IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
Despre spiritism si alti demoni, O discutie despre istoria si natura spiritismului
Catar
post Oct 8 2010, 11:39 AM
Post #1

Membru
**

Group: Members
Member No.: 43
Religia: Catara

Mă gândeam iniţial să arunc această provocare în secţiunea cu întrebări păcătoase, dar mi s-a părut că spiritism şi spiritualitate sunt atât de asemănătoare lexical, încât mai bine o pun aici (moderatorii pot să o mute totuşi unde socotesc că îi e locul). Citind o biografie a lui Charles Goodyear, pe care poate am să o recomand călduros la Bibliografia neobligatorie, dacă îmi găsesc 5 minute (acoperă perioada de dinainte şi după 1844, fără să spună un cuvânt despre mişcarea millerită, ceea ce ne confirmă că mişcarea n-a fost atât de universală pe cât sugerează unii), am revăzut naşterea spiritismului, povestea cu surorile Fox şi ciocăniturile miraculoase. Religia spiritistă s-a răspândit atât de uluitor de repede încât merită să încercăm să răspundem la întrebarea "de ce?". Şi care e natura spiritismului: paranormal sau şarlatanie? Mister sau farsă ieftină? Partea ştiinţifică a creierului meu îmi spune că e doar o şarlatanie, o religie tot atât de autentică pe cât e scientologia, mai ales că la bătrâneţe surorile Fox au mărturisit farsa. Cred că F. Lăiu, pe undeva, totuşi, punea la îndoială dezminţirea acestora (nu că n-ar exista, ci că nu trebuie crezută). Mă intrigă însă mult mai mult BP Haşdeu şi castelul lui de la Câmpina. Haşdeu era în felul lui un om de ştiinţă, chiar dacă nu în domeniul ştiinţelor exacte, astfel încât îmi e greu să cred că era farseur. L-au înşelat oare cunoscuţii (să-i aline durerea) sau profitorii sau cum să ne explicăm manuscrisele lui spiritiste şi convingerea (evident derivată dintr-o adâncă durere, care poate anestezia raţiunea). Am vizitat mai de mult "castelul" spiritist al Iuliei de la Câmpina şi nu-mi aduc aminte ca ghidul să ne fi oferit vreo explicaţie.
Voi ce ştiţi şi ce credeţi despre spiritism?
Go to the top of the page

+Quote Post
polihronu
post Oct 8 2010, 12:42 PM
Post #2

cititor in stele

Group: Moderator
From: vestul salbatic
Member No.: 5
Religia: iudeo-crestin agnostic si, la nevoie, ateu

Cred ca ai pus din prima degetul pe rana: "o adinca durere, care poate anestezia ratiunea". Vedem asta tot timpul in viata comuna - oameni care tirasc dupa ei spectrul (na, spiritisme!) unei prabusiri launtrice. Solutiile sint diverse. Brutalitatea unei vieti strict dedicate materialului si nevoilor imediate e la fel de seducatoare pentru multi ca irealitatea eterica a lumii spiritelor pentru altii.

Apropo: e vreunul dintre voi bun sa-i explice lui Florin Laiu de ce e penibil sa recomande o asemenea carte (disponibila, iata, si la ABC) publicului adventist? Unii veti fi auzit deja destule despre Jack Cuozzo, de exemplu, unul dintre "oamenii de stiinta" cu care se lauda si prezentarea comerciala a cartii. Tine tot de o anestezie (nesimtire, nu?) a ratiunii.

--------------------
"Omul care spune adevarul din cinism este un mincinos" - Bonhoeffer
"Onestitatea intelectuala este o conditie necesara a fericirii" - Paine

+Quote Post
bnc
post Oct 15 2010, 08:54 AM
Post #3

Veteran

Group: Fondatori
Member No.: 14

QUOTE (polihronu @ Oct 8 2010, 03:42 PM) *
Solutiile sint diverse. Brutalitatea unei vieti strict dedicate materialului si nevoilor imediate e la fel de seducatoare pentru multi ca irealitatea eterica a lumii spiritelor pentru altii.

Apropo de seductie si de irealitate eterica cam unde crezi ca s-ar incadra "viata vesnica", "rai", "noul pamant?!?","iad", "marea de cristal", "strazi de aur" etc?

--------------------
"Religia este o iluzie si îsi deriva puterea din faptul ca se potriveste cu dorintele noastre instinctuale."

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 21st February 2018 - 01:12 AM
Web by The Spaghetti Monster :D