IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
Moralitatea - relativa sau absoluta?
jemiol
post Feb 19 2011, 02:53 PM
Post #1

Membru avansat

Group: Members
Member No.: 53
Religia: Crestin

Subiectul nu-i nou, insa ma framanta de ceva vreme incoace. Stiu ca poli mi-a spus odata ca sursa moralitatii nu trebuie neaparat cautata intr-un zeu sau o forta metafizica. Ce dovezi sau indicii avem pentru a sustine caracterul absolut al morlaitatii.
Eu tind sa cred mai mult spre relativitate morala - dependenta de contextul socio-cultural al istoriei analizat. De asemenea moralitatea ar fi dependenta de modul in care creierul controleaza instinctele umane si sentimentele.
Sunt principii morale ca: sa nu comiti crima, sa nu inseli, care par a avea aplicabilitate universala absoluta desi anumite coduri morale, ce si-au pus amprenta in diferite perioade ale istoriei, le-au eludat caracterul absolut.

Sunt principiile morale absolute si universal valabile?
Go to the top of the page

+Quote Post
eretik
post Apr 7 2011, 08:56 AM
Post #2

Rogue Squadron

Group: Root Admin
Member No.: 1
Religia: Agnostic de Ziua a Saptea

Pana una-alta, m-am gandit sa pun un clip aici.

--------------------
"...But you won't listen to reason. It's like playing Chess with a pigeon; no matter how good I am at chess, the pigeon is just going to knock over the pieces, crap on the board and strut around like it's victorious."

+Quote Post
study_nature
post Apr 7 2011, 12:05 PM
Post #3

Veteran

Group: Moderator
From: Bucuresti, Ro
Member No.: 23
Religia: agnostic

Cineva apropiat mi-a aratat acest clip si l-am vizionat impreuna. Are temei caterinca facuta pe seama perspectivei fundamentaliste.

--------------------
"Fix reason firmly in her seat, and call to her tribunal every fact, every opinion. Question with boldness even the existence of a God; because, if there be one, he must more approve of the homage of reason, than that of blindfolded fear."

-- Thomas Jefferson, letter to his nephew Peter Carr, from Paris, August 10, 1787; Merrill D. Peterson, ed., Thomas Jefferson: Writings, New York: Library of America, 1994, pp. 900-906.

+Quote Post
polihronu
post Apr 7 2011, 12:11 PM
Post #4

cititor in stele

From: vestul salbatic
Member No.: 5
Religia: iudeo-crestin agnostic si, la nevoie, ateu

Si face buna companie articolului postat de tine, study, aici.

--------------------
"Omul care spune adevarul din cinism este un mincinos" - Bonhoeffer
"Onestitatea intelectuala este o conditie necesara a fericirii" - Paine

+Quote Post
Dice
post May 20 2011, 05:32 AM
Post #5

PANDA!
**

Member No.: 142
Religia: Adventist de ziua a 7-a

Ce-i moralitatea? Ne desparte de animale sau de alti oameni? Banuiesc ca exista o linie a moralitatii generale in jurul careia curg "ideei religioase". Conceptul de moralitate nu are vreo tangenta cu o forta metafizica sau macar cu "dumnezeu" ca si concept. Un "zeu" e puternic, un "dumnezeu" e absolut...a creea vreo legatura intre moralitate si zeu in mod direct implici ideea ca acel zeu e susceptibil imoralitatii.

--------------------
Panda!!!

+Quote Post
jemiol
post May 20 2011, 05:49 AM
Post #6

Membru avansat

Member No.: 53
Religia: Crestin

De ce este imoral sa furi, sa minti, sa ucizi etc? De ce este moral sa ajuti oameni in nevoie, sa zambesti celor ce au nevoie de incurajare etc? A existat o forta metafizica ce a decretat toate aceste aspecte morale/imorale? Ori aceste concepte sunt izvorate din conditia omului si de nevoia lui de a fi protejat?

+Quote Post
Dice
post May 20 2011, 10:57 AM
Post #7

PANDA!
**

Nu e imoral...e cretin. In ciuda capacitatii tale...decizi sa furi, sa ucizi...samd. Cand tu esti capabil sa ridici un imperiu cu ajutorul unei scobitori. Cum decreta "forta meafizica" moralitatea si imoralitatea in asa fel incat noi sa fim obligati a urma "setul de reguli"?. Nu ti se pare cam banal? Cam pueril? Ce tangenta are forta metafizica, cu moralitatea? "moralitatea" ca si concept e valabila doar intr-un cerc de fiinte muritoare. Un cerc de fiinte capabile rational. Moralitatea nu e un obiect solitar ci sta strans legat in concept de disciplina si dezvoltare. Moralitatea e un concept ce apare doar in cadrul unei societati. In mod direct asigura convietuirea membrilor societatii respective, convietuire analizata din punct de vedere rational. Gasesti un om batran a fi egal cu un om tanar?(nu in drepturi ci capacitate)...Pentru ca NU sunt egali atunci apare nevoia unui cod ce asigura pacea sau linistea, dar nu unul scris sub forma unei legi, ci o autointelegere a oameniilor din jur si a dezavantajelor lor. Un cod ce asigura aplicarea lui de catre tine spre cei din jur cat si a celorlalti spre tine. Moralitatea NU e scrisa sau sta la baza fiintei umane. Altfel ar implica inexistenta liberului arbitru. Liber arbitru, ce...din cat inteleg eu implica a avea capacitatea de a alege dintre bine si rau si deci a avea acces la optiunea haosului si distrugerii.

--------------------
Panda!!!

+Quote Post
polihronu
post May 20 2011, 07:59 PM
Post #8

cititor in stele

QUOTE (Dice @ May 20 2011, 01:57 PM) *
acces la optiunea haosului si distrugerii.

Vorba mare ai spus. Ce te faci insa ca "optiunea" asta e prezenta si "in stare naturala"? Are uraganul sau tsunami-ul vocatia moralitatii?

--------------------

+Quote Post
Dice
post May 21 2011, 09:54 AM
Post #9

PANDA!
**

...atunci cand iti curge lava prin sufragerie de 2 ori pe an si nu faci ceva in legatura cu asta...nu poti sa judeci natura pentru ca urmeaza un curs normal. Piatra nu gandeste...n-are cum, deci nu o poti invinuii daca iti cade in cap si nici forta gravitationala pentru efect. Dar daca piatra a fost aruncata, poti sa judeci cat vrei. Daca starea pietrei, locatia din care s-a desprins probabil, a fost in grija unui grup de oameni..atunci ii poti invinuii pentru neglijenta. Dar cam atat. Un efect natural incontrolabil nu poate fi judecat pe baza prezentei moralitatii, din cauza lipsei unei functii rationale. Daca in spatele efectului sta o minte si o decizie atunci da....fire your lazorz!

--------------------
Panda!!!

+Quote Post
eretik
post Jun 20 2011, 10:36 PM
Post #10

Rogue Squadron

Group: Root Admin
Member No.: 1
Religia: Agnostic de Ziua a Saptea

Un clip interesant legat de relatia dintre religie si moralitate:

--------------------
"...But you won't listen to reason. It's like playing Chess with a pigeon; no matter how good I am at chess, the pigeon is just going to knock over the pieces, crap on the board and strut around like it's victorious."

+Quote Post
study_nature
post Sep 19 2011, 09:29 PM
Post #11

Veteran

Am vazut in seara asta un clip destul de bine realizat – mai scurt de un sfert de ora – in care sunt evidentiate cateva dintre dificultatile pe care trebuie sa le depaseasca cineva care sustine ca revelatia biblica este singurul temei al unei vieti morale. Sunt ridicate multe intrebari si observatii incomode dar rationale care se cuvine sa fie luate in calcul de oricine.

--------------------
"Fix reason firmly in her seat, and call to her tribunal every fact, every opinion. Question with boldness even the existence of a God; because, if there be one, he must more approve of the homage of reason, than that of blindfolded fear."

-- Thomas Jefferson, letter to his nephew Peter Carr, from Paris, August 10, 1787; Merrill D. Peterson, ed., Thomas Jefferson: Writings, New York: Library of America, 1994, pp. 900-906.

+Quote Post
polihronu
post May 18 2013, 12:52 PM
Post #12

cititor in stele

Despre sursele evolutioniste ale moralei si o carte noua aici.

--------------------

+Quote Post
polihronu
post Jun 27 2013, 01:16 AM
Post #13

cititor in stele

Mi-au cazut ochii pe urmatoarele "precizari", sub semnatura lui Teodor Hutanu. Sa mori de ris, nu alta. Cica "Cuvântul lui Dumnezeu... transcende timpul și cultura". Da' numa' cind vine vorba de ce-si imagineaza Teo ca spune Biblia despre casatorie, nu si cind ortodoxia romaneasca poate foarte bine invoca modelul biblic al bisericii-stat atunci cind pretinde sa fie pomenita in constitutie. Nici libertatea religioasa, nici statul secular, nici drepturile omului, nici principiul nediscriminarii, nici democratia nu sint biblice. Dar Teo le apara vehement, fara - fireste - vreo paranteza in care sa trimita la vreunul dintre testamente. In schimb, cind vine vorba de homosexuali, Dumnezeu ii iubeste, da' o sa-i arda in foc. Prin urmare, adio libertate, secularism, drepturi, nediscriminare, democratie. Avem principii care transcend timpul si cultura. Sa nu-ti vina sa-l plesnesti, poate-poate ii cad ochelarii pe nas!

--------------------

+Quote Post
kla
post Jun 27 2013, 06:53 AM
Post #14

Moderator forum "Criza AZS"

Member No.: 29
Religia: non raspuns

Eu relativ la textul mentionat de tine m-am intrebat doar de ce nu a fost (macar co)semnat si de Nelu Burcea?

+Quote Post
study_nature
post Jun 27 2013, 04:32 PM
Post #15

Veteran

"(...) și în confirmarea explicită a unei relații maritale permanente, monogame și heterosexuale de către Isus"
Mmm, suna bine! Explicit content!

"Nominala, exclusiva, doar a blabla" de n ori - si pleonastica si repetitiva fara niciun farmec

--------------------

+Quote Post
kla
post Jul 2 2013, 02:12 PM
Post #16

Moderator forum "Criza AZS"

Member No.: 29
Religia: non raspuns

Si replica BOR!

LE Oare l-o fi sunat inainte pe Teo sa-i bata un pic obrazul? smile.gif Asta dupa ce amandoi au trecut prin Moldova pana sa ajunga la varf in Bucuresti.

+Quote Post
polihronu
post Jul 2 2013, 02:46 PM
Post #17

cititor in stele

Comunicatul BOR poate fi gasit aici. Chestiunea in sine, cu articolul din constitutie, ma lasa cu totul rece. Cum a contribuit ortodoxia romaneasca la modernizarea statului e insa discutabil. De ce n-ar mentiona si faptul ca BOR a contribuit sirguincios la comunizarea statului? Ca istoria BOR nu are nimic de a face cu legenda Sf. Andrei (agreata, apropo, de protocronistii comunisti) e clar - stie pina si Wikipedia. La fel de clar ar trebui sa fie si ca Marea Britanie nu are constitutie (nici nu sustine biserica de stat din impozite).

--------------------

+Quote Post
sisif
post Jul 2 2013, 03:33 PM
Post #18

rethinker

Member No.: 112
Religia: ?

clar ca a contribuit, macar daca ne gindim la secularizarea facuta de cuza.
ca n-a contribuit de buna voie, e altceva. asta nu-i motiv sa nu-i treci in constitutie.

--------------------
you were sick, but now you're well, and there's work to do

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 17th January 2018 - 06:47 AM
Web by The Spaghetti Monster :D