IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
"Demonizatii", supranatural sau explicatie medicala?, sau, poate, putin din amandoua?
polihronu
post Dec 20 2010, 04:48 PM
Post #41

cititor in stele

Group: Moderator
From: vestul salbatic
Member No.: 5
Religia: iudeo-crestin agnostic si, la nevoie, ateu

Martin, iti admir din nou onestitatea si echilibrul. Ceea ce relatezi tu, oricita incredere ai in povestitori, nu este o experienta personala. Si, daca demoni exista, ii suspectez si eu, precum FR, de mai multa subtilitate. De ce nu i-as socoti demonizati pe unii pastori adventisti unsi cu toate alifiile?

--------------------
"Omul care spune adevarul din cinism este un mincinos" - Bonhoeffer
"Onestitatea intelectuala este o conditie necesara a fericirii" - Paine
Go to the top of the page

+Quote Post
sisif
post Dec 20 2010, 05:06 PM
Post #42

rethinker

Group: Members
Member No.: 112
Religia: ?

QUOTE (Martin Luther @ Dec 20 2010, 09:28 AM) *
MArtin ne spune complet adevarul, asa cum s-a intamplat, dar noi TOT NU PUTEM CREDE.

Martin, nici macar un martor ocular nu spune adevarul "asa cum s-a intimplat". Cel mult poate spune cum l-a perceput el. Apoi, prin povestire, repovestire, chiar si aceasta "realitate" sufera alterari.

QUOTE (Martin Luther @ Dec 20 2010, 09:28 AM) *
Condamn insa ca NU VRETI sa faceti si voi aceleasi experimente cu El

Te inseli.
De unde stii ca nu am ajuns "de cealalta parte a pirleazului" tocmai pentru ca am luat prea in serios provocarea asta?

--------------------
you were sick, but now you're well, and there's work to do

+Quote Post
myosotis
post Dec 20 2010, 05:13 PM
Post #43

floarea cu colti

Member No.: 4
Religia: magenta

@Martin,

eu una nu-s de parere ca esti dus cu pluta, nici ca ai avea vreun interes sa ne insiri minciuni. Prin urmare, nu trebuie sa-ti faci griji in privinta noastra, nu avem dreptul sa punem la indoiala experientele nimanui. Totusi, am cateva intrebari:

1. De ce de fata cu voi s-au intamplat lucruri explicabile, iar tot restul spectacolului mirific s-a petrecut in compania doar a catorva lideri care cred in genul acesta de "experiente", departe de ochii "gloatei"?

2. De ce tu crezi ca nimic din toate astea nu s-a auzit afara? Pentru ca a fost ceva miraculos, si au auzit doar cei dinauntru? Sau e mai plauzibil ca nu s-a intamplat nimic si de asta nu s-a auzit nimic afara?

3. Care este istoricul psihiatric al femeii? Inainte de momentul acesta, ce se stia despre ea? Tremuraturile si spasmele musculare, chiar si cele impresionante care contorsioneaza membrele, precum si "ochii deveniti albi", care pot fi tot ochi dati peste cap sunt episoade frecvente in sectiile de neurologie si psihiatrie.

4. De ce demonii din Biblie cand aud numele lui Isus o iau la sanatoasa fara sa se uite inapoi, iar demonii astia il fac pe Isus idiot si-l injura ca la usa cortului?

5. De ce crezi ca "exorcizarile" dureaza ore in sir? Oare nu pentru ca omul are un episod psihotic/convulsie epileptica si dureaza o vreme pana sa-si revina? De ce cu psalmii si rugaciunile dureaza atat si de ce la o injectie cu antipsihotice pacientul/posedatul se calmeaza imediat?

6. Ai urmarit documentarele sugerate mai sus? Ai vazut ca stimularea unei zone din creier poate da subiectului toate senzatiile interpretate drept manifestari supranaturale - vederea unui ochi, luminita de la capatul tunelului, vederea fetei lui Isus, ba chiar senzatia ca este cineva prezent cu tine in camera? Esti familiarizat cu tipurile de halucinatii si cu semnificatia lor?

Martin, cred ca esti de buna credinta, insa cam tot ce relatezi tu poate fi explicat, daca femeia respectiva ar fi fost examinata medical. Daca as incepe sa-ti povestesc eu cate am vazut la psihiatrie... M-as bucura sa ai parte de experienta asta - fa voluntariat intr-un spital de psihiatrie o luna de zile si apoi povestim pe indelete...

Te intreb ceva: Daca Satana ia in stapanire, si asta credem, pentru ca asa spune superstitia, atunci de ce n-ar lua si Isus in stapanire in acelasi fel? De ce sa nu-i luam acasa pe aia care cred ca sunt Mesia? De ce pe aia ii inchidem la ospiciu, ca fiind nebuni, iar pe restul incercam sa-i "vindecam" cu Biblia?

Sper sa nu te superi pe mine. Eu doresc o discutie sincera si nu dispretuiesc punctul tau de vedere, pe care l-am impartasit candva... Stiu ca stiinta nu este pefecta si nu are toate raspunsurile, dar ceea ce nu se poate explica nu e neaparat supranatural, cat inca neinteles. Asta este crezul meu de acum.

--------------------
"Myosotis... is the most beautiful for being small and unpretending; even flowers must be modest." Henry David Thoreau

+Quote Post
Fiul Risipitor
post Dec 20 2010, 05:19 PM
Post #44

Membru
**

Member No.: 92
Religia: Sceptic

QUOTE (myosotis @ Dec 20 2010, 05:13 PM) *

Subscriu la tot ce-a zis myosotis.

--------------------
"În fiecare sat există un om care pune fiecăruia în mână o făclie: acela este învățătorul. Și un altul care suflă în ea s-o stingă: acela este preotul" - Victor Hugo.

+Quote Post
Martin Luther
post Dec 20 2010, 05:24 PM
Post #45

Membru avansat

From: Reutlingen, DE
Member No.: 108
Religia: crestin

@ Poli: Sunt convins ca posesia demonica imbraca multe forme. Si daca tot ai amintit de unii dintre pastorii adventisti, exista foarte marea probabilitate ca multi dintre ei sa fie posedati de demoni, demoni insa de o cu totul alta categorie ca cei care au chinuit-o pe femeia asta. Fariseii din vechime erau si ei stapaniti de alti demoni, asa reiese clar din HLL, si nu numai.
Demonii care bantuie adventismul pe la amvoane sunt stilati, cu diplome si cu cravata si costum. Aia din povestea mea sunt fara "facultate" biggrin.gif , daca imi permiti gluma.

@ sisif: sa inteleg ca ati sarit parleazul ptr ca ati facut experimente cu El si a tacut din gura, nu? Daca asa e, consideri din start ca ar fi vina la El?

--------------------

+Quote Post
polihronu
post Dec 20 2010, 05:29 PM
Post #46

cititor in stele

QUOTE (Martin Luther)
Aia din povestea mea sunt fara "facultate" biggrin.gif , daca imi permiti gluma.

Asa ma gindeam si eu, ca sint unii demoni care au picat niste examene smile.gif

--------------------

+Quote Post
Martin Luther
post Dec 20 2010, 05:30 PM
Post #47

Membru avansat

QUOTE (Fiul Risipitor @ Dec 20 2010, 04:45 PM) *
Dar Luther, revin cu nedumerirea mea: de ce trebuie să se manifeste atât de "expresiv" demonii. Ce câștigă Satana cu reprezentațiile și show-urile astea de posedare?

Din moment ce "prințul întunericului" este foarte viclean și are metode mult mai sofisticate și eficiente de a sabota copiii lui Dumnezeu, de ce apelează la metode atât de rudimentare, de ev mediu, și care e scopul lor? De ce posedă demonii oamenii și de ce sunt atât de gălăgioși?

Fiule, crede-ma ca nici eu nu am toate raspunsurile. Ceea ce intuiesc insa, ti-am raspuns deja.
In plus de asta, cred ca demonii sunt de mai multe feluri, impartiti la randul lor intr-o anumita ierarhie. Unii mai stilati, altii mai tembeli. Probabil ca daca pierd gazda umana, sufera consecinte drastice in lumea lor... Habar n-am. Cert e ptr mine ca toti se sperie ca "dracu de tamaie" de rugaciunea celui neprihanit. Doar rugaciunea ii sperie, si nimic altceva, nici macar numele lui Isus, atunci cand este pronuntat.

--------------------

+Quote Post
eretik
post Dec 20 2010, 05:30 PM
Post #48

Rogue Squadron

Group: Root Admin
Member No.: 1
Religia: Agnostic de Ziua a Saptea

QUOTE (Martin Luther @ Dec 20 2010, 07:24 PM) *
@ sisif: sa inteleg ca ati sarit parleazul ptr ca ati facut experimente cu El si a tacut din gura, nu? Daca asa e, consideri din start ca ar fi vina la El?

Am mai auzit treaba asta si inca de cate ori.
Eu personal nu consider ca ar fi de vina El, ci eu, dar am pretentii de la El sa inteleaga cat sunt de prost si sa ia initiativa.
In fond, te poti lega si de "cereti si vi se va da". Ce poti cere mai onorabil decat un semn al existentei Sale?
Dar hai ca deviem de la subiect.

--------------------
"...But you won't listen to reason. It's like playing Chess with a pigeon; no matter how good I am at chess, the pigeon is just going to knock over the pieces, crap on the board and strut around like it's victorious."

+Quote Post
sisif
post Dec 20 2010, 05:31 PM
Post #49

rethinker

Member No.: 112
Religia: ?

QUOTE (Martin Luther @ Dec 20 2010, 11:24 AM) *
Daca asa e, consideri din start ca ar fi vina la El?

Dimpotriva, din start am considerat ca vina e la mine. smile.gif
Apoi am trecut prin toate fazele intermediare.

--------------------
you were sick, but now you're well, and there's work to do

+Quote Post
eretik
post Dec 20 2010, 05:33 PM
Post #50

Rogue Squadron

Member No.: 1
Religia: Agnostic de Ziua a Saptea

QUOTE (Martin Luther @ Dec 20 2010, 07:30 PM) *
Probabil ca daca pierd gazda umana, sufera consecinte drastice in lumea lor... Habar n-am.

Ce te-a determinat sa folosesti cuvantul "probabil" in enuntul de mai sus? blink.gif

--------------------
"...But you won't listen to reason. It's like playing Chess with a pigeon; no matter how good I am at chess, the pigeon is just going to knock over the pieces, crap on the board and strut around like it's victorious."

+Quote Post
skeptic
post Dec 20 2010, 06:02 PM
Post #51

Autograph giver

Member No.: 8

Observatiile lui Myo sunt pertinente. Doar trei observatii adaug:

1. Pentru niste fiinte imateriale, asa cum presupun eu ca ii consideri pe demoni (corecteaza-ma daca gresesc), le atribui niste insusiri foarte umane. Si cred ca asta nu e intamplator.
2. De ce oare ar trebui un demon sa spuna ”Fuck you Jesus”? Si, asa, in general, de ce ar trebui sa spuna ceva in limbaj omenesc?
3. Conceptia generala (nu stiu daca si a ta) este aceea ca posedatii s-au aventurat pe un taram periculos inainte de a fi luati in stapanire de demoni. Sora asta ce-a facut?

In rest, in incercarea de a justifica ceva ce n-ai vazut, faci foarte multe ”acrobatii” in argumentatie. Nu-ti contest sinceritatea si deschiderea, dar spun si eu ceea ce gandesc.

--------------------
"I want the truth!" "You can't handle the truth!"

+Quote Post
Martin Luther
post Dec 20 2010, 06:08 PM
Post #52

Membru avansat

Apreciez si respect si eu faptul ca esti medic, si nu-mi bat la randul meu joc de experientele tale profesionale. Cu siguranta ca pot fi interpretate si in acest sens. Acum iti raspund cu placere la intrebari:

1. De fata cu" marea gloata", inclusiv eu, s-au intamplat de asemenea lucruri neobisnuite: "orgasmul" deranjant al femeii, fata ei panicata, care parca cerea ajutor. Cei care au condus sus femeia, au facut-o din ratiuni lesne de intuit. Jos era un program in desfasurare. Apoi, crede-ma ca nu sunt deloc lideri asa cum pastorii sunt lideri in biserica. Oricand se lasa contrazisi cu placere.

2. Habar nu am de ce nu s-a auzit in afara, desi era fereastra larg deschisa. Dar de aici la a-i banui pe prietenii mei de minciuna, ca de fapt "nu s-a intamplat nimic", e o concluzie rau-voitoare. Adu-ti aminte de cate ori nu s-a intamplat in biblie ca vreun profet sa auda ceva, iar cei din jurul lui nimic, de ex, chiar la botezul lui Isus sau DAniel 10,7. Asa ca inadvertenta ptr tine corespunde de fapt unui tipar des intalnit in biblie.

3.
Care este istoricul psihiatric al femeii? Inainte de momentul acesta, ce se stia despre ea? Tremuraturile si spasmele musculare, chiar si cele impresionante care contorsioneaza membrele, precum si "ochii deveniti albi", care pot fi tot ochi dati peste cap sunt episoade frecvente in sectiile de neurologie si psihiatrie.

Femeia, din cate stiu, nu are nici-un istoric psihiatric concret. Cu toate astea, a suferit in copilarie puternice abuzuri din partea tatalui ei. Unul dintre acestea este ca a fost aruncata in fantana la o varsta frageda. Tatal ei a fost un monstru, din ce mi-au povestit baietii. Cu siguranta, asta a determinat-o de-a lungul vietii sa-si ia viata de mai multe ori. Toata viata ei a fost o femeie nefericita, surghiunita de una, de alta. Acum insa este cu totul alt om. PAcat ca nu stim poloneza ca sa vorbim direct cu ea. Fiul ei insa stie cat de cat germana, si poate fi abordat ptr detalii.

4.
De ce demonii din Biblie cand aud numele lui Isus o iau la sanatoasa fara sa se uite inapoi, iar demonii astia il fac pe Isus idiot si-l injura ca la usa cortului?

Nu intotdeauna in evanghelii o iau la sanatoasa, nici macar in prezenta lui Isus. Chiar si cu Isus fata in fata, mai au cateodata tupeul sa negocieze...asa ca...ce sa mai spun despre prietenii mei... Din cate am inteles din marturia lor, demonii nu se tem de nimic altceva decat de ruagaciune in timpul exorcizarii. Secventele hollywoodiene cu biblia, crucifixul, invocarea numelui lui Isus ii fac sa rada....ptr ca stiu ca in ele insele nu e nici-o putere. In rugaciune insa, cel putin in intamplarea de fata, se pare ca e mare putere...

5.
De ce crezi ca "exorcizarile" dureaza ore in sir? Oare nu pentru ca omul are un episod psihotic/convulsie epileptica si dureaza o vreme pana sa-si revina? De ce cu psalmii si rugaciunile dureaza atat si de ce la o injectie cu antipsihotice pacientul/posedatul se calmeaza imediat?

Aceasi intrebare le-am pus-o si eu amicilor. Raspunsul lor e ca nu mai avusesera de-a face nicoidata cu asa un caz iesit din comun. Desi credinta nu le-a lipsit, erau novici in abordarea problemei. MI-au raspuns ca daca asa ceva se va mai intampla pe viitor, este de dorit ignorarea totala a demonilor, si doar folosirea rugaciunii. Ei au pierdut foarte mult timp incercand sa "negocieze" cu demonii...daca pot spune asa.

Dar, daca tot esti medic, spune-mi si mie ce legatura are epilepsia cu pronuntarea intr-o engleza perfecta a multor propozitii( si nu doar simple cuvinte)??? Nu ti se pare ca intrece cu mult posibilitatile de explicatie ale medicinii?

6. Din pacate inca nu le-am urmarit. Am mai spus-o, am un schaise de contract fara flaterate. Peste vreo 4 zile trebuie sa-mi "dea astia drumul" la GB... Fii sigura ca o sa le urmaresc cu interes. Ba mai mult, eu cred perfect in explicatia medicala a lucrurilor. Incerc sa ma pun in pielea ta( la cate ai vazut) si iti inteleg scepticismul. Incearca si tu sa te pui in pielea mea( care am probat nu puterea demonilor, ci puterea lui D-zeu de mai multe ori in viata, fiind destul de imposibil ca sa fie simple coincidente) si hai sa cautam amandoi adevarul. Eu unul nu neg nici explicatiile medicinii, nici revelatia biblica sau EGW in acest sens.

Sper sa nu te superi pe mine. Eu doresc o discutie sincera si nu dispretuiesc punctul tau de vedere, pe care l-am impartasit candva... Stiu ca stiinta nu este pefecta si nu are toate raspunsurile, dar ceea ce nu se poate explica nu e neaparat supranatural, cat inca neinteles. Asta este crezul meu de acum.

Vai de mine...nu sunt genul, Myo, crede-ma. MA deranjeaza doar ca sa nu fiu considerat de buna-credinta tocmai eu, ala care sunt ateu in ochii multora dintre fostii mei "frati". Eu doar va propun o atitudine echilibrata intre ratiune si revelatie in cercetarea adevarului. Nimic mai mult.

Dupa cum poate ai sesizat deja din postarile mele de la alte topice, eu nu m-am mai rugat de vreun an de zile decat sa-I multumesc lui D-zeu ptr una, alta. Eu insumi imi pun serios unele semne de intrebare. Dar nu renunt definitiv nici la biblie, nici la EGW, nici la rugaciune, deoarece mi se pare periculos. NU stiu, ceva adanc in mine imi spuen asta.
Ca nu inteleg(em) cum e cu diavolii si Dumnezeu e una. Ca sa tragem concluzia ca prin faptul ca nu intelegem, diavolii sau d-zeu nu exista, e cu totul alta. Sper sa fii de acord cu mine macar aici.

--------------------

+Quote Post
skeptic
post Dec 20 2010, 06:16 PM
Post #53

Autograph giver

QUOTE (Martin Luther @ Dec 20 2010, 08:08 PM) *
Aceasi intrebare le-am pus-o si eu amicilor. Raspunsul lor e ca nu mai avusesera de-a face nicoidata cu asa un caz iesit din comun. Desi credinta nu le-a lipsit, erau novici in abordarea problemei. MI-au raspuns ca daca asa ceva se va mai intampla pe viitor, este de dorit ignorarea totala a demonilor, si doar folosirea rugaciunii. Ei au pierdut foarte mult timp incercand sa "negocieze" cu demonii...daca pot spune asa.

...Si nu inteleg in general, iar in cazul asta particular nici atat, de ce Se lasa Dumnezeu rugat si de ce depinde vindecarea unei persoane de niste factori cu totul si cu totul exteriori ei (starea spirituala si inspiratia celor din jur)? Vorbim de Dumnezeu care Se ingrijeste de noi ca un tata, nu de vreun gigi becali care are nevoie de gadilaturi ca sa scoata suta de parai din jeb.

--------------------

+Quote Post
Martin Luther
post Dec 20 2010, 06:23 PM
Post #54

Membru avansat

QUOTE (eretik @ Dec 20 2010, 06:30 PM) *
Am mai auzit treaba asta si inca de cate ori.
Eu personal nu consider ca ar fi de vina El, ci eu, dar am pretentii de la El sa inteleaga cat sunt de prost si sa ia initiativa.
In fond, te poti lega si de "cereti si vi se va da". Ce poti cere mai onorabil decat un semn al existentei Sale?
Dar hai ca deviem de la subiect.

Eretik, faptul ca ai facut marturisirea asta e mare lucru ptr mine. Daca chiar crezi ca de vina esti tu, intreaba-te( dar sincer) unde esti de vina...Eu nu sunt in masura sa stiu, decat ca te-am vazut in mod clar aplecat spre ateism. Cum vrei sa ia D-zeu initiativa in ceea ce te priveste, daca vede ca nu crezi? Iti lasa deschisa portita pe care ti-ai ales-o.
In alta ordine de idei, ia-o si asa, si nu doar in spirit de gluma: de unde stii ca tocmai prin postarile mele nu incearca sa-ti atraga atentia ca esti gresit in concluzii si in drumul pe care mergi? Dupa cum bine stim, si dracu si Domnu se folosesc de oameni ca sa-si atinga scopurile. Asta e. Sau asa o fi... rolleyes.gif

--------------------

+Quote Post
Martin Luther
post Dec 20 2010, 06:35 PM
Post #55

Membru avansat

QUOTE (skeptic @ Dec 20 2010, 07:16 PM) *
...Si nu inteleg in general, iar in cazul asta particular nici atat, de ce Se lasa Dumnezeu rugat si de ce depinde vindecarea unei persoane de niste factori cu totul si cu totul exteriori ei (starea spirituala si inspiratia celor din jur)? Vorbim de Dumnezeu care Se ingrijeste de noi ca un tata, nu de vreun gigi becali care are nevoie de gadilaturi ca sa scoata suta de parai din jeb.

Sa stii ca mi-am pus si eu intrebarile astea. Eu am unele raspunsuri, din pacate sunt simple supozitii bazate pe experienta lui Daniel, Gabriel, si raspunsul intarziat la rugaciune. Vezi Daniel 10,12-13 ca sa nu mai zic de vers 21. Se pare ca diavolul sau diavolii sunt extrem de puternici, mult mai mult decat ne putem imagina...si de la caz la caz dureaza mai mult sau mai putin pana intervine insusi Isus. HAbar nu am insa sa spun de ce intervine uneori mai incet, ca in cazul lui Daniel. Sunt chestii inca nedescoperite ochilor muritorilor in marea controversa intre bine si rau.
Imi pare rau insa ca nici-unul dintre voi este impreionat de faptul ca femeia aia a fost o sclava a demonilor toata viata ei, iar acum este libera, sanatoasa, vesela. ASTA chiar nu inseamna nimic ptr voi? Schimbarea asta? De asemenea imi pare rau ca nu ati remarcat izbitoarele asemanari intre vindecarile apostolilor sau exorcizarile lui Isus si cazul de fata.

Aduceti-va aminte, si nu in ultimul rand, ca in fata exorcizarilor lui Isus, fariseii erau la randul lor extrem de skeptici, acuzandu-l mai apoi ca este Isus insusi un aliat al demonilor. Orice postura este posibila in tratarea temei noastre, depinde ce alege omul sa creada...

Astept raspunsul lui Myo, ca specialist, vis-a vis de chestiunea folosirii limbii engleze de catre femeia asta...care in viata de zi cu zi habar n-are decat poloneza...

--------------------

+Quote Post
myosotis
post Dec 20 2010, 06:37 PM
Post #56

floarea cu colti

Member No.: 4
Religia: magenta

Ok, Martin, astept sa vezi documentarele si apoi sa faci luna aia de voluntariat intr-un spital psihiatric. Pana atunci, insa:

1. Halucinatiile tactile (se mai numesc si halucinatii haptice) si proprioceptive. Iti citez din Tratatul de Psihiatrie Oxford, ed. a II-a, pg. 6-7 "Halucinatiile tactile... pot aparea ca senzatii de atingere, intepare sau strangulare. Ele pot, de asemenea sa fie resimtite ca niste miscari localizate sub epiderm, pe care pacientul le poate atribui unor insecte sau alte mici vietati. Halucinatiile proprioceptive se pot manifesta ca senzatii de tractiune sau de dilatare a viscerelor, excitare sexuala sau socuri electrice... Halucinatiile in care apare senzatia de contact sexual sugereaza schizofrenia."

Apoi, tot legat de asta, centrul "spiritualitatii" si cel al placerii sexuale nu-s straine unul de altul. De ce crezi ca experientele spirituale, ritualurile de inchinare la idoli erau insotite de orgii? O experienta spirituala intensa poate, mai ales intr-un creier deranjat (dar nu numai) sa conduca la un orgasm, fara probleme.

2. Istoricul pe care il prezinti este foarte relevant. O persoana care a suferit asemenea abuzuri este in mod evident deranjata, cel putin emotional. N-a vrut ea sa se sinucida degeaba... O persoana abuzata isi asuma rusinea si vinovatia abuzatorului si va cauta adesea raspunsuri in sfera spirituala.

3. Referitor la vorbitul in engleza... Ben Carson spunea ca avem un creier cu o capacitate uimitoare si ca, daca am sti sa-l folosim corect, peste 50 de ani ne-am putea aminti exact unde a stat fiecare intr-un auditoriu de sute de persoane, si cum era fiecare imbracat, dar ca noi folosim in mod constient cam... 2% din creier. Chiar daca nu cunosti o limba straina, imaginile si sunetele se stocheaza in memorie, mai ales cele care se repeta. Injuraturile si cuvintele pe care zici ca le-a rostit "demonu" sunt cuvinte care apar frecvent, fie si macar in filme. Nu trebuie sa fii un geniu pentru ca sa se inmagazineze si sa apara intr-o criza epileptica, de exemplu, in care activitatea creierului este hiper-mega-ultra. Voi mai cerceta problema, dar pentru mine explicatia asta e suficienta. Memoria este... fabuloasa.

4. Tu zici ca rugaciunea e o arma puternica... nu zic nu. Totusi, e mai slaba decat medicatia antipsihotica, la care efectul se instaleaza incomparabil mai rapid. Nu blasfemiez, ci merg pe rationamentul tau. Ce intelegi tu prin putere, in cazul asta? Putere pentru mine ar fi fost "s-a deschis biblia si s-a zis o ruga si demonul a luat-o la sanatoasa fuga-fuguta". Totusi, noi avem o "explicatie". Putina noastra credinta face sa ne ia mai mult timp...

Revin...

--------------------
"Myosotis... is the most beautiful for being small and unpretending; even flowers must be modest." Henry David Thoreau

+Quote Post
polihronu
post Dec 20 2010, 06:59 PM
Post #57

cititor in stele

Apropo, Martin, eu nu sint profet, dar indraznesc sa prezic si alte episoade similare in cazul respectivei femei.

--------------------

+Quote Post
Martin Luther
post Dec 20 2010, 07:04 PM
Post #58

Membru avansat

1. Perfect de acord cu tine in explicatia "orgasmului" acelei femei. Ce te face insa sa nu accepti si posibilitatea ca demonii( fiinte supranaturale, probabil antimaterie, habar n-am) sa fi excitat vadit acele portiuni din creierul femeii care sunt responsabile cu placerile sexuale si spiritualitate. Crezi ca demonii nu cunosc extrem de bine, si se pot folosi ca atare, de mecanismele complicate ale creierului uman?

2. Clar ca nu oricine e predispus la astfel de experiente neplacute. Unii insa, voit sau involuntar, au poate ghinionul sa intre sub o sfera de influenta care e mai presus de puterea lor de (auto)control. Femeia asta nu a vrut sa fie abuzata in tinerete. Dar diavolii s-au folosit de un teren deja pregatit de altcineva( tatal ei, in speta) ca sa ii controleze ulterior si mai tare viata.

3. Cred ca memoria este fabuloasa si ca mai ales in starea de mega excitare a creierului ca urmare a unei crize epileptice, el joaca feste. Tin insa sa spun( daca nu am facut-o pana acum) ca femeia NU ERA BOLNAVA DE EPILEPSIE. Mai curand de o depresie prelungita.

4.
Totusi, noi avem o "explicatie". Putina noastra credinta face sa ne ia mai mult timp...

Explicatia este insa pertinenta din pct de vedere biblic. NU stiu cum anume functioneaza chestia cu credinta asta, insa se pare ca joaca un rol enorm de important in desfasurarea evenimentelor. Ucenicii nu au putut vindeca fiul demonizat( si au fost apostrofati de Isus) ptr ca nu avusesera credinta. Isus insusi nu a putut vindeca in Nazaret ptr ca locuitorii lui nu aveau credinta. Se pare ca credinta in puterea Lui e ca un bilet de libera trecere( in fata diavolului, cine stie?) care ii da voie lui D-zeu sa actioneze. Daca omul nu crede pe deplin, El nu doreste( sau nu poate) sa intervina. PAre foarte logic.

--------------------

+Quote Post
skeptic
post Dec 20 2010, 07:19 PM
Post #59

Autograph giver

Martin,
iti alcatuiesti explicatiile dupa niste intamplari despre care stim foarte putin, intamplari redate de oameni care nu erau nici macar martori oculari. Sa zic mai departe?

--------------------

+Quote Post
polihronu
post Dec 20 2010, 07:20 PM
Post #60

cititor in stele

Draga ML, de unde stii ca diagnosticul de epilepsie a fost exclus? Un EEG ar fi fost mai interesant decit 4 ore de rugaciuni.

LE Apropo, nu sustin categoric ca a fost vorba de o criza epileptica. Dimpotriva, imi suna mai curind a episod psihotic. In orice caz, mi se pare o cruzime sa asisti la asa ceva si sa nu chemi medicul. Pentru ce? Ca sa dam examene de credinta?

--------------------

+Quote Post

6 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
3 User(s) are reading this topic (3 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 17th January 2018 - 06:32 AM
Web by The Spaghetti Monster :D