IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
Carbon 14 intre mit si realitate, O discutie deschisa pe tema acuratetii metodelor de datare.
polihronu
post Jan 30 2011, 12:48 AM
Post #41

cititor in stele

Group: Moderator
From: vestul salbatic
Member No.: 5
Religia: iudeo-crestin agnostic si, la nevoie, ateu

Hei, nu ma cita in afara contextului smile.gif Un site crestin care traduce o stire veche de cinci ani, si aceea scrisa senzationalist si distorsionat, nu respecta nici pe departe standardele tale de acuratete si rigoare. Aici, de exemplu, poti vedea ca expunerea falsurilor cu pricina nu a afectat in niciun fel reconstructiile clasice ale paleontologiei.

--------------------
"Omul care spune adevarul din cinism este un mincinos" - Bonhoeffer
"Onestitatea intelectuala este o conditie necesara a fericirii" - Paine
Go to the top of the page

+Quote Post
bnc
post Jan 30 2011, 11:13 AM
Post #42

Veteran

Group: Fondatori
Member No.: 14

QUOTE (polihronu @ Jan 30 2011, 02:48 AM) *
Hei, nu ma cita in afara contextului smile.gif

Citatul e intr-un context mai larg al credulitatii pe de o parte a creationistilor iar pe de alta parte a avolutionistilor.
Un site crestin care traduce o stire veche de cinci ani, si aceea scrisa senzationalist si distorsionat, nu respecta nici pe departe standardele tale de acuratete si rigoare.

Faptul ca stirea e veche de 5 ani o face mai putin adevarata sau relevanta?
Ca e scrisa senzationalist e posibil, dar aceasta maniera este specifica vremurilor noastre cand lumea, insetatata de senzational, uita de standarde de acuratete si rigoare. Multi evolutionisti (inclusiv mediatizatul Richard Dawkins) sunt adesea cuprinsi de fenomen. Apreciez munca unor oameni care vor sa aduca societatea in secolul XXI dar sunt oarecum dezamagit cand observ ca si aici scopul scuza mijloacele.

Cat de distorsionat este articolul nu stiu. Daca tu stii nu ne lasa curiosi.

Nu am prezentat acest articol ca pe o piatra legata de gatul stiintei ci ca pe o atentionare pentru increderea excesiva si adesea oarba pe care unii tind sa o aiba pe de o parte in stiinta iar pe de alta in religie.
De cand am inceput sa mai ciugulesc informatii despre subiect am observat ca opinia majoritara este impartita intre cele doua extreme: unii care inghit nemestecat "stiinta" altii care inghit nemestecat teologie. Exista riscul sa faca indigestie ambele tabere.

--------------------
"Religia este o iluzie si īsi deriva puterea din faptul ca se potriveste cu dorintele noastre instinctuale."

+Quote Post
polihronu
post Jan 30 2011, 11:19 AM
Post #43

cititor in stele

Group: Moderator
From: vestul salbatic
Member No.: 5
Religia: iudeo-crestin agnostic si, la nevoie, ateu

QUOTE (bnc @ Jan 30 2011, 01:13 PM) *
Exista riscul sa faca indigestie ambele tabere.

Adevarat, cu conditia ca vorbim despre tabere de consumatori. Ca intre stiinta si oamenii de stiinta, pe de o parte, si religie si liderii religiosi, pe de alta, e totusi o diferenta colosala. Clerul catolic, de exemplu, n-a fost in stare sa faca in speta abuzurilor de minori ce a facut comunitatea stiintifica in cazul neamtului astuia. Nici nu mai intru in chestiunile fundamentale de epistemologie.

--------------------
"Omul care spune adevarul din cinism este un mincinos" - Bonhoeffer
"Onestitatea intelectuala este o conditie necesara a fericirii" - Paine

+Quote Post
bnc
post Jan 30 2011, 11:24 AM
Post #44

Veteran

Group: Fondatori
Member No.: 14

QUOTE (polihronu @ Jan 30 2011, 01:19 PM) *
Adevarat, cu conditia ca vorbim despre tabere de consumatori. Ca intre stiinta si oamenii de stiinta, pe de o parte, si religie si liderii religiosi, pe de alta, e totusi o diferenta colosala.

Asa vad si eu lucrurile. Din nefericire consumatorul tot consumator e fie el religios sau "stiintific". Macar cel stiintific are sansa sa consume ceva mai "maruntit". Si nu pot sa nu-mi aduc aminte in acest context de Hawking: "Science will win, because it works".

--------------------
"Religia este o iluzie si īsi deriva puterea din faptul ca se potriveste cu dorintele noastre instinctuale."

+Quote Post
scs
post Dec 9 2011, 10:40 PM
Post #45

Nou-venit
*

Group: Members
Member No.: 2,470
Religia: crestin

bnc,
cereai la un momentdat niste autori cu greuate in ale datarilor, am unul, nu stiu cata greutate are, e doctor in biologie moleculara si are scrise cateva pagini despre datare in cartea: Creatie sau Evolutie, Denis Alexander il cheama. Daca nu ai citit intre timp.

+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 21st February 2018 - 11:11 AM
Web by The Spaghetti Monster :D