IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
Pariul lui Pascal, Cum sa-mi apar credinta in fata propriei ratiuni?
bnc
post Feb 27 2011, 02:17 PM
Post #1

Veteran

Group: Fondatori
Member No.: 14

Pentru cei care nu stiu despre ce este vorba pariul lui Pascal suna cam asa:
Daca crezi īn Dumnezeu si se dovedeste ca el nu exista, nu vei fi pierdut nimic! Insa daca nu crezi si se dovedeste ca exista ai pierdut totul!

Sa fie acest pariu argumentul ultim al credintei sau doar un mod de a-mi pacali ratiunea?

--------------------
"Religia este o iluzie si īsi deriva puterea din faptul ca se potriveste cu dorintele noastre instinctuale."
Go to the top of the page

+Quote Post
sisif
post Feb 27 2011, 03:09 PM
Post #2

rethinker

Group: Members
Member No.: 112
Religia: ?

nu pierzi nimic? hahaha [ris amar].

--------------------
you were sick, but now you're well, and there's work to do

+Quote Post
study_nature
post Feb 27 2011, 05:35 PM
Post #3

Veteran

Group: Moderator
From: Bucuresti, Ro
Member No.: 23
Religia: agnostic

Mie mi se pare ca "argumentul" reprezentat de ceea ce se numeste "pariul lui Pascal" este foarte slab si tradeaza existenta in background a unei conceptii primitive despre Dumnezeu.
Totusi, gandirea de acest tip ii face pe destui sa ramana in sfera teismului religios, cu ansamblul aferent de precepte.

--------------------
"Fix reason firmly in her seat, and call to her tribunal every fact, every opinion. Question with boldness even the existence of a God; because, if there be one, he must more approve of the homage of reason, than that of blindfolded fear."

-- Thomas Jefferson, letter to his nephew Peter Carr, from Paris, August 10, 1787; Merrill D. Peterson, ed., Thomas Jefferson: Writings, New York: Library of America, 1994, pp. 900-906.

+Quote Post
sisif
post Feb 27 2011, 06:06 PM
Post #4

rethinker

mie mi se pare ca aduce un pic cu argumentum ad consequentiam.

--------------------

+Quote Post
study_nature
post Feb 27 2011, 06:16 PM
Post #5

Veteran

un pic mai mult biggrin.gif

--------------------
"Fix reason firmly in her seat, and call to her tribunal every fact, every opinion. Question with boldness even the existence of a God; because, if there be one, he must more approve of the homage of reason, than that of blindfolded fear."

-- Thomas Jefferson, letter to his nephew Peter Carr, from Paris, August 10, 1787; Merrill D. Peterson, ed., Thomas Jefferson: Writings, New York: Library of America, 1994, pp. 900-906.

+Quote Post
Fiul Risipitor
post Feb 27 2011, 06:24 PM
Post #6

Membru
**

Member No.: 92
Religia: Sceptic

Daca crezi īn Dumnezeu si se dovedeste ca el nu exista, o sa devii pamant pentru flori, ca restul muritorilor. A...si era sa uit...o sa-ti dai seama ca ai aruncat 10% din salariu pe apa sambetei. V-ati prins? apa sambetei. haha

--------------------
"Īn fiecare sat există un om care pune fiecăruia īn mānă o făclie: acela este īnvățătorul. Și un altul care suflă īn ea s-o stingă: acela este preotul" - Victor Hugo.

+Quote Post
eretik
post Feb 27 2011, 10:16 PM
Post #7

Rogue Squadron

Group: Root Admin
Member No.: 1
Religia: Agnostic de Ziua a Saptea

Da, pariul pleaca de la presupunerea ca D-zeu e prost, ca nu si-ar da seama ca cineva Il iubeste din interes.
Mai amuzant e ca multi il pun la status sau il folosesc in predici!

--------------------
"...But you won't listen to reason. It's like playing Chess with a pigeon; no matter how good I am at chess, the pigeon is just going to knock over the pieces, crap on the board and strut around like it's victorious."

+Quote Post
Anda
post Feb 28 2011, 02:57 PM
Post #8

Membru
**

From: B
Member No.: 178
Religia: Nu mai sunt sigura ca mai aderez la vre-una, dar am credinta

QUOTE (eretik @ Feb 27 2011, 11:16 PM) *
Da, pariul pleaca de la presupunerea ca D-zeu e prost, ca nu si-ar da seama ca cineva Il iubeste din interes.
Mai amuzant e ca multi il pun la status sau il folosesc in predici!

Si cine il iubeste pe Dumenzeu fara interes? Nu toti avem un interes? Nu cumva este mai jalnic sa pretinzi ca-l iubesti fara interes dar sa speri sa ai coronita de aur si sa mergi pe strazi de aur si sa nu mai fii niciodata bolnav si vesnic tanar?

Ma intreb unde este ipocrizia...

Eu am citit tot pariul lui Pacal si nu mi se pare chiar asa de ipocrit. El pur si simplu recunoste ca are un interes.

--------------------
L'intérźt que j'ai ą croire une chose n'est pas une preuve de l'existence de cette chose. Voltaire

+Quote Post
123
post Feb 28 2011, 03:35 PM
Post #9

Reptilian Antrenor de semizei

Member No.: 1,197
Religia: azs

QUOTE (Anda @ Feb 28 2011, 03:57 PM) *
Si cine il iubeste pe Dumenzeu fara interes? Nu toti avem un interes? Nu cumva este mai jalnic sa pretinzi ca-l iubesti fara interes dar sa speri sa ai coronita de aur si sa mergi pe strazi de aur si sa nu mai fii niciodata bolnav si vesnic tanar?

Ma intreb unde este ipocrizia...

Eu am citit tot pariul lui Pacal si nu mi se pare chiar asa de ipocrit. El pur si simplu recunoste ca are un interes.

interesu' poarta fesu'..
da cu EL nu te poti juca aiurea... tre sa fii naiv sa crezi ca poti sa faci o afacere cu Dumnezeu.. cam asa gandeste lumea in general, si in ortodoxie si peste tot..

tine de atitudine.. e o treaba de fond , nu de forme.

un om cat de cat destept isi da seama cand are careva un interes, daramite Dumnezeu..

aici nu merge cu vrajeala.

--------------------

Intru tu hani
Să-ńi beau cafelu
Mi veadi lumea
Şi ńi-adună gailelu

Va-ńi beau ună arāchie,
Va-ńi beau şi-un cafe
Va-ńi beau şi-ună ţiyare
Că hiu chihāie.

Voi s-dau di buḑā,
Să-ńi vindic arana
Mi-acaţă hāryia,
Şi gulescu damigeana

+Quote Post
bnc
post Feb 28 2011, 05:50 PM
Post #10

Veteran

Group: Fondatori
Member No.: 14

QUOTE (Anda @ Feb 28 2011, 04:57 PM) *

Ti se pare ca are sens pariul lui Pascal?
In ce consta TOT pariul lui Pascal?

--------------------
"Religia este o iluzie si īsi deriva puterea din faptul ca se potriveste cu dorintele noastre instinctuale."

+Quote Post
peret
post Feb 28 2011, 06:33 PM
Post #11

Membru avansat

From: Acolo unde e fruncea tarii.
Member No.: 121
Religia: liber cugetator

Am si eu un pariu.
Pun pariu ca oamenii isi permit sa creada in multe sau nimic,in timpul vietii lor.
In pragul mortii insa,pun pariu ca majoritatea ajung sa creada in chestii ce nu au fost validate prin dovezi certe in timpul vietii lor.Si e posibil existenta (acelor chestii) sa nu fie demonstrata niciodata in viata asta.
De asemenea pun pariu ca prea putini vor muri crezand in stiinta sau evolutionism.

--------------------
Religia este cel mai bun instrument pentru subminarea libertăţii de gāndire şi de conştiinţă şi inducerea deviaţiilor psihice şi comportamentale.

+Quote Post
123
post Feb 28 2011, 07:00 PM
Post #12

Reptilian Antrenor de semizei

Member No.: 1,197
Religia: azs

A auzit careva de pariul lu' Furtună ?

--------------------

Intru tu hani
Să-ńi beau cafelu
Mi veadi lumea
Şi ńi-adună gailelu

Va-ńi beau ună arāchie,
Va-ńi beau şi-un cafe
Va-ńi beau şi-ună ţiyare
Că hiu chihāie.

Voi s-dau di buḑā,
Să-ńi vindic arana
Mi-acaţă hāryia,
Şi gulescu damigeana

+Quote Post
study_nature
post Feb 28 2011, 07:21 PM
Post #13

Veteran

QUOTE (peret @ Feb 28 2011, 08:33 PM) *
De asemenea pun pariu ca prea putini vor muri crezand in stiinta sau evolutionism.

Pun pariu ca te inseli.

QUOTE (furtuna dragos @ Feb 28 2011, 09:00 PM) *
A auzit careva de pariul lu' Furtună ?

Despre ce e vorba, Dragos?

LE:
QUOTE (Fiul Risipitor @ Feb 27 2011, 08:24 PM) *
Daca crezi īn Dumnezeu si se dovedeste ca el nu exista, o sa devii pamant pentru flori, ca restul muritorilor. A...si era sa uit...o sa-ti dai seama ca ai aruncat 10% din salariu pe apa sambetei. V-ati prins? apa sambetei. haha

Tare prima parte; la fel si a doua. smile.gif

--------------------

+Quote Post
Betelgeux
post Feb 28 2011, 11:54 PM
Post #14

Membru
**

Member No.: 143
Religia: fara

Yahweh ii obisnuit cu targuielile, deci nu cred c-o sa strambe din nas daca se preface careva biggrin.gif. A se vedea cum se targuieste Iacov cu el (Gen 28 :20-22) si chiar si Moise prin notoriul legamant, desi in cazul lui Moise targuiala capata o dimnesiune mai solemna.

+Quote Post
sisif
post Mar 1 2011, 12:16 AM
Post #15

rethinker

QUOTE (peret @ Feb 28 2011, 12:33 PM) *
In pragul mortii insa,pun pariu ca majoritatea ajung sa creada in chestii ce nu au fost validate prin dovezi certe in timpul vietii lor.

si asta ce demonstreaza [in afara faptului ca frica de moarte e principalul/singurul motiv pentru a crede in orice varianta a vietii de apoi] ?

--------------------

+Quote Post
peret
post Mar 1 2011, 09:23 AM
Post #16

Membru avansat

QUOTE (study_nature @ Feb 28 2011, 07:21 PM) *
Pun pariu ca te inseli.

Draga study,eu vorbesc cu experienta personala (am vazut destui,rude,cunostinte,etc) pe masa.Tu sper ca nu o faci din auzite nu?
Am vazut oameni care in timpul vietii erau atei convinsi si pe patul de moarte cereau biblia si vroiau sa li-se vorbeasca despre Dumnezeu,iertare si noul pamant.
Nu ma intreba cum,dar in timpul vietii am nimerit de multe ori pe langa persoane care erau pe punctul de a isi incheia socotelile cu viata.

QUOTE (sisif @ Mar 1 2011, 12:16 AM) *
si asta ce demonstreaza [in afara faptului ca frica de moarte e principalul/singurul motiv pentru a crede in orice varianta a vietii de apoi] ?

Demonstreaza faptul ca nu prea conteaza ce crede omul in timpul vietii.
Pe patul de moarte frica si lipsa de cunoastere il va face pe om sa imbratiseze (prin credinta, avand mai degraba speranta ca baza si nu cu ratiunea cu logica ei) lucruri a caror existenta nu a fost probata si demonstrata.
Daca e sa facem un sondaj de opinie sa vedem un procentaj,spuneti-mi voi cat la % aplica pe patul mortii la credinta si cat la % merg pe mana ratiunii?

--------------------
Religia este cel mai bun instrument pentru subminarea libertăţii de gāndire şi de conştiinţă şi inducerea deviaţiilor psihice şi comportamentale.

+Quote Post
eretik
post Mar 1 2011, 10:21 AM
Post #17

Rogue Squadron

Si credinta asta, in care iti faci asigurare in timp ce iti arde casa, e corecta?

--------------------
"...But you won't listen to reason. It's like playing Chess with a pigeon; no matter how good I am at chess, the pigeon is just going to knock over the pieces, crap on the board and strut around like it's victorious."

+Quote Post
peret
post Mar 1 2011, 10:58 AM
Post #18

Membru avansat

QUOTE (eretik @ Mar 1 2011, 11:21 AM) *
Si credinta asta, in care iti faci asigurare in timp ce iti arde casa, e corecta?

O intrebare izvorata din ratiune draga eretik.
Permite-mi sa te intreb,oare cat de rational gandeste omul in fata mortii?
In momentele alea,pentru el nu prea mai conteaza ce este corect si ce nu este corect.
Deci noi nu santem prea obiectivi cand disecam dilema omului care pe patul de moarte accepta neconditionat credinta in detrimentul ratiunii.Ca e buna,ca e rea,ca e true,ca e fake,prea putin are importanta.Poate ca ar trebui sa ne apropiem si noi de moarte si dupa aia sa purtam discutia asta. biggrin.gif

Un posibil raspuns la intrebarea din titlul topicului: Cum sa-mi apar credinta in fata propriei ratiuni?
Pai nu e nevoie sa o aperi,ca nu prea are nevoie de ajutor.In fata mortii credinta coplesteste ratiunea si nu prea are ce discuta cu ea. laugh1.gif

--------------------

+Quote Post
eretik
post Mar 1 2011, 11:20 AM
Post #19

Rogue Squadron

Stiu ca pentru persoana aflata pe patul de moarte nu conteaza, dar eu ma intreb ce parere are Dumnezeu despre asta.

--------------------

+Quote Post
peret
post Mar 1 2011, 11:48 AM
Post #20

Membru avansat

QUOTE (eretik @ Mar 1 2011, 12:20 PM) *
Stiu ca pentru persoana aflata pe patul de moarte nu conteaza, dar eu ma intreb ce parere are Dumnezeu despre asta.

Daca te dai putin ,,in spate,, si cauti sa privesti problema in ansamblu vei realiza ca pe Dumnezeu (daca exista) nu il deranjeaza aceasta tehnica de manipulare a constintei umane.
Altfel,rusinat de bun simt probabil,ar fi ajutat omul sa descopere ce se afla dincolo de cortina (daca e ceva) si acesta din urma nu ar mai lua hotarari pripite stapanit de frica fata de necunoscut in momentele premergatoare mortii.
Frica care daca stai bine sa te gandesti, afecteaza judecata si ratiunea fiintei umane.
Insa daca totul e in numele dragostei,sa zicem ca (partial) ma fac ca inghit galusca.
In numele dragostei fata de copilasul meu si eu mai fac lucruri irationale sau lipsite de logica. biggrin.gif

--------------------

+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 17th January 2018 - 01:18 AM
Web by The Spaghetti Monster :D