IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
Eutanasia, A suferi sau a nu suferi. Aceasta e intrebarea.
Fiul Risipitor
post Feb 10 2011, 05:20 PM
Post #1

Membru
**

Group: Members
Member No.: 92
Religia: Sceptic

Discutând cu cineva despre asta, in contextul in care e una din dilemele morale deja tocite, pe seama căreia s-au făcut și filme, și expunându-mi pledoaria, am primit următorul argument: "prin eutanasie, ii furi lui Dumnezeu șansa de a face miracole". Alte păreri?

--------------------
"În fiecare sat există un om care pune fiecăruia în mână o făclie: acela este învățătorul. Și un altul care suflă în ea s-o stingă: acela este preotul" - Victor Hugo.
Go to the top of the page

+Quote Post
Blinker
post Feb 10 2011, 05:31 PM
Post #2

Membru
**

From: Micul Paris
Member No.: 20
Religia: Agnostic

Presupun ca daca Dumnezeu ar vrea sa faca un miracol, l-ar face inainte de a fi nevoie de eutanasie. Asa ca, nu furi nimic. A-i fura ceva lui Dumnezeu, in cazul asta, ar insemna ca El sa stea si sa astepte o ocazie iar tu sa-i furi ocazia. Avand in vedere ca unul din atributele Lui e faptul ca stie tot, ma indoiesc ca ai putea face ceva neasteptat pt El. Si daca El stie tot, poate sa vindece si nu poate fi luat prin surprindere, atunci de ce sa astepte atat iar tu sa nu poti face nimic? nu ti se pare sadic? Argumentul pe care l-ai primit mi se pare ilogic (printre altele).

--------------------
What would Richard do? lfgcomic.com

+Quote Post
thomass
post Feb 10 2011, 05:48 PM
Post #3

Membru
**

From: Cluj
Member No.: 110
Religia: sda

Uite un film care exploreaza foarte interesant disputa eutanasiei. Daca esti curios in privinta ei merita vazut, mai ales ca este povestea unui personaj real si contemporan.

You don't know Jack

+Quote Post
peret
post Feb 10 2011, 05:54 PM
Post #4

Membru avansat

From: Acolo unde e fruncea tarii.
Member No.: 121
Religia: liber cugetator

Sant de acord cu eutanasia.
Se poate discuta mult legat de subiectul asta, cu argumente pro si contra insa eu stiu un lucru in dreptul meu, si anume ca nimeni nu trebuie sa aibe dreptul sa imi refuze moartea daca eu doresc asta.Nimeni.
Atata timp cat omul are libertatea sa faca ce vrea cu viata lui cat timp este in deplinatatea puterilor lui eu consider ca este josnic si inuman sa il privezi de aceasta libertate cand ajunge in situatia de a nu mai putea trai normal in societate si viata pentru el este un chin.
Eu consider o metoda de tortura mentinerea unui om in viata cand el arata celor din jur ca defapt doreste sa moara linistit.

--------------------
Religia este cel mai bun instrument pentru subminarea libertăţii de gândire şi de conştiinţă şi inducerea deviaţiilor psihice şi comportamentale.

+Quote Post
myosotis
post Feb 10 2011, 06:24 PM
Post #5

floarea cu colti

Group: Moderator
Member No.: 4
Religia: magenta

QUOTE (Fiul Risipitor @ Feb 10 2011, 07:20 PM) *
Discutând cu cineva despre asta, in contextul in care e una din dilemele morale deja tocite, pe seama căreia s-au făcut și filme, și expunându-mi pledoaria, am primit următorul argument: "prin eutanasie, ii furi lui Dumnezeu șansa de a face miracole". Alte păreri?

Io pe asta n-am auzit-o pana acum. Poate ii iei lui Dumnezeu sansa de a NU face un miracol, facand tu miracolul inaintea Lui, punand capat suferintei.

Eu pana acum argumentul cel mai solid pe care l-am auzit a fost "Numai Dumnezeu are dreptul sa ia viata, pentru ca El este singurul care poate da viata."

Pe scurt, sunt de acord cu eutanasia in cazul bolilor terminale, in care nu mai exista calitate a vietii, ci doar suferinta inutila. Daca tot mori peste doua saptamani, de ce sa mori ca un caine, blestemandu-ti zilele? De ce ultimele zile sa fie atat de urate incat sa vrei sa nu te fi nascut? De ce sa nu pleci cu demnitate? Eutanasia nu mi se pare ucidere, ci un act de umanitate fata de unele categorii de bolnavi.

--------------------
"Myosotis... is the most beautiful for being small and unpretending; even flowers must be modest." Henry David Thoreau

+Quote Post
Fiul Risipitor
post Feb 10 2011, 06:36 PM
Post #6

Membru
**

Și eu sunt de acord, unde e cazul, însă îmi vin în minte și câteva aspecte demne de luat în seamă, dincolo de "doar Dumnezeu are dreptul să...":

- ar putea deschide "dezlegarea la moarte" ușa eventualelor abuzuri?
- cum se stabilește limita de unde e cazul și cine hotărăște?
- eutanasiem doar "terminalii" sau și pe cei care duc o existență degradantă (ex: paralizați de la gât în jos) sau suferă enorm?

Totodată, aș fi curios să aud și alte argumente cuivă care nu-i de acord cu eutanasierea. Altele decât "doar Dumnezeu are dreptul" și "Dumnezeu face minuni"

--------------------
"În fiecare sat există un om care pune fiecăruia în mână o făclie: acela este învățătorul. Și un altul care suflă în ea s-o stingă: acela este preotul" - Victor Hugo.

+Quote Post
peret
post Feb 10 2011, 06:59 PM
Post #7

Membru avansat

From: Acolo unde e fruncea tarii.
Member No.: 121
Religia: liber cugetator

QUOTE (Fiul Risipitor @ Feb 10 2011, 06:36 PM) *
Și eu sunt de acord, unde e cazul, însă îmi vin în minte și câteva aspecte demne de luat în seamă, dincolo de "doar Dumnezeu are dreptul să...":

- ar putea deschide "dezlegarea la moarte" ușa eventualelor abuzuri?
- cum se stabilește limita de unde e cazul și cine hotărăște?
- eutanasiem doar "terminalii" sau și pe cei care duc o existență degradantă (ex: paralizați de la gât în jos) sau suferă enorm?

Totodată, aș fi curios să aud și alte argumente cuivă care nu-i de acord cu eutanasierea. Altele decât "doar Dumnezeu are dreptul" și "Dumnezeu face minuni"

1.Nu cred.
2.Persoana in cauza si daca aceasta se afla in imposibilitatea de a lua o asemenea decizie in dreptul ei atunci alegerea apartine familiei.
3.Daca ar fi dupa mine asi lasa liber la aceasta alegere IN PRIMUL RAND celor care duc o existenta degradanta dar nu sant in faza terminala.
Sau aia merita sa se chinuie mult si bine ca pot nu?
Daca asta nu e tortura atunci ce e?
Omul vrea sa moara,sa termine chinul (probabil isi imagineaza un loc mai bun) si langa el ranjeste plin de compasiune si mila ,,binefacatorul,, care spune,las ca viata ASTA merita traita.
Cine e calaul pana la urma?
Cat rau se poate face in numele unui asa zis bine.
E usor sa hotarasca un om sanatos pentru un om bolnav, dar ia sa vedem cum e cand hotararea apartine tot unui om bolnav care stie cum e sa te chinui.

Legile omenesti sant atat de imperfecte incat ele fac mai mult rau decat bine in societatea asta.
Omenirea se considera civilizata dar practica barbarismul si cruzimea mascata sub tutela legilor care sant date dupa placul unora si a altora.
E bine totusi ca exista si oameni care inoata contra curentului moral dictat de cei care au dat legi dupa limitele lor.

--------------------
Religia este cel mai bun instrument pentru subminarea libertăţii de gândire şi de conştiinţă şi inducerea deviaţiilor psihice şi comportamentale.

+Quote Post
sisif
post Feb 10 2011, 07:15 PM
Post #8

rethinker

Member No.: 112
Religia: ?

QUOTE (Fiul Risipitor @ Feb 10 2011, 11:20 AM) *
am primit următorul argument: "prin eutanasie, ii furi lui Dumnezeu șansa de a face miracole".

de ce nu i-ai zis ca dimpotriva, ii dai sansa sa faca miracole mai mari? pina la urma o inviere e mai tare decit o vindecare. diablo.gif

--------------------
you were sick, but now you're well, and there's work to do

+Quote Post
skeptic
post Feb 10 2011, 07:39 PM
Post #9

Autograph giver

Group: Root Admin
Member No.: 8

Pai sa discutam despre sinucidere in general. Doar cazul particular al eutanasiei merita discutat?

--------------------
"I want the truth!" "You can't handle the truth!"

+Quote Post
Fiul Risipitor
post Feb 10 2011, 07:46 PM
Post #10

Membru
**

Firește, putem discuta și despre sinucidere aici. Se află oarecum pe aceeași axă, dar mai la extremă.

--------------------

+Quote Post
myosotis
post Feb 10 2011, 09:06 PM
Post #11

floarea cu colti

Member No.: 4
Religia: magenta

Eu zic sa nu amestecam sinuciderea cu eutanasia. Desi ambele se (pot) termina in moarte, exista mai multe diferente decat asemanari.

@peret,

interesanta ideea ca decizia referitoare la eutanasierea cuiva sa o ia altii aflati in aceeasi situatie, care simt aceeasi durere. Totusi, marele NU in aceasta privinta ar fi acela ca respectivii sunt "subiectivi", nu gandesc rational.

@Fiul,

la un moment dat ST a publicat un articol despre eutanasie intesat cu informatii horror despre ceva "firma" de eutanasiere pe banda si pe bani grei. La ora aia nu imi functiona o buna fractie dintre neuroni, prin urmare nu m-am gandit sa urmaresc sursele de care uza articolul. Erau descrise pe larg cazuri in care injectia letala nu functioneaza si omul se chinuie ore intregi sa moara... Ce sa zic, merita facut un search pe internet - n-am avut si n-am acum vreme de asta, dar cred ca putem presupune ca exista un risc ca eutanasierea sa fie folosita impropriu.

Mi se pare o chestiune de educatie sa iti exprimi in timpul vietii dorintele referitoare la ce sa se intample cu tine in caz ca: esti in coma de x zile/luni si sunt slabe sanse sa te trezesti (iar daca te trezesti, posibil sa fie vai de steaua ta), esti doar pe respirator, iar familiei ii vine greu sa "te scoata din priza" (niciun membru al familiei nu ar trebui sa fie nevoit sa ia asemenea decizii), dai in Alzheimer si ajungi o coaja fara ratiune, etc, etc... Depinde de fiecare om. Unii isi doresc sa traiasca indiferent cum, cu orice pret. Altii urmaresc in primul rand calitatea vietii. D-aia mai bine sa hotarasca fiecare pentru el cat inca isi poate folosi creierasul.

--------------------
"Myosotis... is the most beautiful for being small and unpretending; even flowers must be modest." Henry David Thoreau

+Quote Post
Dice
post May 19 2011, 09:49 PM
Post #12

PANDA!
**

Member No.: 142
Religia: Adventist de ziua a 7-a

Eu cred ca, cei ce sunt supusi morti au drept de cuvant legat de ce sau cat sa sufere. Daca toate ar gandii...ce ar spune un pom despre frunze? Doar Dumnezeu da si doar dumnezeu are dreptul sa ia inapoi....? Daca Dumnezeu nu e in cauza pentru prezenta unei boli...nu stiu ce ar putea spune legat de asta unui om,(unei fiinte muritoare si deci singura supusa deteriorarii) unei frunze. "Hai..rezista...sufera...iti zic eu ca merita"...Vad cat poate vedea o frunza si nimic mai mult, deci stiu cat stie ea...nimic mai mult. Daca speranta intra in calcul atunci totul e subiectiv si inutil. Speranta e pe aceeasi treapta cu imaginatia. Merg mana in mana. Nu stiu ce inseamna a fi in coma...dar...sa-mi fie luat corpul...sa-mi ramana mintea dar nici ea treaza...tu ai vrea?

--------------------
Panda!!!

+Quote Post
Dice
post May 19 2011, 09:50 PM
Post #13

PANDA!
**

Member No.: 142
Religia: Adventist de ziua a 7-a

smile.gif

--------------------
Panda!!!

+Quote Post
avangarde
post Oct 21 2011, 08:55 PM
Post #14

Membru
**

Member No.: 70
Religia: ce conteaza?

sunt pro sinucidere in caz de boli degenerante urate degradante
da da sinucidere ca ce altceva e eutanasierea daca nu tot o forma de sinucidere
cred si ca trebuie curaj ca persoanele care isi doresc sa moara in caz de boli de astea invalidante si degradante sa faca treaba asta cat inca pot decide si trece la fapte...sa nu ajunga sa depinda de altii
trist este ca unele persoane ajung intr-u stadiu atat de avansat al unor afectiuni cand nici macar nu mai pot decide in dreptul lor si sunt condamnate la viata
da condamnate la viata !
si daca nimeni nu iti da dreptul la a lua viata cuiva ca asta e argumentul impotriva eutanasierii cine da dreptul unora de a hotara cat sa traiasca cineva care nu mai vrea acest lucru?
de ce sa obligi pe cineva sa traisca daca nu mai vrea si nu mai are de ce si pentru ce?

+Quote Post
polihronu
post Oct 22 2011, 10:31 AM
Post #15

cititor in stele

From: vestul salbatic
Member No.: 5
Religia: iudeo-crestin agnostic si, la nevoie, ateu

QUOTE (avangarde @ Oct 21 2011, 10:55 PM) *
de ce sa obligi pe cineva sa traisca daca nu mai vrea si nu mai are de ce si pentru ce?

Pentru ca unele religii cred ca valoarea vietii se afla altundeva decit in experienta ei subiectiva.

--------------------
"Omul care spune adevarul din cinism este un mincinos" - Bonhoeffer
"Onestitatea intelectuala este o conditie necesara a fericirii" - Paine

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 21st February 2018 - 11:02 AM
Web by The Spaghetti Monster :D