască în veci."
Pastorii predica mereu un Dumnezeu atotputernic caruia nu-i este frica de nimic pentru singurul motiv ca nu exista nimic care sa echivaleze cu atotputernicia lui.Ei bine eu vad un Dumnezeu fricos si las din textul ala.Atat de fricos incat tot ceea ce urmeaza in continuare (izgonire,izolare..etc) se potriveste perfect caracterului sau.
Totusi nu am inteles nota discordanta care o facea libera trecere prin univers a ingerilor asa zis cazuti.Adica ei aveau voie sa se plimbe peste tot ca nu puteau contamina nimic dar noi ba pentru ca purtam eticheta de oameni pacatosi nu?Cat de idiot trebuie sa fi sa crezi asemenea lucruri fara sa iti pui macar niste intrebari.
Mai tarziu vin regulile...de spalare a creierului zic eu.Si uite asa biblia prezinta o dictatura perversa creata in numele iubirii.Cine nu asimileaza conditiile este eradicat ca un virus periculos ce poate pune in pericol universul lipsit de pacat a lui Dumnezeu.
Daca te gandesti la toate lucrurile astea ajungi pe buna dreptate sa te intrebi daca nu cumva scriitorii cartilor bibliei nu au fost inspirati de un personaj malefic care nu urmareste altceva decat control total si putere absoluta si nicidecum de un binefacator si salvator al umanitatii.

--------------------
Religia este cel mai bun instrument pentru subminarea libertăţii de gândire şi de conştiinţă şi inducerea deviaţiilor psihice şi comportamentale.

+Quote Post
study_nature
post Apr 30 2012, 09:44 PM
Post #85

Veteran

From: Bucuresti, Ro
Member No.: 23
Religia: agnostic

NPR a inceput o serie de relatari despre pierderea credintei, prima fiind despre Theresa MacBain, pastor la o biserica Metodista Unita pana in urma cu aproximativ o luna, cand a decis sa-si marturiseasca necredinta la conventia Ateilor Americani de la Bethesda.

--------------------
"Fix reason firmly in her seat, and call to her tribunal every fact, every opinion. Question with boldness even the existence of a God; because, if there be one, he must more approve of the homage of reason, than that of blindfolded fear."

-- Thomas Jefferson, letter to his nephew Peter Carr, from Paris, August 10, 1787; Merrill D. Peterson, ed., Thomas Jefferson: Writings, New York: Library of America, 1994, pp. 900-906.

+Quote Post
Avram Stanescu
post Apr 2 2014, 06:55 PM
Post #86

Membru
**

Member No.: 28,869
Religia: agnostic ateu

"Trebuie sa-ti placa adevarul. Nu cel revelat. Adevarul indicat sau, mai degraba, sugerat prin mijloace stiintifice. Nu doar sa-ti placa. Trebuie sa faci o alegere. Acest “adevar” este ales. Nu doar din buze. Inseamna sa cresti. Sa te faci mare. Da, dincolo de zece anisori. Un adult, cu adevarat, crescut emotional in toate partile mintii sale.

Dar daca nu ai pretentia, este ok pentru mine. Poti alege sa crezi intr-o putere superioara. Ai motivele tale. Insa, onestitatea te indeamna sa recunosti ca aceasta alegere este irationala. Iar asta inseamna curaj. Iar curajul e mare lucru. Nu prea vad modele in acest sens. Ba dincontra, dar asta e alta discutie.

Asadar, scrisoarea lui Dawkins catre fiica sa sau catre tine, oricine ai fi (boldarea imi apartine). Daca efortul acestei lecturi iti pare impovarator (sunt ironic, da), retine, te rog, ultimul paragraf si impartaseste-l cu fiul sau fiica ta."

continua sa citesti: http://www.sasseramis.ro/daca-vrei-sa-te-vindeci-de-iluzii

--------------------
“By denying scientific principles, one may maintain any paradox.”
“I had no need of that hypothesis.”

+Quote Post
santaklaus
post Apr 24 2014, 04:25 PM
Post #87

Membru
**

Member No.: 28
Religia: o fraza de dansii inventata

QUOTE (peret @ Dec 30 2010, 08:06 AM) *
Pe mine cel mai rau ma enervat faptul ca Dumnezeul prezentat de biblie pedepseste drastic curiozitatea, dorinta de cunoastere si libera initiativa.Nu am putut si probabil nu voi putea niciodata sa diger textul din Geneza 3:22
Domnul Dumnezeu a zis: "Iată că omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscând binele şi răul. Să-l împiedicăm dar acum ca nu cumva să-şi întindă mâna, să ia şi din pomul vieţii, să mănânce din el, şi să trăiască în veci."
. . .Ei bine eu vad un Dumnezeu fricos si las din textul ala.Atat de fricos incat tot ceea ce urmeaza in continuare (izgonire,izolare..etc) se potriveste perfect caracterului sau.
Totusi nu am inteles nota discordanta care o facea libera trecere prin univers a ingerilor asa zis cazuti.Adica ei aveau voie sa se plimbe peste tot ca nu puteau contamina nimic dar noi ba pentru ca purtam eticheta de oameni pacatosi nu?

Ai sesizat bine polaritatea Geneza 3:22 si cartea lui Iov. Iar daca cea din urma este cronologic cea mai veche si descrie o situatie pre-pamanteana, avem si un posibil raspuns.

+Quote Post

5 Pages V  « < 3 4 5
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 19th November 2017 - 01:56 PM
Web by The Spaghetti Monster :D