IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
Khazarii (evreii), Ipoteza, istorie alternativa a evreilor
123
post Jul 13 2013, 09:26 PM
Post #1

Reptilian Antrenor de semizei

Group: Members
Member No.: 1,197
Religia: azs

Ca tot vorbeste lumea de dumnezei si popoare alese, semintii si ramasite, mai servesc o minge la fileu...

Majoritatea celor care-şi zic astăzi „evrei” sunt în realitate „khazari”, un popor de origine turcică ce a avut cândva un imperiu vast între Marea Neagră şi Marea Caspică, de la Volga la Munţii Caucazului, ai cărei conducători au declarat iudaismul ca religie de stat în anul 740 d.Hr.

Evreii se auto-împart în două mari categorii: Ashkenazim şi Shephardim. Primii, numiţi şi aşkenazi (khazarii), au apărut pentru prima oară într-o regiune din sud-vestulAsiei, în Imperiul Khazar (sau Chazar). Dar de unde au apărut ? La această întrebare nu există nici un răspuns. Mister total. „Enciclopedia evreiască” recunoaşte că aceştia s-au convertit la iudaism în jurul anului 740 d.Hr. Oare ei să fie al treisprezecelea trib? Khazarii formează majoritatea covârşitoare a poporului evreu modern. Evreii Shephardim, numiţi sefarzi, au emigrat din Palestina în ţările mediteraneene şi se presupune că sunt înrudiţi cu triburile originare din Israel.
Sefarzii vorbeau limba latino, un dialect hispano-ebraic. Cei numiţi khazari (aşkenazi) vorbeau idiş, un dialect germano-evreiesc. În lucrarea “Al 13-lea trib”, Arthur Koestler ne spune că prin 1960 erau cam 500.000 de sefarzi iar restul milioanelor de evrei erau aşkenazi. Doar un număr infim din cei ce-şi zic evrei se trag din evrei semiţi adevăraţi, care au o oarecare legătură cu Biblia, restul „evreilor” nu au nimic de-a face cu aceştia.

http://www.napocanews.ro/2013/01/originea-...-geneticii.html

--------------------

Intru tu hani
Să-ńi beau cafelu
Mi veadi lumea
Şi ńi-adună gailelu

Va-ńi beau ună arâchie,
Va-ńi beau şi-un cafe
Va-ńi beau şi-ună ţiyare
Că hiu chihâie.

Voi s-dau di buḑâ,
Să-ńi vindic arana
Mi-acaţă hâryia,
Şi gulescu damigeana

Go to the top of the page

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 17th January 2018 - 01:12 AM
Web by The Spaghetti Monster :D