IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
Problema porcului, si a problemei curat/necurat in general
Ati mancat vreodata porc?
Ati mancat vreodata porc in timp ce erati adventist?
Da [ 19 ] ** [46.34%]
Nu [ 22 ] ** [53.66%]
Total Votes: 46
Guests cannot vote 
eretik
post Jan 22 2010, 08:37 PM
Post #1

Rogue Squadron

Group: Root Admin
Member No.: 1
Religia: Agnostic de Ziua a Saptea

Din ciclul "scrieri antice tinute si azi" sau "amish paradise" aduc astazi in discutie problema porcului.
E clar ca pentru israeliti era necurat.
Problema se pune altfel (s-a discutat Leviticul si in alt topic):

1. Cum interpretam pasajul? E valabil si in ziua de azi?

2. Daca zicem ca pasajul e valabil, de ce nu tinem tot Leviticul?

3. Daca e sa ne raportam la sanatate, de ce avem voie sa mancam animale care s-au dovedit a fi cel putin la fel de toxice ca si carnea de porc? A se vedea porcul adventist - gasca. Mama ce mai afuma adventistii pe sunca...

4. Si daca tot veni vorba de gasca, unii sustin ca n-ar fi curata, ca e din neamul lebedelor, altii mai carnivori sustin ca e curata. Cum judecati o astfel de situatie?

5. Carnea de peste cica ar fi cea mai usoara si mai sanatoasa (sau cel mai putin nesanatoasa) carne.
Atunci de ce nu avem voie sa mancam somn sau alte specii de pesti fara solzi/aripioare?
Sunt mai daunatoare decat carnea de vita sau gasca? (daca tot ne-am legat de ea)

6. Si nu in ultimul rand, pe ce criteriu credeti ca s-a facut aceasta selectie "curat/necurat"?

Stiu ca problema animalelor curate si necurate in Leviticul nu s-a pus pe seama calitatii carnii, sau din punct de vedere al sanatatii, dar adventistii din ziua de azi sustin prin dovezi medicale necuratia carnii de porc.

--------------------
"...But you won't listen to reason. It's like playing Chess with a pigeon; no matter how good I am at chess, the pigeon is just going to knock over the pieces, crap on the board and strut around like it's victorious."
Go to the top of the page

+Quote Post
eretik
post Jan 23 2010, 08:35 PM
Post #2

Rogue Squadron

Haideti oameni buni, sunt sigur ca e un subiect interesant...

--------------------
"...But you won't listen to reason. It's like playing Chess with a pigeon; no matter how good I am at chess, the pigeon is just going to knock over the pieces, crap on the board and strut around like it's victorious."

+Quote Post
bnc
post Jan 24 2010, 10:18 AM
Post #3

Veteran

Group: Fondatori
Member No.: 14

QUOTE (eretik @ Jan 23 2010, 08:35 PM) *
Haideti oameni buni, sunt sigur ca e un subiect interesant...

Stai ca sunt subiecte mai grele pe rol (si nu ma refer la pastorul si biserica nici la zecime, unde au binevoit sa posteze intensiv "greii azs"). Nu fi nerabdator.

--------------------
"Religia este o iluzie si īsi deriva puterea din faptul ca se potriveste cu dorintele noastre instinctuale."

+Quote Post
Bushman
post Jan 24 2010, 12:07 PM
Post #4

Membru
**

Group: Members
From: Greu de spus...
Member No.: 27
Religia: Agnostic

De cand porcul nu mai e porc?

--------------------
Ad augusta per angusta.

+Quote Post
bnc
post Jan 24 2010, 01:26 PM
Post #5

Veteran

QUOTE (Bushman @ Jan 24 2010, 01:07 PM) *
De cand porcul nu mai e porc?

Ajuta-ma sa integrez mai usor intrebarea ta in contextul topicului.

--------------------
"Religia este o iluzie si īsi deriva puterea din faptul ca se potriveste cu dorintele noastre instinctuale."

+Quote Post
Bushman
post Jan 24 2010, 03:34 PM
Post #6

Membru
**

From: Greu de spus...
Member No.: 27
Religia: Agnostic

QUOTE (bnc @ Jan 24 2010, 01:26 PM) *
Ajuta-ma sa integrez mai usor intrebarea ta in contextul topicului.

E simplu. Porcul e la fel azi ca si pe vremea cand a fost scris Leviticul. Nesanatos. Personal consum orice fel de carne insa cu moderatie. Unele carnuri sunt mai toxice decat altele. Fiind un animal extrem de raspandit, cred ca interdictia de a-l consuma a venit de la Creator din considerentul sanatatii. Faptul ca unii fac abuz chiar de carnuri permise demonstreaza lipsa discernamantului si o viziune ingusta asupra intelegerii Leviticului.
Daca mergem pe ideea ca Dumnezeu stie mai bine decat noi cu ce functioneaza optim masinaria umana, ar trebui sa ne multumeasca prescriptiile Sale. Evident ma depasesc anumite explicatii stiintifice. Nu am pregatirea necesara de a da un raspuns referitor la somn si alti pesti fara solzi. Am experimentat insa pe propria piele toxicitatea anumitor carnuri si pot spune ca autorul Leviticului nu a scris degeaba pe-acolo.

--------------------
Ad augusta per angusta.

+Quote Post
santaklaus
post Jan 24 2010, 04:20 PM
Post #7

Membru
**

Member No.: 28
Religia: o fraza de dansii inventata

QUOTE (eretik @ Jan 22 2010, 03:37 PM) *
Din ciclul "scrieri antice tinute si azi" sau "amish paradise" aduc astazi in discutie problema porcului.
E clar ca pentru israeliti era necurat.
Problema se pune altfel (s-a discutat Leviticul si in alt topic):

1. Cum interpretam pasajul? E valabil si in ziua de azi?

Chestia cu izolarea leprosilor mai este valabila si azi? Si ei tot necurati erau considerati . . .

+Quote Post
bnc
post Jan 24 2010, 04:30 PM
Post #8

Veteran

QUOTE (Bushman @ Jan 24 2010, 04:34 PM) *
E simplu. Porcul e la fel azi ca si pe vremea cand a fost scris Leviticul. Nesanatos.

De acord cu tine. Este el insa necurat? Consumul carnii de porc te face doar nesanatos sau si necurat?
Cred ca asta intreba eretik.

--------------------

+Quote Post
eretik
post Jan 25 2010, 10:58 PM
Post #9

Rogue Squadron

Exact asta intrebam si ma astept la un raspuns din care sa pot invata ceva. Sau macar sa il putem discuta.
Ce relevanta mai are curatia/necuratia din leviticul daca oricum ne-am permis sa scoatem o jumatate de carte?
Si cum putem sti noi ca peste 10 ani n-o s-o scoatem si pe cealalta?
Oare restul bisericilor sunt atat de oarbe incat nu si-au dat seama ca porcul este necurat si este pacat sa-l mananci?
Nu cred. Trebuie sa existe o incertitudine aici. Interpretari diferite, toate bazate pe ceva, si culmea ca acel ceva e una si aceeasi Biblie, a noastra, a baptistilor, a penticostalilor, a ortodocsilor, etc.
Ce ne facem? Cine are dreptate? Exista dreptate in acest context?

--------------------

+Quote Post
bnc
post Feb 10 2010, 10:25 AM
Post #10

Veteran

Eretik se pare ca e prea spinos "porcul" tau. Sau anumite notiuni au prins radacini prea mari.

--------------------

+Quote Post
polihronu
post Feb 10 2010, 11:33 AM
Post #11

cititor in stele

Group: Moderator
From: vestul salbatic
Member No.: 5
Religia: iudeo-crestin agnostic si, la nevoie, ateu

Nu stiu, poate ca Myo ne zice daca exista vreo ratiune medicala, stiintifica pentru evitarea carnii de porc. Mie insa imi pare ca motivele din spatele Lev 11 sint intuitive si cultice: exrementele erau considerate necurate, la fel cadavrele. Or, iepurii sint autocoprofagi, porcii sint omnivori (inclusiv coprofagi). Iar camilele ilustreaza probabil ideea ca nu e fain sa-ti maninci animalul de povara. Prin urmare, cele doua criterii (copita si digestie) ar acoperi toate ratiunile posibile de excludere. Principiul (cel referitor la dieta) functioneaza din cite stiu si la pesti si zburatoare.

--------------------
"Omul care spune adevarul din cinism este un mincinos" - Bonhoeffer
"Onestitatea intelectuala este o conditie necesara a fericirii" - Paine

+Quote Post
bnc
post Feb 10 2010, 02:42 PM
Post #12

Veteran

QUOTE (polihronu @ Feb 10 2010, 12:33 PM) *
Nu stiu, poate ca Myo ne zice daca exista vreo ratiune medicala, stiintifica pentru evitarea carnii de porc. Mie insa imi pare ca motivele din spatele Lev 11 sint intuitive si cultice: exrementele erau considerate necurate, la fel cadavrele. Or, iepurii sint autocoprofagi, porcii sint omnivori (inclusiv coprofagi). Iar camilele ilustreaza probabil ideea ca nu e fain sa-ti maninci animalul de povara. Prin urmare, cele doua criterii (copita si digestie) ar acoperi toate ratiunile posibile de excludere. Principiul (cel referitor la dieta) functioneaza din cite stiu si la pesti si zburatoare.

Domnule polyhron referirea nu se face exclusiv la porc aici in topic ci la intreaga lidta de animale curate si necurate.
Cum definesti notiunile de "intuitiv si cultic"?
Argumentele ce urmeaza sunt niste propte nefericitae puse unei case fragile.
Sunt multe animale coprofage printre cele "curate". Puiul (gaina) probabil ar fi unul dintre cele mai scarboase exemple. Nu numai ca este coprofag dar chiar mananca toate nebuniile. Daca paraticipi la taierea unui pui de casa in mediul rural te crucesti ce-i gasesti in stomac.
Si de ce ma rog nu e "fain" sa-timananci animalul de povara? Iar boul nu e animal de povara? Inca din cele mai vechi timpuri.
Astept niste propte mai rezistente, mai elaborate.

--------------------

+Quote Post
polihronu
post Feb 10 2010, 03:07 PM
Post #13

cititor in stele

Group: Moderator
From: vestul salbatic
Member No.: 5
Religia: iudeo-crestin agnostic si, la nevoie, ateu

In primul rind, nu mi-am propus sa sustin valabilitatea contemporana a kashruth-ului. Nici nu detin vreo explicatie definitiva a ratiunilor lui. Daca ai tu propte rezistente, scoate-le la lumina. Daca nu, nu ma deranjeaza ca Lev 11 sa se prabuseasca (NT nu pare sa fie deranjat nici el).

Intuitiv, va sa zica rezultat din observatie si generalizare (n-am vrut sa zic stiintific, da' poate merge "pre-stiintific"). Cultic, va sa zica termenul folosit pentru animalul "necurat" este acelasi din "necuratia" leprosului, a femeii hemoragice sau a cadavrului - necuratie definita exclusiv de nevoia de distanta fata de templu.

Gaina e omnivora, dar nu stiu sa manince mortaciuni (subliniez, NU stiu - am crescut la oras). Din cite aud, in ziua de azi mai toate animalele crescute industrial maninca mortaciuni, inclusiv vitele si puii (iara, NU stiu cu certitudine). Si omul poate fi canibal sau scatofag, dar nu ESTE. Cit despre boi, ce sa zic - unii socotesc ca si porumbelul este animal de povara smile.gif

--------------------
"Omul care spune adevarul din cinism este un mincinos" - Bonhoeffer
"Onestitatea intelectuala este o conditie necesara a fericirii" - Paine

+Quote Post
bnc
post Feb 10 2010, 03:30 PM
Post #14

Veteran

Poli subscriu la definitiile date termenilor intuitiv si cultic. Cred ca era ok pentru ei. Cred ca noi stim mai multe si suntem datori sa ne facem un upgrade informational.
Salut pe ceasta cale dorinta ta de a fi echidistant fata de subiect. Cred ca si dreptate cand spui ca NT nu pare deranjat de prebusirea sistemului.
Cat despre "proptele" mele . . . (revin)

--------------------

+Quote Post
eretik
post Feb 11 2010, 08:58 AM
Post #15

Rogue Squadron

Pai chiar saptamana asta am fost la o evanghelizare in care se sustinea sus si tare problema porcului ca o problema de mantuire si s-a recurs la principiul adventist "acum stii, esti responsabil".
...
Cata spalare de creier mai induram?

--------------------

+Quote Post
bnc
post Feb 11 2010, 09:15 AM
Post #16

Veteran

QUOTE (eretik @ Feb 11 2010, 08:58 AM) *
Pai chiar saptamana asta am fost la o evanghelizare in care se sustinea sus si tare problema porcului ca o problema de mantuire si s-a recurs la principiul adventist "acum stii, esti responsabil".
...
Cata spalare de creier mai induram?

Raspunsul e simplu: Cat suntem dispusi (si care suntem dispusi).
Problema e ca aceasta spalare pe creir este perceputa ca doctrina sfanta datorita tiparului educational prin care privim lucrurile.

--------------------

+Quote Post
eretik
post Feb 11 2010, 09:18 AM
Post #17

Rogue Squadron

E o educatie bazata pe interziceri si "nu fa asta" - stiu
Dar se presupune ca suntem fiinte inteligente, ori eu nu prea vad asta in cei ce asculta astfel de predici.

--------------------

+Quote Post
bnc
post Feb 11 2010, 09:29 AM
Post #18

Veteran

QUOTE (eretik @ Feb 11 2010, 10:18 AM) *
E o educatie bazata pe interziceri si "nu fa asta" - stiu
Dar se presupune ca suntem fiinte inteligente, ori eu nu prea vad asta in cei ce asculta astfel de predici.

Stai linistit, e o simpla presupunere. Nu pare sa fie confirmata de realitate.

--------------------

+Quote Post
spartan
post Feb 13 2010, 04:04 PM
Post #19

Membru avansat

From: PH
Member No.: 15
Religia: AZS

Desi e un pic off topic, cautati si predica lui sorin Petrof intitulata parca "Da' cu porcul ce aveti..."

On topic. Cred ca pe langa ratiuni de sanatate, Dumnezeu a dorit sa le ofere evreilor si o anumita identitate fata de popoarele vecine, inclusiv prin dieta lor, prin obiceiurile lor, prin ziua de odihna, etc.

--------------------
www.adventomania.ro
Mintea mea nu va fi niciodată un coş de gunoi !

+Quote Post
bnc
post Feb 13 2010, 05:10 PM
Post #20

Veteran

QUOTE (spartan @ Feb 13 2010, 05:04 PM) *
On topic. Cred ca pe langa ratiuni de sanatate, Dumnezeu a dorit sa le ofere evreilor si o anumita identitate fata de popoarele vecine, inclusiv prin dieta lor, prin obiceiurile lor, prin ziua de odihna, etc.

Mi se pare foarte corect ceea ce spui. Porcul face parte din identitatea evreiasca alaturi de sistemul jertfelor, de ziua de odihna, de taierea imprejur etc.
Cum au fost preluate partial aceste aspecte ale identitatii evreiesti in BAZS? Care sunt criteriile de departajare?

3. Daca e sa ne raportam la sanatate, de ce avem voie sa mancam animale care s-au dovedit a fi cel putin la fel de toxice ca si carnea de porc? A se vedea porcul adventist - gasca. Mama ce mai afuma adventistii pe sunca...

--------------------

+Quote Post

6 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 18th February 2018 - 08:00 PM
Web by The Spaghetti Monster :D