IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
Bibliografia neobligatorie, Randuri pentru ganduri
Cineva Altcineva
post Jun 13 2010, 06:20 PM
Post #21

Nou-venit
*

Group: Members
Member No.: 119
Religia: OPC(open mind christian)

QUOTE (Cineva Altcineva @ Jun 13 2010, 12:28 PM) *
Ceva despre constiinta: aici

Aici e linkul despre constiinta, sper sa mearga acum.

--------------------
Fara muzica, viata ar fi o greseala - Nietsche
Go to the top of the page

+Quote Post
study_nature
post Jun 17 2010, 04:19 PM
Post #22

Veteran

Group: Moderator
From: Bucuresti, Ro
Member No.: 23
Religia: agnostic

Cambridge isi propune sa devina biblioteca lumii.
O donatie de 1,5 milioane de lire sterline ii permite Bibliotecii Universitare Cambridge sa puna in aplicare vizionarul proiect de digitalizare a tezaurului sau informational.

Chiar toti vor avea acces la nepretuitele materiale aflate in pastrarea acestei biblioteci:
University Librarian Anne Jarvis said: “Our library contains evidence of some of the greatest ideas and discoveries over two millennia. We want to make it accessible to anyone, anywhere in the world with an internet connection and a thirst for knowledge. This will not only make our collections available to the world; it will also initiate a global conversation about them.

“At the click of a mouse, students or scholars of divinity or politics, history, physics, medieval languages or the history of medicine, will be able to plunge into the worlds of Mediterranean Jewish, Muslim and Christian communities of the 11th Century, or into the minds of Isaac Newton and his contemporaries.”

Foarte relevant pentru OSC-isti este ca
The first collections to be digitised will be entitled The Foundations of Faith and The Foundations of Science. The goal for both is that they become ‘living libraries’ with the capacity to grow and evolve.

The Library’s faith collections are breathtaking. They include some of the oldest and most significant Qur’ans ever to be uncovered, as well an Eighth Century copy of Surat al-Anfal. The Library also holds the world’s largest and most important collection of Jewish Genizah materials, including the Taylor-Schechter Genizah Collection – 193,000 fragments of manuscripts as significant as the Dead Sea Scrolls.

Its Christian holdings include an incomparable collection of manuscripts including the Codex Bezae Cantabrigiensis (one of the most important Greek New Testament manuscripts), the Book of Deer and the Book of Cerne.

The University Library also holds some of the world’s most important records of the development of modern science - including the most comprehensive collection of Newton’s papers (heavily annotated copies of Principia, lectures as Lucasian Professor and proofs of Opticks), and those of John Flamsteed and Edmond Halley, contemporaries of Newton, with whom he corresponded.

If the project proves successful (further funding is needed and other donors are being sought), the collections of scientific giants such as Charles Darwin, James Clerk Maxwell, and Stephen Hawking could also be digitised, along with other major collections in the fields of humanities and social sciences.

--------------------
"Fix reason firmly in her seat, and call to her tribunal every fact, every opinion. Question with boldness even the existence of a God; because, if there be one, he must more approve of the homage of reason, than that of blindfolded fear."

-- Thomas Jefferson, letter to his nephew Peter Carr, from Paris, August 10, 1787; Merrill D. Peterson, ed., Thomas Jefferson: Writings, New York: Library of America, 1994, pp. 900-906.

+Quote Post
study_nature
post Jun 17 2010, 05:52 PM
Post #23

Veteran

In antiteza totala cu planurile celor de la Cambridge este atitudinea manifestata de Biblioteca Academiei Romane, Muzeul National de Arta al Romaniei si Biblioteca Centrala Universitara in privinta digitalizarii manuscriselor grecesti ale Noului Testament aflate in posesie. Pentru remedierea acestei anomalii Asociaţia de Filologie şi Hermeneutică Biblică din România a initiat o petitie al carei text detaliat il puteti citi pe blogul lui Mihail Neamtu.

--------------------
"Fix reason firmly in her seat, and call to her tribunal every fact, every opinion. Question with boldness even the existence of a God; because, if there be one, he must more approve of the homage of reason, than that of blindfolded fear."

-- Thomas Jefferson, letter to his nephew Peter Carr, from Paris, August 10, 1787; Merrill D. Peterson, ed., Thomas Jefferson: Writings, New York: Library of America, 1994, pp. 900-906.

+Quote Post
Catar
post Jun 18 2010, 10:16 AM
Post #24

Membru
**

Member No.: 43
Religia: Catara

QUOTE (study_nature @ Jun 17 2010, 05:52 PM) *
In antiteza totala cu planurile celor de la Cambridge este atitudinea manifestata de Biblioteca Academiei Romane, Muzeul National de Arta al Romaniei si Biblioteca Centrala Universitara in privinta digitalizarii manuscriselor grecesti ale Noului Testament aflate in posesie. Pentru remedierea acestei anomalii Asociaţia de Filologie şi Hermeneutică Biblică din România a initiat o petitie al carei text detaliat il puteti citi pe blogul lui Mihail Neamtu.

Oare White Estate stă mai bine la acest aspect? Când oare o să avem scrierile penei inspirate accesibile tuturor printr-un singur click? Vreau să spun poate şi indexate şi accesibile cumva într-o ordine cronologică. Cu noi volume de compilaţii în fiecare an, multe citând alte compilaţii, mi se pare că nimeni (în afară de câţiva iniţiaţi de la White Estate) nu are idee despre corpusul EGW (în afară de faptul că însumează celebrul număr de 100.000 de pagini manuscrise - cel puţin asta e cifra vehiculată oficial). Mi-aş fi dorit mult o ediţie (fie şi printată) cât de cât în ordine cronologică, în care să poţi urmări şi evoluţia stilului şi a evenimentelor. Aş fi curios şi să văd acele pagini de jurnal care se pare că au existat, şi multe altele... Şi pentru că au trecut cel puţin 100 de ani, poate avem şi textele din Mărturii cu numele complete ale celor vizaţi, în loc de A, B, C...M, N etc. Digitalizarea ar putea face totul posibi. Dar cred că am fantezii mult prea deplasate, nu-i aşa?

+Quote Post
kla
post Jun 18 2010, 10:51 AM
Post #25

Moderator forum "Criza AZS"

Member No.: 29
Religia: non raspuns

Ca tot veni vorba. Cand am avut ocaziunea sa pasesc prin locurile "sfinte" de la Battle Creek am facut urmatoarea fotografie cu niste carti din biblioteca (ne)obligatorie a EGW.

LE Evident ca de interes in poza asta este lucrarea semnata Conybeare & Howson smile.gif.
Attached File(s)
Attached File  P4260081.JPG ( 1.09MB ) Number of downloads: 17

+Quote Post
polihronu
post Jun 18 2010, 11:03 AM
Post #26

cititor in stele

From: vestul salbatic
Member No.: 5
Religia: iudeo-crestin agnostic si, la nevoie, ateu

Catar, sa inteleg ca ai vrea mai mult decit ce e oferit aici de catre White Estate?

--------------------
"Omul care spune adevarul din cinism este un mincinos" - Bonhoeffer
"Onestitatea intelectuala este o conditie necesara a fericirii" - Paine

+Quote Post
study_nature
post Jun 18 2010, 03:05 PM
Post #27

Veteran

Replicile mele la cele 3 postari anterioare le-am scris la topicul despre EGW, ca doar subiectul actualei discutii nu se incadreaza la bibliografia neobligatorie, nu? wink.gif

--------------------

+Quote Post
Catar
post Jun 18 2010, 05:34 PM
Post #28

Membru
**

QUOTE (polihronu @ Jun 18 2010, 11:03 AM) *
Catar, sa inteleg ca ai vrea mai mult decit ce e oferit aici de catre White Estate?

Da, Study a răspuns deja destul de bine pentru mine. Trebuie să recunosc că nu mi-am ales foarte bine cuvintele (de unde întrebarea ta); ştiam de mult de CD-ul complet (când eram mai tânăr îmi propusesem să-l cumpăr, pe urmă a venit internetul) şi apoi de web-site. Mi se pare că a pus numai ce e publicat. Nu am identificat acolo manuscrisele şi nici paginile de jurnal şi scrisorile, unele dintre ele probabil nepublicate (aş fi foarte curios să citesc în ordine cronologică scrisorile de familie - adresate soţului, copiilor). Diverse compilaţii citează diverse manuscrise, dar numai în fragment, astfel încât nu ştim contextul în care apar acele paragrafe.
Eminescu, care n-a întemeiat încă nici o biserică, ci numai un cult, are ediţii critice mult mai complete, în care poţi compara versiuni în diverse manuscrise, manuscrise de atelier, rămase nepublicate, corespondenţa etc. De ce la doamna White nu putem beneficia de aceste lucruri?
Iar al doilea aspect se referă la imaginea manuscriselor însele: să ne bucurăm de scrisul de mână al doamnei White, oarecum asemănător cum ne bucurăm de manuscrisele lui Bach sau ale lui Mozart. Dacă îmi aduc aminte bine, cam la amândoi erau mărunte şi înghesuite şi i-am compătimit pe editori şi cercetătorii care trebuie să se uite uneori cu lupa (mi s-a părut mie). Cum era scrisul de mână al doamnei White? Putem vedea fiecare pagină? Sigur că există riscul ca unii cârcotaşi să se delecteze cu unele greşeli gramaticale, dar s-ar putea să nu fie multe şi cel puţin în parte să fie explicabile (grabă, neatenţie etc).

+Quote Post
kla
post Jun 18 2010, 07:09 PM
Post #29

Moderator forum "Criza AZS"

Member No.: 29
Religia: non raspuns

N-am pus etichete sumarizatoare la fiecare poza asa ca sper sa nu gresesc postand urmatoarele doua fotografii ca raspuns la o doleanta a ta draga Catar.

PS Relativ la Mecca si Mecca (si nu e chiar o parafraza a unui poem intitulat Riga Crypto si Lapona Enigel) precizez ca am ajuns acolo dupa o investitie de cateva zeci de dolari pe benzina si tot atat pe inchiriatul unei masini dupa ce una din institutiile la care lucrez s-a intamplat sa imi "ofere" o deplasare intr-o localitate situata la vreo 100 de km de Battle Creek.
Attached File(s)
Attached File  P4260061.JPG ( 1.11MB ) Number of downloads: 8
Attached File  P4260080.JPG ( 1.08MB ) Number of downloads: 9

+Quote Post
sisif
post Jun 26 2010, 06:28 PM
Post #30

rethinker

Member No.: 112
Religia: ?

o recenzie a cartii Supernatural Selection: How Religion Evolved / Matt Rossano.

--------------------
you were sick, but now you're well, and there's work to do

+Quote Post
study_nature
post Jun 26 2010, 08:07 PM
Post #31

Veteran

NewScientist este foarte tare, va recomand site-ul lor cat si revista pe care o publica. Sisif, multumesc pentru link-uri, mi-a atras atentia in special fragmentul urmator din recenzie:
For Rossano, religion has always been about relationships. Thinking about it in these terms, he argues, can help us in today's conflicts between atheists and believers. "Understanding religion as relational helps to explain why religious belief can be so tenacious even in the face of what seems to be contradictory evidence... The world often looks very different from 'inside' a relationship than from 'outside' it," he writes. In other words, using logic and evidence to talk someone out of their religious belief can be as frustratingly hopeless as trying to talk a love-blinded friend out of their bad relationship.

Printre lucrurile interesante este si acela ca Rossano confirma teza lui Poli ca religia trebuie gandita relational.

--------------------

+Quote Post
polihronu
post Jun 26 2010, 08:42 PM
Post #32

cititor in stele

From: vestul salbatic
Member No.: 5
Religia: iudeo-crestin agnostic si, la nevoie, ateu

Te mai miri ca insusi Dumnezeu este... dragoste? Adica afect irational? biggrin.gif

--------------------
"Omul care spune adevarul din cinism este un mincinos" - Bonhoeffer
"Onestitatea intelectuala este o conditie necesara a fericirii" - Paine

+Quote Post
study_nature
post Jun 27 2010, 12:21 PM
Post #33

Veteran

Cei interesati de literatura ebraica si de studiile iudaice pot gasi o lista resurse pe portalul MNAMON.

--------------------

+Quote Post
Catar
post Jul 2 2010, 03:19 PM
Post #34

Membru
**

De vreo douăzeci de ani aşteptam să citesc Candide al lui Voltaire. Am avut plăcerea să ascult această naraţiune savuroasă în traducere engleză, în domeniul public (cred că e pe Gugenberg, fiind "a Librivox recording"). Merită citită sau ascultată, e plină de umor, fantezie, ironie, parodiază romanele de aventuri şi provoacă la gândit. Ca să nu mai vorbim că se termină cu un îndemn la a ne cultiva grădina, o idee deplină armonie cu gândirea BAZŞ. Abia aştept să văd punerea în scenă a operei lui Leonard Bernstein bazată pe aceeaşi naraţiune.

+Quote Post
thomass
post Jul 19 2010, 02:48 PM
Post #35

Membru
**

From: Cluj
Member No.: 110
Religia: sda

Aveti careva cartea lui Karl Barth despre epistola catre romani ? Sau alte titluri interesante despre aceeasi epistola ?
In format electric, daca se poate helpsmilie.gif

+Quote Post
study_nature
post Jul 19 2010, 05:22 PM
Post #36

Veteran

O am eu in format electric, un pdf de 21,4 mb mai exact (din pacate are calitate slabuta si dese adnotari de-ale posesorului respectivei variante celulozice, dar e mai bine decat nimic). Daca in seara asta voi avea acces la o conexiune rezonabila o voi sui pe net si pun aici linkul, Barth merita sa se bucure de o atentie mai mare din partea noastra.
Spor la studiu, Tom!

--------------------

+Quote Post
thomass
post Jul 20 2010, 10:57 AM
Post #37

Membru
**

From: Cluj
Member No.: 110
Religia: sda

Perfect worthy.gif s_n
Iti raman indatorat.

+Quote Post
study_nature
post Jul 21 2010, 01:43 PM
Post #38

Veteran

N-ai pentru ce, thomass!
Am pus cartea dorita de tine aici.

--------------------

+Quote Post
study_nature
post Jul 27 2010, 01:29 PM
Post #39

Veteran

Din ciclul "Romani capabili si competenti" - exista pe net aceasta enciclopedie masiva de 4800 de pagini, avandu-l pe un roman printre editorii principali:

Dekker Encyclopedia of Nanoscience and Nanotechnology: Six Volume Set
By Cristian Contescu, Karol Putyera

Publisher: CRC
Number Of Pages: 4800
Publication Date: 2008-11-24
ISBN-10 / ASIN: 0849396395
ISBN-13 / EAN: 9780849396397

Product Description:
Award-Winning Nano Encyclopedia Continues to Pace the Field

With its original publication, the Dekker Encyclopedia of Nanoscience and Nanotechnology immediately became the reference against which all other nano references are measured. Noting that the encyclopedia was being assembled by leading authorities at an early stage in the field’s development, Sir Harry Kroto, 1996 Nobel Prize winner in Chemistry, rightfully predicted that the encyclopedia would bring together key advances in a “coherently organized framework.”Continuing to cover the field as no other resource, the seven volume second edition crosses disciplines to examine fundamental nano principles, theories, and methodologies, as well as the latest information on nano-relevant properties. It also covers advances in nanoscale engineering, newly developed simulation tools, and emerging computational methods. It’s available both in print and as a fully searchable online version.

Among other accolades, this million-dollar bestseller has gone on to win an Outstanding Academic Book Award from CHOICE magazine.

Pentru descarcare o gasiti aici.

--------------------

+Quote Post
myosotis
post Jul 30 2010, 12:09 PM
Post #40

floarea cu colti

Member No.: 4
Religia: magenta

Pentru study, Catar si alti pasionati de povesti cu, din(spre) si despre medicina, cu framantarile ei, complicatiile ei, intrebarile etice fara raspuns, cazurile ei uneori exotice, recomand cartea Dr-lui Atul Gawande, Pe muchie de cutit (titlul original Complications), aparuta la Humanitas. Am citit-o pe nerasuflate, neglijand chiar unele sarcini urgente wink.gif si mi-as fi dorit sa nu se termine.

LE: Pentru un ochi pe carte, un link aici.

--------------------
"Myosotis... is the most beautiful for being small and unpretending; even flowers must be modest." Henry David Thoreau

+Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 23rd February 2018 - 06:23 AM
Web by The Spaghetti Monster :D