IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
Problema porcului, si a problemei curat/necurat in general
Ati mancat vreodata porc?
Ati mancat vreodata porc in timp ce erati adventist?
Da [ 19 ] ** [46.34%]
Nu [ 22 ] ** [53.66%]
Total Votes: 46
Guests cannot vote 
bnc
post Jul 27 2010, 10:36 AM
Post #41

Veteran

Group: Fondatori
Member No.: 14

QUOTE (eretik @ Jul 27 2010, 12:06 AM) *
Si ca sa revenim oarecum la subiect, din ultimele postari trag concluzia ca porcul era considerat necurat de catre evrei pentru ca putea avea orgasm si 30 de minute iar ei nu sad.gif

Si nu crezi ca-i un motiv suficient ca sa fie invidiat "de moarte"? In conscinta chiar ca e ceva necurat la mijloc! laugh1.gif

--------------------
"Religia este o iluzie si Ósi deriva puterea din faptul ca se potriveste cu dorintele noastre instinctuale."
Go to the top of the page

+Quote Post
Teologul
post Jul 28 2010, 06:28 PM
Post #42

Membru
**

Group: Members
From: Bucuresti
Member No.: 61
Religia: agnostic

Nu stiu de ce am impresia ca ma aflu in postura personajului Neo din Matrix care se lupta cu 100 de clone ale agentului Smith. Practic toata lumea are sa-mi reproseze cate ceva, si recunosc ca am mai gresit pe ici, pe colo, dar absolut neintentionat.

@Myosotis Ė Admit observatia ta referitoare la consecintele nasterii naturale asupra vaginului, in sensul ca barbatul este cel afectat, imi asum eroarea prezentata.

@Ianis Ė Cat despre tine, frate, nu pot sa-ti recomand decat sa-ti stapanesti nervii, fiindca batjocura la adresa altora e un alt semn ca ti-ai pierdut calmul, si sansele de a te impune, de a castiga respectul celorlalti. Comparatia cu Charlie Chaplin ma onoreaza intr-un fel, era un om de o inalta tinuta morala, dar profund nefericit in viata personala, care a gasit cu cale sa devina actor pentru a aduce putina bucurie in sufletele altora.

Am mai observat ca toate criticile care m-au vizat au avut in vedere un singur paragraf din raspunsul meu anterior. Va rog sa-l recititi si sa va dati cu parerea privitor si la restul continutului. Nu stiu cum se intampla ca atunci cand fac anumite observatii de un nivel mai profund, putini sunt cei care sesizeaza acest fapt.

--------------------
"Nu recunosc alt semn al superioritatii umane decat bunatatea" (Ludwig van Beethoven)

+Quote Post
myosotis
post Jul 29 2010, 05:24 AM
Post #43

floarea cu colti

Group: Moderator
Member No.: 4
Religia: magenta

@Teo,

nu cred ca exista o conspiratie pe forum impotriva ta. Nu pot decat sa-ti amintesc de faptul ca iti faci singur deservicii. Cei care posteaza aici citeaza sursa ori dau un link spre ea, astfel incat ceilalti sa poata tria informatia in functie de propriul sistem acceptabil/inacceptabil ca adevar. Fiecare ne-am format un fel de sita prin care trecem datele aflate care sunt multe, dar pot fi si la fel de dubioase. Inca de la inceput, ti s-a cerut sa citezi surse in sprijinul afirmatiilor tale. Altfel, si eu pot veni sa spun ca am gasit ceva revelator pentru teologie si sa incep sa descriu idei din Insula cu elice a lui Jules Verne, care sa sune extraordinar de interesant, dar sa fie pura fictiune. Fara malitiozitate, unele dintre afirmatiile tale - nebazate macar pe o bibliografie credibila - sunt, pentru mine, pur mambo-jumbo. Iar asta ma intristeaza, pentru ca ideile cu adevarat interesante sunt greu de procesat, cand altele iti stau sare in ochi.

Tu spui ca nu-ti doresti sa desfiintezi religia, ci deoarece ea si-a pierdut credibilitatea pentru multi, vrei sa-i conferi o baza mai solida (citat din memorie, sper sa nu fi distorsionat ideea). Apai cand oamenii au motive sa puna la indoiala pana si veridicitatea scrierilor biblice, crezi ca aduci un aport considerabil venind cu idei din neant? Daca nu esti o autoritate in domeniu, atunci ai nevoie sa-ti sustii spusele cu bibliografie serioasa. Cata vreme nu faci asta, nu vei fi luat in serios. Oamenii sunt satui sa creada in mituri si in basme... cei putin majoritatea celor de pe forumul asta. E pacat, sincer, pentru ca afirmi si unele idei care nu sunt de lepadat, dimpotriva. Dar cand invalui totul intr-un vesmant discutabil, ne este greu sa vedem dincolo.

Cat despre carnea de porc, dovezi sanitare sunt suficiente impotriva ei. Discutia de aici se refera doar la kosher-nekosher, la "pacatul" consumarii carnii de porc, nu la eventualele imbolnaviri cauzate de ea. Te asigur ca pana la nu stiu ce energie negativa care se transmite prin carnea de porc - dupa cum afirmi tu, daca bine pricep, si e posibil sa pricep prost - se transmit alte minuni, printre care Trichinella spiralis, motiv suficient pentru mine sa nu o consum (sa nu vorbim de grasime si de pasiune purcelusului pentru tot ce inseamna mizerie). Asadar, sa ne intoarcem, daca se poate, la distinctia curat/necurat si la insemnatatea ei practica pentru credinciosul zilelor noastre.

--------------------
"Myosotis... is the most beautiful for being small and unpretending; even flowers must be modest." Henry David Thoreau

+Quote Post
study_nature
post Aug 11 2010, 05:14 PM
Post #44

Veteran

From: Bucuresti, Ro
Member No.: 23
Religia: agnostic

Scria Cornel Darvasan acum vreo 20 de minute pe contul sau de Facebook:

Dragilor, de la ora 21, in direct la Speranta Tv, va invit la o emisiune tv foarte frumoasa si importanta, pentru toti aceia care au avut vreodata intrebari despre ce inseamna ,,curat" si ,,necurat" in Biblie, daca acesta interdictie este si in Noul Testament, impreuna cu Lector Univ. Dr. Laurentiu Ionescu, Doctor in Teologie, pe www.sperantatv.ro - Cu drag Cornel Darvasan. Reluarea este peste 9 ore, adica ora 6 dimineata ora Ro, ora 23 New York, ora 22 Chicago, ora 20 California. Merita vazuta!

Lari este printre putinii de la ITA pe care ii apreciez. N-am timp sa urmaresc emisiunea dar sper sa faca o figura buna, ca de obicei.

--------------------
"Fix reason firmly in her seat, and call to her tribunal every fact, every opinion. Question with boldness even the existence of a God; because, if there be one, he must more approve of the homage of reason, than that of blindfolded fear."

-- Thomas Jefferson, letter to his nephew Peter Carr, from Paris, August 10, 1787; Merrill D. Peterson, ed., Thomas Jefferson: Writings, New York: Library of America, 1994, pp. 900-906.

+Quote Post
polihronu
post Aug 11 2010, 06:13 PM
Post #45

cititor in stele

From: vestul salbatic
Member No.: 5
Religia: iudeo-crestin agnostic si, la nevoie, ateu

M-ai facut curios, st_ature. Trist. Baietii astia tin cu orice pret sa vina cu temele nefacute. Cu atit mai straniu, cu cit eu imi aduc aminte foarte clar ca, acum o decada, Lari spunea cu totul alte lucruri decit in seara asta.

LE Imi place ca au pastrat sunca de gisca in lista admisa. Ca il contrazic pe Laiu, sustinind ca arderile de tot de rutina de la sanctuar (de dimineata si seara) puteau curata pe cineva care ar fi mincat porc. Ca si cadavrele sint, pina in ziua de azi, necurate.

--------------------
"Omul care spune adevarul din cinism este un mincinos" - Bonhoeffer
"Onestitatea intelectuala este o conditie necesara a fericirii" - Paine

+Quote Post
Mister_Q
post Aug 11 2010, 06:23 PM
Post #46

Membru
**

Member No.: 126
Religia: Adventist

Eh, acum daca nu spun cum vrei tu , ca nu mai exista curat/necurat nu inseamna ca vin cu temele nefacute. Zice foarte bine ce zice.

+Quote Post
polihronu
post Aug 11 2010, 06:26 PM
Post #47

cititor in stele

Draga Q, vrei sa spui ca 1 Petru 1:16 e citat din Leviticul 11? Sau ca Geneza 6:21 se refera la conserve de carne? Hai sa fim seriosi.

--------------------

+Quote Post
Mister_Q
post Aug 11 2010, 06:30 PM
Post #48

Membru
**

Tu nu poti accepta ca o cerinta sub simplul motiv ca EU SUNT DOMNUL, si Sunt Sfant, poate exista si pentru crestin. Eu cred.

E numai simplu de inteles. Sunt unele elemente necurat/curat care tin de igiena, altele de ceremonial si altele sub un simplu pentru ca asa zic eu Domnul.

Lari : Daca citesti doar Noul Testament, foarte multe lucruri nu le intelegi;

LE. Referitor la 1 Petru, eu nu am dovezi care sa imi spuna fara umbra de indoiala ca este citat Levetic 11. Dar stiu sigur ca e citat din Vechiul Testament. Ideile Eu sunt Domnul, fiti sfant, caci Eu sunt sfant este des intalnita. Poate fi si din levetic 11, nu avem de unde sti.

+Quote Post
Mister_Q
post Aug 11 2010, 06:33 PM
Post #49

Membru
**

Hai , sa fim atenti ca a inceput pasajul preferat al lui Poli. Fapte 10.

+Quote Post
polihronu
post Aug 11 2010, 06:41 PM
Post #50

cititor in stele

Ce stie Lari despre traducerile moderne, inclusiv despre NTR, la Marcu 7:19 lasa de dorit.

--------------------

+Quote Post
polihronu
post Aug 11 2010, 06:43 PM
Post #51

cititor in stele

QUOTE (Mister_Q @ Aug 11 2010, 09:30 PM) *
Tu nu poti accepta ca o cerinta sub simplul motiv ca EU SUNT DOMNUL...

Dumnezeu a spus o gramada de lucruri, mai ales prin VT, pe care cu siguranta nu le faci. Rationamentul asta e fix de doi lei.

--------------------

+Quote Post
Mister_Q
post Aug 11 2010, 06:45 PM
Post #52

Membru
**

E de doi lei orice consideri tu ca e de 2 lei. Nu te obliga nimeni sa si crezi si sa accepti niste lucruri pentru ca EU SUNT DOMNUL. E vorba si de alegeri aici. Si aici nu e vorba doar de cine alege sa manance, ci si de cine unde Domnul zice, se concluzioneaza ca de fapt Domnul nu mai zice.

+Quote Post
Ianis
post Aug 11 2010, 06:45 PM
Post #53

Hacking Life

From: Into the Matrix
Member No.: 31
Religia: Emerging church

Dar ce va asteptati? E vecin cu Laiu tongue.gif

--------------------
Iím not afraid to die
Iím afraid to be alive without being aware of it

+Quote Post
Mister_Q
post Aug 11 2010, 06:47 PM
Post #54

Membru
**

QUOTE ("Ianis")
Dar ce va asteptati? E vecin cu Laiu

Hahahahaha. Ce faci? Incepi sa il citezi pe Martin Luther?

Fanatici dom'le! Ce sa-i ceri! Nu reusesc nici cum sa priceapa cat de buna e metoda asta istorico-critica! biggrin.gif Ce perspective inguste!

+Quote Post
Ianis
post Aug 11 2010, 06:48 PM
Post #55

Hacking Life

Nu stiu ce a zis Martin Luther. Eu vorbesc cunoscandu-l personal pe Lari. Are acelasi "defect" profesional ca si Laiul: Vechiul Testament. Diferenta e ca Lari nu "tamaiaza" pe nimeni cu blestemele de acolo, precum Laiu.

--------------------
Iím not afraid to die

+Quote Post
Mister_Q
post Aug 11 2010, 06:51 PM
Post #56

Membru
**

Pai nu prea avem de unde sa stim , ca pe Lari nu l-am prea vazut pe forumuri in situatii in care s-a aflat Laiu. Si stai nu te du prea departe. Il avem doar aici pe poli care dupa parerea mea e doar un Laiu mai emancipat, bineinteles cu stilul lui. Cum se plictiseste imediat suntem idioti sau dobitoci, ironii si sarcasm cand crezi ca e ma serioasa discutia. Ca nu am intrat eu in vizor inca e alta mancare de peste. Are sperante mai mari cu mine probabil. biggrin.gif

+Quote Post
polihronu
post Aug 11 2010, 06:55 PM
Post #57

cititor in stele

QUOTE (Mister_Q @ Aug 11 2010, 09:45 PM) *
E vorba si de alegeri aici. Si aici nu e vorba doar de cine alege sa manance, ci si de cine unde Domnul zice, se concluzioneaza ca de fapt Domnul nu mai zice.

"Vorbeşte copiilor lui Israel, şi spune-le să-şi facă, din neam Ón neam, un ciucure la colţurile veşmintelor lor, şi să pună un fir albastru peste ciucurele acesta din colţurile veşmintelor. CÓnd veţi avea ciucurele acesta, să vă uitaţi la el, şi să vă aduceţi aminte de toate poruncile Domnului, ca să le Ómpliniţi şi să nu urmaţi după poftele inimilor voastre şi după poftele ochilor voştri, ca să vă lăsaţi tÓrÓţi la curvie. Să vă aduceţi astfel aminte de poruncile Mele, să le Ómpliniţi, şi să fiţi sfinţi pentru Dumnezeul vostru. Eu sÓnt Domnul, Dumnezeul vostru, care v'am scos din ţara Egiptului, ca să fiu Dumnezeul vostru."

PS
Doamne fereste! 1 Tesaloniceni 5:22 numai la mincare nu mai fusese aplicat.

--------------------

+Quote Post
Ianis
post Aug 11 2010, 06:56 PM
Post #58

Hacking Life

Auzi, biserici virtuale...trebuia sa il invitam pe OSC

--------------------
Iím not afraid to die

+Quote Post
polihronu
post Aug 11 2010, 06:56 PM
Post #59

cititor in stele

Cireasa de pe tort: bisericile virtuale contribuie la dezumanizarea oamenilor. Televiziunile nu smile.gif Ha ha !

--------------------

+Quote Post
polihronu
post Aug 11 2010, 07:00 PM
Post #60

cititor in stele

Dragilor - Q si altii: si eu, si Ianis, probabil si altii il cunoastem destul de bine pe Lari. E un tip de gasca, ii merge mintea. Eu unul n-am nimic de impartit cu el la nivel personal. Dar nimic din toate astea nu are de a face cu rigoarea exegezei. E adevarat ca exegeza nu prea are ce cauta la televizor. Dar as fi asteptat sa transpara, pe ici, pe colo. Si ca Lari sa spuna ceva de genul: "eu nu sint Biblia, cercetati". Altfel, diferenta intre el si FL e minima.

--------------------

+Quote Post

6 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 21st February 2018 - 10:54 AM
Web by The Spaghetti Monster :D