IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

19 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
Geneza, fact or fiction
Intrebari din Geneza
Crezi ca Pamantul a fost creat acum 6000 de ani de catre Dumnezeu?
Da [ 3 ] ** [15.00%]
Nu cred in nimic de mai sus [ 10 ] ** [50.00%]
Doar ca a fost creat de Dumnezeu, dar nu neaparat acum 6000 ani [ 7 ] ** [35.00%]
Crezi ca a avut loc un potop global care a eradicat toate vietuitoarele in afara de cele din Arca lui Noe?
Da [ 3 ] ** [15.00%]
Nu [ 10 ] ** [50.00%]
A fost ceva potop, dar nu global [ 7 ] ** [35.00%]
Total Votes: 20
Guests cannot vote 
skeptic
post Nov 25 2009, 10:51 PM
Post #41

Autograph giver

Group: Root Admin
Member No.: 8

Iti dai seama ca pentru raspunsul asta echivoc, in alte vremuri erai ars pe rug, nu?

--------------------
"I want the truth!" "You can't handle the truth!"
Go to the top of the page

+Quote Post
polihronu
post Nov 25 2009, 10:59 PM
Post #42

cititor in stele

Group: Moderator
From: vestul salbatic
Member No.: 5
Religia: iudeo-crestin agnostic si, la nevoie, ateu

Profetul (stiti voi care) zicea ca, in vremurile de pe urma, cunostinta va creste. Pentru mine asta e cel mai mare semn al sfirsitului smile.gif

--------------------
"Omul care spune adevarul din cinism este un mincinos" - Bonhoeffer
"Onestitatea intelectuala este o conditie necesara a fericirii" - Paine

+Quote Post
skeptic
post Nov 25 2009, 11:07 PM
Post #43

Autograph giver

ooooo, mi-ai adus aminte de ceva. Sa zic aici sau in alta parte? Hai ca zic aici.

Versetul despre cunostinta e asa:

"Tu, īnsa, Daniele, tine ascunse aceste cuvinte, si pecetluieste cartea, pānć la vremea sfārsitului. Atunci multi o vor citi(A), si cunostinta va creste. ( B )"

Logic, ai zice ca B ar trebui sa fie concluzia lui A, sau macar sa aiba ceva legatura cu ideea ca multi vor citi cartea. Felul in care interpretam noi insa e total rupt de context. Eu ma gandeam ca formularea mai logica ar fi ”atunci mult o vor citi si va creste intelegerea ei”, ceva de genul.

BTW, cunostinta a crescut tot timpul. Numa la potop se pare ca s-a intamplat ceva si s-a pierdut toata, de am ajuns la cave-man.

--------------------

+Quote Post
polihronu
post Nov 25 2009, 11:09 PM
Post #44

cititor in stele

Jubilez. Skeptic a muscat din nada - nu m-a lasat sa abuzez, cum se face de obicei, textul din Daniel. Fix de asta avem nevoie - sa citim textul ca lumea. Daca facem asta cu Daniel, merita s-o facem cu toata Biblia.

--------------------

+Quote Post
polihronu
post Nov 25 2009, 11:13 PM
Post #45

cititor in stele

A nu se intelege ca retractez. Inca mai cred ca asta - o intelegere mai buna a lui Daniel - este cel mai mare semn al sfirsitului. Merita observat cu ocazia asta ca Daniel este inteles destul de bine inca din secolul I, cind lumea s-a prins ce-i cu Imperiul Roman (Apocalipsa este ea insasi cea mai buna dovada ca intelegerea lui Daniel crescuse spectaculos). Deci se confirma din nou eschatologia inaugurata. Sfirsitul lumii a venit o data cu Hristos. El este piatra desprinsa din munte.

--------------------

+Quote Post
eretik
post Nov 26 2009, 07:45 AM
Post #46

Rogue Squadron

Member No.: 1
Religia: Agnostic de Ziua a Saptea

QUOTE (skeptic @ Nov 25 2009, 11:35 PM) *
1. Credeti ca procesul Creatiei a avut loc intocmai ca in descrierea din Genesa, adica 7 zile a cate 24 de ore, in ordinea prezentata?

Nu
2. Adam si Eva au fost persoane reale, parintii rasei umane?

Nu
3. Evenimentul caderii in pacat descris in Genesa e un fapt real, petrecut intocmai (adica Eva, fruct oprit, sarpele zburator sau nu etc).

Nu
4. A avut loc un potop, conform cu cel descris in Biblie, pedeapsa de la Dumnezeu, cu 8 supravietuitor?

S-ar putea, dar putin plauzibil. Astept dovezi istorice/geologice.
5. Credeti povestea turnului Babel (inclusiv aspectul aparitiei limbilor straine, ca sa zic asa)?

Nu cred ca cred smile.gif

--------------------
"...But you won't listen to reason. It's like playing Chess with a pigeon; no matter how good I am at chess, the pigeon is just going to knock over the pieces, crap on the board and strut around like it's victorious."

+Quote Post
eretik
post Nov 27 2009, 05:21 PM
Post #47

Rogue Squadron

Vreau sa intreb si eu, ca tot s-a discutat aici despre Sabat si legatura lui cu Geneza.
Ce parere aveti, este pazirea Sabatului o chestiune de viata si de moarte, sau este o treaba relativa, un mod de interpretare a bibliei de catre adventisti si inca un procent foarte mic din populatia crestina?
Cu alte cuvinte: daca nu pazim sabatul, pacatuim?
Si daca da, atunci nu vi se pare cam ciudat ca fix noi am nimerit in religia dreapta, care intelege corect problema sabatului, cand aproape toate celelalte o ignora?

--------------------
"...But you won't listen to reason. It's like playing Chess with a pigeon; no matter how good I am at chess, the pigeon is just going to knock over the pieces, crap on the board and strut around like it's victorious."

+Quote Post
myosotis
post Nov 29 2009, 07:33 AM
Post #48

floarea cu colti

Member No.: 4
Religia: magenta

QUOTE (eretik @ Nov 27 2009, 06:21 PM) *
Cu alte cuvinte: daca nu pazim sabatul, pacatuim?
Si daca da, atunci nu vi se pare cam ciudat ca fix noi am nimerit in religia dreapta, care intelege corect problema sabatului, cand aproape toate celelalte o ignora?

Vreau sa ma leg de ultima intrebare, desi exista un topic separat pentru Sabat. Nu, nu mi se pare deloc ciudat ca "fix noi" am "nimerit". Nu am nimerit deloc. Dupa un ev intunecat, Dumnezeu a revarsat din nou lumina treptat si, in cele din urma, s-a ajuns si la RE-descoperirea Sabatului.

Nu nimeresti intr-o religie, ci aderi la ea. Daca incepi sa cauti si gasesti adevarul despre Sabat si il accepti, aderi la BAZS. Daca insa ti se pare Sabatul incomod, poti spune ca e pentru evrei. Majoritatea religiilor ignora Sabatul pentru ca "asa s-au pomenit". Apoi altii il ignora tocmai pentru ca-l cred o porunca data evreilor, iar in lumea asta sunt inca multi anti-evrei. Anyway, daca Sabatul arata asa cum il facem noi - un set de reguli ceva mai putin absurde decat "sa nu mergi mai mult de 100 de metri in Sabat" - nu ma mir ca putini aleg sa-l serbeze.

Si apoi, Sabatul ca desfatare este cel mai sanatos lucru posibil. Eu una ma simt ca noua dupa un Sabat de odihna reala, trupeasca si sufleteasca. Iar un Dumnezeu Creator - printre altele si - al Sabatului a stiut asta. Si cred ca l-a inclus in Creatie SI din acest motiv. Pentru ca o grija pe care o ai cand creezi ceva, este tocmai sa te asiguri ca o sa si "functioneze" bine.

--------------------
"Myosotis... is the most beautiful for being small and unpretending; even flowers must be modest." Henry David Thoreau

+Quote Post
eretik
post Nov 30 2009, 09:45 AM
Post #49

Rogue Squadron

Adica Sabatul e o zi libera, cu nimic diferita de cea de duminica, de care parca ma bucur mai mult?
Ca noi de aia l-am incarcat cu reguli, tocmai ca sa fie diferit, ceva similar cu autoflagelarea. Spiritual, desigur.

--------------------

+Quote Post
skeptic
post Nov 30 2009, 01:59 PM
Post #50

Autograph giver

Revenind la Genesa, in ultimul numar al revistei Semnele Timpului este un articol despre potop si multitudinea de dovezi care il sustin.

--------------------

+Quote Post
eretik
post Nov 30 2009, 02:32 PM
Post #51

Rogue Squadron

LC... o fost el acolo si o strans dovezi.

--------------------

+Quote Post
skeptic
post Nov 30 2009, 02:37 PM
Post #52

Autograph giver

QUOTE (eretik @ Nov 30 2009, 04:32 PM) *
Cristescu... o fost el acolo si o strans dovezi.

Nu mai e echipa lu LC, is alti lupi tineri dornici de afirmare. Nu neaparat rau intentionati.

Cred ca exista dovezi care sa sustina un potop. Nu neaparat global. Nici nu cred ca e responsabil de toate cate i se pun in carca.

--------------------

+Quote Post
eretik
post Nov 30 2009, 02:41 PM
Post #53

Rogue Squadron

Era ceva legat de topirea unui ghetar, sau baraj din gheata ce tinea un lac.
Ere glaciare, etc...

--------------------

+Quote Post
bnc
post Jan 18 2010, 08:50 PM
Post #54

Veteran

Group: Fondatori
Member No.: 14

QUOTE (skeptic @ Nov 25 2009, 07:36 AM) *
Hai sa se implice si altii in discutie, sau v-ati socat prea tare?

Am citit cu interes discutia voastra.
Mi se pare interesanta si abordarea hermeneutica sau numerologica a polihronului. Dar ma intreb si eu de unde vom sti ce a fost poezie, ce a fost teologie si ce este poezie teologica?
In alta ordine de idei cred ca paralela autor citior are relevanta deoarece autorul nu scrie cartea de placerea scrisului (cel putin aici) ci pentru a transmite un mesaj, iar Dumnezeu nu a stiut ca oamenii se vor impotmoli in litera ei? De ce nu a facut-o mai clara? In fond si la urma urmei intrebarea "de unde venim?" e veche de cand lumea si a fost o preocupare permanenta a umanitatii. Chiar aici s-a gandit sa fie poetic? Inteleg ca nu ne putea scrie o lectie de fizica sau de biologie dar putea macar sa nu ne incurce.

--------------------
"Religia este o iluzie si īsi deriva puterea din faptul ca se potriveste cu dorintele noastre instinctuale."

+Quote Post
bnc
post Jan 18 2010, 08:59 PM
Post #55

Veteran

QUOTE (polihronu @ Nov 25 2009, 12:35 AM) *
Contrar opiniei curente, Sabatul nu este un "memorial al creatiunii", ci un memorial al relatiei (pierdute) cu Dumnezeu. Lumea asta trebuia sa fie templu. Omul trebuia sa fie preot. Sabatizind, ne asumam impacarea oferita de Dumnezeu in Hristos, acceptam sa fim mijlocitori ai prezentei divine, si reinauguram lumea ca templu.

Ipoteza lui John Walton, pe care l-am mai pomenit, este aceasta: autorul Genezei a ales sa vorbeasca despre Creatie in termenii lui 7 preluind literar obiceiul antic al inaugurarilor de temple in 7 zile (apropo, si tabernacolul din pustie pare sa fi fost inaugurat in 7 zile). Asta inseamna ca insista mai curind asupra menirii Creatiei, decit asupra modalitatii ei. Inclin sa-i dau dreptate. In acest fel capata sens si septadele din Apocalipsa, care nu sint altceva decit reafirmari ale prezentei lui Dumnezeu in lume, rededicari ale lumii ca templu.

De ce trebuie sa ne referim permanent la creatiunea perfecta a lui Dumnezeu in termeni religiosi? De ce lumea trebuia sa fie un templu iar omul preot? Nu cred ca Dumnezeu a conceput lucrurile in felul acesta.

Apropo, cum vi se pare ideea (poetica, teologica sau cum o mai fi ea) din geneza conform carea inainte de contaminare omul era "dator" sa asculte? Adica Dumnezeu se plictisea si s-a saturat sa dea porunci ingerilor iar acestia sa le asculte si s-a gandit sa-l creeze pe om ca sa fie un "ascultator" in plus?
Nu stiu cum ne-am contaminat cu raul acesta pe care-l denumim generic pacat dar nu stiu daca prin neascultare. Nu cred ca intr-o creatie perfecta a lui Dumnezeu se punea problema ascultarii sau a neascultarii, a templelor sau a odihnei. Este clar pentru mine ca toti acesti termeni au legatura cu lumea de dupa contaminare si nu cu cea dinainte.

--------------------
"Religia este o iluzie si īsi deriva puterea din faptul ca se potriveste cu dorintele noastre instinctuale."

+Quote Post
polihronu
post Jan 18 2010, 09:08 PM
Post #56

cititor in stele

Sīnt gata să conced că teologia este o consecinţă a păcatului smile.gif

--------------------

+Quote Post
bnc
post Jan 19 2010, 02:58 PM
Post #57

Veteran

QUOTE (polihronu @ Nov 24 2009, 11:35 PM) *
Geneza a parut intotdeauna a fi teologie in forma poetica. Deja parintii bisericesti concepeau interpretari neliteraliste ale poemului Creatiei. Iar Sabatul nu are nimic de suferit. Este un instrument simbolic, un templu in timp , o institutie teologica, nu istorica.

Contrar opiniei curente, Sabatul nu este un "memorial al creatiunii", ci un memorial al relatiei (pierdute) cu Dumnezeu. Lumea asta trebuia sa fie templu. Omul trebuia sa fie preot. Sabatizind, ne asumam impacarea oferita de Dumnezeu in Hristos, acceptam sa fim mijlocitori ai prezentei divine, si reinauguram lumea ca templu.

QUOTE (polihronu @ Jan 18 2010, 10:08 PM) *
Sīnt gata să conced că teologia este o consecinţă a păcatului smile.gif

Din ce spui tu trag urmatoarea concluzie:
Daca sabatul este un templu, o institutie teologica, iar teologia este o consecinta a pacatului inseamna ca sabatul este (apare ca) o consecinta a pacatului.

--------------------

+Quote Post
eretik
post Jan 19 2010, 03:18 PM
Post #58

Rogue Squadron

QUOTE (bnc @ Jan 19 2010, 02:58 PM) *
Din ce spui tu trag urmatoarea concluzie:
Daca sabatul este un templu, o institutie teologica, iar teologia este o consecinta a pacatului inseamna ca sabatul este (apare ca) o consecinta a pacatului.

laugh.gif

--------------------

+Quote Post
polihronu
post Jan 19 2010, 03:30 PM
Post #59

cititor in stele

Realitatea este că nu ştim prea multe despre originile istorice ale Sabatului. Dacă e să dăm crezare Genezei, Laban pare să fi cunoscut săptămīna (care nu are altă justificare decīt o formă sau alta de sabatizare; vezi 29:27) şi Noe īnsuşi pare să fi operat pe principii hebdomadare (7:4.10; 8:10.12). Despre Adam şi Eva, nu ştim nimic precis, nici īnainte, nici după "cădere". Iar teologia sabatului, aşa cum o avem noi īn VT, datează cel mai timpuriu din a doua jumătate a mileniului II ī.d.Chr. Deci, da. Pentru mine e cīt se poate de clar că nu ştim nimic despre sabat īnainte de păcat sau īn afara lumii acesteia. Dar nici nu trebuie să ştim. Mi-e de ajuns că Dumnezeu foloseşte acest binecuvīntat simbol arbitrar pentru a vorbi despre reinstaurarea Īmpărăţiei. Īn acest sens (deloc cauzal), sabatul este o consecinta a pacatului (mai corect poate, un antidot).

--------------------

+Quote Post
bnc
post Jan 19 2010, 03:47 PM
Post #60

Veteran

QUOTE (polihronu @ Nov 24 2009, 11:35 PM) *
Ipoteza lui John Walton, pe care l-am mai pomenit, este aceasta: autorul Genezei a ales sa vorbeasca despre Creatie in termenii lui 7 preluind literar obiceiul antic al inaugurarilor de temple in 7 zile (apropo, si tabernacolul din pustie pare sa fi fost inaugurat in 7 zile). Asta inseamna ca insista mai curind asupra menirii Creatiei, decit asupra modalitatii ei. Inclin sa-i dau dreptate. In acest fel capata sens si septadele din Apocalipsa, care nu sint altceva decit reafirmari ale prezentei lui Dumnezeu in lume, rededicari ale lumii ca templu.

Mi se pare corecta si logica aceasta interpretare si anume ca Dumnezeu a dat oamenilor o zi de odihna (nevoie pe care mi-o imaginez exclusiv dupa contaminare) saptamanala, si a asezat-o in contextul mentalitatilor contextuale vremii respective. Cred ca aceasta odihna saptamanala este un dar pretios oferit oamenilor de catre un Dumnezeu iubitor. Cred ca a legat aceasta zi de "credinta" , "ascultare" si "sfintire" pentru a avea impactul scontat. Asa cred ca se face ca avem odihna saptamanala in acest context al sfintirii si nu faptul ca ea ne sfinteste in vre-un fel.
Ma intreb in acelasi timp: Presupunand (pe baza argumentelor din discutiile anterioare) ca inainte de contaminare nu era necesara ascultarea (nu-l vad pe Dumnezeu creind "ascultatori si implinitori" ) si nici vre-o odihna, sau teologie ce rost vor avea acestea dupa reabilitare? Eventual unul comemorativ. Chit ca m-as mira ca cineva sa fie interesat de comemorarea acestei existente.

--------------------

+Quote Post

19 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 17th January 2018 - 06:43 AM
Web by The Spaghetti Monster :D