IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
De ce ateismul/agnosticismul nu va invinge crestinismul
Loyola
post May 31 2013, 10:31 PM
Post #1

Membru
**

Group: Members
Member No.: 131
Religia: crestin

... sau va invinge doar un crestinism prea slab si dependent (de rationalism,argumente "stiintifice").

Ce mai încoace si încolo, sunt si eu slavofil, subscriu programul noii mistici a lui Homiakov : preeminenta legilor nescrise asupra oricarei dogme formulate, preeminenta intuitiei asupra cunoasterii, preeminenta legii religioase si morale asupra oricarei logici si oricarei ratiuni. Ce mai încoace si încolo, tot iezuitul Auguste Valensin enunta esentialul când admite ca, de i s-ar arata, prin imposibil, pe patul de moarte, cu cea mai perfecta evidenta, ca s-a înselat, ca nu exista supravietuire, ca nu exista nici chiar Dumnezeu, nu i-ar parea rau ca a crezut ; ba s-ar si socoti onorat ca a crezut unele ca acestea, deoarece daca universul este ceva imbecil si vrednic de dispret, cu atât mai rau pentru univers, de gresit n-a gresit cel ce a gândit ca exista Dumnezeu, ci greseala este a lui Dumnezeu ca nu exista ; ce mai încoace si încolo, nu izbutesc a gasi nimic în afara sau deasupra crezului pe care si-l formulase Dostoievski si pe care-l prezinta ca foarte simplu : cred ca nu exista nimic mai frumos, mai adânc, mai îmbietor, mai rezonabil, mai barbatesc si mai perfect decât Hristos, ba mai mult decât atât, daca cineva mi-ar dovedi ca Hristos este în afara adevarului si ca de fapt adevarul este în afara lui Hristos, mai bine as ramâne atunci cu Hristos decât cu adevarul.
Asta-i tot ce am la îndemâna, câteva citate (din oameni cumsecade) si un sentiment – atât de firav, de nesistematic, de fragil. si totusi acest vag, marunt si smerit capital – în urma anilor de închisoare e singura mea agoniseala, o bocceluta – îmi este de ajuns pentru a-mi da o temeinica siguranta si a-mi transmite nedezmintita convingere ca stiu ce trebuie si nu trebuie sa fac.
Incertitudinea e legea fundamentala a civilizatiei occidentale – si îi e semn zodiacal ; e si conditia de baza a crestinismului. Dar ei i se alatura – ”nedovedita” pe plan omenesc, stiintific – acele convingeri care sunt mai tari ca teoremele, ca stânca. (Le avem de la autoritati mai mari.) Indemnat de ele, voi sti mereu ce sa fac, prin ele pot oricând restabili rupta legatura cu Dumnezeu, si bucuria ; pe deasupra abisului, postul emitator si postul de receptie pot intra instantaneu în comunicare.
Jurnalul Fericirii

Datorita misticismului! smile.gif
Citatele de mai sus sunt si un raspuns Polihronului - la "somatia": "de ce (mai) crezi" . Cred ca si Steinhardt datorita acelor "convingeri care sunt mai tari ca teoremele, ca stânca. (Le avem de la autoritati mai mari.)" Ca sa nu mai cred ar fi necesara dinamitarea acestor convingeri. Fapt imposibil (sper).
PS: a se observa ca agnosticismul nu-i tot una cu incertitudinea; aviz amatorilor…

--------------------
„Cred în Creștinism așa cum cred că soarele a răsărit. Nu doar pentru că îl văd, ci pentru că prin el pot vedea toate celelalte lucruri.” - C.S. Lewis
Go to the top of the page

+Quote Post
skeptic
post May 31 2013, 10:54 PM
Post #2

Autograph giver

Group: Root Admin
Member No.: 8

Can Atheism Really Replace Religion?
...
The market for religious comfort is strongest in the most miserable places in the world, where life is hard, life expectancy is short and life can be expunged at any moment by infectious diseases, violent criminals, starvation, brutal political leaders or natural disasters.
In the most advanced social democracies, the quality of life is much better, with expectations of good health and long life expectancy. There is less need of the security blanket of religion, and its emotional functions are supplanted by medication, psychotherapy, sport and entertainment.
So the answer to the question of whether atheism can replace religion is clearly "yes." It not only can replace religion but has done so in the most advanced social democracies, such as Sweden and Japan.
...
So economic development is weakening religion around the world. If the global economy went into a tailspin maintained over many decades, religion would unflatten itself like a cartoon animal after meeting a steam roller. Yet that is distinctly unlikely.
Global economic growth is on a torrid upward path that is being accelerated by technology, urbanization and globalized trade. The world is going secular. Nothing short of an ice age can stop it.

Pe de alta parte, valoarea de adevar a unei idei nu are de-a face cu rezultatul conflictului despre care vorbesti.

--------------------
"I want the truth!" "You can't handle the truth!"

+Quote Post
Ianis
post Jun 1 2013, 09:50 AM
Post #3

Hacking Life

From: Into the Matrix
Member No.: 31
Religia: Emerging church

Asta e la pachet cu "De ce nu aud unii creatia"? Pare scoasa din aceiasi portiune a intestinului gros.

In alta ordine de idei:
Poli, din cauza ta ateismul/agnosticismul nu va invinge niciodata crestinismul smile.gif)

Redevenind sobri:
De ce cred unii crestini ca religia lor e in razboi cu a altora si invincibila pe deasupra? Pentru ca, asemeni altor "invincibili" (musulmani, hindusi...), au creierul spalat in urina conducatorilor (scuzati franceza)

--------------------
I’m not afraid to die
I’m afraid to be alive without being aware of it

+Quote Post
Loyola
post Jun 1 2013, 09:55 AM
Post #4

Membru
**

QUOTE (Ianis @ Jun 1 2013, 10:50 AM) *
Asta e la pachet cu "De ce nu aud unii creatia"? Pare scoasa din aceiasi portiune a intestinului gros.

In alta ordine de idei:
Poli, din cauza ta ateismul/agnosticismul nu va invinge niciodata crestinismul smile.gif)

Redevenind sobri:
De ce cred unii crestini ca religia lor e in razboi cu a altora si invincibila pe deasupra? Pentru ca, asemeni altor "invincibili" (musulmani, hindusi...), au creierul spalat in urina conducatorilor (scuzati franceza)

Incearca sa vorbesti macar frumos si "igienic" daca drept/corect nu poti.

--------------------
„Cred în Creștinism așa cum cred că soarele a răsărit. Nu doar pentru că îl văd, ci pentru că prin el pot vedea toate celelalte lucruri.” - C.S. Lewis

+Quote Post
Loyola
post Jun 1 2013, 10:12 AM
Post #5

Membru
**

Uite o dedicatie speciala pentru tine Ianis biggrin.gif :

Până la cibernetică poate că mai găseau scuze oamenii de ştiinţă lipsiţi de credinţă în Dumnezeu. Deşi Bettex, încă din veacul trecut, spunea că la cei simpli şi inculţi necredinţa este explicabilă, dar la savanţi desigur nu. Bacon, acum mai bine de trei veacuri, tot la cărturari se referea certându-i că nu-l pot gândi pe Tatăl numai deoarece, potrivit cuvintelor Evangheliei, ”se rătăcesc necitind Scriptura şi necunoscând puterea lui Dumnezeu”.
Cibernetica a dovedit peremptoriu ceea ce progresul neîncetat al ştiinţelor dezvăluia cu încetul : implicata, absoluta necesitate a unui Mare Programator. Biologia : admite în cele din urmă că analizorii (cum ar fi ai văzului) intră în acţiune după un program dinainte stabilit (înnăscut zice Monod ) şi că transmit numai selectiv - există neuroni specializaţi numai pentru viziunea liniilor drepte, spre pildă – , realitatea fiind analizată în fiecare situaţie după criterii preexistente.
Codul genetic ? Fixat şi, invariabil, programat. Constituţia atomului ? Numai după anumite modele arhetipale, programate. Limbajul ? Structurat şi el, ca incontientul, după program.
Invarianţa speciilor ? Tot dovada unor limite prevăzute. Reţeaua legăturilor de rudenie ? Cu numeroase variante, dar nu infinite, deci iar structuri, programare.
Acestea sunt viziuni cibernetice ale lumii, adică tot atâtea recunoaşteri ale unor modele. Să fie toate spontane şi întâmplătoare ? Aida de ! Cibernetica este suprema dovadă raţional ştiinţifică a creaţiei, noţiunea universală de programare nu mai îngăduie nici o îndoială cu privire la existenţa Creatorului.
Ceea ce, desigur, nu cuprinde şi necesitatea unui mântuitor şi a întrupării sale. Acestea rămân mai departe sub semnul libertăţii, sunt actul nostru cel mai de preţ, mai specific diferenţiator şi mai anti-entropic : actul de credinţă, la fel de anti-destin ca şi Arta pentru un Malraux, ca şi anti-istoria pentru un Mircea Eliade.
Ipoteza hazardului creator al vieţii mi se pare, faţă de a creaţiei divine, din ce în ce mai puţin probabilă : pe măsură ce realitatea se dezvăluie în uluitoarea ei complexitate şi conexare.
Puţin probabil, în limbaj probabilistic, e totuna cu zero.

(Dar calculul cu milioanele de maimuţe care bat la maşină vreme de milioane de ani ? Nu vor bate până la urmă şi Hamlet ?
Posibilitatea e pur teoretică, iar exemplul – scolastic – are tot atâţia sorţi de realizare ca şi tragicul sfârşit care-l aşteaptă pe măgarul profesorului Buridan. Şi chiar dacă l-ar bate, nu va fi niciodată scos din flux şi nici nu va fi trecut în acumulator ori stocat ori copiat : Va fi tot o virtualitate.
Că pilda cu maimuţele dactilografe e neconcludentă şi constituie o alegorie pseudo-ştiinţifică rezultă şi din aceea că întreg raţionamentul implicat suferă de un viciu elementar : o confuzie în privinţa verbului a bate. Maimuţele nu bat la maşina de scris în sensul operaţional care singur ar da naştere unor serii combinatorii asupra cărora să se poată face calcule probabilistice, ci lovesc într-însa, asemenea copiilor care se aşază la pian şi se prefac a cânta. Dacă maimuţele ar putea fi învăţate să bată clapele izolat, exemplul din nou n-ar fi bun, pentru că în acest caz nu mai avem de-a face cu serii de întâmplări, ci de acte conştiente.)

Tocmai Ianis fan al ciberneticii sa nu (vrea sa) vada ceea ce altii mai putin stiuti vad?
Sper ca nu vei injura de toti sfintii... Sper!

--------------------

+Quote Post
polihronu
post Jun 1 2013, 10:26 AM
Post #6

cititor in stele

Group: Moderator
From: vestul salbatic
Member No.: 5
Religia: iudeo-crestin agnostic si, la nevoie, ateu

In primul rind, ateismul nu este un competitor pe piata religiilor, ci o piata alternativa de idei. Crestinismul nu va fi invins, ci va muri de moarte naturala, dintr-o lipsa tot mai acuta de jucatori pe piata. Chestia asta cu "nu vom fi niciodata invinsi" tine exclusiv de psihologia paranoida a crestinului dintotdeauna (inca din evanghelii). Eu nu vreau ca prietenii mei crestini sa fie mai putin crestini decit sint, ci mai mult - crestini autentici, care cauta cu orice pret sa se jertfeasca pentru credinta lor (dupa modelul simfonicului Homiakov macar, care a murit de holera incercind sa trateze un mujic). D-astia care se umfla in pene cu citate si cu intuitii care au, deh!, autoritate mai inalta decit orice altceva sint satul peste poate.

In al doilea rind, Loyo inca nu ne-a spus nimic despre de ce mai e inca crestin, si nu orice alt soi de credincios. Misticismul, mai ales cel descris si imbratisat de Steinhardt, nu e nici pe departe monopolul unei singure traditii religioase. El e inca si mai abitir prezent astazi, cu tot cu exacerbatul sentiment al certitudinii, in lumea musulmana. So, de ce crestin si nu musulman, de pilda?

In fine, Loyo e schizoid. Pe de o parte deplinge acel crestinism "dependent de rationalism", pe de alta nu poate decit sa "spere" ca propriile convingeri nu vor fi niciodata "dinamitate". Daca ar fi un mistic autentic, nu s-ar teme nicidecum de "dinamitarea" ideilor sale fixe, de vreme ce, prin definitie, nu exista dinamita in lumea fantasmelor (dupa cum nu exista nici armatura, schelet, ci doar duhuri, duhori). Loyo nu pricepe inca un fapt esential: ca exodul din lumea credintelor religioase nu se face prin contraargument, ci prin trezire. E, cu alte cuvinte, o experienta... mistica biggrin.gif

--------------------
"Omul care spune adevarul din cinism este un mincinos" - Bonhoeffer
"Onestitatea intelectuala este o conditie necesara a fericirii" - Paine

+Quote Post
Loyola
post Jun 1 2013, 10:58 AM
Post #7

Membru
**

Cu ateismul/agnosticismul cam asta e:
” Necredincioşii contemporani, când au cultură ştiinţifică, nu mai îndrăznesc să nege pur şi simplu pe Dumnezeu, ca aceia de altă dată. Ei înţeleg că probabilitatea existenţei unui creator al universului se impune şi de aceea preferă să se situeze mai degrabă pe poziţiile agnosticismului decât ale ateismului şi recurg la metafore tehnico-­ştiinţifice. Astfel Arthur Koestler: „Dumnezeu nu răspunde. Dumnezeu şi-­a scos telefonul din priză.”
(Rămâne de văzut: a) dacă­-L şi sunăm; b ) dacă ştim ce să cerem, căci dacă cerem lui Dumnezeu să ne rezolve problemele noastre de organizare lumească, apoi cu drept cuvânt ne putem aştepta să auzim „aţi greşit numărul”.) ”
Jurnalul fericirii

Cred ca de paranoia sufera mai degraba cei care nu vor sa vada decat ce le place si-s obsedati sa-i descrestineze pe cei care cred In Cristos.
Cu privire la disparitia crestinismului:
1. Au mai fost si altii care i l-au prezis de-a lungul veacurilor. Ei sunt acum oale si ulcele, crestinismul a supravietuit si prosperat bine merci. Ce te face sa crezi ca nu vei ajunge oala, Poli, si Crestinismul iti va face in necaz ? biggrin.gif Oricat l-ai vrea tu mort smile.gif
2. Imi "dai voie" Poli sa pariez pe cuvantul lui Cristos mai degraba decat pe al tau? Ca Biserica lui n-o va birui nici iadul si nici gastile gen opensource"church cu tot cu cu treimea Darwin-Dawkins-Hawking si alti poli-"destepti" !? smile.gif
Ti-am spus de ce sunt crestin. Si mai sus. Scoateti ceara din urechi. Normal ca misticismul este trans-confesional. Daca m-as fi nascut musulman poate as fi fost sufist, daca nu auzeam de Cristos rastignit. Dar am auzit... si nu degeaba. Iar Pavel nu s-a pocait degeaba.
Nu-s schizoid Poli. Nu mai proiecta pe altii ceea ce esti tu. Nu este nici un conflict intre ce ai vrea tu sa fie. Cand am spus ca "sper... " evocam doar "arminianismul" meu si posibilitatea caderii. "Cine sta in picioare..." - stii tu continuarea(desi n-o mai crezi). Sunt mistic, dar nu de ala de care ai vrea tu ca sa ai ce caricaturiza smile.gif Ca pentru tine credinta tine de "fantasme" din care te-ai "trezit" e doar o preoblema de mis-mistica biggrin.gif. Ai trecut de la mistica credintei la fantasmele/mistica "certitudinilor stiintifice" . Sad!

--------------------

+Quote Post
polihronu
post Jun 1 2013, 11:17 AM
Post #8

cititor in stele

Draga Loyo,

ca le balmajesti ingrozitor cind vine vorba de diagnostice psihiatrice, ne-ai convins. Iar eu nu vreau sa decrestinez pe nimeni. Dupa cum ziceam si mai sus, dimpotriva. Increstinare-v-ati odata!

Eu sint cit se poate de sigur ca voi ajunge oale si ulcele. La fel vei ajunge si tu. Ca ne va supravietui crestinismul au ba, ma lasa rece. Ne va supravietui si ateismul. Tot rece.

Pariaza tu pe ce vrei - n-ai nevoie de permisiunea mea. Dar sa transformi un simplu pariu in titlu de noblete e cel putin de prost gust.

Hristos? N-ai decit. Eu iti pot arata ca ateul de mine e mai crestin decit tine. Dar la ce bun? Tu vrei mistica, nu pe Hristos.

Si admitind ca putem vorbi de "fantasmele/mistica certitudinilor stiintifice" (desi e o aberatie prelungita), nu e nimic "sad" in a paria pe o mistica in detrimentul alteia, nu? Ca doar cu asta te lauzi. Hai mars, crestine! Chiar n-ai nimic mai bun de facut intr-o dupa-masa de sabat decit sa-ti insiri prostia pe garduri?

--------------------

+Quote Post
Loyola
post Jun 1 2013, 12:33 PM
Post #9

Membru
**

QUOTE (polihronu @ Jun 1 2013, 12:17 PM) *
Eu iti pot arata ca ateul de mine e mai crestin decit tine. Dar la ce bun? Tu vrei mistica, nu pe Hristos.

Hai mars, crestine! Chiar n-ai nimic mai bun de facut intr-o dupa-masa de sabat decit sa-ti insiri prostia pe garduri?

biggrin.gif
No hai Poli. Arata! Ca ateul din tine e mai bun ca si crestinul din mine. smile.gif
Nu vreau mistica de dragul misticii ci pe Cristos in mod mistic( ca altfel nu se prea poate).
Observ o violenta de limbaj nemaipomenita si la Ianis si la tine cand un crestin va da peste nas si socoteli pe teren propriu. De ce oare? smile.gif
In ce priveste "prostia pe garduri", la mine o mai fi vreun dram. Dar ce te faci cu acei nesuferitii de crestini de care ti-am pomenit: Chesterton, C S Lewis, Steinhardt, Sundar Singh? Si ei sunt prosti? Oh...uitasem: pentru voi cine crede in Cristos nu poate fi decat prost... "desteptilor"! biggrin.gif

--------------------

+Quote Post
polihronu
post Jun 1 2013, 01:32 PM
Post #10

cititor in stele

Iti arat eu violenta in limbaj in evanghelii, in gura lui Mesia insusi. Iar tu nu esti nici Lewis, nici Steinhardt. Ei macar scriau bine.

--------------------

+Quote Post
Loyola
post Jun 1 2013, 01:48 PM
Post #11

Membru
**

QUOTE (polihronu @ Jun 1 2013, 02:32 PM) *
Iti arat eu violenta in limbaj in evanghelii, in gura lui Mesia insusi. Iar tu nu esti nici Lewis, nici Steinhardt. Ei macar scriau bine.

Pai ce sa fac cu violenta din "miturile" evangheliilor?
Io ti i-am citat ca si crestini. Stiu ca e enervant. biggrin.gif

--------------------

+Quote Post
polihronu
post Jun 1 2013, 01:51 PM
Post #12

cititor in stele

QUOTE (Loyola @ Jun 1 2013, 03:48 PM) *
Pai ce sa fac cu violenta din "miturile" evangheliilor?
Io ti i-am citat ca si crestini. Stiu ca e enervant. biggrin.gif

Sa nu te mai plingi cind esti facut napirca. Si ce propui, sa-ti fac si eu o lista cu atei care scriu si se vind bine? Enervanta e doar prostia ta, nu autorii pe care ii pomenesti.

--------------------

+Quote Post
Ianis
post Jun 1 2013, 01:51 PM
Post #13

Hacking Life

QUOTE (Loyola @ Jun 1 2013, 01:12 PM) *
Uite o dedicatie speciala pentru tine Ianis biggrin.gif :
...
Cibernetica a dovedit peremptoriu ceea ce progresul neîncetat al ştiinţelor dezvăluia cu încetul : implicata, absoluta necesitate a unui Mare Programator.
...
Biologia : admite în cele din urmă că...
...
Cibernetica este suprema dovadă raţional ştiinţifică a creaţiei, noţiunea universală de programare nu mai îngăduie nici o îndoială cu privire la existenţa Creatorului.
...
Ipoteza hazardului creator al vieţii mi se pare...
...

Gogomanii mai mari n-am citit in viata mea. Daca tu aderi la ele, dupa cum banuiesc, cred ca trebuie sa ne luam adio de la vreo discutie rationala cu tine.
Gata, ai invins smile.gif)

--------------------
I’m not afraid to die

+Quote Post
skeptic
post Jun 1 2013, 01:52 PM
Post #14

Autograph giver

Sa dam din nou cuvantul clasicilor, ca doar ei stiu mai bine smile.gif

Desigur, religia nu va disparea, pentru ca este un produs al evolutiei (merita observata si mentiunea despre relatia dintre religiozitate si comportamentul caritabil).

--------------------

+Quote Post
polihronu
post Jun 1 2013, 01:53 PM
Post #15

cititor in stele

Pai da, ce sa facem? Loyo e programat sa invinga smile.gif

--------------------

+Quote Post
polihronu
post Jun 1 2013, 01:55 PM
Post #16

cititor in stele

Si dinozaurii au fost un produs al evolutiei.

--------------------

+Quote Post
skeptic
post Jun 1 2013, 02:01 PM
Post #17

Autograph giver

QUOTE (polihronu @ Jun 1 2013, 04:55 PM) *
Si dinozaurii au fost un produs al evolutiei.

Sa vina meteoritul! smile.gif

--------------------

+Quote Post
Ianis
post Jun 1 2013, 02:05 PM
Post #18

Hacking Life

Dinozaurii sunt dovada suprema ca cei care se cred mari, intr-o buna zi vor fi pedepsiti. Inca nu stim de ce dar vom afla la ziua judecatii.

Doar meditam si eu in spiritul lui Loyola smile.gif)

--------------------
I’m not afraid to die

+Quote Post
skeptic
post Jun 1 2013, 02:09 PM
Post #19

Autograph giver

QUOTE (Ianis @ Jun 1 2013, 05:05 PM) *
Dinozaurii sunt dovada suprema ca cei care se cred mari, intr-o buna zi vor fi pedepsiti. Inca nu stim de ce dar vom afla la ziua judecatii.

Doar meditam si eu in spiritul lui Loyola smile.gif)

Vai ce m-ai speriat pentru cateva secunde smile.gif

--------------------

+Quote Post
Loyola
post Jun 1 2013, 02:21 PM
Post #20

Membru
**

QUOTE (Ianis @ Jun 1 2013, 02:51 PM) *
Gogomanii mai mari n-am citit in viata mea. Daca tu aderi la ele, dupa cum banuiesc, cred ca trebuie sa ne luam adio de la vreo discutie rationala cu tine.
Gata, ai invins smile.gif)

"Bineinteles" ca toti care cred in Cristos sunt gogomani si pot emite numai gogomanii. Desptepti sunt doar ateii! Evrika!
Pentru voi : discutie "rationala"= discutie atee/agnostica. Pai aici nu prea avem cum discuta cu atat mai mult sa va inving biggrin.gif

--------------------

+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 21st February 2018 - 11:12 AM
Web by The Spaghetti Monster :D