IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
De ce unii nu “aud” Creatia?
Loyola
post May 25 2013, 11:51 AM
Post #1

Membru
**

Group: Members
Member No.: 131
Religia: crestin

Oare nu tuturor celor care au simturile în bunå stare li se aratå deopotrivå aceastå frumusete a lumii ? Atunci de ce nu le vorbeste ea tuturor în aceeasi limbå? Animalele – atît cele mici, cît si cele mari – o våd, dar nu sunt în stare så-i punå întrebåri; cåci nu se aflå în ele, ca så îndrume simturile purtåtoare de mesaj, ratiunea, asemenea unui judecåtor. Oamenii pot înså så punå întrebåri pentru ca cele nevåzute ale lui Dumnezeu så poatå fi våzute cu întelegerea, cu ajutorul a ceea ce el a creat ; numai cå din prea mare iubire pentru lucrurile create ei le devin robi, iar robii nu pot fi judecåtori . Lucrurile create nu dau råspunsuri decît oamenilor care le întreabå, stiind så le judece; ele nu-si schimbå vorbirea, adicå înfåtisarea lor frumoaså, dacå cineva doar le priveste, iar altcineva le si priveste, le si pune întrebåri, cåci, dacå ai face asa, ar avea o aparentå diferitå în fiecare caz; nu, aparenta lor råmîne aceeasi pentru fiecare, doar cå pentru cel care doar le priveste lucrurile råmîn mute, iar pentru cel care le si întreabå, ele vorbesc; sau, mai bine-spus, ele vorbesc tuturor, înså mesajul lor nu îl înteleg decît aceia care comparå acest glas primit din afarå cu adevårul care se aflå înlåuntrul lor.
Sf/Fer Augustin, Confesiuni, Cartea a X-a

Deci:
1. “din prea mare iubire pentru lucrurile create ei le devin robi, iar robii nu pot fi judecåtori”
2. pentru ca nu (o) intreaba
3. “Lucrurile create nu dau råspunsuri decît oamenilor care le întreabå, stiind så le judece” – nu stiu (cum) sa judece/evalueze corect raspunsurile ( robiti fiind de iubirea pentru lucrurile create)
4. pentru ca nu compara glasul “extern” cu cel “intern”( in caz ca pe ultimul nu l-au amutit...)
Foarte fin observator Augustin. Ateii/agnosticii iubesc prea mult creatia , devenindu-i robi, robi incapabili sa-L mai perceapa pe Creator.

„19. Căci adevărul despre Dumnezeu le este cunoscut în mod intuitiv. Dumnezeu a pus această cunoaştere în inimile lor. 20. Din timpurile cele mai vechi, oamenii au văzut pământul şi cerul şi tot ce a făcut Dumnezeu şi au avut cunoştinţă despre existenţa sa, precum şi despre marea sa putere eternă. Aşa că nu vor avea nici o scuză când vor sta înaintea lui Dumnezeu în Ziua Judecăţii. 21. Au avut cunoştinţă despre el – ba bine că nu! – dar n-au vrut să-l recunoască ori să i se închine, n-au vrut nici măcar să-i mulţumească pentru toată grija sa zilnică. Şi, după o vreme, au început să inventeze tot felul de idei stupide cu privire la înfăţişarea lui Dumnezeu şi la ce dorea el de la ei. Drept consecinţă, minţile lor neroade s-au întunecat şi au luat-o razna. 22. Pretinzându-se înţelepţi, au devenit, în schimb, proşti de-a binelea.”
(Romani 1:19-22, Noul Testament pe Intelesul Tuturor)

--------------------
„Cred în Creștinism așa cum cred că soarele a răsărit. Nu doar pentru că îl văd, ci pentru că prin el pot vedea toate celelalte lucruri.” - C.S. Lewis
Go to the top of the page

+Quote Post
Blinker
post May 25 2013, 01:17 PM
Post #2

Membru
**

From: Micul Paris
Member No.: 20
Religia: Agnostic

scratchchin.gif

--------------------
What would Richard do? lfgcomic.com

+Quote Post
polihronu
post May 25 2013, 01:26 PM
Post #3

cititor in stele

Group: Moderator
From: vestul salbatic
Member No.: 5
Religia: iudeo-crestin agnostic si, la nevoie, ateu

QUOTE (Loyola @ May 25 2013, 02:51 PM) *
Deci:
1. “din prea mare iubire pentru lucrurile create ei le devin robi, iar robii nu pot fi judecåtori”
3. “Lucrurile create nu dau råspunsuri decît oamenilor care le întreabå, stiind så le judece” – nu stiu (cum) sa judece/evalueze corect raspunsurile ( robiti fiind de iubirea pentru lucrurile create)
4. pentru ca nu compara glasul “extern” cu cel “intern”( in caz ca pe ultimul nu l-au amutit...)
Foarte fin observator Augustin. Ateii/agnosticii iubesc prea mult creatia , devenindu-i robi, robi incapabili sa-L mai perceapa pe Creator.

1. Iubire? Robi? Judecatori? Nu vad argumentul.
2. Nu exista mod mai bun de a interoga universul decit metoda stiintifica. Ceea ce nu inseamna ca ateul e lipsit de sensibilitate poetica sau ca nu gusta Catalogue d'oiseaux de Messiaen.
3. Credinciosul are judecata intunecata de...
3. "glasul intern". "Creatorul" nu le vorbeste decit celor ce-l inventeaza.

--------------------
"Omul care spune adevarul din cinism este un mincinos" - Bonhoeffer
"Onestitatea intelectuala este o conditie necesara a fericirii" - Paine

+Quote Post
polihronu
post May 25 2013, 01:31 PM
Post #4

cititor in stele

QUOTE (Loyola @ May 25 2013, 02:51 PM) *
Deci:

Sau hai sa apucam o ruta diferita. Eu nu sint un mare iubitor de natura, nici un om de stiinta, "inrobit" de "creatie". Am auzul insa foarte fin, ba chiar am fost educat dintotdeauna sa-mi ascut urechile, sa fiu iscoditor, sa discern ecouri si rezonante. Mi-am lipit urechea atit de cochilia universului, cit si de timpla mea. N-am auzit niciunde decit suflul propriei respiratii.

--------------------

+Quote Post
Loyola
post May 25 2013, 06:29 PM
Post #5

Membru
**

QUOTE (polihronu @ May 25 2013, 02:26 PM) *
1. Iubire? Robi? Judecatori? Nu vad argumentul.
2. Nu exista mod mai bun de a interoga universul decit metoda stiintifica. Ceea ce nu inseamna ca ateul e lipsit de sensibilitate poetica sau ca nu gusta Catalogue d'oiseaux de Messiaen.
3. Credinciosul are judecata intunecata de...
3. "glasul intern". "Creatorul" nu le vorbeste decit celor ce-l inventeaza.

Polihroane
Aici nu e vorba de sensibilitatea (ta) poetica . Augustin sesizeaza foarte percutant (in)sensibilitatea la "glasul interior" (constiinta + "vocea" Spiritul Sfant). E tragic ca nu mai auzi acest glas interior care sa-ti ofere sincronicitatea necesara (hermeneuticii) interogarii universului "prin metoda stiintifica". Cand ai pierdut o "vasla"(cea interioara) si vaslesti doar cu "una"("metoda stiintifica") te invati in loc...
Si nu trebuie sa iubesti lalelele ca sa fii inrobit de creatie. E suficient sa-ti amutesti constiinta si sa negi "stiintific" vocea Duhului ca sa nu mai vezi padurea datorita copacilor, sau, mai corect, pe Creatorul datorita creatiei.
Pacat! ( stiu ca notiunea asta nu mai are sens pentru tine...)

--------------------
„Cred în Creștinism așa cum cred că soarele a răsărit. Nu doar pentru că îl văd, ci pentru că prin el pot vedea toate celelalte lucruri.” - C.S. Lewis

+Quote Post
polihronu
post May 25 2013, 06:36 PM
Post #6

cititor in stele

Exista un diagnostic psihiatric pentru cei care aud voci. Iar eu am inca o constiinta perfect functionala. Mai mult, cunosc o gramada de credinciosi care isi amutesc simturile, inclusiv bunul simt, lasindu-se spalati regulat la creier. Nimic nu e mai bun pentru amortit constiinte decit "asa zice Domnul".

--------------------

+Quote Post
polihronu
post May 25 2013, 06:38 PM
Post #7

cititor in stele

Sau, din alt unghi, si musulmanii au constiinta si aud voci. Cum dracu' ajungeti la concluzii diferite? Pacat e sa faci trafic de iluzii.

--------------------

+Quote Post
Loyola
post May 25 2013, 06:45 PM
Post #8

Membru
**

QUOTE (polihronu @ May 25 2013, 07:36 PM) *
Exista un diagnostic psihiatric pentru cei care aud voci. Iar eu am inca o constiinta perfect functionala. Mai mult, cunosc o gramada de credinciosi care isi amutesc simturile, inclusiv bunul simt, lasindu-se spalati regulat la creier. Nimic nu e mai bun pentru amortit constiinte decit "asa zice Domnul".

Exista un diagnostic si pentru cei care ar trebui sa auda si nu aud. Si exista un diagnostic psihiatric si pentru cei care nu vor sa auda voci pe care ar fi cazul sa le auda. smile.gif
Credinciosii care-si amutesc simturile ( mai ales cel bun) poate ca nu-s chiar asa credinciosi, sau sunt credinciosi cui nu trebuie. Asta nu inseamna ca nu exista si credinciosi autentici. Faptul ca penticostalii se spala la creier cu voci si "asa zice Domnul" nu inseamna ca Domnul nu zice nimic sau ca voci reale nu exista. A arunca copilul impreuna cu apa murdara din copaie nu-i semn de mintosenie.
Nu doar musulmanii aud voci. Si budistii , si animistii si altii. Asta nu inseamna ca un Chesterton sau C S Lewis sau Steinhardt sau Sundar Singh ( ca sa ma limitez doar la trecutul apropiat) au fost spalati la creier, lunatici sau vanzatori de iluzii. Vrei sa spui ca Steinhardt si Sundar Singh erau buni de "spitalul 9" ? smile.gif
Ce te faci insa daca tu vinzi iluzii?

--------------------

+Quote Post
Blinker
post May 25 2013, 06:50 PM
Post #9

Membru
**

surprise.gif dash2.gif Loyola, eu am ascultat sincer si nu am auzit nimic. A fost dezamagirea care m-a facut sa deschid ochii. Vrei sa spui ca nu am fost un crestin adevarat?

--------------------

+Quote Post
Loyola
post May 25 2013, 07:01 PM
Post #10

Membru
**

QUOTE (Blinker @ May 25 2013, 07:50 PM) *
surprise.gif dash2.gif

Loyola, eu am ascultat sincer si nu am auzit nimic. A fost dezamagirea care m-a facut sa deschid ochii. Vrei sa spui ca nu am fost un crestin adevarat?

Nu stiu man. Poate oi fi fost sincer dar n-ai ascultat suficient/bine. Sau poate au fost poli-paraziti bruianti smile.gif. Esti sigur ca ai "deschis" ochii? Sper ca nu ca Eva...
Dezamagiri am avut si eu. Si am. Dar Dumnezeul crucii de care Poli se leapada "stiintific" nu m-a dezamagit. Eu pe El da.

--------------------

+Quote Post
Blinker
post May 25 2013, 07:47 PM
Post #11

Membru
**

QUOTE (Loyola @ May 25 2013, 07:01 PM) *
Nu stiu man. Poate oi fi fost sincer dar n-ai ascultat suficient/bine. Sau poate au fost poli-paraziti bruianti smile.gif. Esti sigur ca ai "deschis" ochii? Sper ca nu ca Eva...
Dezamagiri am avut si eu. Si am. Dar Dumnezeul crucii de care Poli se leapada "stiintific" nu m-a dezamagit. Eu pe El da.

Da, am ascultat atent. Si nu o voi lua ca pe o jignire, pentru ca tine de experienta mea pe care nu o poti verifica. La fel cum nici eu nu ma voi indoi de faptul ca pe tine nu te-a dezamagit. Si daca spui tu ca auzi voci, atunci o cred si pe asta. Si daca tot suntem la nivelul experientei personale, hai sa iti mai spun ceva.
M-am nascut si am fost crescut intr-o familie azs. Parintii nu m-au obligat spre o anumita directie. Bineinteles ca mi-au dat de inteles ce ar prefera ei pentru mine, dar nu am fost fortat. Am crescut intr-o biserica mica, tipica zonei rurale. Am ascultat de mic povestile celor mai mari despre spirite sfinte, voci si alte indemnuri (pe care mai tarziu le-am considerat ca fiind 'dubioase'). Am studiat, m-am rugat si am incercat sa am o viata spirituala vie. Am crezut ca la botez voi simti ceva. Sau voi auzi o voce. Nimic. Indiferent cat de mult l-as fi cautat, cat de mult as fi plans pentru ca sa imi dea un semn, sa imi vorbeasca... degeaba. Asta m-a facut sa ma simt vinovat. Credeam ca e ceva in neregula cu mine. De aici si pana la depresie a fost un drum scurt. Vreau sa intelegi ca pentru mine credinta in Dumnezeu (care promite ca daca Il vom cauta Il vom gasi) a fost reala, nu un idol mostenit sau un drum pana la biserica in fiecare sambata.
N-am auzit nimic, nu am vazut nimic si nu am simtit nimic special.
Cat despre natura... cred ca o apreciez mai mult acum. Lucrurile din jurul meu sunt mult mai pretioase acum ca stiu ca sunt la fel ca ele: efemer.

--------------------

+Quote Post
polihronu
post May 25 2013, 07:47 PM
Post #12

cititor in stele

QUOTE (Loyola @ May 25 2013, 09:45 PM) *
Si exista un diagnostic psihiatric si pentru cei care nu vor sa auda voci pe care ar fi cazul sa le auda. smile.gif

No kidding. Lumineaza-ne.

Vrei sa spui ca Steinhardt si Sundar Singh erau buni de "spitalul 9" ?

Draga Loyo, nici Chesterton, nici Lewis, nici Steinhardt, nici Singh n-au fost adventisti. Ce te faci? Ce voci auzi? Meritele celor din lista asta sint in general literare si/sau umaniste. Am trimis la psihiatrie nu pentru ca tin sa patologizez credinta sau comportamentul religios, ci pentru a scoate in evidenta gaunosenia ideii de "auzit voci" ca temei spiritual. Realitatea celor mai multi credinciosi nu are nimic spectaculos. Oamenii merg la biserica pentru traditie, pentru comunitate, pentru paleative sufletesti. Sint putini cei care chiar aud voci si, da, acestia tind sa fie candidati buni pentru spitalul 9.

Ca sa te lepezi de cineva, trebuie sa fi putut avea o relatie cu el/ea inainte. N-ai cum sa te lepezi de cineva care nu exista. Am avut o relatie cu biserica in care m-am nascut, cu asteptarile parintilor, cu o traditie teologica. De acestea ma lepad bucuros si fara pic de regret.

--------------------

+Quote Post
inkultus
post May 25 2013, 07:48 PM
Post #13

Nou-venit
*

Member No.: 30,595
Religia: nu am de cine să mă releg

Despre care creațiune și creator vorbești?
”Şi, după o vreme, au început să inventeze tot felul de idei stupide cu privire la înfăţişarea lui Dumnezeu şi la ce dorea el de la ei.” Exact activitatea preferată a unui lung șir de ”sfinți” și apologeți de-a lungul a cel puțin două milenii.

+Quote Post
Loyola
post May 25 2013, 07:51 PM
Post #14

Membru
**

QUOTE (Blinker @ May 25 2013, 08:47 PM) *
Da, am ascultat atent. Si nu o voi lua ca pe o jignire, pentru ca tine de experienta mea pe care nu o poti verifica. La fel cum nici eu nu ma voi indoi de faptul ca pe tine nu te-a dezamagit. Si daca spui tu ca auzi voci, atunci o cred si pe asta. Si daca tot suntem la nivelul experientei personale, hai sa iti mai spun ceva.
M-am nascut si am fost crescut intr-o familie azs. Parintii nu m-au obligat spre o anumita directie. Bineinteles ca mi-au dat de inteles ce ar prefera ei pentru mine, dar nu am fost fortat. Am crescut intr-o biserica mica, tipica zonei rurale. Am ascultat de mic povestile celor mai mari despre spirite sfinte, voci si alte indemnuri (pe care mai tarziu le-am considerat ca fiind 'dubioase'). Am studiat, m-am rugat si am incercat sa am o viata spirituala vie. Am crezut ca la botez voi simti ceva. Sau voi auzi o voce. Nimic. Indiferent cat de mult l-as fi cautat, cat de mult as fi plans pentru ca sa imi dea un semn, sa imi vorbeasca... degeaba. Asta m-a facut sa ma simt vinovat. Credeam ca e ceva in neregula cu mine. De aici si pana la depresie a fost un drum scurt. Vreau sa intelegi ca pentru mine credinta in Dumnezeu (care promite ca daca Il vom cauta Il vom gasi) a fost reala, nu un idol mostenit sau un drum pana la biserica in fiecare sambata.
N-am auzit nimic, nu am vazut nimic si nu am simtit nimic special.
Cat despre natura... cred ca o apreciez mai mult acum. Lucrurile din jurul meu sunt mult mai pretioase acum ca stiu ca sunt la fel ca ele: efemer.

I see. Ai citit Jurnalul Fericirii de Steinhardt? Merita sa incerci. Nu vad ce ai pierde. smile.gif

--------------------

+Quote Post
Loyola
post May 25 2013, 07:58 PM
Post #15

Membru
**

QUOTE (polihronu @ May 25 2013, 08:47 PM) *
No kidding. Lumineaza-ne.

Draga Loyo, nici Chesterton, nici Lewis, nici Steinhardt, nici Singh n-au fost adventisti. Ce te faci? Ce voci auzi? Meritele celor din lista asta sint in general literare si/sau umaniste. Am trimis la psihiatrie nu pentru ca tin sa patologizez credinta sau comportamentul religios, ci pentru a scoate in evidenta gaunosenia ideii de "auzit voci" ca temei spiritual. Realitatea celor mai multi credinciosi nu are nimic spectaculos. Oamenii merg la biserica pentru traditie, pentru comunitate, pentru paleative sufletesti. Sint putini cei care chiar aud voci si, da, acestia tind sa fie candidati buni pentru spitalul 9.

Ca sa te lepezi de cineva, trebuie sa fi putut avea o relatie cu el/ea inainte. N-ai cum sa te lepezi de cineva care nu exista. Am avut o relatie cu biserica in care m-am nascut, cu asteptarile parintilor, cu o traditie teologica. De acestea ma lepad bucuros si fara pic de regret.

"Draga" Poli...de cand suntem "draga"? smile.gif
Nici eu nu-s adventist. Si nu despre adventism vorbeam. Ci despre crestinism autentic , chiar imperfect. "Meritele" celor din lista sunt ca au crezut in Dumnezeu si crestinism desi afilierile lor confesionale sunt diferite. Primii doi sunt redutabili apologeti crestini.Pe C S Lewis l-am pomenit pentru ca a facut traseul invers fata de al tau smile.gif Ultimii doi au avut experiente mistice care i-au transformat din "nimic"-uri in oameni care, oarecum, au intors lumea lor, fiecare, pe dos.
Vad ca nu te-ai ostenit cu linkul spre experientele lui NS si Sundar... Alt pacat.

--------------------

+Quote Post
Loyola
post May 25 2013, 08:02 PM
Post #16

Membru
**

QUOTE (inkultus @ May 25 2013, 08:48 PM) *
Despre care creațiune și creator vorbești?
”Şi, după o vreme, au început să inventeze tot felul de idei stupide cu privire la înfăţişarea lui Dumnezeu şi la ce dorea el de la ei.” Exact activitatea preferată a unui lung șir de ”sfinți” și apologeți de-a lungul a cel puțin două milenii.

Despre creatie si Creator il citam pe Sf. Augustin. N-as zice activitate preferata ci mai degraba alunecari regretabile. Si nu asa numeroase cum insinuezi. Nici asa grave. Apostolul Pavel/Paul se refera acolo la idolatri nu la crestini inkulti/ignoranti sau gresiti..

--------------------

+Quote Post
polihronu
post May 25 2013, 08:07 PM
Post #17

cititor in stele

QUOTE (Loyola @ May 25 2013, 09:58 PM) *
"Draga" Poli...de cand suntem "draga"? smile.gif
Nici eu nu-s adventist. Si nu despre adventism vorbeam. Ci despre crestinism autentic , chiar imperfect. "Meritele" celor din lista sunt ca au crezut in Dumnezeu si crestinism desi afilierile lor confesionale sunt diferite. Primii doi sunt redutabili apologeti crestini.Pe C S Lewis l-am pomenit pentru ca a facut traseul invers fata de al tau smile.gif Ultimii doi au avut experiente mistice care i-au transformat din "nimic"-uri in oameni care, oarecum, au intors lumea lor, fiecare, pe dos.
Vad ca nu te-ai ostenit cu linkul spre experientele lui NS si Sundar... Alt pacat.

Inlocuieste "adventist" cu orice altceva. Banuiesc ca nu esti simultan catolic, anglican si ortodox - ca sa ne limitam doar la lista ta. Niciun om nu este "nimic". Ce te face sa crezi ca nu am citit toata opera lui Steinhardt? Si de cind tii socoteala pacatelor? Nu trebuie sa-ti treci in lista faptul ca nu ne-ai luminat inca?

--------------------

+Quote Post
polihronu
post May 25 2013, 08:09 PM
Post #18

cititor in stele

Si mai bine, draga Loyo, spune-ne si noua de ce mai crezi inca.

--------------------

+Quote Post
Loyola
post May 25 2013, 08:14 PM
Post #19

Membru
**

QUOTE (polihronu @ May 25 2013, 09:07 PM) *
Inlocuieste "adventist" cu orice altceva. Banuiesc ca nu esti simultan catolic, anglican si ortodox - ca sa ne limitam doar la lista ta. Niciun om nu este "nimic". Ce te face sa crezi ca nu am citit toata opera lui Steinhardt? Si de cind tii socoteala pacatelor? Nu trebuie sa-ti treci in lista faptul ca nu ne-ai luminat inca?

Amigo...nu mai sunt adventist si nu ma intereseaza insinuarile tale in sensul asta. Sunt crestin. Si asta e ce ma intereseaza. Si-mi doresc vis-a-vis de tine ce-si dorea Pavel cu Agripa smile.gif
Ai inteles bine "nimic"-ul in contrast cu intorsul lumilor. smile.gif Lasa retorica ieftina.
Toata opera ? Mai sa fie! Si nu s-a "lipit" de tine decat "aspectul" literar? smile.gif

--------------------

+Quote Post
Blinker
post May 25 2013, 08:16 PM
Post #20

Membru
**

QUOTE (Loyola @ May 25 2013, 08:51 PM) *
I see. Ai citit Jurnalul Fericirii de Steinhardt? Merita sa incerci. Nu vad ce ai pierde. smile.gif

Nu, dar o sa arunc un ochi peste ea. Daca e mai mult decat o 'marturie' poate o sa ii dau o sansa. Acum e randul meu, dar nu prea stiu ce sa iti recomand mai intai. Poate Bart Ehrman. Eu cu el am inceput. Vezi ca e o sectiune aici pe forum dedicata materialelor 'eretice'. mosking.gif

--------------------

+Quote Post

5 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 17th January 2018 - 06:52 AM
Web by The Spaghetti Monster :D