IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
Intoarcerea ploii tarzii - O analiza a istoriei adventiste de ziua a saptea de la 1844 pana la 1891, Ron Duffield - Istorie adventista
Mister_Q
post May 20 2013, 04:44 PM
Post #1

Membru
**

Group: Members
Member No.: 126
Religia: Adventist

O carte foarte buna, aparuta recent, despre istoria bisericii adventiste si in mod special despre ce s-a intamplat in 1888 este :

"Intoarcerea ploii tarzii - O analiza a istoriei adventiste de ziua a saptea de la 1844 pana la 1891" vol1. - Ron Duffield.

Personal, desi am citit mult despre subiect nu am intalnit o carte mai completa, mai argumentata si mai echilibrata. Prezentarea istoriei, mai mult decat interpretarea ei. V-o recomand!
Florin Laiu spune despre carte: "Era nevoie de un studiu echilibrat. "

Se gaseste pe siteul editurii Alege Viata: http://www.edituraalegeviata.ro/product/in...a-ploii-tarzii/
Go to the top of the page

+Quote Post
polihronu
post May 20 2013, 06:49 PM
Post #2

cititor in stele

Group: Moderator
From: vestul salbatic
Member No.: 5
Religia: iudeo-crestin agnostic si, la nevoie, ateu

Ce ne poti spune totusi despre Mr. Ron Duffield, ca pe internet, in afara de faptul ca e adventist din tata in fiu, nu pot sa aflu nimic? Si, in afara de aceasta, ce lucrari de istorie adventista ai mai citit? Ne faci o lista?

Nici nu mai e cazul sa amintesc aici ca "ploaia tirzie" din titlu e un mit.

--------------------
"Omul care spune adevarul din cinism este un mincinos" - Bonhoeffer
"Onestitatea intelectuala este o conditie necesara a fericirii" - Paine

+Quote Post
kla
post May 20 2013, 07:31 PM
Post #3

Moderator forum "Criza AZS"

Member No.: 29
Religia: non raspuns

QUOTE (Mister_Q @ May 20 2013, 07:44 PM) *
O carte foarte buna, aparuta recent, despre istoria bisericii adventiste si in mod special despre ce s-a intamplat in 1888 este :

"Intoarcerea ploii tarzii - O analiza a istoriei adventiste de ziua a saptea de la 1844 pana la 1891" vol1. - Ron Duffield.

Personal, desi am citit mult despre subiect nu am intalnit o carte mai completa, mai argumentata si mai echilibrata. Prezentarea istoriei, mai mult decat interpretarea ei. V-o recomand!
Florin Laiu spune despre carte: "Era nevoie de un studiu echilibrat. "

Se gaseste pe siteul editurii Alege Viata: http://www.edituraalegeviata.ro/product/in...a-ploii-tarzii/

Nu prea pare eretica dar, who knows? Sa nu punem etichete inainte de lectura.

+Quote Post
Mister_Q
post May 20 2013, 07:56 PM
Post #4

Membru
**

Depinde din ce punct de vedere vorbesti. Avand in vedere descriptionul pus la sectiunea asta - am considerat ca se potriveste foarte bine avand in vedere ca nu exista nicio carte de acest gen publicata de BAZS prin editura oficiala, adica un punct de vedere oficial pe aceasta tema, pe care sa o poti cumpara in Romania.

Daca cineva considera ca trebuie mutat acest post la alt topic pentru ca nu se potriveste nu ma deranjeaza. Eu aici am considerat ca se potriveste. Eu consider ca merita citita aceasta carte. M-am gandit ca poate mai crede si altcineva de pe acest forum acelasi lucru.

+Quote Post
kla
post May 20 2013, 07:59 PM
Post #5

Moderator forum "Criza AZS"

Member No.: 29
Religia: non raspuns

Stai linistit. Nu e nici o problema cu topicului. Eu doar am indraznit un comentariu (fara sa fi citit in prealabil cartea).

+Quote Post
polihronu
post May 20 2013, 09:16 PM
Post #6

cititor in stele

QUOTE (Mister_Q @ May 20 2013, 09:56 PM) *
nicio carte de acest gen publicata de BAZS prin editura oficiala, adica un punct de vedere oficial pe aceasta tema,

Vrei sa spui ca Mr. Duffield prezinta un "punct de vedere oficial"?

--------------------

+Quote Post
Mister_Q
post May 20 2013, 09:18 PM
Post #7

Membru
**

poli,

Sunt prea multe intrebari din partea cuiva care propune subtil ca nu merita sa citesti o astfel de carte. Nu ma supara credinta ta. Doar ca pe mine nu ma fascineaza astfel de oameni. Nu simt acea atractie la o discutie cu cineva care e evident dezinteresat de subiect. Aceasta fiind situatia eu o sa iti raspund la una dintre intrebari.

Despre Ron nu stiu foarte multe detalii, dar daca intrebi ca sa cauti suportul, sau validarea academica adventista ca totusi acest autor merita citit iti prezint validarea lui Herbert Douglas, doctor in teologie un om care cel putin pentru tine nu are nevoie de alte prezentari:

Duffield este omul cel mai clar în explicare și cel mai bine informat, din biserica de astăzi, cu privire la motivele pentru care am pierdut oportunitățile ultimei părți a secolului al XIX – lea și de atunci înainte. Cartea are 516 pagini, dar merită orice efort să o obții.” – Herbert Edgar Douglass

+Quote Post
Mister_Q
post May 20 2013, 09:21 PM
Post #8

Membru
**

Nu. Vreau sa spun ca in timp ce nu ai ce citi in Romania pe acest subiect daca vrei nici macar din partea oficiala(articole mai sunt despre subiect de ici si de colo dar neargumentat si nici pe departe cronologic ca sa intelegi pas cu pas lucrurile) - nici Materialele 1888 nu sunt traduse si oferite publicului decat in cercuri inchise - aceasta carte e o optiune excelenta a carei valoare a observat-o chiar si Florin Laiu.

+Quote Post
polihronu
post May 20 2013, 09:21 PM
Post #9

cititor in stele

Un blurb favorabil nu tine loc de competenta, ba nici macar de CV. Si sint cel putin la fel de curios in legatura cu raspunsurile tale la celelalte intrebari adresate. Subiectul ma poate lasa rece, reclama ta nu.

--------------------

+Quote Post
polihronu
post May 20 2013, 09:24 PM
Post #10

cititor in stele

Florin Laiu insusi are o carte despre 1888. Iar oferta de carte relevanta, chiar si oficiala, e mai bogata decit crezi. Vezi macar Mesagerul Domnului a lui Herb Douglass insusi.

--------------------

+Quote Post
Mister_Q
post May 20 2013, 09:27 PM
Post #11

Membru
**

Pai cum pot sa ii demonstrez altfel competenta daca tu nu vrei sa citesti cartea si pe deasupra esti si dezinteresat de subiect. Tot ce pot sa fac e sa ma opresc aici cu raspunsurile.

+Quote Post
Mister_Q
post May 20 2013, 09:32 PM
Post #12

Membru
**

Nu prezinti realitatea si ma obligi sa iti raspund:

1. Sindromul Mineapolis. Citita in urma cu cativa ani. Florin din cat stiu nu mai sta in spatele tuturor ideilor scrise acolo si inca ceva, cartea pe langa faptul ca a fost publicata intr-un tiraj extrem de mic( din cat imi aduc aminte nu a fost ceva oficial din partea Bisericii) nu ai de unde sa o gasesti in ziua de azi. Eu am facut rost de ea foarte greu de la niste antitrinitirieni din Viena(si asta era in urma cu vreo 5 ani).

2. Mesagerul Domnului. Citita. Cartea (de fapt volumele ca sunt doua) nu este o carte despre subiectul 1888 sau despre ploaia tarzie ci despre viata si lucrarea EGW.

Prin urmare continua te rog sa imi explici cat de "bogata" e oferta oficiala.

+Quote Post
Mister_Q
post May 20 2013, 09:35 PM
Post #13

Membru
**

O carte cat de cat comparabila(insa doar putin) cu aceasta este publicarea cartii lui Wieland(1888 RE-EXAMINAT), dar si aceea nesustinuta de oficiali si bineinteles existenta acum doar pe piata "neagra".

+Quote Post
polihronu
post May 20 2013, 09:49 PM
Post #14

cititor in stele

Imagineaza-ti ca eu as scrie o carte despre utilizarea chirurgicala a sonografiei transvaginale. Ai citi-o? Si mai sapa.

--------------------

+Quote Post
skeptic
post May 20 2013, 09:51 PM
Post #15

Autograph giver

Group: Root Admin
Member No.: 8

Q,

Cunoscandu-l pe poli, pot sa garantez ca indiferent de opiniile lui filosofice, nu va spune niciodata despre o carte de calitate ca nu merita citita. Intrebarea lui despre autor este intemeiata, si ma intereseaza si pe mine. Esti de acord ca e mare diferenta intre istoria romanilor in viziunea lui Bolintineanu, Balcescu sau Djuvara? Tocmai de aceea, inainte de a ne decide ce citim, hai sa vedem ce stim despre autor. Chiar sunt foarte interesat de o "istorie sincera povestita celor tineri" a adventismului. E nenea asta istoricul capabil sa ne-o ofere sau nu?
In alta ordine de idei, daca crezi ca e potrivit, putem crea un topic nou pentru cartea cu pricina, ca sa nu fie confuzii. Doar daca vrei.

--------------------
"I want the truth!" "You can't handle the truth!"

+Quote Post
Mister_Q
post May 20 2013, 09:51 PM
Post #16

Membru
**

poli,

Ok. N-are rost!

+Quote Post
polihronu
post May 20 2013, 09:55 PM
Post #17

cititor in stele

Bun, hai sa schimbam unghiul. Presupun ca, din moment ce ne-o recomanzi, ai citit cartea. Ne poti face un rezumat, macar cu partea de contributie originala a autorului? Inteleg ca proiectul a inceput ca o compilatie. Ce a ajuns in cele din urma?

--------------------

+Quote Post
Mister_Q
post May 20 2013, 10:01 PM
Post #18

Membru
**

skeptic,

Inteleg ce zici, dar nici pe Djuvara, indiferent cat de tare l-ar recomanda CV-ul nu l-ai putea deosebi de altii decat dupa ce ai citi una dintre cartile lui macar. Eu am luat cartea de pe Google Play (probabil am fost primul din Romania care a citit cartea asta) si am incercat sa vad ce poate autorul acesta,ce aduce nou un anonim in comparatie cu Knight sau altii cu CV-uri impresionante.

Dupa ce am citit-o mi-am zis sincer ca e cea mai buna carte pe acest subiect si ca si orice adventist roman trebuie sa aiba sansa sa beneficieze de valoarea acestei carti. Knight (care declara senin prin Adventist currents ca el a dorit sa arate ca Jones era aberant de la inceput la sfarsit)alaturi de multi sunt demonstrati gresiti cu argumente clare.

Nu degeaba zice Herb, ca numai notele de subsol fac toti banii cartii. Numai notele alea cred ca sunt 30% din continutul cartii. Daca recomandarea din partea lui Florin Laiu sau a lui Douglass nu reprezinta nimic, ce pot sa fac in plus? Ignorati si asta este. Sau, cititi cartea. smile.gif

+Quote Post
Mister_Q
post May 20 2013, 10:05 PM
Post #19

Membru
**

Ok. O sa fac maine un rezumat.

+Quote Post
skeptic
post May 20 2013, 10:12 PM
Post #20

Autograph giver

Group: Root Admin
Member No.: 8

Foarte bine. Daca omul cauta sa gaseasca adevarul istoric, ma intereseaza. Daca e doar vreun scrib care reproduce istoria - varianta triumfalista, nu.
Sunt sigur ca si lui poli i-ai atins o coarda sensibila cu Herb(ie) smile.gif
Deci, facem topic nou? Hai, ca ducem lipsa de discutii serioase.

--------------------
"I want the truth!" "You can't handle the truth!"

+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 23rd February 2018 - 06:19 AM
Web by The Spaghetti Monster :D