IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
Vreau să mă sinucid
Porkolab Csaba
post Jun 3 2013, 06:34 PM
Post #1

Nou-venit
*

Group: Members
Member No.: 30,592
Religia: adventist

Am 55 de ani, şi sunt într-o stare jalnică! am venit în această biserică crezînd că voi avea prieteni, şi că voi fi acceptat. M-am înşelat amarnic, şi acum sunt copleşit de idea sinuciderii. În cazul acesta mîntuirea e pierdută?
Go to the top of the page

+Quote Post
calator
post Jun 3 2013, 06:51 PM
Post #2

Membru
**

Member No.: 117
Religia: adventist

Csaba, nu pot sa ma pronunt cu privire la mantuire pentru ca nu eu sunt datatorul ei. Dar ma gandesc ca sunt vreo 20-30 de ani pe care i-ai mai avea de trait si chiar daca acum esti intr-o stare jalnica cred ca exista posibilitati ca anii astia sa merite sa fie traiti. Daca vrei lasa-mi un numar de telefon pe privat sa povestim nitel.

+Quote Post
kla
post Jun 3 2013, 08:14 PM
Post #3

Moderator forum "Criza AZS"

Member No.: 29
Religia: non raspuns

QUOTE (Porkolab Csaba @ Jun 3 2013, 09:34 PM) *
Am 55 de ani, şi sunt într-o stare jalnică! am venit în această biserică crezînd că voi avea prieteni, şi că voi fi acceptat. M-am înşelat amarnic, şi acum sunt copleşit de idea sinuciderii. În cazul acesta mîntuirea e pierdută?

Premise initiale
1. Dorinta de acceptare si formare cerc de prieteni.
2. Mantuire (cu termen nedeterminat).

Dupa x ani
1. Varsta de 55 ani
2. Stare jalnica (presupun ca dpv spiritual?!)
3. Premisa 1 nu s-a indeplinit deloc
4. Prezenta (agravanta) a gandurilor negre

Concluzie
1. Mantuirea pierduta?
1.a. dupa sinucidere
1.b. ca stare de fapt

Nu sunt de specialitate, insa elementele enumerate n-ar trebui sa aiba impact major (cel putin in ceea ce priveste 1.b.). Legat de 1.a. chiar nu ma pricep.

PS Cum problema ridicata are mai putin de-a face cu Criza AZS, voi muta topicul la sectiunea Intrebari pacatoase.

+Quote Post
sekha
post Jun 4 2013, 03:35 AM
Post #4

Nou-venit
*

Member No.: 30,602
Religia: namasteu

Draga Csaba happy.gif

Ca sa iti raspund la intrebare, din cate am inteles:
Din punct de vedere crestin - salvarea vine in urma evaluarii starii omului in ultima lui pasa dinaintea plecarii din aceasta lume. Iar apasarea si deznadejdea pe care le traieste cineva in momentul in care renunta la viata il duc pe acel om departe de salvare.. Mantuirea este o stare care incepe inca din aceasta lume, e ca o stare sufleteasca inalta, benefica din care suntem ispititi sa cadem.
Din alte puncte de vedere care privesc existenta ca pe un lant de vieti (in care omul reincearca mereu sa isi elibereze sufletul) - se zice ca renuntarea la viata nu inseamna altceva decat reinceperea urmatoarei vieti exact de la nivelul la care s-a incheiat viata prezenta. Starea sufleteasca a omului in urmatoarea viata ar fi profund marcata de ultima lui traire din viata prezenta, pentru ca aceea va fi deveni starea lui specifica la care se va intoarce mereu si mereu, si de care i-ar ceva mai greu sa se elibereze. De asta o sinucidere aduce un mare regres pentru evolutia sufletului.

Daca imi permiti, as vrea sa mai spun ceva in plus..

De multe ori dezamagirea interioara si lipsa de sens in viata vine din noi, din faptul ca am uitat de ce am venit pe acest pamant.
E foarte ok ca din cand in cand sa mai trecem printr-un cutremur spiritual si social, tocmai pentru a ne motiva sa ne regasim drumul.
Daca simti ca ti-ai pierdut calea, daca simti ca anumite persoane din viata ta te-au ajutat sa iti pierzi calea, o idee ar fi sa faci o pauza de la ele.

Alta idee ar fi sa cauti pentru un timp sa faci doar acele lucuri care stii ca iti aduc bucurie si pace.
Fa o pauza de la tot ce simti ca iti este toxic, inclusiv de la biserica; dar nu pentru a vedea daca esti cautat, ci pentru a vedea cum se schimba starea ta in urma acestui experiment. Cauta ce ajuta drumului tau, si pastreaza doar ceea ce simti sincer ca e potrivit pentru sufletul tau. Ia-ti timp pentru a-ti recrea viata, si nu uita sa fii bland cu cei care nu se mai potrivesc cu drumul tau.. daca tebuie sa te eliberezi de ei, fa-o cu dragoste.

Si inca ceva
Un om dezamagit a mers la un maestru sa ii spuna ca are mare nevoie de mangaiere, maestrul i-a zis: incurajeaza-i pe ceilalti.

+Quote Post
sekha
post Jun 4 2013, 04:09 AM
Post #5

Nou-venit
*

Member No.: 30,602
Religia: namasteu

Nu uita, cerul vegheaza asupra ta!

Sunt multi cei care abia asteapta sa te vada cazut si lucreaza pentru asta. Dar sunt si mai multi si mai puternici aceia care sunt gata sa stea impotriva lor daca primesc un semn din partea ta.
Fii comandantul vietii tale! Alege Cerul si Cerul va lupta pentru biruinta ta smile.gif

Te iubesc

+Quote Post
Ianis
post Jun 4 2013, 06:05 AM
Post #6

Hacking Life

From: Into the Matrix
Member No.: 31
Religia: Emerging church

Porkolab Csaba

Nu stiu ce sa zic de postarea ta.
Dar daca, intr-adevar, ai 55 de ani si te plangi pe forumuri ca te sinucizi, dezamagit de nu stiu ce religie, nu mi se pare foarte matur din partea ta!

Pe forumuri nu te va ajuta nimeni, in cazul in care drama ta e reala iti spun direct ca nu va sta nimeni sa se joace cu tine de-a salvatorul.

Iti recomand sa mergi la un spital in zona unde locuiesti si sa cauti ajutor specializat.

--------------------
I’m not afraid to die
I’m afraid to be alive without being aware of it

+Quote Post
123
post Jun 8 2013, 10:12 PM
Post #7

Reptilian Antrenor de semizei

Member No.: 1,197
Religia: azs

QUOTE (Porkolab Csaba @ Jun 3 2013, 06:34 PM) *

Si ? Mantuirea e pierduta? Da macar pot sa te intreb daca ai gasit-o de spui ca s-ar putea sa o pierzi?
Eu pun pariu pe cativa euro ca n-ai curaj sa te sinucizi.

--------------------

Intru tu hani
Să-ńi beau cafelu
Mi veadi lumea
Şi ńi-adună gailelu

Va-ńi beau ună arâchie,
Va-ńi beau şi-un cafe
Va-ńi beau şi-ună ţiyare
Că hiu chihâie.

Voi s-dau di buḑâ,
Să-ńi vindic arana
Mi-acaţă hâryia,
Şi gulescu damigeana

+Quote Post
polihronu
post Jun 8 2013, 10:27 PM
Post #8

cititor in stele

Group: Moderator
From: vestul salbatic
Member No.: 5
Religia: iudeo-crestin agnostic si, la nevoie, ateu

QUOTE (furtuna dragos @ Jun 9 2013, 12:12 AM) *
n-ai curaj sa te sinucizi.

Arar e suicidul o chestiune de curaj. Si, scuza-ma, da' cui ii propui acest pariu? Cuiva care vrea sa se sinucida? Pai, daca ii "iese", cum ii dai banii? biggrin.gif

--------------------
"Omul care spune adevarul din cinism este un mincinos" - Bonhoeffer
"Onestitatea intelectuala este o conditie necesara a fericirii" - Paine

+Quote Post
123
post Jun 8 2013, 11:12 PM
Post #9

Reptilian Antrenor de semizei

Member No.: 1,197
Religia: azs

QUOTE (polihronu @ Jun 8 2013, 10:27 PM) *
Arar e suicidul o chestiune de curaj. Si, scuza-ma, da' cui ii propui acest pariu? Cuiva care vrea sa se sinucida? Pai, daca ii "iese", cum ii dai banii? biggrin.gif

E sevraj de serotonina si oricum nu e nimic pentru care sa merite sa te omori de buna voie, am avut si eu momente nasoale dar adunarile de oameni rai, poleiti si profitori nu merita un ban, daramite o viata de om bun.
Smecheria e ca omul sa se adapteze, sa proceseze orice informatie, sa mearga inainte, cand dai de-o fundatura ce nu merge inainte dai cu spatele si cauti alt drum sau pur si simplu ceva sa-ti aduca comfort psihic.

Banii ii dau la invierea mortilor, daca ii invie careva, pana atunci raman la mine smile.gif)

--------------------

Intru tu hani
Să-ńi beau cafelu
Mi veadi lumea
Şi ńi-adună gailelu

Va-ńi beau ună arâchie,
Va-ńi beau şi-un cafe
Va-ńi beau şi-ună ţiyare
Că hiu chihâie.

Voi s-dau di buḑâ,
Să-ńi vindic arana
Mi-acaţă hâryia,
Şi gulescu damigeana

+Quote Post
Son of Thunder
post Jun 16 2013, 08:38 AM
Post #10

Nou-venit
*

From: I live in the clouds.
Member No.: 30,608
Religia: Son

QUOTE (sekha @ Jun 4 2013, 06:35 AM) *
Starea sufleteasca a omului in urmatoarea viata ar fi profund marcata de ultima lui traire din viata prezenta, pentru ca aceea va fi deveni starea lui specifica la care se va intoarce mereu si mereu, si de care i-ar ceva mai greu sa se elibereze.

Fa o pauza de la tot ce simti ca iti este toxic, inclusiv de la biserica; dar nu pentru a vedea daca esti cautat, ci pentru a vedea cum se schimba starea ta in urma acestui experiment. Cauta ce ajuta drumului tau, si pastreaza doar ceea ce simti sincer ca e potrivit pentru sufletul tau. Ia-ti timp pentru a-ti recrea viata, si nu uita sa fii bland cu cei care nu se mai potrivesc cu drumul tau.. daca tebuie sa te eliberezi de ei, fa-o cu dragoste.

Un exemplu : 3 tineri au fost executaţi acum mulţi ani, pt idealurile în care credeau. Conform cu ce scrii tu aici, în viaţa următoare ei nu se vor putea elibera de resentimentele pe care le aveau în momentul morţii ? Cum rămâne cu textele : "El va şterge orice lacrimă din ochii lor." şi "Nimănui nu-i mai vor veni în minte lucrurile trecute." ?

Nimeni nu te caută din cei de la biserică, amice. Sunt prea ocupaţi cu bisericuţele lor. tease.gif

QUOTE (sekha @ Jun 4 2013, 07:09 AM) *
Fii comandantul vietii tale!

Parcă Dumnezeu trebuia să fie Comandantul vieţii fiecăruia, sau....

QUOTE (Ianis @ Jun 4 2013, 09:05 AM) *
Nu stiu ce sa zic de postarea ta.
Dar daca, intr-adevar, ai 55 de ani si te plangi pe forumuri ca te sinucizi, dezamagit de nu stiu ce religie, nu mi se pare foarte matur din partea ta!

Aşa, aşa, dă cu bâta-n baltă ! Eşti din ăia care merg la biserică în fiecare săptămână şi se cred desăvârşiţi, dar care nu se uită la nimeni, decât la cercul lor de "sfinţi" ? bash.gif

--------------------

+Quote Post
Ianis
post Jun 16 2013, 05:21 PM
Post #11

Hacking Life

QUOTE (Son of Thunder @ Jun 16 2013, 11:38 AM) *
Aşa, aşa, dă cu bâta-n baltă ! Eşti din ăia care merg la biserică în fiecare săptămână şi se cred desăvârşiţi, dar care nu se uită la nimeni, decât la cercul lor de "sfinţi" ? bash.gif

Bun venit
Esti pe langa rau de tot. N-am mai fost la o biserica de ani de zile. Limbajul tau te lemn ma face sa cred ca servesti meniul dupa un program regulat.

Te invit sa te rogi pentru "sinucigasul" de mai sus smile.gif

--------------------
I’m not afraid to die

+Quote Post
Son of Thunder
post Jun 16 2013, 06:29 PM
Post #12

Nou-venit
*

QUOTE (Ianis @ Jun 16 2013, 08:21 PM) *
Limbajul tau te lemn ma face sa cred ca servesti meniul dupa un program regulat.

Aşa este, dragule. Meniul meu constă în mestecatul experţilor şi sfinţilor. Toată ziua rod la ei. smile.gif Niciodată nu termin, sunt atâţia în lumea asta...... chair.gif

--------------------

+Quote Post
Ianis
post Jun 16 2013, 07:46 PM
Post #13

Hacking Life

Daca expertii si sfintii tai incep si se termina cu Walter Veith, ai grija sa nu iti rupi dintii smile.gif

--------------------
I’m not afraid to die

+Quote Post
Son of Thunder
post Jun 16 2013, 07:54 PM
Post #14

Nou-venit
*

QUOTE (Ianis @ Jun 16 2013, 10:46 PM) *
ai grija sa nu iti rupi dintii smile.gif

Nu te teme, sunt tăbăcit. wub.gif

Tu eşti primul cu care încep de aici. smile.gif Nu te teme, ştiu cum să apuc şi să rod, astfel încât durerea să nu fie.....

--------------------

+Quote Post
Ianis
post Jun 16 2013, 08:20 PM
Post #15

Hacking Life

Mie imi pare ca ai fundul tabacit si cersesti mila
Nu cumva vrei sa te sinucizi si tu, dezamagit de biserica, teologie si alte fantezii profetice?

--------------------
I’m not afraid to die

+Quote Post
Son of Thunder
post Jun 16 2013, 08:27 PM
Post #16

Nou-venit
*

QUOTE (Ianis @ Jun 16 2013, 11:20 PM) *
Mie imi pare ca ai fundul tabacit si cersesti mila
Nu cumva vrei sa te sinucizi si tu, dezamagit de biserica, teologie si alte fantezii profetice?

Noapte bună, fiule.

Eu nu-s dezamăgit de nimeni. smile.gif

--------------------

+Quote Post
Ianis
post Jun 16 2013, 09:00 PM
Post #17

Hacking Life

Ca sa ne impresionezi trebuia sa enumeri toate persoanele dumnezeirii, nu doar pe fiul.
Nu vrei sa fii tratat ca eretic, marginalizat in biserica si sa sfarsesti cersind afectiune pe forumuri si amenintand cu sinucidere "spirituala"

PS - Succes cu donatiile pentru website-ul tau smile.gif

--------------------
I’m not afraid to die

+Quote Post
Damynov
post May 17 2014, 09:57 PM
Post #18

Nou-venit
*

Member No.: 30,687
Religia: Crestin adventist

QUOTE (polihronu @ Jun 8 2013, 11:27 PM) *

FOARTE TARE !....IMI PLACE !

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 21st February 2018 - 10:57 AM
Web by The Spaghetti Monster :D