IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
Un teolog ortodox plagiază un teolog adventist, Am trăit să o vedem şi pe asta
Catar
post May 16 2012, 12:28 PM
Post #1

Membru
**

Group: Members
Member No.: 43
Religia: Catara

Rog moderatorii să nu se supere pe mine şi să mute unde eventual îi e locul acestui topic, dar m-am gandit ca poate merita sa stiti ce a aparut in Revista 22 sub titlul "Plagiatori la noi si la altii" - urmatorul paragraf mi-a atras atentia si aproape m-a socat pentru ca mi se parea incredibil: S. Bacchiochi plagiat de un teolog ortodox roman:

"Plagiatul apare şi în cazul lui Justinian Cârstoiu, protos. conf. dr. la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul“, Universitatea din Bucureşti, semnalat de Asociaţia Grupul pentru Reformă şi Alternativă Universitară (GRAUR), care aduce dovezi în cazul a două lucrări plagiate de
Cârstoiu. Prima lucrare copiată este semnată de S. Lupaşcu, Grotele de la Khirbet Qumran ca spaţii religioase. Hamoreh litsedakah, 2001, iar a doua este a lui S. Bacchiocchi, Christian Dress and Adornment, 1995. Ambele lucrări plagiate de Cârstoiu au fost publicate în revista Patriarhiei Române, Biserica Ortodoxă Română, în 2007. Nimeni nu s-a sesizat asupra acestui caz."

Poate ca asta poate fi transformat intr-un bun argument evanghelistic.

Go to the top of the page

+Quote Post
Ianis
post May 17 2012, 08:14 AM
Post #2

Hacking Life

From: Into the Matrix
Member No.: 31
Religia: Emerging church

Din pacate in Romania plagiatul nu se pedepseste.

Sa mai aduc si eu niste exemple mai apropiate de noi. Cei care au studiat la ITA Cernica cu vreo 10 ani in urma au putut vedea cursuri de teologie sistematica marca A. Orban traduse mot-a-mot din Teologie crestina de M Erickson. Lucrarea se gasea in engleza in biblioteca ITA.
Partea proasta (pentru plagiator) a fost cand Cartea Crestina - Oradea a publicat lucrarea lui Erickson in romana smile.gif
Nu s-a luat nici o masura. Probabil pentru ca rectorul de atunci (Breja) facea pe banda teze de licenta pentru studentii de la FR (erau cativa studenti care erau platiti pentru sinteza si editarea mterialelor)

De fapt, la ITA, cu exceptia lui Laiu, majoritatea profesorilor (Breja, Danaiata, Coman, Rusu) pe care i-am avut, isi scriau cursurile copiind masiv din diferite lucrari.

--------------------
I’m not afraid to die
I’m afraid to be alive without being aware of it

+Quote Post
kla
post May 17 2012, 05:27 PM
Post #3

Moderator forum "Criza AZS"

Member No.: 29
Religia: non raspuns

Mai in gluma mai in serios, cred ca daca S. Bacchiochi n-ar fi facut scoala la Vatican n-ar fi fost plagiat.
Ar fi fost mai suculenta plagierea autoarei avand initiala numeului EGW. Asta, da, ar fi mers la evanghelizare. Si asa o posibila explicatie ar fi ca plagiatorul nu e decat un AZS infiltrat.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 17th January 2018 - 01:11 AM
Web by The Spaghetti Monster :D