IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
Rastalmacindu-L pe Isus, Bart Ehrman
skeptic
post Jan 21 2010, 01:01 AM
Post #1

Autograph giver

Group: Root Admin
Member No.: 8

Postasem undeva un video cu o prezentare a lui Bart Ehrman. Intre timp am gasit in librarii cartea lui, Rastalmacindu-L pe Isus.

Aceasta carte este scrisa pentru cei care nu cunosc nimic despre critica textologica, dar carora poate ca le-ar placea sa afle cate ceva despre modul in care scribii modificau Scriptura si cum putem sa recunoastem unde ei au facut acest lucru.
Este scrisa pentru oricine ar putea fi interesat sa vada cum am ajuns sa avem Noul Testament, sa vada cum in unele cazuri nici macar nu stim care au fost cuvintele autorilor de inceput, sa vada in ce chip au fost schimbate aceste cuvinte, si sa vada cum am putea, prin aplicarea unor metode ceva mai riguroase de analiza, sa reconstituim care au fost intr-adevar acele cuvinte de inceput.

Dupa ce o citesc, o pot imprumuta.

--------------------
"I want the truth!" "You can't handle the truth!"
Go to the top of the page

+Quote Post
Catar
post Feb 3 2010, 12:42 PM
Post #2

Membru
**

Group: Members
Member No.: 43
Religia: Catara

QUOTE (skeptic @ Jan 21 2010, 02:01 AM) *
Postasem undeva un video cu o prezentare a lui Bart Ehrman. Intre timp am gasit in librarii cartea lui, Rastalmacindu-L pe Isus.

Dupa ce o citesc, o pot imprumuta.

Eu aproape am terminat-o, in engleza. Exista de fapt doua editii in limba engleza, una pentru publicul european (UK) alta pentru cel american, sub numele de Misquoting Jesus: The Story Behind Who Changed the Bible and Why (varianta Europeana) si respectiv Whose Word Is It? The Story Behind Who Changed the New Testament and Why (varianta americana). Altminteri, diferentele par sa fie minimale, pana si desenul de pe coperta e acelasi. Editia in romana a trecut aproape nebagata in sema (si neajutata de editori, dupa parerea mea: o carticia mica, anemica, rahitica, parca ar fi scrisa de vreun iluminat cu OZN-uri in cap, nu de un ditamai profesorul respectabil; litere inghesuite, hartie de proasta calitate). Editiile englezesti sunt mult mai aratoase. Este o carte care merita citita, si e pacat ca niciodata pana acum nu am auzit abordata problematica in biserica. Am studiat si ceva reactii pe niste bloguri ale unor apologeti conservatori, unii apreciind caracterul obiectiv si decent al autorului, altii rau-intentionati atribuindu-i mai multe defecte decat are. Cartea este scrisa cu multa inteligenta si talent literar, se citeste cu placere (nu stiu calitatea traducerii, dar banuiesc ca inca se poate simti marfa de calitate a originalului). Nu trebuie sa fii neaparat de acord cu toate ideile lui Ehrman, dar faptele sunt in general afirmate corect si fara erori sistematice (i.e. bias-uri). Daca forumul asta rezista mai mult de cateva luni (pana acum am vazut ca nici o minune nu a durat prea mult), poate o sa apucam sa facem si ceva critica textualista pe vreun thread.

+Quote Post
skeptic
post Feb 3 2010, 02:42 PM
Post #3

Autograph giver

QUOTE (Catar @ Feb 3 2010, 02:42 PM) *
Eu aproape am terminat-o, in engleza. Exista de fapt doua editii in limba engleza, una pentru publicul european (UK) alta pentru cel american, sub numele de Misquoting Jesus: The Story Behind Who Changed the Bible and Why (varianta Europeana) si respectiv Whose Word Is It? The Story Behind Who Changed the New Testament and Why (varianta americana). Altminteri, diferentele par sa fie minimale, pana si desenul de pe coperta e acelasi. Editia in romana a trecut aproape nebagata in sema (si neajutata de editori, dupa parerea mea: o carticia mica, anemica, rahitica, parca ar fi scrisa de vreun iluminat cu OZN-uri in cap, nu de un ditamai profesorul respectabil; litere inghesuite, hartie de proasta calitate). Editiile englezesti sunt mult mai aratoase. Este o carte care merita citita, si e pacat ca niciodata pana acum nu am auzit abordata problematica in biserica. Am studiat si ceva reactii pe niste bloguri ale unor apologeti conservatori, unii apreciind caracterul obiectiv si decent al autorului, altii rau-intentionati atribuindu-i mai multe defecte decat are. Cartea este scrisa cu multa inteligenta si talent literar, se citeste cu placere (nu stiu calitatea traducerii, dar banuiesc ca inca se poate simti marfa de calitate a originalului). Nu trebuie sa fii neaparat de acord cu toate ideile lui Ehrman, dar faptele sunt in general afirmate corect si fara erori sistematice (i.e. bias-uri). Daca forumul asta rezista mai mult de cateva luni (pana acum am vazut ca nici o minune nu a durat prea mult), poate o sa apucam sa facem si ceva critica textualista pe vreun thread.

Editia in limba romana am gasit-o intr-o librarie, pusa intre niste carti de yoga si de interpretare a viselor. Daca nu stiam despre ce e vorba, ar fi trecut neobservata. Era si indoita pe la colturi, arata tare ponosita. Si interiorul e inghesuit, destul de low-cost, ca sa zic asa. Dar notele de subsol si anexele (ambele apartinand traducatorului) sunt delicioase. Nu se poate povesti, trebuie citit smile.gif

--------------------

+Quote Post
polihronu
post Feb 3 2010, 03:05 PM
Post #4

cititor in stele

Group: Moderator
From: vestul salbatic
Member No.: 5
Religia: iudeo-crestin agnostic si, la nevoie, ateu

QUOTE (skeptic @ Feb 3 2010, 04:42 PM) *
Dar notele de subsol si anexele (ambele apartinand traducatorului) sunt delicioase. Nu se poate povesti, trebuie citit smile.gif

Come on, da-ne niste indicii - traducator, editura, mostre wink.gif

--------------------
"Omul care spune adevarul din cinism este un mincinos" - Bonhoeffer
"Onestitatea intelectuala este o conditie necesara a fericirii" - Paine

+Quote Post
study_nature
post Feb 3 2010, 04:53 PM
Post #5

Veteran

Group: Moderator
From: Bucuresti, Ro
Member No.: 23
Religia: agnostic

QUOTE (skeptic @ Feb 3 2010, 04:42 PM) *
Editia in limba romana am gasit-o intr-o librarie, pusa intre niste carti de yoga si de interpretare a viselor. Daca nu stiam despre ce e vorba, ar fi trecut neobservata. Era si indoita pe la colturi, arata tare ponosita. Si interiorul e inghesuit, destul de low-cost, ca sa zic asa. Dar notele de subsol si anexele (ambele apartinand traducatorului) sunt delicioase. Nu se poate povesti, trebuie citit smile.gif

Am incarcat eu trei carti de Ehrman: Misquoting Jesus si cele mai recente: God's Problem (2008) si Jesus, Interrupted (2009) (se pare ca toate trei sunt New York Times bestsellers) plus transcrierea dezbaterii din 2006 dintre William Lane Craig si Ehrman intitulata "Is There Historical Evidence for the Resurrection of Jesus?" Pe langa altele, Ehrman imi inspira incredere prin faptul ca a studiat sub Bruce Metzger, un guru al cercetarii Noului Testament, si ca a pregatit o noua editie si traducere a "The Apostolic Fathers" din cunoscuta Loeb Classical Library.

Ca sa trecem la fapte:), puteti sa descarcati cei 4 itemi fie din folderul meu public pe care l-am facut accesbil prin dropbox, fie de pe rapidshare (limite: 10 descarcari; va fi sters dupa 60 zile fara descarcare).

--------------------
"Fix reason firmly in her seat, and call to her tribunal every fact, every opinion. Question with boldness even the existence of a God; because, if there be one, he must more approve of the homage of reason, than that of blindfolded fear."

-- Thomas Jefferson, letter to his nephew Peter Carr, from Paris, August 10, 1787; Merrill D. Peterson, ed., Thomas Jefferson: Writings, New York: Library of America, 1994, pp. 900-906.

+Quote Post
bnc
post Mar 6 2010, 06:19 PM
Post #6

Veteran

Group: Fondatori
Member No.: 14

Pentru cei ce doresc sa aiba cartea in limba romana se poate gasi aici

--------------------
"Religia este o iluzie si si deriva puterea din faptul ca se potriveste cu dorintele noastre instinctuale."

+Quote Post
bnc
post Mar 24 2010, 03:32 PM
Post #7

Veteran

Group: Fondatori
Member No.: 14

QUOTE (bnc @ Mar 6 2010, 06:19 PM) *
Pentru cei ce doresc sa aiba cartea in limba romana se poate gasi aici

Rectific. Nu se poate gasi la sursa propussa de mine anterior. Daca cineva stie de unde se paote cumpara as fi foarte interesat sa am aceasta carte.

--------------------
"Religia este o iluzie si si deriva puterea din faptul ca se potriveste cu dorintele noastre instinctuale."

+Quote Post
jemiol
post Jan 4 2011, 08:11 AM
Post #8

Membru avansat

Member No.: 53
Religia: Crestin

Daca mai intereseaza pe cineva aici o gasiti: http://www.comandacarti.ro/carte/rastalmac...e-iisus--i20063
Am cumparat-o eu. Cartea pare interesanta insa trebuie reverificata cu mai multe surse.

+Quote Post
Anda
post Jan 5 2011, 12:39 PM
Post #9

Membru
**

From: B
Member No.: 178
Religia: Nu mai sunt sigura ca mai aderez la vre-una, dar am credinta

Daca cineva este interesat de carti audio in franceza puteti sa gasiti foarte multe aici:

http://www.litteratureaudio.com/

--------------------
L'intrt que j'ai croire une chose n'est pas une preuve de l'existence de cette chose. Voltaire

+Quote Post
skeptic
post Mar 26 2011, 08:27 PM
Post #10

Autograph giver

ML a scris despre ea aici.

--------------------

+Quote Post
Ianis
post Mar 27 2011, 05:23 PM
Post #11

Hacking Life

From: Into the Matrix
Member No.: 31
Religia: Emerging church

Rastalmacindu-l pe Ehrman... N-a priceput nimic din cartea lui

--------------------
Im not afraid to die
Im afraid to be alive without being aware of it

+Quote Post
Martin Luther
post Mar 27 2011, 08:15 PM
Post #12

Membru avansat

From: Reutlingen, DE
Member No.: 108
Religia: crestin

QUOTE (Ianis @ Mar 27 2011, 05:23 PM) *
Rastalmacindu-l pe Ehrman... N-a priceput nimic din cartea lui

Bine, dom' profesor.

--------------------

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 23rd February 2018 - 06:20 AM
Web by The Spaghetti Monster :D