IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
De ce ateismul/agnosticismul nu va invinge crestinismul
Avram Stanescu
post Jun 1 2013, 05:10 PM
Post #41

Membru
**

Group: Members
Member No.: 28,869
Religia: agnostic ateu

"Bai, voi nu v-ati prins inca?"

Ba da. De la primele comentarii. http://sldsjd.wordpress.com/
Doar ca e plictisitor, cu intentii-provocari previzibile si malitiozitati puerile.

--------------------
“By denying scientific principles, one may maintain any paradox.”
“I had no need of that hypothesis.”
Go to the top of the page

+Quote Post
Loyola
post Jun 1 2013, 05:17 PM
Post #42

Membru
**

Member No.: 131
Religia: crestin

QUOTE (Ianis @ Jun 1 2013, 05:59 PM) *
Bai, voi nu v-ati prins inca?

Loyola e intr-o faza in care simte indemnul duhului sa marturiseasca printre atei si agnostici smile.gif

Cu cat fundul lui simte dogoarea flacarilor iadului, cu atat mai zelos marturisitor devine.

Va dati seama ca osc-ul e locul de mantuire tongue.gif pentru unii ca el?

Ianis
Ma asteptam la mai mult bun simt si decenta de la tine, indiferent cat de dragi ti-ar fi ideile pe care ti le "ard".
Nu-mi fac mari iluzii in ce va priveste. Ce scriu e pentru aceia dintre voi care mai cititi si altceva decat propaganda voastra draga . Nu-mi platesc mantuirea in felul asta, nu-s propagandistul nici unui interes bisericesc confesional. Tu, Sisif, Poli mi-ati fost colegi. Inteleg ca ati luat-o pe alt drum dar asta nu va scuza limbajul nesimtit( mai ales tu, Sisif nu intra deloc aici). Tot ce puteti produce in replica sunt jigniri? Ironiile le inteleg. Nu si magariile.

Attached File(s)
Attached File  Thomas_Merton____THE_PROBLEM_OF_UNBELIEF.pdf ( 565.57K ) Number of downloads: 2

--------------------
„Cred în Creștinism așa cum cred că soarele a răsărit. Nu doar pentru că îl văd, ci pentru că prin el pot vedea toate celelalte lucruri.” - C.S. Lewis

+Quote Post
polihronu
post Jun 1 2013, 05:28 PM
Post #43

cititor in stele

Group: Moderator
From: vestul salbatic
Member No.: 5
Religia: iudeo-crestin agnostic si, la nevoie, ateu

Ianis,

cred ca e mult mai simplu. Nu e niciun iad si nicio mintuire la mijloc. Loyo nu are prea multi prieteni nici printre credinciosi. O gasca de atei care sa se amuze pe seama lui e de preferat chiliei, fie ea si zen. Nu toti au vocatie.

--------------------
"Omul care spune adevarul din cinism este un mincinos" - Bonhoeffer
"Onestitatea intelectuala este o conditie necesara a fericirii" - Paine

+Quote Post
polihronu
post Jun 1 2013, 05:31 PM
Post #44

cititor in stele

Loyo,

ma bucur ca il citezi pe Merton pentru a-mi sustine afirmatia despre experienta mistica a deconvertirii. E, intr-adevar, o chestiune de maturitate emotionala.

--------------------

+Quote Post
Loyola
post Jun 1 2013, 05:37 PM
Post #45

Membru
**

QUOTE (polihronu @ Jun 1 2013, 06:28 PM) *
Ianis,

cred ca e mult mai simplu. Nu e niciun iad si nicio mintuire la mijloc. Loyo nu are prea multi prieteni nici printre credinciosi. O gasca de atei care s-a se amuze pe seama lui e de preferat chiliei, fie si ea zen. Nu toti au vocatie.

Te inseli Poli. Numai de "prietenia" voastra nu duc lipsa smile.gif Iar proiectezi asupra altora propriile-ti frustrari. Daca v-ati amuza n-ati face spume cu injuraturile. smile.gif
Inteleg ca v-am enervat si v-ar elibera de stress absenta mea. Eu hotarasc cand si cum plec insa. smile.gif

Nu-i Merton primu pe care-l schingiuesti sa "zica" ce vrei tu. Metehnele vechi daca nu scapi de ele se accentueaza. smile.gif

--------------------
„Cred în Creștinism așa cum cred că soarele a răsărit. Nu doar pentru că îl văd, ci pentru că prin el pot vedea toate celelalte lucruri.” - C.S. Lewis

+Quote Post
polihronu
post Jun 1 2013, 06:41 PM
Post #46

cititor in stele

Loyo,

io sint geniu, e normal sa fiu pustiu. Tu ce scuza ai? smile.gif Merton n-a suferit deloc, ci a marturisit din prima: "In both cases it is more or less an emotional question... it is almost never an intellectual decision, but a question of an affective movement." Motive sa fiu ateu am avut mereu. Am devenit insa ateu crescind.

PS De ce nu zici dom'le ca esti londonez? Bem o bere pe undeva.

--------------------

+Quote Post
Loyola
post Jun 1 2013, 07:32 PM
Post #47

Membru
**

QUOTE (polihronu @ Jun 1 2013, 07:41 PM) *
Loyo,

io sint geniu, e normal sa fiu pustiu. Tu ce scuza ai? smile.gif Merton n-a suferit deloc, ci a marturisit din prima: "In both cases it is more or less an emotional question... it is almost never an intellectual decision, but a question of an affective movement." Motive sa fiu ateu am avut mereu. Am devenit insa ateu crescind.

PS De ce nu zici dom'le ca esti londonez? Bem o bere pe undeva.

Merton spune ce spune si Steinhardt si am spus si eu nu o data: vestitele "argumente" nu sunt definitive si decisive. Decisiva este dispozitia omului: de a crede sau de a nu crede. Nu argumentatia rationala, nu intelectul este balanta ce cantareste; inima mai degraba decat mintea. Alegi sa crezi in ambele cazuri: crezi in revelatie( divina) sau crezi in investigatiile mintii umane asa cum sunt ele: incomplete, adesea eronate,etc .

PS: Cat despre bere cred ca te-as indispune cu "prostia" mea crestina.

--------------------

+Quote Post
polihronu
post Jun 1 2013, 07:39 PM
Post #48

cititor in stele

Opozitia pe care o propui - revelatie vs. investigatie - e falsa, de vreme ce nu ai acces la "revelatie" decit prin investigatie - incompleta, eronata etc. Doar n-ai gasit doi exegeti care sa fie complet de acord si - doamne feri! - sa se laude ca le cintaresc pe toate doar cu inima.

Contez pe bere pentru buna dispozitie biggrin.gif Sau, ca tot zici ca-s militant, ne putem vedea la biserica ateista, miine dimineata wink.gif

--------------------

+Quote Post
Ianis
post Jun 1 2013, 07:42 PM
Post #49

Hacking Life

From: Into the Matrix
Member No.: 31
Religia: Emerging church

Loyola
Ti-ai facut normal de misiune pe ziua de azi? Daca da, poti dezlega neuronii smile.gif

Seara faina

--------------------
I’m not afraid to die
I’m afraid to be alive without being aware of it

+Quote Post
Loyola
post Jun 1 2013, 08:03 PM
Post #50

Membru
**

QUOTE (polihronu @ Jun 1 2013, 08:39 PM) *
Opozitia pe care o propui - revelatie vs. investigatie - e falsa, de vreme ce nu ai acces la "revelatie" decit prin investigatie - incompleta, eronata etc. Doar n-ai gasit doi exegeti care sa fie complet de acord si - doamne feri! - sa se laude ca le cintaresc pe toate doar cu inima.

Contez pe bere pentru buna dispozitie biggrin.gif Sau, ca tot zici ca-s militant, ne putem vedea la biserica ateista, miine dimineata wink.gif

Probabil n-am gasit cea mai potrivita exprimare. Ideea era de Cuvant revelat vs teorii si concluzii umane. Stiu ca vei spune ca sunt teorii si interpretari si la revelatie. Sigur, dar exista un consens minim, un "crestinism redus la esente".
Nu conta pe bere sa ma "ameteasca" smile.gif La parodia voastra de "biserica" (ateista) voi veni de curiozitate, dar nu maine. Merci pt adresa.

--------------------

+Quote Post
polihronu
post Jun 1 2013, 09:35 PM
Post #51

cititor in stele

Pointul meu era tocmai ca nici "minimul consens" nu e scutit de "teorii si interpretari". Ratiunea umana e singura cale de acces atit catre texte (sfinte), cit si catre lumea naturala.

La biserica ateista am fost o singura data pina acum. Si n-am scris neaparat elogios despre ea.

--------------------

+Quote Post
Loyola
post Jun 2 2013, 07:06 AM
Post #52

Membru
**

http://mariuscruceru.ro/2013/06/02/%ce%b9n...ravi-zacharias/

“Ιncoerența ateismului” – Ravi Zacharias

--------------------

+Quote Post
Ianis
post Jun 2 2013, 08:11 AM
Post #53

Hacking Life

From: Into the Matrix
Member No.: 31
Religia: Emerging church

crezi in revelatie( divina) sau crezi in investigatiile mintii umane

Cred ca e clar pentru toata lumea ca Loyola a dus discutia catre fundatura previzibila cuvenita (inca de cand a lansat intrebarea cea grozava si incuietoare din titlu tongue.gif )
Revelatia divina e un coltisor din mintea lui: il are si mormonul cu cartea lui Mormon, il are si adventistul cu marturiile, il are si martorul lui Yehova cu Turnul de Veghere, il are si musulmanul cu Coranul samd....

Cat despre consens minim, un "crestinism redus la esente", e aceiasi fundatura.
Istoria canonului si a doctrinelor crestinismului (chiar si alea reduse la esente tari) e o poveste urata de marketing, politica si, nu il ultimul rand, violenta. Esentele pe care le savureaza Loyola astazi au fost distilate cu sangele "ereticilor" si nevinovatilor, votate in functie de punga si de interese meschine.

Probabil ca dilema lui ar trebui reformulata asa:
crezi in investigatiile mintii umane numite religie (revelatie smile.gif ) sau crezi in investigatiile mintii umane numite stiinta.
Ghici care investigatii ii permit, tehnic si nu numai, sa scrie pe forum!

P.S. Despre Ravi Zacharias, cel ce ataca incoerentele ateismului "explicandu-i" de la amvon pe Nietzche, Sartre, Kant. aaamin.

--------------------
I’m not afraid to die
I’m afraid to be alive without being aware of it

+Quote Post
polihronu
post Jun 2 2013, 11:18 AM
Post #54

cititor in stele

Are u kiddin me, Loyo? Ravi is a joke. Daca vrei sa reincep eu discutia despre absurditatea conceptului de absolut, de pilda, spune numai.

--------------------

+Quote Post
Avram Stanescu
post Jun 6 2013, 09:18 PM
Post #55

Membru
**

Member No.: 28,869
Religia: agnostic ateu

Our goal is not to prove atheism.

http://thethinkingatheist.tumblr.com/post/...-religion-alone

"The opposite of the religious fanatic is not the fanatical atheist but the gentle cynic who cares not whether there is a god or not." - Eric Hoffer

--------------------
“By denying scientific principles, one may maintain any paradox.”
“I had no need of that hypothesis.”

+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 21st February 2018 - 11:08 AM
Web by The Spaghetti Monster :D