IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

27 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Closed TopicStart new topic
Caracterul lui Dumnezeu, Iubire infinita sau Infractor cosmic?
polihronu
post May 20 2010, 04:27 PM
Post #41

cititor in stele

Group: Moderator
From: vestul salbatic
Member No.: 5
Religia: iudeo-crestin agnostic si, la nevoie, ateu

De ce nu pot exista doua tipuri de Dumnezeu, atita vreme cit am convenit ca vorbim despre Dumnezeu transcendent? Atita vreme cit nu avem acces la fiinta Lui, nu ne ramin decit reprezentarile noastre despre El. smile.gif

--------------------
"Omul care spune adevarul din cinism este un mincinos" - Bonhoeffer
"Onestitatea intelectuala este o conditie necesara a fericirii" - Paine
Go to the top of the page

+Quote Post
inGodItrust
post May 20 2010, 05:24 PM
Post #42

Membru
**

Group: Members
From: Brasov
Member No.: 105
Religia: credincios orientare neoprotestanta

Da sunt de acord cu Polihronu,

Fiecare dintre noi creionam un Dumnezeu asa cum il intelegem. Si cred ca asta place lui Dumnezeu.

Eu nu cred ca el vrea sa vada o hoarda de oameni care cred la fel si care i se inchina cu ochii inchisi.

Si tot nu ma pot abtine dar ce sa fac. Cu toate ca suntem diferiti cand venim la Dumnezeu incepem sa avem un lucru in comun si acel lucru in comun este El. Este destul de frumos sa vezi oameni care pana ieri nu ii puteai vedea impreuna si la un moment dat sa se roage impreuna.

Sunt atatea lucuri cool la Dumnezeu, si nu cred ca el greseste ci noi suntem aceia care creionam un Dumnezeu al NU-ului in loc sa-l facem un Dumnezeu al DA-ului.

Asta vi-o spune unul care a putut gusta din toate: dezamagire, neintelegere, lipsa de dragoste, pacat in multe forme... etc. si nu vreau sa sune a teorie. Dar consider ca acest Dumnezeu a intervenit chiar daca nu asa cum am dorit eu si nu cand am dorit eu. De ce? Nu stiu dar am incredere in El.

Draga ML sper ca nu suntem pe langa topic daca da, mai mana-ne pe cale. smile.gif

+Quote Post
polihronu
post May 20 2010, 05:38 PM
Post #43

cititor in stele

Draga inGod, cred ca Isus, cel din Ioan 17 cel putin, ar fi cu totul de acord cu tine. Nu importa atit de mult ca avem aceeasi imagine despre Dumnezeu, cit ca reusim sa formam o comunitate, in ciuda sau chiar in virtutea diferentelor dintre perspectivele noastre. Si tocmai in succesul nostru comunitar Se descopera cel mai bine Dumnezeu (aici ar fi de acord cu tine si teologul ortodox, care vorbeste despre "viata comunitara" a Treimii).

--------------------

+Quote Post
bnc
post May 20 2010, 06:51 PM
Post #44

Veteran

Group: Fondatori
Member No.: 14

QUOTE (eretik @ May 20 2010, 07:24 PM) *
Da, numai ca e clar ca nu pot fi 2 tipuri de Dumnezeu. Deci care sa fie?

Pot fi atatea tipuri de Dumnezeu cati oameni pa pamant. Important e ca niciunul sa nu insiste sa-L faca pe Dumnezeul lui opozabil celorlalti.

--------------------
"Religia este o iluzie si īsi deriva puterea din faptul ca se potriveste cu dorintele noastre instinctuale."

+Quote Post
eretik
post May 20 2010, 07:05 PM
Post #45

Rogue Squadron

Group: Root Admin
Member No.: 1
Religia: Agnostic de Ziua a Saptea

Pot fi atatea tipuri de Dumnezeu cati oameni pa pamant. Important e ca niciunul sa nu insiste sa-L faca pe Dumnezeul lui opozabil celorlalti.

Pai si atunci Dumnezeu nu e "produsul" nostru?

--------------------
"...But you won't listen to reason. It's like playing Chess with a pigeon; no matter how good I am at chess, the pigeon is just going to knock over the pieces, crap on the board and strut around like it's victorious."

+Quote Post
polihronu
post May 20 2010, 07:06 PM
Post #46

cititor in stele

Ba da, dar lucrul asta e inevitabil in orice relatie. Sotia ta nu e pentru tine decit produsul mintii tale smile.gif

--------------------

+Quote Post
Teologul
post May 20 2010, 07:06 PM
Post #47

Membru
**

From: Bucuresti
Member No.: 61
Religia: agnostic

Problema interventionismului divin e extrem de complicata. Nu exista niciodata destule dovezi ca ar fi avut loc un eveniment supranatural, atat timp cat nu cunoastem limitele naturalului. Minunile biblice, atat cele din VT cat si cele din NT, pot fi explicate pe cai para-stiintifice, trecand la un alt nivel al cunoasterii, tinand cont de saltul evolutiv facut in ultimele cateva mii de ani. Dar mai mult decat atat, aceste minuni vorbesc despre capacitatile parapsihologice si paranormale ale unor fiinte, terestre sau extra-terestre.
Daca Moise a fost crescut 40 de ani la curtea faraonului, va imaginati ca invataturile primite erau de natura oculta si implicau tehnici speciale de lucru cu fortele naturii, iluzionism si cunostinte medicale avansate. Exact ceea ce el insusi a condamnat mai tarziu, pentru a inchide usa in urma lui si a ramane Marele Profet. Singurul discipol al sau a fost Iosua, care insa n-a transmis invataturile mai departe, si astfel secretul s-a pierdut.
Analog, ucenicii lui Cristos se pare ca au fost initiati in Rei-ki (o tehnica speciala japoneza de manipulare a energiilor subtile din univers), iar minunile savarsite de ei sunt rezultatul aplicarii acestei metode. Initierea s-a facut prin asezarea mainilor pe cap, ceea ce a avut drept rezultat deschiderea chakrei-coroana si activarea puterilor latente aflate in interiorul oricarei fiinte umane. La fel ca si in vechime, apostolii-initiati au tras usa in urma lor, pentru ca sistemul sa nu ajunga la popor, fiind pastrat cu sfintenie si practicat doar in randul clerului, fapt valabil pana in ziua de azi (se depune un juramant special la intrarea in preotie sau calugarie de nedivulgare a acestui secret).
Acum cred ca va explicati mai bine paradoxul interventiilor din trecut si al neinterventiilor din prezent. De fapt, si in prezent se fac minuni, chiar la o scara mai mare, dar fara tam-tam, fiindca asta ar duce la prea multe intrebari din partea maselor care s-au mai desteptat intre timp si s-ar ajunge la aflarea secretului puterii lor. Apa sfintita este incarcata cu energie ki, care omoara microbii si are proprietati speciale, vindecatoare. Iar exemplele pot continua.
Ceea ce vreau sa subliniez e ca trebuie sa ne scoatem din cap ideea despre implicarea directa si personala in evenimente a unui Dumnezeu creat dupa chipul si asemanarea noastra, despre care nu stim si nu vom sti niciodata nimic, pe care nimeni nu l-a vazut si nici nu-l poate vedea sau auzi. Pana la el sunt pe putin 1 milion de trepte din care am parcurs cam 50, maxim 100. Yoghinii cei mai experimentati spun ca nu au reusit sa ia legatura decat cu spiritul coordonator al sistemului solar, care ar fi chiar Cristos, dupa unii, dar marele spirit central al galaxiei este inca inaccesibil, in afara razei lor de competenta, intr-atat e de evoluat. Momentan ma opresc aici si astept parerile voastre.

--------------------
"Nu recunosc alt semn al superioritatii umane decat bunatatea" (Ludwig van Beethoven)

+Quote Post
skeptic
post May 20 2010, 07:39 PM
Post #48

Autograph giver

Member No.: 8

QUOTE (Teologul @ May 20 2010, 10:06 PM) *

Nu-i postare de-a ta sa nu ma uimeasca.

--------------------
"I want the truth!" "You can't handle the truth!"

+Quote Post
study_nature
post May 20 2010, 07:49 PM
Post #49

Veteran

From: Bucuresti, Ro
Member No.: 23

QUOTE (Teologul @ May 20 2010, 10:06 PM) *

Tehnica Rei-ki are vreo legatura cu energia ki din apa sfintita?

--------------------
"Fix reason firmly in her seat, and call to her tribunal every fact, every opinion. Question with boldness even the existence of a God; because, if there be one, he must more approve of the homage of reason, than that of blindfolded fear."

-- Thomas Jefferson, letter to his nephew Peter Carr, from Paris, August 10, 1787; Merrill D. Peterson, ed., Thomas Jefferson: Writings, New York: Library of America, 1994, pp. 900-906.

+Quote Post
Teologul
post May 20 2010, 08:10 PM
Post #50

Membru
**

From: Bucuresti
Member No.: 61

Desigur ca are legatura, se zice ca ar fi o forma speciala de energie de vibratie inalta, care nu este Dumnezeu, ci o creatie a Sa. Este disponibila in cantitati nelimitate si exista o adevarata conspiratie mondiala care cauta sa impiedice accesul la ea, fapt ce ar rezolva toate problemele omenirii, dar ar duce si la disparitia clasei conducatoare. Este posibil ca originea primara a acestei tehnici sa fie in Tibet, iar Cristos sa fi cunoscut-o acolo, in timpul presupusei lui calatorii in India, in cei 17 ani care lipsesc din biografia sa. Dupa initiere, energia ki incepe sa circule prin biocamp, ducand la vindecarea bolilor si a tuturor situatiilor conflictuale ale vietii.

--------------------
"Nu recunosc alt semn al superioritatii umane decat bunatatea" (Ludwig van Beethoven)

+Quote Post
inGodItrust
post May 20 2010, 08:13 PM
Post #51

Membru
**

Si eu care credeam ca ma indepartez de topic. smile.gif

+Quote Post
study_nature
post May 20 2010, 08:17 PM
Post #52

Veteran

From: Bucuresti, Ro
Member No.: 23

QUOTE (Teologul @ May 20 2010, 11:10 PM) *

Aha, mersi.

Ca sa revenim la Dumnezeu, mi-a venit ceva in minte: esti familiarizat cumva cu acel concept din teologia ortodoxa de "energii necreate ale lui Dumnezeu"? Nu mi-am luat niciodata timp sa caut mai mult despre ele, stii cumva care sunt caracteristicile lor si in ce fel difera acestea calitativ de acea energie de vibratie inalta, creata, de care vorbesti tu.

--------------------
"Fix reason firmly in her seat, and call to her tribunal every fact, every opinion. Question with boldness even the existence of a God; because, if there be one, he must more approve of the homage of reason, than that of blindfolded fear."

-- Thomas Jefferson, letter to his nephew Peter Carr, from Paris, August 10, 1787; Merrill D. Peterson, ed., Thomas Jefferson: Writings, New York: Library of America, 1994, pp. 900-906.

+Quote Post
inGodItrust
post May 20 2010, 08:40 PM
Post #53

Membru
**

Eu nu stiam dar am citit. Destul de simpatic cum se pot amesteca cuvantul lui Dumnezeu cu lucrurile mistice. smile.gif

Sursa: http://www.orthodoxphotos.com/books/LFC/energii.shtml

+Quote Post
eretik
post May 20 2010, 10:57 PM
Post #54

Rogue Squadron

Ceva de inspiratie: aici

--------------------
"...But you won't listen to reason. It's like playing Chess with a pigeon; no matter how good I am at chess, the pigeon is just going to knock over the pieces, crap on the board and strut around like it's victorious."

+Quote Post
bnc
post May 21 2010, 08:20 AM
Post #55

Veteran

QUOTE (inGodItrust @ May 20 2010, 11:40 PM) *
Destul de simpatic cum se pot amesteca cuvantul lui Dumnezeu cu lucrurile mistice. smile.gif

Mie mi se pare ca se amesteca inbdisolubil ceea ce spune ceva nu? Oare ce?

--------------------
"Religia este o iluzie si īsi deriva puterea din faptul ca se potriveste cu dorintele noastre instinctuale."

+Quote Post
skeptic
post May 21 2010, 08:34 AM
Post #56

Autograph giver

Despre care Dumnezeu vorbiti voi aici?

--------------------

+Quote Post
bnc
post May 21 2010, 08:46 AM
Post #57

Veteran

QUOTE (skeptic @ May 21 2010, 11:34 AM) *
Despre care Dumnezeu vorbiti voi aici?

Desre cel revelat in cuvantul Lui. Si despre interpretarile ce deriva dinacest "cuvant".

--------------------

+Quote Post
eretik
post May 21 2010, 08:49 AM
Post #58

Rogue Squadron

QUOTE (bnc @ May 21 2010, 11:46 AM) *
Desre cel revelat in cuvantul Lui. Si despre interpretarile ce deriva dinacest "cuvant".

Cat sa umpli un mic stadion cu ei.

--------------------

+Quote Post
skeptic
post May 21 2010, 09:04 AM
Post #59

Autograph giver

QUOTE (bnc @ May 21 2010, 11:46 AM) *

Te referi la Dumnezeul iudeo-crestin si la Biblie?

--------------------

+Quote Post
Martin Luther
post May 21 2010, 10:30 AM
Post #60

Membru avansat

From: Reutlingen, DE
Member No.: 108
Religia: crestin

Mamaaa, da ati zis nu gluma de 24 ore de cand n-am mai deschis eu calculatorul. Fata de alte forumuri unde nu prea s-a inghesuit nimeni la tema asta, voi vad ca sunteti foarte prolifici.
Sa revin la subiect: Nu am intentionat sa vorbim despre interventionismul lui Dumnezeu, desi este o tema extrem de interesanta si asta, foarte adiacenta la ce vroiam eu sa ma refer de fapt. Asa ca e binevenit ca ati adus discutia si despre asta. Pana acum vreo 3 ani cand s-a intamplat in viata mea o drama cumplita, credeam si eu la fel ca si In God, ale carui postari mi-au placut. De cand mi-am pierdut familia desi m-am rugat neincetat la Dumnezeu sa n-o pierd, plutesc intr-un ocean de necunoscut, si multe intrebari mi s-au ridicat de atunci . Nu am renuntat sa-l vad pe DFumnezeu ca un D-zeu al iubirii, dar il vad parca nu atat de atotputernic precum il vedeam inainte. Iar aceasta limitare in capacitateea lui de actiune este determinata tot de...vointa omului... Adica daca omul nu vrea ca Dumnezeu sa se bage in viata lui, sunt convins ca Dumnezeu, fiind un gentleman, chiar nu se baga. Aici vad eu limitarile lui Dumnezeu.
Eu vroiam insa sa discutam despre altceva. Ati adus vorba in primele voastre postari despre cataclismele naturale si ati ridicat automat o minge la fileu: consecinte ale legilor naturale sau interventii divine? Ar mai exista si o a treia varianta dupa parerea mea, demna de luat in seama, si anume interventii malefice. ASta daca credem ce zice Biblia ca Satana a adus focul din cer peste casa lui Iov si ce zice EGW, ca Satana cunoaste extrem de bine legile naturii si s-a folosit de ele sa aduca in repetate randuri teroare prinre muritori. Deci sfatul meu e sa nu uitati de el in toata povestea asta. El este seful pe aici din pacate...
Personal nu exclud definitiv nici-una dintre variante, desi inclin spre prima in proportie de 90%, daca nu mai mult. Tocmai asta este problema, si anume ca VT descrie lumea ca fiind cutremurata si inecat in ape mereu si mereu de acelasi personaj atotputzernic, dupa care Dansul intelege ca pedepsele Sale nu au dat roadele scontate, si revine mereu si mereu cu alte noi calamitati. Personal consider varianta literala a Bibliei despre un astfel de Dumnezeu total depasita. Am mai spus-o de ce. Datorita lui Jesus, al carui fan sunt si eu. Adica in actiunile lui Jesus nu am vazut absolut nici-un fel de actiune punitiva la adresa pacatosului, oricat de corupt(Zacheu), imoral(Maria Magdalena) sau fundamentalist inchinator la idoli(vezi episodul cu samaritenii care n-au vrut sa-l gazduiasca) ar fi fost acestia. Dimpotriva, in ultimul caz, Isus chiar mustra cu putere pe Iacob si Ioan, socandu-i cu apa rece: "nu stiti de ce duh sunteti calauziti"...pai intreb eu...Nu se inspirasera bravii ucenici tocmai din citirea Scripturilor, si anume din intamplarea cu Ilie, cand la porunca acestuia, Dumnezeu a pogorat foc din cer si a ars de vii 100 de soldati? Ba de acolo... Si atunci? Si atunci reiese clar pentru mine ca nu Dumnezeu ci un alt duh necunoscut in VT adusese flacarile peste bietii soldati, nicidecum Dumnezeu.
Ma oripileaza explicatii gen Aron Moldovan si Cezar Luchian de pe O&P unde toate cutremurele si vuklcaniii vin de la Dumnezeu ca o avertizare ca sa ne pocaim. Consider absurda, pagana si infantila o astfel de credinta care da puternic apa la moara ateilor, a caror analiza critica a lucrurilor este mult mai laudabila decat credinta "oarba" a adventistilor.
Am propriiile mele explicatii cu privire la potop de pilda, care il scoate din schema pe Dumnezeu, dar si pe Lucifer, care conform unei surse demne de incredere pentru mine, s-a temut pentru viata lui la potop. La fel si pentru Haiti, care nu are de-a face nicidecum cu Dumnezeu sau Diavolul(auzi, cica acolo e spiritismul religia nationala...si le-a facut o vizita de lucru Diavolul surprise.gif )ci este o tara a carui asezare geografica e total nepotrivita din pucnt de vedere seismografic, si atata tot.
V-as propune sa luam ori evenimentele la rand din VT si sa le disecam...ori pe sarite cum vreti voi. Inchei spunand ca pentru mine adevarata revelatie a caracterului lui Dumnezeu nu este nicidecum VT, ci viata si afirmatiile lui Isus care in ultima rugaciune publica cu ucenicii se exprima cam asa:
"Si viata vesnica este aceasta: sa te cunoasca pe tine, singurul Dumnezeu adevarat , si pe Isus Hristos, pe care l-ai trimis tu. Eu te-am proslavit pe pamant, am sfarsit lucrarea pe care mi-ai dat-o s-o fac. Am facut cunoscut Numele tau oamenilor"...Ioan 17, 3-6.
Iar pentru mine, prin expresia Numele Tau...el se referea acolo la caracterul Tatalui sau, nicidecum la numele propriu YHWH, pe care iudeii nici nu il pronuntau. Nu numele lui Dumnezeu era miza marelui conflict dintre bine si rau inceput in cer de altcineva, ci caracterul Sau.

--------------------

+Quote Post

27 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Closed TopicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 17th January 2018 - 06:49 AM
Web by The Spaghetti Monster :D