IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

27 Pages V   1 2 3 > »   
Closed TopicStart new topic
Caracterul lui Dumnezeu, Iubire infinita sau Infractor cosmic?
Martin Luther
post May 20 2010, 09:39 AM
Post #1

Membru avansat

Group: Members
From: Reutlingen, DE
Member No.: 108
Religia: crestin

Hai ca vad ca am cu cine discuta. Si desi sunt ocupat cu alt proiect important ptr mine, va propun un subiect care framanta de vreo 5 ani. Am studiat mult de atunci, dar cred ca oricat as studia, nu voi gasi niciodata raspunsul care sa ma satisfaca. Despre ce este vorba?
Consider de mare importanta, daca credem in Dumnezeu, sa putem avea o buna cunoastere a caracterului Aceluia caruia ne inchinam. Sunt oripilat cand ma gandesc cate milioane de crime s-au comis de-alungul istoriei in numele credintei in si la porunca lui Dumnezeu? Am citit biblia, am citit Coranul si personal nu vad nici-o diferenta intre povestile pline de cruzime ale V testament si Coranul unde necredinciosii trebuie arsi cu foc la porunca expresa a lui Allah.
Intr-un secol in care societatea a facut un salt urias in timp diin punct de vedere al drepturilor omului, deci o evolutie sociala(atentie, nu morala), nu pot accepta ca sa ma inchin unui Dumnezeu care daca nu faci ce iti (re)comanda scuipa foc si pucioasa pe tine, te inneaca in ape mari cat muntii sau crapa pamantul sub tine. Povestile VT le consider le consider acte barbare care se inscriu in contextul social-cultural-moral al acelor vremuri intunecate, acte barbare care trebuiesc cu totul reinterpretate in lumina calvarului, golgotei.
Intre dumnezeul violent si razbunator al VT si isus cel pasnic al NT, eu aleg sa cred si sa urmez pe al doilea, intrucat consider ca el este o revelatie mult mai autentica a caracterului Tatalui decat cea pe care o citim in VT. Consider subiectul extrem de pasionant, nu lipsit de enigme si controverse, insa oricum mult mai intersant decat rumegarea nedigerata a unei citiri mots-a- mots a VT.
Personal il consider pe d-zeu un D-zeu infinit in iubire care nu poate sa-si distruga proprii copii, oricat ar fi acestia de rai(iar daca nu aveti copii, ganditi-va de mai multe ori inainte sa scrieti) Care este insa mecanismul care intra in functiune atunci cand acestia devin rai, cine intervine si cine distruge pe pacatos, astept sa discutam cu placere.

--------------------
Go to the top of the page

+Quote Post
inGodItrust
post May 20 2010, 11:06 AM
Post #2

Membru
**

From: Brasov
Member No.: 105
Religia: credincios orientare neoprotestanta

Buna ML,

Interesant subiect. Sincer si eu mi-am pus problema asta. Si eu astept la fel de mult ca tine sa se incinga discutia sa vedem mai multe pareri.

Intradevar contradictia si schimbul de paradigma este imens intre VT si NT.

Avem intradevar in VT interventia lui Dumnezeu dar eu o vad tot timpul ca si o protectie fata de poporul lui Dumnezeu... justitie??? educatie???? Pe langa ceea ce scrie in Biblie consider ca anumite explicatii si imprejurari pot lipsii din "depanarea" VT.

Tu spuneai ca in NT este o mare diferenta si asa si este... dar ce facem cu dezastrele naturale???? Cine este responsabil??? Din punctul meu de vedere nu este totul f clar daca gandim la fel.

Cum vezi problema asta?

+Quote Post
bnc
post May 20 2010, 12:08 PM
Post #3

Veteran

Group: Fondatori
Member No.: 14

QUOTE (inGodItrust @ May 20 2010, 02:06 PM) *
dar ce facem cu dezastrele naturale???? Cine este responsabil???
Cum vezi problema asta?

Ti se par dezastrele naturale interventii supranaturale sau consecintele unor forte naturale guvernate de legi (mai mult sau mai putin cunoscute)? Sa fiu mai explicit. Crezi ca atunci cand este fulgerata o casa de exemplu e o mana supranaturala sau descarcarea electrica a avut loc datorita unor cauze fizice pe care le cunoastem (mai mult sau mai putin)?

--------------------
"Religia este o iluzie si īsi deriva puterea din faptul ca se potriveste cu dorintele noastre instinctuale."

+Quote Post
inGodItrust
post May 20 2010, 12:24 PM
Post #4

Membru
**

Da BNC,

Buna intrebare smile.gif

Si mi-a placut si exemplul tau care este destul de "neglijabil" avand in vedere proportiile. Dar mai putem gandii la fel despre Haiti, Tsunami-uri ???

Nu vreau sa fiu un ignorant care nu tine cont de fizica, matematica, chimie.... dar oare nu poate controla nimeni aceste evenimente??? Asta era de fapt intrebarea mea. Adica daca avem de a face cu un Dumnezeu atotputernic atunci consider ca El poate controla aceste lucururi.

Stiu ca mai exista si viziunea in care... de exepmlu 9/11 este o interventie directa teroristica si o putem pune pe seama omenirii si ceea ce devine ea .... dar mai putem spune acest lucru de o miscare tectonica???

Cam asta am vrut eu sa spun. Astept critici si idei noi smile.gif

+Quote Post
eretik
post May 20 2010, 12:29 PM
Post #5

Rogue Squadron

Group: Root Admin
Member No.: 1
Religia: Agnostic de Ziua a Saptea

Una e sa poti controla, si alta e sa vrei sa controlezi.
BNC spune ca pe Dumnezeu pur si simplu nu-l intereseaza.

Exemplele cu miscarile tectonice, tsunami, etc, sunt legate de niste legi/fenomene fizice si geografice, si sunt perfect naturale si pe deasupra repetitive.
Se intampla mai des in "vremurile de pe urma"?
Gandeste-te ca mai demult nu eram asa multi si nici nu aveam televizor sa auzim de ele.

--------------------
"...But you won't listen to reason. It's like playing Chess with a pigeon; no matter how good I am at chess, the pigeon is just going to knock over the pieces, crap on the board and strut around like it's victorious."

+Quote Post
inGodItrust
post May 20 2010, 12:37 PM
Post #6

Membru
**

QUOTE (eretik @ May 20 2010, 03:29 PM) *
Una e sa poti controla, si alta e sa vrei sa controlezi.
BNC spune ca pe Dumnezeu pur si simplu nu-l intereseaza.

Eu nu am inteles asta de la BNC, deci vorbim despre CARCATERUL LUI DUMNEZEU, nu-i punem la indoiala autoritatea si puterea dar ii punem la indoiala INTERVENTIA?

Asta ca sa inteleg despre ce vorbim.

Ca daca asa este atunci poate vorbim despre un Dumnezeu care a creat o lume atat de complexa si la un moment dat s-a plictisit de ea???

+Quote Post
eretik
post May 20 2010, 01:50 PM
Post #7

Rogue Squadron

QUOTE (inGodItrust @ May 20 2010, 03:37 PM) *
Ca daca asa este atunci poate vorbim despre un Dumnezeu care a creat o lume atat de complexa si la un moment dat s-a plictisit de ea???

Nu. A creat-o si gata. E posibil sau nu?

--------------------
"...But you won't listen to reason. It's like playing Chess with a pigeon; no matter how good I am at chess, the pigeon is just going to knock over the pieces, crap on the board and strut around like it's victorious."

+Quote Post
bnc
post May 20 2010, 01:59 PM
Post #8

Veteran

QUOTE (inGodItrust @ May 20 2010, 03:37 PM) *
Eu nu am inteles asta de la BNC, deci vorbim despre CARCATERUL LUI DUMNEZEU, nu-i punem la indoiala autoritatea si puterea dar ii punem la indoiala INTERVENTIA?

Nicidecum nu cred ca lui Dumnezeu nu-i pasa. Din cate observ insa Dumnezeu nu intervine. Orice ideologie interventionista are mari carente in a explica medul in care DUmnezeu intervine. Mi-e greu sa cred ca Dumnezeu intervine in viata noastra intr-un mod pe care nu-l intelegem pe criteriul :stie el ce e mai bine pentru noi.

Si da cred ca vorbim de un Dumnezeu care a creat o lume complexa dar care nu este decat un "fir de praf" din creatia lui. Asta daca ne referim doar la universul cunoscut. NU cred ca s-a plictisit de acxeasta lumed ar cred ca intr-un fel sau altul, printr-un "mar" sau printr-o "gena" acest colt de creatie a intrat pe o traiectorie deviata. Astfel functionam "nestingheriti" pe aceasta traiectorie deviata. Din fericire deviatia asta presupune si notiunea "timp" mai precis curgerea lui si ceva mult mai interesant - entropia. Din cate lucruri bune vad in jurul meu cel mai mult ma bucur de entropie. De ce? Pentru ca este singurul indiciu spre o finalitate. Cel mai bine entropia functioneaza la nivel individual si astfel nu suntem obligati sa traim "o vesnicie" in acest mod. Ce e dupa moarte habar nu avem. Noi ii spunem moarte. Poate este o trecere in zona "necontaminata". Astea sunt simple presupuneri. La fel ca ale religiei. Singura diferenta este ca acestea nu sunt opozabile fata de terti si nu obliga pe nimeni la absolut nici un fel de conduita. De altfel nu e nevoie sa ne impuna vre-o fiinta supranaturala conduite pe care le stim si noi dar nu vrem sa le respectam. Nu trebuie sa citesti Biblia (sau alta carte religioasa) ca sa afli "caracterul lui Dumnezeu" si ceea ce doreste EL sa faci. Trebuie sa te uiti in societate la normele etice existente "in fire" si sa le respecti. NU o sa cresti cu absolut nimic in fata lui Dumnezeu si nici nu o sa-i fii "placut" dar viata care ti-a fost data o vei trai frumos si impacat cu lumea inconjuratoare (oameni, animale, plante). Si ce altceva ar fi mai de dorit in cadrul acestui scurt zbucium decat echilibrul intreiorului cu exteriorul? Si cum ar fi mai frumos, la nivelul existentei fiecaruia, caracterul lui Dumnezeu decat astfel?

--------------------
"Religia este o iluzie si īsi deriva puterea din faptul ca se potriveste cu dorintele noastre instinctuale."

+Quote Post
inGodItrust
post May 20 2010, 02:21 PM
Post #9

Membru
**

Vreau sa clarific un lucru,

Imi place OSC-ul pentru ca aici gasesc oameni diferiti, idei diferite dar si pentru toleranta si de ce nu oameni cu o cultura generala f buna smile.gif asa ca cine are ceva de spus il astept, prefer sa fiu combatut decat sa fiu urmat de lipsa de "reply" smile.gif.

Cat despre 'A CREAT-O SI GATA!" Ei bine daca era vorba numai despre creatie as putea spune da dar daca ne gandim la "palnul de mantuire" ca sa folosesc si eu un termen "dulce" atunci intervine contradictia jertfei.

Deci a creat-o, s-a si sacrificat pentru ea.... asa ca eu nu pot crede ca nu-L intereseaza.

+Quote Post
eretik
post May 20 2010, 02:35 PM
Post #10

Rogue Squadron

Bun, dar tu pleci de la premisa ca a existat un plan de mantuire.
Ori "a nu-i pasa" sau "a nu interveni" presupun automat lipsa unui plan de mantuire. Asa inteleg eu.

Poate ti se pare ciudat si radical, dar daca ai cauta dovezi care sa sustina interventionismul, ti-ai da seama ca nu e deloc atat de usor.

--------------------

+Quote Post
inGodItrust
post May 20 2010, 02:46 PM
Post #11

Membru
**

Draga BNC,

Sincer si viziunea ta pot sa o inteleg. Cred ca nu esti singurul care gandeste asa. Un pic SCFI dar suna destul de bine mai ales cand este vorba despre aromnia dintre fiinte, animale si plante.

Ma gandeam totusi la neputinta mea umana, si la faptul ca oricat de mult as crede in existenta lui Dumnezeu si nu doar in simpla existenta ci efectiv implicarea directa a trinitatii fata de aceasta lume "contaminata" totusi nu pot decat sa-ti afirm acest lucru si nu-ti pot dovedii acest lucru. Si nu vorbesc numai de tine.

Uite acum mi-am adus aminte de fimiu' care crede in "Alba ca zapada si cei 7 pititi". Cand sotia mea i-a spus ca de fapt omul dupa care a venit ambulanta ieri nu mai este, a murit.... el a inceput sa planga si a inceput sa spuna: De ce mami? De ce? Puteam sa-i dau un pupic si se trezea! Sincer m-am gandit mult la asta si mi-am adus aminte de mine la 16 ani care am vrut sa se roage pentru fratele mort si la faptul ca nu am facut-o fiindu-mi rusine de ce vor crede cei din jurul meu... si acum imi pare rau.

Ce crezi fiul meu i-ar fi dat un pupic sa se trezeasca ? Eu sunt sigur de asta! Si asa inteleg eu "...imparatia lui Dumnezeu este a unora ca ei!"

Spuneam ca nu pot sa iti dovedesc dar pot sa-ti vorbesc despre viata mea si anume ce a facut Dumenezeu in ea... Eu consider ca fost prezent si nu numai cu lucruri bune... efectiv a fost acolo in toate lucrurile prin care am trecut. A fost acolo cu moartea celor dragi, cu multele lacrimi care l-am varsat, cu toate nemultumirle care le-am avut si cu interventiile Lui in viata mea.

Pot sa spun doar ca o viata lipsita de o asemnea culoare, oricat de impacata ar fii nu ma multumeste. Simt ca vreau sa ma bucur de Dumenezeu in viata mea si ma bucur ca ma lasa sa ama bucur de aceste lucruri.

Sper ca nu sunt prea patetic pentru nimeni de pe acest site dar nu fac decat sa fiu sincer ca ceilalti.

Merci,

+Quote Post
eretik
post May 20 2010, 02:49 PM
Post #12

Rogue Squadron

QUOTE (inGodItrust @ May 20 2010, 05:46 PM) *
Sper ca nu sunt prea patetic pentru nimeni de pe acest site

Fii linistit. Nu e cazul.
Cu totii suntem diferiti, si ne-am obisnuit deja chiar si cu pareri total diferite.
E castigul nostru al tuturor sa impartasim opinii care nu sunt la fel cu ale noastre.
Ce scop ar avea sa discutam atunci, nu? smile.gif

--------------------

+Quote Post
inGodItrust
post May 20 2010, 02:51 PM
Post #13

Membru
**

Aste pentru tine Eretik,

Da asa este plec de la ideea planului de mantuire care-l vad strans legat de creatiune.

Pai am putea pleaca de la Teoria Evolutionismului si atunci nici nu mai mai punem ideea interventionismului.

Cred ca aceasta ideea, cu parerea de rau pentru cei care se agata de ea, este doar o unealta de a explica lipsa interentiei divine in viata lor, lipsa a interventiei care se datoreaza tot lor.

Dar eu consider ca fiecare dintre noi cand este lovit de cunoasterea lui Dumnezeu... ei bine este ca efectul de sera pentru ghetari. Crede-ma ca am vazut oameni care au simtit asta.

Nu vreau sa par dar un fanatic religios chiar nu sunt si daca ar auzii cineva toate experientele mele ar fi siguri de acest lucru.

Sunt intradevar JESUS FAN smile.gif

+Quote Post
eretik
post May 20 2010, 03:00 PM
Post #14

Rogue Squadron

Bun, sa revenim la caracterul lui Dumnezeu.
De ce incercam sa-L scuzam?
De ce cand copii Lui sufera, tinem neaparat sa-L "scoatem" din ecuatie, ba chiar mai mult, sa afirmam ca El "plange" pentru pacatele noastre si pentru ca suferim, si ca defapt Satana a preluat controlul, fiindu-i ingaduit tot din cauza neascultarii noastre?
De unde stim toate aceste lucruri, de-i invatam pana si pe copii nostri sa gandeasca in acest fel?

--------------------

+Quote Post
inGodItrust
post May 20 2010, 03:04 PM
Post #15

Membru
**

Ok revenim la caracter daca pot si eu smile.gif

Pai eu zic ca este simplu de ce il scoatem din ecuatie!

Daca credem intr-un Dumnezeu iubitor atunci este greu sa credem despre el ca este un Dumenezeu razbunator, crud si dur. Si cand ii invatam pe copiii nostri despre Dumnezeu la fel face parte din eductia pe care simtim ca vrem sa le-o facem si la fel vrem sa-l prezentam intr-o lumina cat mai buna.

Acum aici avem doua convingeri sau mai multe:

* credem din educatia primita
* credem de frica
* credem pentru ca asa spune biserica
* credem din proprie convingere

+Quote Post
bnc
post May 20 2010, 03:07 PM
Post #16

Veteran

Si care este atunci caracterul Dumnezeului interventionist?

--------------------

+Quote Post
bnc
post May 20 2010, 03:12 PM
Post #17

Veteran

QUOTE (inGodItrust @ May 20 2010, 06:04 PM) *
* credem din educatia primita
* credem de frica
* credem pentru ca asa spune biserica
* credem din proprie convingere

Nu crezi ca ultima este determinata de cecelalte?

--------------------

+Quote Post
inGodItrust
post May 20 2010, 03:15 PM
Post #18

Membru
**

Pai asta spun,

Este in functie de ceea ce crezi.

Eu de exemplu il vad un Dumnezeu interventionist la maximum. Sunt totusi intrebari pe care le am? Sunt intrebari la care nu-mi pot raspunde? De ce Dumnezeu nu intervine? De ce nu a facut asta?

Da, recunosc ma intreb si eu de multe ori. Si intradevar tot in credinta nu pot decat sa ma incred in El ca are o viziune mai ampla ca a mea. Luati-o ca o relatie tata - fiu daca vreti. De cate ori credeti ca fiul meu va intelege si va fi de acord cu actiunile mele????

Cand bat campii sa ma opriti va rog. tongue.gif

+Quote Post
inGodItrust
post May 20 2010, 03:22 PM
Post #19

Membru
**

Raspuns BNC,

Pai este clar ca toate celelalte au o influenta asupra individului. Intradevar vorbind despre convingere ma refeream la experienta reala cu Dumnezeu care trece peste toate tiparele si experienta mea a fost ca atunci cand l-am cunoscut pe Dumnezeu am observat ca toata viziunea mea despre El este total gresit conturata.

+Quote Post
bnc
post May 20 2010, 03:22 PM
Post #20

Veteran

Toata lumea se intreab atot felul de lucruri despre interventionismul lui Dumnezeu. Daca suntem copiii lui de ce nu ne explica? Pentu ca nu intelegem noi? Ma indoiesc de incapacitatea lui Dumnezeu de a se explica in asa fel incat sa-l intelegem.
Tu ca tata esti limitat in explicatii dar nu acelasi lucru crezi despre Dumnezeu.

--------------------

+Quote Post

27 Pages V   1 2 3 > » 
Closed TopicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 22nd November 2017 - 04:34 PM
Web by The Spaghetti Monster :D