IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

19 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
Geneza, fact or fiction
Intrebari din Geneza
Crezi ca Pamantul a fost creat acum 6000 de ani de catre Dumnezeu?
Da [ 3 ] ** [15.00%]
Nu cred in nimic de mai sus [ 10 ] ** [50.00%]
Doar ca a fost creat de Dumnezeu, dar nu neaparat acum 6000 ani [ 7 ] ** [35.00%]
Crezi ca a avut loc un potop global care a eradicat toate vietuitoarele in afara de cele din Arca lui Noe?
Da [ 3 ] ** [15.00%]
Nu [ 10 ] ** [50.00%]
A fost ceva potop, dar nu global [ 7 ] ** [35.00%]
Total Votes: 20
Guests cannot vote 
skeptic
post Nov 24 2009, 11:49 PM
Post #21

Autograph giver

Group: Root Admin
Member No.: 8

Asa. Si ce sanse avea un om, deschis la minte, dispus sa gandeasca, cu cele mai bune intentii, sa isi dea seama de toate astea citind Genesa, si sa nu o interpreteze gresit?

--------------------
"I want the truth!" "You can't handle the truth!"
Go to the top of the page

+Quote Post
polihronu
post Nov 25 2009, 12:04 AM
Post #22

cititor in stele

Group: Moderator
From: vestul salbatic
Member No.: 5
Religia: iudeo-crestin agnostic si, la nevoie, ateu

Ma tem ca nici nu se poate vorbi in acest caz (saptamina literala a creatiei) de o interpretare "gresita". E posibil ca primii cititori ai Genezei sa fi crezut chiar cuvint cu cuvint in descrierea pe care o face Geneza lumii create - un disc terestru asezat pe ape, sub o bolta solida in care sint fixati luminatorii si care are ferestre pentru ploaie. Nu cred ca le va imputa nimeni asta vreodata. Dar noi nu ne facem scrupule ca nu acceptam cosmologia si meteorologia din Geneza. De ce am tine cu dintii de cosmogonie?

--------------------
"Omul care spune adevarul din cinism este un mincinos" - Bonhoeffer
"Onestitatea intelectuala este o conditie necesara a fericirii" - Paine

+Quote Post
polihronu
post Nov 25 2009, 12:46 AM
Post #23

cititor in stele

Apropo de o paranteza de-a mea de mai devreme - cea in care aminteam ca si tabernacolul din pustie, construit sub Moise, a fost inaugurat in 7 zile. Cititi va rog Exod 29:35-37; Levitic 8:33-35. Templul lui Solomon a fost inaugurat in (de doua ori) 7 zile (1 Imparati 8:65 - textul vorbeste expres de 7 plus 7 din cauza ca un set de sapte a fost de fapt sarbatoarea corturilor; vezi 8:2 si, mai clar, 2 Cronici 7:8-9). Templul post-exilic trebuia si el inaugurat in 7 zile (Ezechiel 43:24-26), cum a si fost (Ezra 6:22). Reformele religioase ale lui Ezechia si Iosia par sa fi inclus si ele ceremonii de rededicare a Templului si a preotiei, marcate, evident, de cifra 7 (2 Cronici 30:21-23 si, respectiv, 35:17).

Ori de cite ori vedeti 7 ginditi-va nu la perfectiune, ci la templu, la creatie. Nu degeaba se opreau cei ce carau chivotul de la Gat la Ierusalim la fiecare al 7-lea pas sa aduca jertfe (1 Samuel 6:13). Nu degeaba s-a scaldat Naaman de 7 ori in Iordan, pentru ca sa iasa apoi o creatie noua, un templu nascut din ape, precum lumea la origini (2 Imparati 5:14). Si nu degeaba dureaza o nunta evreiasca 7 zile (dupa un model antic, probabil pre-iudaic - vezi Geneza 29:27-28). wink.gif

--------------------

+Quote Post
skeptic
post Nov 25 2009, 07:24 AM
Post #24

Autograph giver

Complici foarte mult niste lucruri care n-ar trebui sa fie complicate. Vrei sa faci o aplicatie spirituala a Creatiei? Fie. Naaman s-a scaldat de 7 ori, nunta tine 7 zile, parintii bisericii au propus si alte interpretari ale Genesei. Ok. Dar omul simplu, ca mine si ca majoritatea celor care au citit vreodata Genesa, vede acolo: "La inceput... apoi Eva a mancat... Cain... Noe... si apoi Avraam... Iosif... etc etc" si ce zice? "Hm, aici trebuie sa fie ceva simbol." Asta zice? Nici vorba. Daca crede ca Biblia e inspirata de Dumnezeu (bine, aici faci tu iar niste jocuri de cuvinte ca sa eviti problema), nici nu-si pune problema ca ce scrie acolo n-ar fi istorie. Dar, hei, e vina lui si numai a lui daca vede istorie acolo unde pare a fi istorie.

Ce inteleg eu de la tine e ca desi nu poti spune ca Genesa e adevarata, nu e nici gresit sa crezi ce scrie acolo. Ca Biblia e Cuvantul lui Dumnezeu, dar totusi nu e chiar al Lui (in special in locurile unde scartaie, in rest ne putem bate pe virgule).

Eu nu am o explicatie mai buna, dar mi se pare ca relativizarea unor pasaje deschide o "cutie a Pandorei" care nu va mai putea fi inchisa; pare ca explica o portiune, dar ridica un semn de intrebare asupra intregului.

--------------------

+Quote Post
skeptic
post Nov 25 2009, 07:35 AM
Post #25

Autograph giver

QUOTE (polihronu @ Nov 25 2009, 02:46 AM) *
Apropo de o paranteza de-a mea de mai devreme - cea in care aminteam ca si tabernacolul din pustie, construit sub Moise, a fost inaugurat in 7 zile. Cititi va rog Exod 29:35-37; Levitic 8:33-35. Templul lui Solomon a fost inaugurat in (de doua ori) 7 zile (1 Imparati 8:65 - textul vorbeste expres de 7 plus 7 din cauza ca un set de sapte a fost de fapt sarbatoarea corturilor; vezi 8:2 si, mai clar, 2 Cronici 7:8-9). Templul post-exilic trebuia si el inaugurat in 7 zile (Ezechiel 43:24-26), cum a si fost (Ezra 6:22). Reformele religioase ale lui Ezechia si Iosia par sa fi inclus si ele ceremonii de rededicare a Templului si a preotiei, marcate, evident, de cifra 7 (2 Cronici 30:21-23 si, respectiv, 35:17).

Ori de cite ori vedeti 7 ginditi-va nu la perfectiune, ci la templu, la creatie. Nu degeaba se opreau cei ce carau chivotul de la Gat la Ierusalim la fiecare al 7-lea pas sa aduca jertfe (1 Samuel 6:13). Nu degeaba s-a scaldat Naaman de 7 ori in Iordan, pentru ca sa iasa apoi o creatie noua, un templu nascut din ape, precum lumea la origini (2 Imparati 5:14). Si nu degeaba dureaza o nunta evreiasca 7 zile (dupa un model antic, probabil pre-iudaic - vezi Geneza 29:27-28). wink.gif

Nu ma pot abtine totusi sa nu zic ceva. N-am avut niciodata la inima chestiile astea bazate pe simbolistica numerelor. Cred ca le exageram importanta. Or fi unele reale, dar unele sunt simple coincidente. Altfel ar trebui sa explicam de ce sunt 12 semintii si apostoli si 66 de carti in Biblie.

--------------------

+Quote Post
skeptic
post Nov 25 2009, 07:36 AM
Post #26

Autograph giver

Hai sa se implice si altii in discutie, sau v-ati socat prea tare?

--------------------

+Quote Post
eretik
post Nov 25 2009, 07:55 AM
Post #27

Rogue Squadron

Member No.: 1
Religia: Agnostic de Ziua a Saptea

Daca Geneza e poetica, sau a fost data pentru oameni extrem de limitati in cunostinte, de ce biserica ne invata sa o luam literal?
Pastorii nu-si pun astfel de intrebari? Eu cred ca si le pun, dar le e frica sa nu fie ucisi cu pietre.

Si da, noi adventistii riscam sa pierdem Sabatul daca "nesocotim" Geneza.
Chiar si planul de mantuire, iesit la iveala imediat dupa caderea in pacat, e pus sub semnul intrebarii daca nu a existat un pom al cunostintei binelui si raului si etc.

Daca o parte din Geneza e poetica, foarte mari sanse ca toata Geneza si chiar toata biblia sa fie poetica, sau cel putin destinata lui "cave-man".

Poate ca toate astea nu conteaza, si de fapt biblia este un manual al bunatatii si vietii vesnice, nu al sabatului si al porcului.
Poate ca ne bagam prea mult in detalii, si nu vedem ideea de ansamblu.

Cate religii si revolte ideologice n-ar fi fost evitate daca s-ar fi realizat acest lucru, si oamenii ar fi trait in bunatate si nu in acuzatii, ca si acum.
"Tu mananci porc, tu traiesti cu aia, angajatul tau munceste sambata, esti pierdut, arza-te focu!"

Eu prefer sa fiu bun, sa n-am treaba cu nimeni (poate niste "patriarhi" pe parcurs doar smile.gif si sa nu ma bag in detalii, mai ales daca "scartaie".

--------------------
"...But you won't listen to reason. It's like playing Chess with a pigeon; no matter how good I am at chess, the pigeon is just going to knock over the pieces, crap on the board and strut around like it's victorious."

+Quote Post
polihronu
post Nov 25 2009, 10:11 AM
Post #28

cititor in stele

QUOTE (skeptic @ Nov 25 2009, 09:24 AM) *
Complici foarte mult niste lucruri care n-ar trebui sa fie complicate. Vrei sa faci o aplicatie spirituala a Creatiei? Fie.

John Walton ti-ar spune ca te complici doar atunci cind vrei sa iei Geneza 1 intr-un sens strict literal. Pentru ca anticii orientali pricepeau prea bine despre ce e vorba - si anume simbolistica templiera (ca sa zic asa). Apoi, uita-te putin in traditia de interpretare evreiasca, si o sa-ti dai seama ca subtilitatea hermeneutica nu este un lucru rar, dimpotriva. O poti vedea girla si in Noul Testament - Pavel in Romani 11 si Galateni 4, autorul Epistolei catre evrei in capitolele 4 si 7, si in cam toata cartea etc. Omul care vine in contact cu Biblia inceteaza, prin chiar simplul contact, sa mai fie un om "simplu". Singura problema e ca avem un defect psihologic - preferam consumul minim de energie, mai ales atunci cind altii ne ofera pe tava solutii.
Ce inteleg eu de la tine e ca desi nu poti spune ca Genesa e adevarata, nu e nici gresit sa crezi ce scrie acolo. Ca Biblia e Cuvantul lui Dumnezeu, dar totusi nu e chiar al Lui (in special in locurile unde scartaie, in rest ne putem bate pe virgule).

Nici nu trebuie sa spun ca Geneza nu este adevarata, pentru ca nu cred asa ceva. Pentru ca un text sa fie adevarat, trebuie sa-l citesti in limitele impuse chiar de text (natura textului, contextul lui etc.). A citi in cheie teologica tocmai ca face Geneza adevarata. Pentru ca e lesne de vazut ca literalismul nu reuseste asta. Dar eu stiu ca sintem mintuiti chiar si in ciuda literalismului. Biblia scirtiie ca orice intreprindere umana. E Cuvintul lui Dumnezeu exact cum a fost Isus Cuvintul - Dumnezeu coborit in limitele omenescului. Ai o problema cu situatia asta? Ia exemplul lui Iov si cearta-te cu Dumnezeu. smile.gif
Eu nu am o explicatie mai buna, dar mi se pare ca relativizarea unor pasaje deschide o "cutie a Pandorei" care nu va mai putea fi inchisa; pare ca explica o portiune, dar ridica un semn de intrebare asupra intregului.

"Relativizarea" pe care o invoci abia face textul lizibil. Pentru ca a fi om e a fi relativ. Iar asta vine dupa chipul lui Dumnezeu. Chiar nu vad care e problema cu relativizarea. Nu de Pandora trebuie sa ne fie noua frica, ci de cei care pun lacate pe cutia ei, nu care cumva sa iasa speranta wink.gif

--------------------

+Quote Post
polihronu
post Nov 25 2009, 10:16 AM
Post #29

cititor in stele

QUOTE (skeptic @ Nov 25 2009, 09:35 AM) *
Nu ma pot abtine totusi sa nu zic ceva. N-am avut niciodata la inima chestiile astea bazate pe simbolistica numerelor. Cred ca le exageram importanta. Or fi unele reale, dar unele sunt simple coincidente. Altfel ar trebui sa explicam de ce sunt 12 semintii si apostoli si 66 de carti in Biblie.

Nici mie nu-mi plac excesele numerologice (incercarea de a interpreta simbolic cei 153 de pesti din Ioan 21 de exemplu). Dar ele nu infirma faptul ca autorii Bibliei au folosit si simboluri numerice. Fac parte din cultura in care operam. Sint vehicule excelente de sens.

12 semintii doar pentru ca Iacov a avut 12 fii. Iar in Biblie nu sint 66 de carti, dupa cum nu sint in Isaia 66 de capitole. Astea sint impartiri arbitare (chit ca unii au remarcat ca Isaia are 39 de capitole, iar mai evanghelicul deutero-Isaia 27).

--------------------

+Quote Post
polihronu
post Nov 25 2009, 10:20 AM
Post #30

cititor in stele

QUOTE (eretik @ Nov 25 2009, 09:55 AM) *
Si da, noi adventistii riscam sa pierdem Sabatul daca "nesocotim" Geneza.

Ba deloc. Riscam sa pierdem sabatul doar nesocotindu-i sensul. Avem suficiente motive sa sabatizam in evanghelii. Dar s-o facem cum a facut-o Domnul sabatului.
Daca o parte din Geneza e poetica, foarte mari sanse ca toata Geneza si chiar toata biblia sa fie poetica, sau cel putin destinata lui "cave-man".

Toata Biblia este teologica - eu tot incerc sa demonstrez asta in privinta Apocalipsei, de exemplu. Si da, a fost destinata lui 'cave-man', adica exact epocii in care a fost scrisa. Noi facem prima si cea mai mare greseala hermeneutica atunci cind citim Biblia ca si cind ar fi fost scrisa in secolul XXI pentru noi.

--------------------

+Quote Post
451
post Nov 25 2009, 12:19 PM
Post #31

Membru
**

Group: Fondatori
Member No.: 6

Si de ce ma rog cave-man era cave-man? Nu trebuia sa fie deshtept? Sau cum, a fost asa o curba de la deshtept foc la prost(anac) si apoi iar la deshtept?

+Quote Post
eretik
post Nov 25 2009, 01:37 PM
Post #32

Rogue Squadron

Destept pe vremea lui, adica dezvoltat, abil, dar nu avea cunostintele noastre, pentru ca n-avea nevoie de ele.
Ce sens are sa cunosti compozitia stelelor cand tu nici nu ai microscop sa vezi o celula sau nici nu stii ce-i ala un atom.
Ce sens are sa cunosti varsta Pamantului cand tu il crezi inca plat?
Ce sens are sa vorbesti despre Univers cand tu crezi ca soarele e o lanterna pe cer care se invarte in jurul tau?

Si in afara de scrierile EGW si anumite interpretari ale bibliei, nu exista nicio dovada ca stramosul nostru era (mai) destept sau mai dezvoltat decat noi in materie cenusie.
Ba chiar din contra...

--------------------
"...But you won't listen to reason. It's like playing Chess with a pigeon; no matter how good I am at chess, the pigeon is just going to knock over the pieces, crap on the board and strut around like it's victorious."

+Quote Post
snowman
post Nov 25 2009, 01:48 PM
Post #33

Membru
**

Group: Fondatori
Member No.: 7

QUOTE (eretik @ Nov 25 2009, 01:37 PM) *
Destept pe vremea lui, adica dezvoltat, abil, dar nu avea cunostintele noastre, pentru ca n-avea nevoie de ele.
Ce sens are sa cunosti compozitia stelelor cand tu nici nu ai microscop sa vezi o celula sau nici nu stii ce-i ala un atom.
Ce sens are sa cunosti varsta Pamantului cand tu il crezi inca plat?
Ce sens are sa vorbesti despre Univers cand tu crezi ca soarele e o lanterna pe cer care se invarte in jurul tau?

Si in afara de scrierile EGW si anumite interpretari ale bibliei, nu exista nicio dovada ca stramosul nostru era (mai) destept sau mai dezvoltat decat noi in materie cenusie.
Ba chiar din contra...

Am urmarit cu cativa ani in urma un documentar despre lumea antediluviana. Ipoteza lansata in documentar era ca oamenii de atunci ar fi cunoscut arta zborului. Aveau ei niste explicatii. Ceea ce am vrut sa subliniez este faptul ca exista probabil teorii despre desteptaciunea omului (pre)istoric care se bazeaza si pe altceva decat biblie si egw.

+Quote Post
eretik
post Nov 25 2009, 03:24 PM
Post #34

Rogue Squadron

Ar mai fi si egiptenii cu piramidele....
Dar sa revenim la Geneza...

--------------------

+Quote Post
polihronu
post Nov 25 2009, 07:47 PM
Post #35

cititor in stele

QUOTE (phariseo @ Nov 25 2009, 02:19 PM) *
Si de ce ma rog cave-man era cave-man? Nu trebuia sa fie deshtept? Sau cum, a fost asa o curba de la deshtept foc la prost(anac) si apoi iar la deshtept?

Sincer sa fiu, nu pricep intrebarea. Am folosit "cave-man", preluindu-l de la eretik, intr-un sens... poetic wink.gif Voiam sa spun doar ca textele autorilor Bibliei au fost, pe rind, destinate in primul rind contemporanilor lor. Si ca, daca ignoram acest lucru, ne taiem din sansele de a pricepe. Era un comentariu mai curind despre desteptaciunea noastra astazi, decit despre istoria inteligentei din toate timpurile.

--------------------

+Quote Post
skeptic
post Nov 25 2009, 08:31 PM
Post #36

Autograph giver

Cred ca voia sa sugereze faptul ca ceea ce noi numim ”cave-man” ar fi trebuit, in mod normal, sa fie foarte inteligent. Urmasi ai lui Adam, nu?

--------------------

+Quote Post
eretik
post Nov 25 2009, 08:50 PM
Post #37

Rogue Squadron

Da, asa se zice.
Deci am cazut de acord ca prima parte a Genezei, cea cu creatiunea si caderea in pacat este, sa-i zicem asa, o fabula.
Dar cum ramane cu potopul? A existat sau nu?
Cum s-ar fi impacat dinozaurii cu oamenii daca ar fi trait impreuna, dupa cum (nu) spune Biblia?

--------------------

+Quote Post
polihronu
post Nov 25 2009, 09:08 PM
Post #38

cititor in stele

QUOTE (skeptic @ Nov 25 2009, 10:31 PM) *
Cred ca voia sa sugereze faptul ca ceea ce noi numim ”cave-man” ar fi trebuit, in mod normal, sa fie foarte inteligent. Urmasi ai lui Adam, nu?

Nu stiu cind il datati voi pe Mr. Cave Man, dar Geneza a fost scrisa cel mai devreme la mijlocul mileniului II a.Chr. Toate textele care ne-au parvenit din Orientul Antic al inceputului de mileniu II a.Chr. dau marturie despre conceptiile cosmologice pe care le vedeti reflectate si in Gen 1. De ce nu erau oamenii pe atunci mai destepti sau daca au fost vreodata mai destepti habar n-am. Inclin mai curind sa cred ca nu de inteligenta este vorba, ci de tehnologie. Nu e nicio contradictie intre a avea tehnologia sa construiesti piramidele si a le construi potrivit unei filozofii religioase care este astazi ca si disparuta. Cum invers, nu e nicio contradictie intre a fi in stare sa folosesti internetul si a-l folosi pentru aberat rolleyes.gif

Pentru ca am tot pomenit de John Walton, cei interesati pot citi mai multe despre cartea lui aici.

--------------------

+Quote Post
skeptic
post Nov 25 2009, 10:35 PM
Post #39

Autograph giver

Inainte de asta, as vrea sa pun cateva intrebari la care vreau sa se raspunda clar, cu sa sau nu, eventual si motivatia. Raspuns clar, nu intortocheli, da Polihronu? ca tocmai am aflat de unde se da warn.

1. Credeti ca procesul Creatiei a avut loc intocmai ca in descrierea din Genesa, adica 7 zile a cate 24 de ore, in ordinea prezentata?
2. Adam si Eva au fost persoane reale, parintii rasei umane?
3. Evenimentul caderii in pacat descris in Genesa e un fapt real, petrecut intocmai (adica Eva, fruct oprit, sarpele zburator sau nu etc).
4. A avut loc un potop, conform cu cel descris in Biblie, pedeapsa de la Dumnezeu, cu 8 supravietuitor?
5. Credeti povestea turnului Babel (inclusiv aspectul aparitiei limbilor straine, ca sa zic asa)?

In esenta, pentru ca tot ne-am invartit pe langa subiect, cu poezia, cu rolul didactic, cu aspectele teologice, vreau sa vedem ce credeti voi ca ramane din partea istorica.
De genealogii nu intreb inca, poate cand vom discuta despre varsta Pamantului.

--------------------

+Quote Post
polihronu
post Nov 25 2009, 10:39 PM
Post #40

cititor in stele

Ca tot am fost invocat direct, s-o zic si eu p-a dreapta: nu stiu smile.gif Nu consider ca Biblia este suficienta ca sursa istorica. Nu in preistorie cel putin. Asta nu inseamna citusi de putin ca n-am nevoie de Geneza. Dimpotriva. Este in multe feluri baza teologica a intregii Biblii.

--------------------

+Quote Post

19 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 21st February 2018 - 10:43 AM
Web by The Spaghetti Monster :D