IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
Vindecarea de sexism - posibila?
jemiol
post Mar 29 2010, 01:52 PM
Post #41

Membru avansat

Group: Members
Member No.: 53
Religia: Crestin

Intrebari pentru claudiu, si nu numai:

1. E ceva nou in faptul ca daca desertaciune e in inima ta, desertaciune vor cauta ochii tai? (Aviz: vorbesc la persoana a 2-a singular, dar nu fac referire specific la tine)
2. Nu poti admira un tablou fara sa ai ganduri imorale? Cand mergi la o expozitie, sa inteleg ca eviti nudurile? In cazul asta, vei pierde o intreaga perioada din pictura si te va astepta un adevarat slalom.
3. Repet, faptul ca felul in care arata o femeie este incitant il scuteste pe barbat de responsabilitatea de a o admira fara sa o doreasca? Chiar crezi ca aceste doua lucruri sunt unul si acelasi? Ca tot ce admiri automat si doresti?
4. Ce inseamna "debordeaza de feminitate"? Si in ce se masoara asta? Se debordeaza mai degraba printr-o roba pana in pamant decat printr-o bluza cu maneca scurta?
5. De ce e mai rau faptul ca la biserica vezi 2 cm de picior in plus si 2 centimetri mai jos in decolteu, decat faptul ca la plaja o vezi pe aceeasi sora aproape in costumul Evei?
6. Sa inteleg ca tu confunzi nevoia de consecventa cu imbracatul in functie de ocazie? Sa inteleg ca gasesti mai apetisanta o sora imbracata provocator la biserica, dar pe plaja o gasesti anosta?
7. Mi se pare mie sau tu sugerezi ca surorile sunt naive si arata mai mult decat e cazul pentru ca nu-si dau seama? Sau sa pacatuiesc nitel si sa cred ca preferi sa le crezi nevinovate/inconstiente la capitolul asta, decat sa crezi ca, desi sunt constiente, se imbraca pentru a provoca? Nu de alta, dar ar fi de-a dreptul rautacios sa spui ca fac asta cu premeditare, iar tu esti constient de asta.
8. Nu in ultimul rand, de ce insisti sa eludezi responsabilitatea care revine barbatului?
9. Oare "legamant cu ochii mei" putea face doar Iov?

1. Desertaciunea se afla in inima oricarui om.
2. Noi nu discutam despre tablouri ci despre femei pline de viata. Nu sunt genul care sa admire vreo gonflabila. Nudurile in tablouri sau reviste nu sunt acelasi lucru (in opinia mea) cu o persoana ce-ti sta in fata.
3. Nu cred lucrul asta, pentru ca Biblia spune sa-mi scot ochiul, nu? Mai bine sa intru ciung in imparatie! smile.gif Barbatul are o responsabilitate in felul urmator: Vezi o femeie partial dezbracata, cu o imbracaminte ce are scop scoaterea in evidenta a formelor. Trebuie sa te opresti la atat si te poti opri fara sa actionezi. Dar fara sa privesti nu poti. Crede-ma!
4. Debordeaza de feminitate: Femeie ingrijita, fara rochii - fuste lungi, aratand ca o mamaie. Par ingrijit, maini ingrijite, zambet plin de viata, gingasie, haine cu gust, netipatoare. O femeie debordeaza de feminitate, vorbind frumos ca o doamna, fara glume cu tenta sexuala. Nu am nimic impotriva bluzei cu maneca scurta, chiar si fara maneca. Totul are un punct de decenta. Cum ar fi sa vina femeile in pantaloni scurti la biserica, prezentand vestile sau vorbinde de la 11-12? Cum ar fi cand ne-ar invita sa ne plecam pe genunchi la rugaciune etc.
5. Este o diferenta majora. Este vorba de scop. De ce vin la plaja dezbracata inteleg, dar la biserica nu pot decat sa deduc un alt scop.
6. Nu este vorba de "mai provocatoare la biserica" decat pe plaja. Daca arata multe, inseamna ca vrea sa arate multe. (Ca o paranteza: O femeie poate fi mai provocatoare imbracata decat dezbracata. E un punct de vedere personal.)
7. Sunt sigur ca sunt putine cele ce o fac constient. Pur si simplu este o lipsa de discutii serioase intre parteneri si de cunoastere intre cele doua sexe. Lipsa discutiilor pe aceasta tema aduce o necunostinta ce poate fi inteleasa. Faptul ca barbatul unei femeii ii spune: "Eu doar la tine ma uit, doar tu existi pentru mine", nu inseamna ca este si adevarat. Barbatii pot minti foarte frumos si intr-un mod realist.
Am avut ocazia sa cunosc mai multe fete ce aveau un singur scop: atragerea atentiei barbatilor. Vorbesc din experienta.
8. Responsabilitatea barbatului vine doar acolo cand nu se abtine in a pune in practica flirtul, atentiile, actiunile. In mintea lui deja se produce o idila in care isi inchipuie diverse lucruri. Ei de la asta se poate abtine si destul de usor. Insa nu te poti abtine sa nu te uiti si deja ai in minte "desenul".
9. Iov... da. Ce legamant a facut Iov cu ochii sai? Intreb retoric pentru ca stiu relatarea in care sustine ca nu s-a uitat la fecioare. Aici este vorba despre altceva.

Pana la urma cine decide ce-i decent si ce nu? Constiinta, legile, morala? Daca folosim doar constiinta s-ar putea ca nu toti sa gandim la fel. "Nu as fi cunoscut pofta, daca legea nu mi-ar fi spus sa nu poftesc!"
Pot eu sa decid ce-i frumos, sau ce-i decent si ce nu? Totul vine din interior si cred ca ochiul nu poate fi educat, doar actiunile pot fi educate.
Go to the top of the page

+Quote Post
polihronu
post Mar 29 2010, 03:27 PM
Post #42

cititor in stele

Group: Moderator
From: vestul salbatic
Member No.: 5
Religia: iudeo-crestin agnostic si, la nevoie, ateu

Draga clau, n-ai la ce sa-ti ceri scuze pentru gramatica. Toti invatam - si asta e singurul lucru important. Mi se intimpla si mie sa vad abia dupa ce postez o seama de erori - folosesc edit-ul mai mult decit crezi.

Mie mi se pare ca orice abordare a acestui subiect - vestimentatie (mai ales feminina) - care se rezuma la a trata despre lungimi, scurtimi, muleuri si, eventual, privirea pradalnica a masculului este cu totul insuficienta si fundamental misguided. Problema reala, si la barbati, si la femei, este aceea a maturitatii emotionale (care include si respectul de sine). Degeaba ii spui unei femei cum sa se imbrace. Mai bine o inveti sa se iubeasca. Degeaba ii spui unui barbat sa nu caste ochii. Mai bine ii oferi modele de masculinitate demna. Si pentru unii, si pentru altii, as predica despre sexualitate, nu despre imbracaminte.

--------------------
"Omul care spune adevarul din cinism este un mincinos" - Bonhoeffer
"Onestitatea intelectuala este o conditie necesara a fericirii" - Paine

+Quote Post
jemiol
post Mar 29 2010, 03:55 PM
Post #43

Membru avansat

Member No.: 53
Religia: Crestin

Asta am incercat sa spun si eu. Lipsa educatiei in acest domeniu se observa atat la barbati cat si la femei. Cunoasterea partenerului de viata este o chestiune cu mari probleme.

+Quote Post
polihronu
post Mar 29 2010, 05:42 PM
Post #44

cititor in stele

Un cititor al blogului meu mi-a atras atentia asupra unui articol din ultimul numar al Curierului. E scris frumos si miezos de catre Abi Chelbegean. Deci... Curierul e cu noi? biggrin.gif

--------------------

+Quote Post
Ianis
post Mar 29 2010, 06:01 PM
Post #45

Hacking Life

From: Into the Matrix
Member No.: 31
Religia: Emerging church

A apostaziat curierul, frateee. Aduce foc strain diablo.gif

--------------------
I’m not afraid to die
I’m afraid to be alive without being aware of it

+Quote Post
study_nature
post Mar 29 2010, 06:51 PM
Post #46

Veteran

From: Bucuresti, Ro
Member No.: 23
Religia: agnostic

Si nu doar curierul, se pare ca sunt din ce in ce mai multi lideri care aduc in discutie, mai deschis sau mai subtil, oportunitatea hirotonirii femeilor ca pastori, vezi aici. Acest material de pe site-ul Spectrum spre care va trimit include la final si un link spre un pdf cu un studiu al problematicii biblice, istorice si practice din jurul hirotonirii in cadrul adventismului in 2010, cu atat mai relevant cu cat se apropie sesiunea in plen a Conferintei Generale la vara:

Ordination Final

PS: Sa stiti ca nu suntem singuri in idealurile noastre inalte catre egalitate intre genuri, si unii dintre prietenii nostri catolici au initiative asemanatoare.

--------------------
"Fix reason firmly in her seat, and call to her tribunal every fact, every opinion. Question with boldness even the existence of a God; because, if there be one, he must more approve of the homage of reason, than that of blindfolded fear."

-- Thomas Jefferson, letter to his nephew Peter Carr, from Paris, August 10, 1787; Merrill D. Peterson, ed., Thomas Jefferson: Writings, New York: Library of America, 1994, pp. 900-906.

+Quote Post
study_nature
post Mar 31 2010, 07:37 PM
Post #47

Veteran

Stiu ca zilele astea avem o multime de subiecte fierbinti pe al nost' forum, dar e prea buna colectia asta de articole, eseuri si alte materiale documentare legate de tema acestui thread. Folositi-le cu incredere, rasfoindu-le acum si consultandu-le la nevoie. smile.gif

--------------------
"Fix reason firmly in her seat, and call to her tribunal every fact, every opinion. Question with boldness even the existence of a God; because, if there be one, he must more approve of the homage of reason, than that of blindfolded fear."

-- Thomas Jefferson, letter to his nephew Peter Carr, from Paris, August 10, 1787; Merrill D. Peterson, ed., Thomas Jefferson: Writings, New York: Library of America, 1994, pp. 900-906.

+Quote Post
polihronu
post Mar 31 2010, 10:16 PM
Post #48

cititor in stele

Excelenta colectie. Extrem de diversa.

Dau si eu un link la schimb smile.gif Chit ca nu in mod direct pe subiect. Aceasta postare acopera o multime de subiecte interesante: corectitudinea politica in teologie (luata in sens larg - teologia), relatia dintre evrei si crestini, motivatiile politice ale anti-semitismului s.a. Mie mi-a adus aminte (prin fraza "At Lyon they used to go to the synagogue, pretending that the sermons were better than those of the Christian priests.") si de un detaliu auto-biografic: am lucrat pentru o vreme, acum vreo sapte ani, ca pianist intr-o biserica prezbiteriana dintr-o suburbie a Chicago-ului. Asta insemna sa ma scol duminicile devreme, pentru ca primul "serviciu divin" (din trei) incepea pe la 8. In ciuda acestui inconvenient, diminetile de duminica au devenit repede pentru mine o sarbatoare recurenta. De ce? Pentru ca, daca simbetele rareori auzeam o predica decenta (chiar si pastorul senior de la Hinsdale, cea mai importanta biserica adventista din Chicagoland, isi cam fura predicile de pe internet, aberind - de exemplu - despre cum perichoresis-ul teologiei rasaritene ar fi avut ceva de a face cu dansul trinitar), duminica ma hranea fara parcimonie pastorita de la prezbiterieni. Predicile ei erau miezoase, profunde si practice, ba chiar de-a dreptul frumoase. Vreau sa stiu si eu ce om sanatos (sa nu spun "crestin autentic") prefera sa se indoape cu roscove din surse aprobate (pastor adventist, cu accentul in egala masura pe "pastor" si pe "adventist") cind trufandalele se lafaie pe masa unei pastorite prezbiteriene? Hristos (Adevarul - spuneti-I cum vreti) nu e proprietatea nimanui.

--------------------

+Quote Post
myosotis
post Apr 3 2010, 10:00 PM
Post #49

floarea cu colti

Member No.: 4
Religia: magenta

QUOTE (polihronu @ Mar 31 2010, 11:16 PM) *
Vreau sa stiu si eu ce om sanatos (sa nu spun "crestin autentic") prefera sa se indoape cu roscove din surse aprobate (pastor adventist, cu accentul in egala masura pe "pastor" si pe "adventist") cind trufandalele se lafaie pe masa unei pastorite prezbiteriene? Hristos (Adevarul - spuneti-I cum vreti) nu e proprietatea nimanui.

poli, ia pofteste matale la rubrica "mic manual al ereticului" si spune acolo ce ai cu "credinta parintilor tai" si de ce te uiti dupa trufandale prezbiteriene - adevarata agurida - cand ai "tot adevarul". ireful1.gif

Daca tu dai definitia "orice om sanatos prefera trufandalele decat roscovele", atunci tind sa cred ca suntem majoritar muribunzi. Adventistul de rand se teme, ca orice crestin autentic, de orice l-ar putea abate de la cararile trasate cu liniarul. Cum adica tinzi tu sa crezi ca ospatul e chiar asa de usor de ales? Si de unde nu stiu ca "mananc la ei si mor acasa", cum zice taica-miu ori de cate ori il inviti la restaurant? Adventistul de rand are exact aceeasi atitudine fata de orice este nou. Nu stii niciodata cu ce te "otravesc" altii, dar in tocana de toate zilele a nevestei ai deja incredere. Preferam oricand siguranta. Iar adevarurile care trebuie descoperite implica maracini, bataturi si desert.

La fel, pana la pastorite in BAZS din Romania... cale lunga sa ne-ajunga. Indiferent de hrana pe care ar promite-o.

Am insa o intrebare: Oare de ce se pare ca mai inversunate impotriva ideii de pastorite sunt chiar femeile? Ce antidot exista pentru indobitocire? Exista? Cum le convingi pe femeile astea, cu biblia-n mintea de sub basma, ca au voie sa deschida gura? De ce sunt femeile adventiste cel putin la fel de misogine ca barbatii, desi n-ar recunoaste asta in ruptul capului? Teama? (Falsa) Modestie? Rautate? Invidie? Teologie dupa ureche? Sunt chiar curioasa.

--------------------
"Myosotis... is the most beautiful for being small and unpretending; even flowers must be modest." Henry David Thoreau

+Quote Post
polihronu
post Apr 4 2010, 01:20 AM
Post #50

cititor in stele

Trufandalele nu-s neaparat prezbiteriene. Tocmai spusesem ca nimeni nu are monopolul Adevarului. Spuneam doar ca Adevarul este prea frumos sa ma multumesc cu recitarea abrutizanta a acelorasi eterne locuri ultra-comune. Si de-ar fi doar asta. Din pacate, predicarea in biserica adventista a degenerat in limbaj de lemn, slava partidului si polologhie sfinta. E, in mare parte, vina unor "profesori" de omiletica ce au impus superficialitatea ca model.

Cit despre femeile misogine, tind sa cred ca e strict o chestiune de educatie. Femeile peste o anumita virsta, care nu au prins epoca asta in care nu mai este o crima sa mergi la facultate, nu stiu decit ce le-au spus pastorii dintotdeauna - ca femeilor le lispeste un "ce" indefinibil pentru a pastori. In momentul in care iti iei in serios educatia in general, nu mai poti inghiti gogorite nici la biserica, oricine ar incerca sa ti le vinda.

--------------------

+Quote Post
study_nature
post Apr 4 2010, 05:02 AM
Post #51

Veteran

Scrisoarea de acum cateva zile a presedintelui Uniunii Britanice, Don McFarlane, adresata pastorilor si prezbiterilor din jurisdictia sa este in favoarea cresterii influentei femeilor in pastoratie si a hirotonirii lor. Imi plac argumentele lui si faptul ca prezinta un scurt istoric al deciziilor luate in cadrul anumitor sesiuni ale CG in care s-a discutat pe aceasta tema, dintre care de multe habar n-aveam.

--------------------

+Quote Post
kla
post Apr 4 2010, 06:15 AM
Post #52

Moderator forum "Criza AZS"

Member No.: 29
Religia: non raspuns

Esti si tu, draga study_nature, pe lista adrisantilor? Ca a ajuns si in ograda ta aproape la fel de repede pe cat a venit "lumina" de la Ierusalim ieri.
Revenind la subiect, se pare totusi ca si acest demers (scrisoare) se constituie ca un indiciu ca la GC din Atlanta va fi luat in discutie (inca o data) acest "sensibil" punct.

+Quote Post
myosotis
post Apr 4 2010, 08:30 AM
Post #53

floarea cu colti

Member No.: 4
Religia: magenta

study,

scrisoarea asta e grozava. Imi vine sa o traduc si sa o public aici si in alte parti. E voie? smile.gif

De unde reiese ca o innegrim pe E White mai mult decat e cazul, pentru ca interpretam doar ce vrem noi si de unde reiese ca biserica citeste din Marturii doar ce-i convine. Ca paranteza, intr-unul dintre articolele la care faceai referire mai demult am citit ca E White a avertizat explicit impotriva folosirii cuvintelor/scrierilor ei ca norma in relatii. Ea era constienta de faptul ca nu poti trata chestiuni atat de delicate dupa modelul Patul lui Procust.

Nu stiam de lucrarea din China. Great job! China, of all places... Women rule! (sa-mi fie iertat entuziasmul, ca barbatii rule stim cu totii wink.gif ) dance3.gif

study, inca o data merci. coolspeak.gif

--------------------
"Myosotis... is the most beautiful for being small and unpretending; even flowers must be modest." Henry David Thoreau

+Quote Post
study_nature
post Apr 5 2010, 07:12 PM
Post #54

Veteran

@kla - de data asta nu a fost nevoie sa o obtin pe surse {OSC de obicei wink.gif}, feed-ul pe care il primesc de la tot ce apare pe site-ul Adventist Today mi-a fost suficient tongue.gif

@myo - ma bucur ca ti-a placut! Eu cred ca este voie sa fie tradusa si publicata din moment ce a aparut integral pe Adventist Today. Ar fi chiar excelent ca si cei de pe plaiurile noastre sa constientizeze ca nu e deloc aiurea sau rau-in-sine ca femeilor sa li se ofere libertatea sa activeze in pastoratie, iar meritele sa le fie recunoscute inclusiv prin intarirea prin punerea mainilor, mai ales ca, asa cum bine observa kla, la sesiunea CG din vara este de asteptat sa se redeschida subiectul acesta incendiar.

Includ mai jos partea de final a scrisorii presedintelui Uniunii Britanice pentru ca imi place cum prezinta problema. Mai ales punerea in paralel a invataturilor lui Pavel despre sclavie cu cele despre excluderea femeilor mi se pare geniala:

The general position of the Church on the ordination of women is that the Bible does not encourage it or discourage it, in which case we are left as a church to apply the great principles in scripture of how God deals with His people. Our understanding is that male and female stand before God as equals, Christ having broken down the wall of separation and alienation between Jews and Gentiles, bond and free, male and female.
I am aware that some members will point to certain texts in Paul’s writings that seem to exclude women from certain activities in the church. Those texts need to be understood in the same way that we understand Paul’s injunction that slaves were to obey their masters. I know of no Seventh-day Adventist who believes that slavery is right. They understand the text to mean that Paul was merely addressing the common order as it existed at the time, without saying whether slavery was wrong or right. Many of the texts that appear to exclude women from a certain type of ministry in the church must be similarly understood.

--------------------

+Quote Post
icsicsics
post Apr 6 2010, 12:46 PM
Post #55

Taticul forumului "Spiritualitate"

Group: Fondatori
From: Superficialistan
Member No.: 11
Religia: Intrebatoare

QUOTE (study_nature @ Mar 23 2010, 07:28 PM) *
Hai sa inclavez totusi si video-ul cu predica:

study_nature, saru-mana pentru resurse. foarte foarte!

l-am vazut/ascultat si eu pe bro doug... e o gluma la mijloc, nu?

pen' ca (daca nu e asa) atunci sunt intr-o trilema:

a. fie a pierdut un pariu si (ca urmare) a fost constrans sa tina predica asta;

b. fie l-a lasat nevasta sa doarma pe canapea;

c. fie-i caz limita, exemplar pentru ceea ce se intampla cand pastorul e la totala dispozitie a membrilor si contribuabililor sai...

--------------------
"monstrul ratiunii naste somn".

+Quote Post
study_nature
post Apr 7 2010, 09:19 AM
Post #56

Veteran

Cu placere, TriX!

Dar sa stii ca, in mod tragic, pozitia lui Doug nu e deloc o gluma. Iar dovada ne izbeste pe toti in frunte odata cu declaratia de ieri a lui Paulsen, ajunsa la mine via Spectrum in dimineata asta: la sesiunea CG din vara asta nu se va mai lua votul in privinta declaratiei existente despre hirotonirea femeilor. Lucrurile raman "asa cum am stabilit".

SILVER SPRING—In a statement to the General Conference Executive on April 6, President Jan Paulsen told the delegates that after surveying the presidents of the world church divisions on the topic of women's ordination, the issue received a negative vote. Therefore, he stated, there is no basis to bring a statement on the issue to a vote at the upcoming General Conference session in Atlanta.

Se pare ca procedura a constat in consultarea pozitiilor presedintilor de diviziuni, iata cum:

By way of explanation, President Paulsen said that comments made at the 2009 Annual Council meeting seemed to indicate that changes had occurred in the way the issue is now viewed. Thus, it was placed on the agenda for the President's Executive Administrative Council in January 2010. After a full discussion there, it was agreed that what was needed was to take the pulse of the church on what is taking place at the local level. Thus, on April 6, Paulsen polled the world division presidents and asked two questions:

1. Has there been a change in your division on how this issue is viewed?

2. Would it impact the work in your part of the world if ordination of women was done elsewhere?

He received answers from 11 of the 13 division presidents.

Three said that they were ready to ordain women in significant portions of their divisions. Eight described the extent to which women were being used in leadership positions in their divisions, but said they would not ordain women and they would be negatively impacted if ordination were done elsewhere.

Because of the responses to this survey of eleven, Paulsen said there is no basis to bring a statement to the General Conference session this summer. In closing, Paulsen said that we are not where we were ten years ago, and perhaps the next generation will address the issue differently.

There was no discussion following his statement.

Asadar, dupa cum suna si titlul stirii relatate de Bonnie Dwyer, editorul Spectrum, si pe care v-am citat-o integral, situarea celor 8 barbati impotriva hirotonirii femeilor a avut valoare de veto impotriva readucerii la vot inaintea tuturor delegatilor a intregii chestiuni spinoase.

Imaginea asociata stirii este dura, dar asta nu ma va impiedica sa o includ:

--------------------

+Quote Post
kla
post Apr 7 2010, 09:40 AM
Post #57

Un pas inainte si doi inapoi. Deh democratia asta. Nu pot sa nu citez un desen de pe PhD Comics. wink.gif
Lui G. Galilei i se spune ca sondajele arata ca o larga majoritate (ca sa nu spunem cvasi unanimitate) a populatiei spune ca pamantul e plat.

+Quote Post
skeptic
post Apr 7 2010, 10:03 AM
Post #58

Autograph giver

Group: Root Admin
Member No.: 8

QUOTE (kla @ Apr 7 2010, 12:40 PM) *
Un pas inainte si doi inapoi. Deh democratia asta.

Asta nu prea e democratie. Asta e din manualul de manipulare pastorala.

--------------------
"I want the truth!" "You can't handle the truth!"

+Quote Post
kla
post Apr 7 2010, 10:06 AM
Post #59

E democratie din moment ce conducerea se alege tot prin vot "democratic". In cazul de fata cei din varful diviziunilor au decis democratic (unii de ex. s-au abtinut).
Probabil ca daca votul era cenzitar (proportional cu zecimile adunate) cei 3 erau majoritari wink.gif.

+Quote Post
Catar
post Apr 7 2010, 01:36 PM
Post #60

Membru
**

Member No.: 43
Religia: Catara

QUOTE (myosotis @ Apr 4 2010, 09:30 AM) *
De unde reiese ca o innegrim pe E White mai mult decat e cazul, pentru ca interpretam doar ce vrem noi si de unde reiese ca biserica citeste din Marturii doar ce-i convine. Ca paranteza, intr-unul dintre articolele la care faceai referire mai demult am citit ca E White a avertizat explicit impotriva folosirii cuvintelor/scrierilor ei ca norma in relatii. Ea era constienta de faptul ca nu poti trata chestiuni atat de delicate dupa modelul Patul lui Procust.

Nu aş vrea să o înnegresc pe doamna White prin ceea ce voi spune, pentru că eu chiar am o mare stimă pentru ea şi multe din ideile ei progresiste pentru vremea sa. Pe de altă parte, Amicus Plato, sed.... Există aceste citate pe care eu le servesc fundamentaliştilor care îi utilizează scrierile drept dovadă supremă, şi care sunt în sensul că autoritatea ultimă este Biblia şi nu propriile scrieri. Există însă alte citate, care merg în direcţie contrară (criticii răutăcioşi ai doamnei White le-au citat şi răscitat), în sensul că fiecare cuvânt pe care îl scrie are aceeaşi autoritate şi inspiraţie, atât în "scrisorile particulare", cât şi în cărţile sau articolele destinate special publicării. Fiecare alege apoi cărora din aceste citate le acordă mai mult credit sau greutate... Dar dacă mai continui, ar trebui să deplasez acest paragraf la topicul EGW.

+Quote Post

6 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 21st February 2018 - 10:52 AM
Web by The Spaghetti Monster :D