IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages V  « < 9 10 11  
Reply to this topicStart new topic
Vremurile de pe urma, persecutii, papalitate si Semnul Fiarei
skeptic
post Oct 11 2013, 11:16 PM
Post #201

Autograph giver

Group: Root Admin
Member No.: 8

QUOTE (Father Ted @ Oct 12 2013, 01:26 AM) *
Skeptic, eu vorbesc despre un sfarsit care vine, cu toata cunostinta pe care o avem. Nu stiu daca va fi un sfarsit natural sau unul supranatural, dar planeta asta nu va tine la nesfarsit. Nu incerc sa promovez aici un sfarsit religios, scenarii apocaliptice si un happy end pentru toata lumea. Dupa cum spuneam: resursele se termina, oamenii se inmultesc, natura am distrus-o si acum lupta impotriva noastra. Asta nu poate dura un milion de ani, iar cu toata cunostinta pe care o avem nu am gasit o alta planeta pe care sa ne mutam sa o luam de la capat. Daca nu va avea loc un sfarsit supranatural, vom deveni o planeta distrusa de proprii locuitori.

Desigur ca poate dura un milion de ani. As zice ca e foarte probabil sa dureze chiar mult mai mult. Pana la urma, istoria vietii pe pamant a fost intotdeauna despre asta: supravietuirea cu resurse limitate in conditii delicate smile.gif Rezista cei mai adaptati si, uneori, cativa norocosi. Poate ca civilizatia asa cu o cunoastem acum nu va rezista. Poate ca omul va trebui sa faca fata pericolului extinctiei. N-ar fi pentru prima oara. Pana la urma, majoritatea speciilor dispar.

"Resursele se termina", "Natura am distrus-o"... astea-s din predicile cu ploaia de stele si cutremurul de la Lisabona. Nici macar ca metafore nu-s de folosit... Singurele resurse pe terminate sunt RAMii de la calculatorul meu.

Nu vreau sa spun ca nu se intampla multe lucruri care ar trebui sa alarmeze umanitatea. Nu vreau sa spun ca nu suntem amenintati de tot felul de pericole. Nu vreau sa spun nici macar ca e imposibil ca specia sa dispara. Ce vreau sa spun e ca sfarsitul meu sau al tau sau al omului nu inseamna SFARSITUL. N-a venit sfarsitul de la meteoriti, n-a venit sfarsitul de la erele glaciare. Sfarsitul va veni atunci cand Soarele isi va termina combustibilul si va deveni o giganta rosie, inghitind Pamantul.

"Toata cunostinta pe care o avem" e de fapt cunostinta din ultimii 50 de ani. Imagineaza-ti unde s-ar putea ajunge in 1000 de ani de civilizatie, in progresie geometrica.

Mai e si aia cu "perioada cu cele mai multe razboaie". Sau nu?

--------------------
"I want the truth!" "You can't handle the truth!"
Go to the top of the page

+Quote Post
Ianis
post Oct 12 2013, 09:26 AM
Post #202

Hacking Life

Group: Members
From: Into the Matrix
Member No.: 31
Religia: Emerging church

Uite un punct de vedere echilibrat, realist, cu bun simt
George Carlin - Save the Planet

The planet is fine, the people are fucked!

--------------------
I’m not afraid to die
I’m afraid to be alive without being aware of it

+Quote Post
Ianis
post Feb 13 2014, 08:33 AM
Post #203

Hacking Life

Semne ale sfarsitului din partea Reporterilor fara frontiere smile.gif America isi pierde libertatea presei
Biggest rises and falls in the 2014 World Press Freedom Index

Pe tema libertatii presei America a cazut 13 locuri, chiar intre Trinidad Tobago, Papua Noua Guinee, Romania si Haiti. In sfarsit ne putem lauda ca i-am intrecut pe americani cu ceva bun.

The land of the free, potrivit articolului Is the United States a ‘Racial Democracy’? mai are o mica mare problema: tot mai multi americani isi pierd dreptul de vot. La ora asta cam 5.85 milioane! beneficiaza de privilegiul asta si cei mai multi dintre ei sunt negri.

La nivel national 1 din 13 negri si-au pierdut dreptul de vot din cauze penale
In trei state, Florida, Kentucky, si Virginia 1 din 5 negri si-au pierdut dreptul de vot din aceleasi motive

Probabilitatea ca un negru de 18 sau 19 ani sa fie oprit de politia New York City cel putin o data in 2006 a fost de 92%.
Probabilitatea pentru un tanar latino din aceiasi grupa de varsta a fost de 50%
Probabilitatea pentru un alb din aceiasi categorie a fost de 20%

In 2011, 90% din tinerii minoritari opriti de politie nu au fost gasiti vinovati pentru ceva
Justificarea opririi a peste 50% din minoritari a fost ca faceau "miscari pe furis"
Pentru 60% din cei opriti, un alt motiv a fost ca traiesc in zona de criminalitate inalta

--------------------
I’m not afraid to die

+Quote Post
eretik
post Feb 26 2014, 11:36 AM
Post #204

Rogue Squadron

Member No.: 1
Religia: Agnostic de Ziua a Saptea

O stire interesanta din ultimele zile:

http://www.news.va/en/news/pope-francis-se...costal-conferen

Si video:

Si reactia unuia dintre liderii de tineret adventisti, dintr-o postare recenta pe facebook pe acest subiect:

"daca nu mai este protest... mai este biserica PROTESTANTA? - dragi prieteni... in aceste vremuri tulburi, mai mult decat altadata sa ne intoarcem spre SCRIPTURA, sa citim si sa intelegem PROFETIA!

„Conflictul care este chiar asupra noastră va fi cel mai teribil pe care cineva l-a văzut vreodată.” — Testimonies for the Church 6:407

„Ne apropiem de o mare criză care, mai mult decât oricare alta dinainte de când lumea a fost creată, va cere deplina consacrare a oricărui care a luat asupra lui numele lui Hristos.” — Gospel Workers, 323.

„Prezentul este un timp de un interes covârşitor pentru toate fiinţele. Legiuitori şi oameni de stat, oameni care ocupă poziţii înalte de încredere şi autoritate, femei şi bărbaţi de toate clasele, au atenţia îndreptată asupra evenimentelor care au loc în jurul nostru. Ei urmăresc relaţiile care există între naţiuni. Ei observă intensitatea cu care este luat în stăpânire fiecare element de pe pământ, şi recunosc că ceva mare şi decisiv este aproape să aibă loc, că lumea se află pe pragul unei crize uluitoare.” — Prophets and Kings, 537;

„Furtuna vine, o furtună care va încerca credinţa fiecărui om, care o va proba de ce categorie este. Credincioşii trebuie să fie acum ferm înrădăcinaţi în Hristos, altfel vor fi abătuţi de la calea cea bună de vreun anumit fel de erezie. Credinţa voastră să fie susţinută prin Cuvântul lui Dumnezeu. Apucaţi cu fermitate mărturia vie a adevărului. Aveţi credinţa stabilită în Hristos ca într-un Mântuitor personal. El a fost şi întotdeauna va fi Stâncă noastră a Veacurilor.” — Evangelism 361, 362.

Nu stiu de ce am impresia ca adventistii sunt ca talibanii aia fara minte, care stau cu grenada la curea chiar daca razboiul s-a terminat ph34r.gif

--------------------
"...But you won't listen to reason. It's like playing Chess with a pigeon; no matter how good I am at chess, the pigeon is just going to knock over the pieces, crap on the board and strut around like it's victorious."

+Quote Post
sisif
post Feb 26 2014, 01:00 PM
Post #205

rethinker

Member No.: 112
Religia: ?

pai ia gindeste-te, ce-ar mai ramine din adventism fara dusmanul imaginar? fara fiare, coarne, marea lupta, decrete, iezuiti, etc?

--------------------
you were sick, but now you're well, and there's work to do

+Quote Post
eretik
post Feb 26 2014, 01:14 PM
Post #206

Rogue Squadron

Pai cam ce a ramas si la ceilalti, plus sabatul, copita despicata, starea omului in moarte, etc
Prea multe chiar...

--------------------
"...But you won't listen to reason. It's like playing Chess with a pigeon; no matter how good I am at chess, the pigeon is just going to knock over the pieces, crap on the board and strut around like it's victorious."

+Quote Post
Ianis
post Feb 26 2014, 07:52 PM
Post #207

Hacking Life

Tocmai postasem pe oxigen2 despre faptul ca adventistii (aia mai credinciosi) s-au apucat sa seteze noi date pentru vremea sfarsitului

--------------------
I’m not afraid to die

+Quote Post
skeptic
post Feb 26 2014, 08:23 PM
Post #208

Autograph giver

Member No.: 8

QUOTE (Ianis @ Feb 26 2014, 09:52 PM) *
Tocmai postasem pe oxigen2 despre faptul ca adventistii (aia mai credinciosi) s-au apucat sa seteze noi date pentru vremea sfarsitului

De pe siteu catre care ai facut trimitere, una dintre autoare pare a fi de origine romana.
Se pare ca acuma ar fi "prima trompeta" biggrin.gif. Prin aprilie urmeaza a doua.

--------------------
"I want the truth!" "You can't handle the truth!"

+Quote Post
sisif
post Feb 27 2014, 12:08 AM
Post #209

rethinker

Member No.: 112
Religia: ?

QUOTE (eretik @ Feb 26 2014, 07:14 AM) *
Pai cam ce a ramas si la ceilalti, plus sabatul, copita despicata, starea omului in moarte, etc
Prea multe chiar...

da, dar "adevarul prezent"?
pe ei cine-i mai fugareste la munti, unde piinea si apa nu le va lipsi?

--------------------
you were sick, but now you're well, and there's work to do

+Quote Post
eretik
post Feb 27 2014, 03:49 PM
Post #210

Rogue Squadron

QUOTE (sisif @ Feb 27 2014, 02:08 AM) *
pe ei cine-i mai fugareste la munti, unde piinea si apa nu le va lipsi?

Eu, cu mare placere gunsmilie.gif
Si dupa ce-i prind si-i sperii bine, le zic SMILE, you're on candid camera!

--------------------

+Quote Post

11 Pages V  « < 9 10 11
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 17th January 2018 - 01:19 AM
Web by The Spaghetti Monster :D