IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
Profetii mesianice, si implinirea lor prin Isus
Mister_Q
post Dec 9 2010, 11:48 AM
Post #21

Membru
**

Group: Members
Member No.: 126
Religia: Adventist

Cand am zis eu ca e stiinta? Stim ce ne-a spus Biblia. Nimic mai mult. Restul sunt presupuneri speculatii cu pretext de autenticitate. Eu am afirmat de la inceput ca ce spun nu reprezinta ceva stiintitid. Sunt axiome din partea Bibliei nu din partea mea. Tu poti sa declari ce doresti tu. E problema ta. Eu aici nu vorbesc despre ceva ce declar eu, ceva ce imi trece prin cap azi, ca fiind axiomatic. Am specificat in repetate randuri faptul ca Biblia prezinta aceste lucruri nu eu.

Demonstratia a fost facuta de Isus prin existenta, mesajele si actiunile sale. Ca si atunci, si azi sunt multi care nici cu evidentele nu sunt multumiti.
Go to the top of the page

+Quote Post
Mister_Q
post Dec 9 2010, 11:51 AM
Post #22

Membru
**

QUOTE ("Poli")
De ce ii crezi pe Matei si Luca in legatura cu nasterea din fecioara a lui Isus si nu ii crezi si pe greci cind zic ca Perseus s-a nascut din Danae si Zeus?

Nici ei nu cred asta. Discutia este atrasa spre alte subiecte ca de obicei. Cand vine vorba de a crede ce spune Biblia trebuie sa o dam cumva la intors nu?

+Quote Post
eretik
post Dec 9 2010, 11:51 AM
Post #23

Rogue Squadron

Group: Root Admin
Member No.: 1
Religia: Agnostic de Ziua a Saptea

QUOTE (Mister_Q @ Dec 9 2010, 01:48 PM) *
Demonstratia a fost facuta de Isus prin existenta, mesajele si actiunile sale. Ca si atunci, si azi sunt multi care nici cu evidentele nu sunt multumiti.

Care evidente? Demonstreaza "existenta, mesajele si actiunile sale".

--------------------
"...But you won't listen to reason. It's like playing Chess with a pigeon; no matter how good I am at chess, the pigeon is just going to knock over the pieces, crap on the board and strut around like it's victorious."

+Quote Post
polihronu
post Dec 9 2010, 11:52 AM
Post #24

cititor in stele

Group: Moderator
From: vestul salbatic
Member No.: 5
Religia: iudeo-crestin agnostic si, la nevoie, ateu

QUOTE (Mister_Q @ Dec 9 2010, 01:48 PM) *
Cand am zis eu ca e stiinta? Stim...

Nu am folosit cuvintul "stiinta" in sensul tehnic. Poftim: cam mult "stim" bazat pe "nu stim" sau pe "zice x".

Gasesti ceva in mesajele si actiunile lui Isus, asa cum sint redate de terti, care sa dovedeasca o nastere miraculoasa?

--------------------
"Omul care spune adevarul din cinism este un mincinos" - Bonhoeffer
"Onestitatea intelectuala este o conditie necesara a fericirii" - Paine

+Quote Post
polihronu
post Dec 9 2010, 11:54 AM
Post #25

cititor in stele

QUOTE (Mister_Q @ Dec 9 2010, 01:51 PM) *
Nici ei nu cred asta.

Pai, bravo lor. Dar asta e tocmai un argument sa nu iei de bun toate povestile de acum 2000 de ani si mai bine.

--------------------

+Quote Post
skeptic
post Dec 9 2010, 11:55 AM
Post #26

Autograph giver

Member No.: 8

Mister_Q, pentru cineva care recunoaste deschis ca nu stie multe lucruri, esti destul de intransigent. Pe langa asta, vorbesti despre lucruri pe care eu nu le-am adus in discutie. M-am legat strict de aspectul acesta al numelui, nu am pus in discutie dumnezeirea ori alte chestii. Daca vrei sa le discutam le discutam, dar nu ma condamna pentru ele cat inca nu mi-am precizat pozitia. Intrebarea era simpla: in ce fel s-a implinit cu Isus profetia din Isaia 7.14, partea cu numele Emanuel?

--------------------
"I want the truth!" "You can't handle the truth!"

+Quote Post
Mister_Q
post Dec 9 2010, 12:07 PM
Post #27

Membru
**

Nici eu nu le-am adus in discutie. Am vorbit chiar la subiect referindu-ma la nume. Le-a adus Poli ca de obicei cand vine vorba de a crede ceva ce spune biblia.

Pai atunci explica-mi tu mie ce rost are topicul asta? E de la inceput clar definit, ca si asta e un mit(adevarat nu s-a spus direct) si cu asta ne putem culca pe o ureche fericiti ca am mai descoperit inca un basm. Voi va plictisiti?

La intrebarea pe care ai pus-o am raspuns deja. Sunt intransigent pentru ca se doreste explicarea a ceva ce nu se poate explica. Nu se lasa deloc un 0,1% pentru faptul ca totusi Dumnezeu chiar ar fi facut un miracol si ca asa este realitatea. Nu. Pentru ca nu se poate explica stiintific , gata se catalogheaza legenda sau basm. Lipsa explicatiilor stiintifice e dovada suprema ca acolo a fost mit. Iar eretik imi cere evidente ca un baietel. Pai nu pot demonstra in felul in care cere el nici faptul ca strabunicul bunicului nevestei mele a existat. Evidentele in cazul lui Isus care a trait in urma cu mii de ani pe pamant se rezuma la martori, la cronici. Iar ne departam de subiectul inceput. Nu pot demonstra nici ca apostolii sau Maria ar fi existat vreodata in sensusl stiintific de astazi: adn, etc. Se accepta totusi de majoritatea pe baza martorilor in special si a ceea ce au lasat ei in urma lor ca aceea a fost o realitate.

+Quote Post
skeptic
post Dec 9 2010, 12:14 PM
Post #28

Autograph giver

Daca tot ai afirmat asta, care-s dovezile privitoare la Isus bazate pe martori si pe cronici? Le poti prezenta aici.

--------------------

+Quote Post
Mister_Q
post Dec 9 2010, 12:16 PM
Post #29

Membru
**

M-am referit tot la Biblie, martiri, apostoli care au lasat scrieri si alti care atesta ca Isus a existat totusi. Crezi ca daca le dau punctual se termina cumva departarea de topic si de scopul initial care se pare ca a fost de la inceput acela de a demonstra cat de plina de basme e Biblia? Eu nu cred.

+Quote Post
polihronu
post Dec 9 2010, 12:44 PM
Post #30

cititor in stele

Draga Q, crezi in ozn-uri? Intreb cit se poate de serios.

--------------------

+Quote Post
eretik
post Dec 9 2010, 01:14 PM
Post #31

Rogue Squadron

Member No.: 1
Religia: Agnostic de Ziua a Saptea

Vezi ca OZN-urile nu inseamna neaparat farfurii zburatoare & stuff.

--------------------
"...But you won't listen to reason. It's like playing Chess with a pigeon; no matter how good I am at chess, the pigeon is just going to knock over the pieces, crap on the board and strut around like it's victorious."

+Quote Post
polihronu
post Dec 9 2010, 01:59 PM
Post #32

cititor in stele

Stiu, dar cum faci diferenta? Ca eu cunosc o sumedenie de marturii in legatura cu existenta si comportamentul unor "farfurii zburatoare", ba chiar despre rapiri de catre fiinte extraterestre, implanturi etc. Vreau sa mai vad, draga Q, macar o alta scriere antica in fata careia iti suspenzi spiritul critic, luind de buna orice afirmatie. Marturiile istorice au si ele limitele lor - literare, subiective, etc.

--------------------

+Quote Post
Martin Luther
post Dec 9 2010, 06:02 PM
Post #33

Membru avansat

From: Reutlingen, DE
Member No.: 108
Religia: crestin

@ poli, ere si ske: a-ti suspenda spiritul critic cu care analizezezi biblia si profetiile biblice e o prostie de neiertat de care face dovada biserica. Problema e ca voi nu intelegeti ca ati trecut calul( poate fara sa vreti) in partea cealalta( si tot prostie e, sorry) negand absolut orice, baza credintei, existenta lui Isus, ba pana si ideea de adevar absolut.
Una e ca nu putem sa exprimam acest adevar absolut(si aici aveti dreptate), alta e ca ..ptr ca nu putem sa-l exprimam sau intelegem, asta inseamna ca nu exista. Ti-a mai zis-o si Edi, Poli.... daca ceva, cineva, e un mit, asta nu inseamna ca n-a existat cu adevarat...ci ca doar au fost inflorite detaliile de "fanii" acelui cineva/ceva.. Asta reiese din lectura lui Bart Ehrman.
Cum pretindeti voi ca sunteti agnostici cand sunteti uneori atat de siguri in afirmatii ca Isus nu a existat? bine...n-o spuneti direct,dar...asta e ateism pur, barem spuneti-o pe sleau, si am sa va respect ca at(ei)are. Cu niste atei care refuza din start sa creada, prefer sa merg la o meci de fotbal sau o pizza decat sa-mi pierd timpul vorbind cu ei despre Dumnezeu. Cu niste oameni care isi pun intrebari ptr ca nu inteleg ceva si au anumite indoieli, altfel se sta de vorba.
Un ateu pur-sange refuza din capul locului sa vorbeasca despre Dumnezeu sau dispretuieste din start ideea de Dumnezeu. Nu e altceva decat extrema opusa a celor din biserica care cred ca stiu totul despre Dumnezeu.

Revenind la topicul lui Ske, el e interesant totusi. Pacat ca e deraiata discutia prin discutii de gradinita. Si eu cred ca unele profetii mesianice sunt gresit intelese, gresit puse in dreptul lui Isus samd. Dar a crede ca toate profetiile mesianice sunt basme e ca si cum ai spune ca profetia biblica in sine e un basm. Pentru ca fara un Isus, paleste insa conceptul de profetie.
Si-atunci la ce bun atatia profeti, prooroci si vizionari? Nu folosesc nimanui, desigur. Concluzia generala si inevitabila mergand pe trendul asta e ca totul e o porcarie, incepand cu biblia si terminand cu Dumnezeu. Iar cea care ii urmeaza e ca eu sunt propriul meu Dumnezeu. Daca asta vreti sa spuneti, treaba voastra, dar sa nu va treziti intr-o zi ca ramaneti numai voi pe forum.

--------------------

+Quote Post
skeptic
post Dec 9 2010, 06:19 PM
Post #34

Autograph giver

Martin,
de ce preferi sa pui etichete in loc sa porti o discutie? Foloseste la ceva punctajul la impresia artistica?
Te stiu un cautator sincer al adevarului. Vrei sa spui ca nu putem face un rationament doar pentru ca ne duce intr-un loc al carui nume suna rau?

--------------------

+Quote Post
bnc
post Dec 9 2010, 06:57 PM
Post #35

Veteran

Group: Fondatori
Member No.: 14

Inainte de a ma lansa in discutii as dori sa ii reamintesc lui Mister_Q faptul ca a ramas dator cu niste concluzii aici.

Sper ca de data asta nu mai arunci fumigene si pleci!

--------------------
"Religia este o iluzie si īsi deriva puterea din faptul ca se potriveste cu dorintele noastre instinctuale."

+Quote Post
polihronu
post Dec 9 2010, 07:22 PM
Post #36

cititor in stele

Draga Martin, nu stiu unde vezi ateism in aceasta discutie, daramite din ala pur. Eu unul sint oricind dispus sa conced ca o persoana cu numele Isus a existat si a influentat in mod decisiv un grup de discipoli. De aici si pina la gafa lui Matei e cale lunga. Stiu ca citarea lui din Isaia 7, varianta LXX, si aia decontextualizata, trebuie ca a fost legitima in epoca. Dar azi e o aberatie. Realitatea pura, ca tot iti place tie termenul, e ca Isaia 7 nu este nici pe departe o predictie mesianica.

Autorii NT - macar vreo doi dintre ei - credeau ca ingerii pot face sex cu pamintence. Acesta e singurul context in care ideea zamislirii de la Duhul poate avea sens. Astazi, stim prea multe ca sa o mai putem accepta.

--------------------

+Quote Post
Martin Luther
post Dec 9 2010, 08:03 PM
Post #37

Membru avansat

From: Reutlingen, DE
Member No.: 108
Religia: crestin

@ Ske: putem face orice rationament dorim, nu asta e problema. Trebuie insa neaparat sa fii de acord cu mine ca rationamentul uman, oricat ar fi de bine argumentat, se impotmoleste undeva, fie ca ar fi sa vb, de ex, despre fizica cuantica, d-apai despre Dumnezeul nevazut. Rationamentul si ratiunea isi au limitele lor, mai ales in domeniul mesianitatii si divinitatii. Deci...

@Poli: asta simt, simt ca trageti puternic spre ateism, desi doar Dumnezeu va cunoaste intentiile si traiectoria. Cu Isaia 7 tind sa-ti dau dreptate, nu stiu de ce...Ai putea sa fii te rog mai explicit? De ce spui ca Isaia s-a referit la cu totul altcineva decat Mesia? Si de ce spui ca Matei a preluat nepermis aceasta profetie, punand-o in dreptul lui Jeshua? Danke.

P.S. Stiu ca apostolii credeau multe aberatii apocrife. Dar nu inteleg de ce te blochezi in a nu crede in conceptia imaculata. Tu tii mortis sa poti intelege totul?

--------------------

+Quote Post
polihronu
post Dec 9 2010, 08:21 PM
Post #38

cititor in stele

Dar pe ce altceva decit un schelet de rationamente omenesti este construita teologia, deci Dumnezeul nevazut? Catolicii au ajuns la conceptia imaculata (care, apropo, este doctrina nasterii fara pacat a Mariei de catre mama ei) dintr-o necesitate logica.

Am explicat - in viteza, e drept - ce si cum cu Isaia 7. Reiau pe scurt: Isaia nu vorbeste despre virginitate, ci despre o femeie tinara, o domnita; nasterea prevazuta de el urma sa aiba loc relativ curind, in mai putin de un an; contextul nu este deloc al unei figuri mesianice (a postat ske parca tot capitolul), ci al unui plod perfect obisnuit; nasterea lui Emanuel este in Isaia sapte un termen in timp pentru promisiunea interventiei salutare a lui Dumnezeu in istoria de sfirsit de secol 8 a lui Israel. Nimic altceva.

--------------------

+Quote Post
Guest_clovnul junglei_*
post Dec 9 2010, 09:00 PM
Post #39

Guests

@martin luther

Religious skepticism is a type of skepticism relating to religion, but should not be confused with atheism. Religious skeptics question religious authority and are not necessarily anti-religious but are those skeptical of a specific or all religious beliefs or practices.

+Quote Post
skeptic
post Dec 9 2010, 09:00 PM
Post #40

Autograph giver

Martin,
o mentiune, in fuga, de restul ma ocup altadata: rationamentul uman nu s-a impotmolit in fizica cuantica.

Clovnule,
multam pentru ajutor. (si hai repede pe chat smile.gif )

--------------------

+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 18th February 2018 - 07:48 PM
Web by The Spaghetti Monster :D