IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
Spiritul uman - muritor sau nemuritor?, Adventism versus religiile orientale
polihronu
post Mar 10 2010, 10:12 PM
Post #21

cititor in stele

Group: Moderator
From: vestul salbatic
Member No.: 5
Religia: iudeo-crestin agnostic si, la nevoie, ateu

Dupa cum bine stii deja, pentru mine religia este in primul rind o chestiune de poveste - este interpretarea exhaustiva, inclusiv la modul aplicat, a unei scheme narative (ca sa nu spun "mit"). Nu cunosc poveste mai dramatica si mai fascinanta decit povestea zeului iudeo-crestin. Apoi, eu unul sint un pic mai egoist - e suficient daca povestea hristica schimba viata mea.

--------------------
"Omul care spune adevarul din cinism este un mincinos" - Bonhoeffer
"Onestitatea intelectuala este o conditie necesara a fericirii" - Paine
Go to the top of the page

+Quote Post
Teologul
post May 23 2010, 11:13 AM
Post #22

Membru
**

Group: Members
From: Bucuresti
Member No.: 61
Religia: agnostic

Fiindca unul din moderatori m-a rugat sa continui ceea ce am inceput aici, vreau sa fac o mica prezentare a celor mai importante entitati din care e alcatuita fiinta umana (in viziunea stiintelor oculte si a filozofiei orientale).
Acestia sustin ca omul este un ansamblu alcatuit din 7 corpuri sau “vehicule” de naturi diferite, asezate unele intr-altele, precum papusile rusesti. Suprapunerea lor nu e chiar perfecta, nici formele nu sunt identice, dar in mare parte coexista intr-un spatiu comun.
Substanta din care sunt alcatuite este tot materie, dar avand o structura mult mai fina decat cea atomica (particule subatomice, cum ar fi de pilda neutrino). Ele s-ar forma intr-o anumita ordine, incepand de la miez (corpul atmic sau spiritul nemuritor), catre periferie, ultimul format fiind corpul somatic (material dens). Procesul poate fi comparat cu formarea inelelor de crestere ale copacilor, dar e ceva mai rapid.
Despre corpul somatic (vizibil) se stie suficient, medicina se ocupa exclusiv de tratarea lui. Al doilea corp sau vehicul este cel eteric, care ar avea rolul de a intretine viata in primul corp. Are o forma asemanatoare corpului fizic (somatic), cu cap si membre. Fara el, omul moare instantaneu; in timpul cazurilor de moarte clinica, el se desprinde si pluteste la o anumita inaltime deaspura persoanei respective, dupa care se reintoarce. In timpul anesteziilor, el nu se desprinde, ci ramane impreuna cu corpul somatic, dar se desprind celelalte corpuri, incepand cu al treilea, ceea ce face ca durerea sa nu mai fie resimtita.
Al treilea corp (vehicul, entitate) este cel astral sau emotional. Spre deosebire de precedentele, nu se mai aseamana cu trupul uman, ci are o forma ovoidala, inconjurand complet pe celelalte doua. Proprietatea lui de baza e aceea ca produce senzatii si sentimente, pe care spiritul le resimte (placere, durere, tristete, bucurie etc.). Asadar, in viziunea orientalilor, senzatiile nu sunt produse de creier, ci doar filtrate, putand eventual sa fie diminuate ca intensitate sau anulate (in cazul unei pierderi a sensibilitatii).
Acum sunt nevoit sa vorbesc despre purgatoriu, doctrina adoptata de catolici la conciliul din Trent. Acesta ar fi un loc in care sufletul se chinuieste ingrozitor si care ar dura sute sau mii de ani. Partea interesanta e ca purgatoriul corespunde perfect cu o parte a planului astral din univers, si anume cu partea joasa, acolo unde nimeresc fiintele cele mai putin evoluate, dupa moarte. Rolul lui e sa distruga lent acest corp sau vehicul astral, pentru a permite eliberarea urmatorului (cel mental).
Se intampla acolo ceva asemanator cu fenomenele dintr-un cuptor incins sau furnal, care ard pana la carbonizare completa materialele introduse. Cu cat entitatea astrala a fost mai dezvoltata (adica omul a fost mai senzual), timpul de ardere este mai lung, iar suferinta produsa – infricosatoare. Sufletul nu poate scapa din acest loc prin nici o metoda. Dar, dupa un timp de cateva zeci sau sute de ani, procesul se termina, iar vehiculele ramase (mental, cauzal si celelalte) isi continua drumul, ajungand in rai.
(va urma)

--------------------
"Nu recunosc alt semn al superioritatii umane decat bunatatea" (Ludwig van Beethoven)

+Quote Post
eretik
post May 23 2010, 09:16 PM
Post #23

Rogue Squadron

Group: Root Admin
Member No.: 1
Religia: Agnostic de Ziua a Saptea

Bun, subiectul e interesant. Postarile la fel.
Dar de unde stii toate astea, Teologule?
Cum putem sa ne convingem ca ceea ce spui tu este adevarat?

Nu de alta, dar si eu am cateodata instincte humulestene, si poate scriu si eu cate ceva despre reincarnare, etc, asa cum imi imaginez eu.

--------------------
"...But you won't listen to reason. It's like playing Chess with a pigeon; no matter how good I am at chess, the pigeon is just going to knock over the pieces, crap on the board and strut around like it's victorious."

+Quote Post
Fiul Risipitor
post May 23 2010, 10:46 PM
Post #24

Membru
**

Member No.: 92
Religia: Sceptic

QUOTE (Teologul @ Mar 10 2010, 05:59 PM) *
Sunt de parere ca si aparitia comunismului in tarile rasaritene a avut ca scop inlaturarea fanatismului si habotnicismului, care ajunsesera la cote alarmante.

Comunismul a înlăturat, printre altele, pătura aia subțire de minți luminate de secol trecut și a ridicat în slăvi oamenii mediocri, adică pe aia predispuși la habotnicie, aia care au zis "noi muncim, nu gândim" și care azi zic "sora White spune că..., așa că eu nu trebuie să mă îndoiesc de serva Domnului și să-mi pun întrebări, că altfel mă arde Domnu' cu foc". Ești sigur că de-aia s-a întâmplat comunismul? cine i-a pus scopul ăsta? mie mi se pare că e invers și că fanatismul și habotnicia vor exista mereu "la cote alarmante", cât timp vor prospera ignoranța și aroganța.

--------------------
"În fiecare sat există un om care pune fiecăruia în mână o făclie: acela este învățătorul. Și un altul care suflă în ea s-o stingă: acela este preotul" - Victor Hugo.

+Quote Post
Ianis
post May 23 2010, 10:59 PM
Post #25

Hacking Life

From: Into the Matrix
Member No.: 31
Religia: Emerging church

Teologule, da-mi voie sa te intreb cu toata umilita: Tu esti cumva in transa cand scrii pe forum? Un fiu al proorocilor tot esti....

Am picat pe spate (ROTF) la ultimul tau paragraf. Vad ca ai informatii din interior, altfel nu imi explic de unde stii atatea detalii....

Bless

--------------------
I’m not afraid to die
I’m afraid to be alive without being aware of it

+Quote Post
polihronu
post May 24 2010, 07:03 AM
Post #26

cititor in stele

QUOTE (Ianis @ May 24 2010, 01:59 AM) *
Un fiu al proorocilor tot esti....

Vad ca ai informatii din interior, altfel nu imi explic de unde stii atatea detalii....

Bless

Ei, asa da. Am ris si eu copios de risul tau. wink.gif Iar tu Teo, nici nu stii, dar ne faci un mare serviciu. Modul in care vorbesti tu, cu inconturnabila convingere, despre lucruri imposibil de probat este exact modul in care, cel mai adesea, religia incearca sa ofere certitudini in loc sa te ajute sa cresti.

--------------------

+Quote Post
Teologul
post May 24 2010, 11:47 AM
Post #27

Membru
**

QUOTE (eretik @ May 24 2010, 12:16 AM) *
Bun, subiectul e interesant. Postarile la fel.
Dar de unde stii toate astea, Teologule?
Cum putem sa ne convingem ca ceea ce spui tu este adevarat?

Nu de alta, dar si eu am cateodata instincte humulestene, si poate scriu si eu cate ceva despre reincarnare, etc, asa cum imi imaginez eu.

Vreau sa precizez ca ceea ce prezint aici nu sunt adevaruri incontestabile, ci punctul de vedere al religiilor orientale (budism, hinduism, taoism, shintoism), foarte putin cunoscute la noi. Asadar, oricine e liber sa creada sau sa se indoiasca, dupa cum ii dicteaza constiinta. Problema e ca in BAZS asemenea invataturi sunt tinute ascunse, considerate satanice si evitate pe cat posibil. Eu, cand eram in biserica, credeam, de pilda, ca toate religiile pagane au comun faptul ca se inchina la diferiti zei. Dupa ce am aprofundat subiectul, a reiesit ca doar hinduismul face asta, in timp ce o ramura a budismului din sud (hinayana) se inchina intr-adevar lui Buddha, desi el nu a cerut asa ceva. Restul nu se inchina nici unui zeu, unele sunt complet ateiste (budismul lamaist, confucianismul, taoismul), iar shintoismul este mai mult o religie a naturii.
Ca bibliografie recomand C.J. Chatterji - Filozofia ezoterica a Indiei. Regret totusi ca mi se opune o rezistenta inversunata tocmai in randul reformatorilor din BAZS, probabil am luat-o cu mult inainte in ce priveste ereziile. Eu incerc sa fac o sinteza care pastreaza destule elemente din crestinism.

--------------------
"Nu recunosc alt semn al superioritatii umane decat bunatatea" (Ludwig van Beethoven)

+Quote Post
polihronu
post May 24 2010, 11:51 AM
Post #28

cititor in stele

QUOTE (Teologul @ May 24 2010, 02:47 PM) *
Regret totusi ca mi se opune o rezistenta inversunata tocmai in randul reformatorilor din BAZS, probabil am luat-o cu mult inainte in ce priveste ereziile. Eu incerc sa fac o sinteza care pastreaza destule elemente din crestinism.

Draga Teo, OSC nu este un concurs de erezii, nici o adunatura de "reformatori". Iar de eclectism ca metoda teologica, nu sintem toti convinsi ca e cea mai buna. Avem libertatea asta, nu? smile.gif

--------------------

+Quote Post
Teologul
post May 29 2010, 11:27 AM
Post #29

Membru
**

Nu sunt de acord cu ideea reincarnarii.
- Intreb si eu , totusi , cine decide daca un suflet trebuie sa se re-incarneze ?
Exista un "Sef Suprem" ?
- In functie de ce criterii se ia decizia ?
Exista "bine sau rau" ?

Si o parere pe care nu stiu daca reusesc sa o exprim prea bine :
- chiar si dupa etica noastra omeneasca , nu mi se pare corect ca eu sa vreau sa am un copil , copilul meu , puiul meu, creat din celulele , sangele , carnea mea , si altineva sa decida ca va avea un suflet deja uzat... !
Adica , fara sa pot face nimic , copilul meu ar putea sa nu fie o faptura noua , unica ? !!! Groaznica idee... nici macar evolutie nu o pot numi !

Am mutat subiectul aici, ca sa nu-l suparam pe mai-marele nostru.
In ceea ce priveste decizia luata referitor la conditiile reincarnarii, exista 2 teorii. Prima, cea a initiatilor din Occident, sustine ca ar exista niste asa-zisi "Lorzi ai karmei", undeva in sectorul nostru de galaxie, care "taie si spanzura" sufletele dupa bunul plac. Cealalta varianta, provenita din Orient, sustine ca toate miscarile sufletelor de dupa moarte se fac automat, fara vreo interventie arbitrara, guvernate de niste parametri fizici.
Practic, ar fi vorba de frecventa de vibratie a sufletului (care ii da si culoarea), precum si de marimea sau volumul corpurilor restante (astral si mental) ce urmeaza a fi descompuse. Acesti 2 parametri rezulta, tot automat, din cuantificarea tuturor faptelor savarsite de om pe parcursul vietii pamantesti (un fel de matematica a pacatului). Faptele morale cresc frecventa, cele imorale o scad. In functie de valoarea acestui parametru (exprimat in hertzi) se stabileste nivelul pozitionarii in raport cu suprafata solului. Daca omul a fost foarte rau, ajunge in iad, practic undeva sub scoarta terestra, altitudinea fiind in acest caz negativa, el avand parte de o suferinta mult mai mare, datorita intunericului si a temperaturii ce creste spre centrul pamantului. Dar nici acolo nu se sta vesnic, ci doar pana la epuizarea corpului astral (cateva zeci-sute de ani).
Dupa acest moment, corpul mental (echivalentul mintii umane) de forma ovoidala este eliberat si se ridica la o altitudine si mai mare, ajungand intr-o zona echivalenta cu raiul. Practic, acesta e un spatiu virtual, creat de spirit cu ajutorul mentalului sau, in care isi vede indeplinita orice dorinta, evenimentul sau persoana aparandu-i sub forma de imagini ce ii produc o satisfactie deosebita. Isi poate vedea rudele si prietenii ramasi pe pamant sau decedati, desi acestia nu sunt reali, ci creati de imaginatia sa, dar asta n-are nici o importanta, din moment ce el e convins de aparenta lor realitate (un fel de Matrix). Fiecare suflet are raiul lui individual.
Numai in starea aceasta e posibila fericirea deplina, fiindca prezenta celorlalte corpuri sau vehicule (somatic, eteric si astral) impiedica mintea sa isi imagineze ceea ce-si doreste cu adevarat. Dupa trecerea unui interval de pana la 1500 de ani, corpul mental se epuizeaza, iar spiritul incepe sa piarda din altitudine, constientizand faptul ca trebuie sa revina la o alta incarnare, care ii va crea un nou corp mental cu care se va intoarce in aceasta zona favorabila.
Cat priveste cealalta problema, a sufletului copilului, orientalii sustin ca el vine din alta parte, nu de la parinti, ba chiar ca sufletul e cel care isi construieste corpul si isi alege familia unde se va naste. Aceasta pare ilogic, intrucat ADN-ul provine de la parinti, numai ca se pare ca exista si un ADN spiritual, care se combina cu cel material si rezulta o mixtura (de aceea unii copii nu seamana cu parintii lor). Exista chiar parerea ca copilul este cel care ii ajuta pe parinti sa se gaseasca reciproc, sa se indragosteasca si sa ramana impreuna (este acel Cupidon din mitologia romana).

--------------------

+Quote Post
ungreiere
post May 29 2010, 04:23 PM
Post #30

Membru
**

From: Bruxelles
Member No.: 64
Religia: crestina

Brrrr...
Cum ar veni , totul e posibil , nimic nu este ceea ce pare a fi ...un fel de Twin Peaks !

+Quote Post
study_nature
post May 29 2010, 04:36 PM
Post #31

Veteran

From: Bucuresti, Ro
Member No.: 23

Fiecare religie isi pune la punct propriul sau Matrix, nu?

Cri, gandeste-te ca aceeasi reactie pe care o ai tu fata de tabloul zugravit de Teo ar putea sa o aiba si cineva din lume atunci cand tu i-ai expune convingerile principale AZS.

--------------------
"Fix reason firmly in her seat, and call to her tribunal every fact, every opinion. Question with boldness even the existence of a God; because, if there be one, he must more approve of the homage of reason, than that of blindfolded fear."

-- Thomas Jefferson, letter to his nephew Peter Carr, from Paris, August 10, 1787; Merrill D. Peterson, ed., Thomas Jefferson: Writings, New York: Library of America, 1994, pp. 900-906.

+Quote Post
ungreiere
post May 30 2010, 08:18 PM
Post #32

Membru
**

Pana la urma cred ca mai depinde si de ceea ce vrei sa auzi...
Daca convingerile de la AZS iti gadila auzul , vei deveni membru fidel .
De fapt Biblia spune asa :
"Căci va veni vremea cînd oamenii nu vor putea să sufere învătătura sănătoasă; ci îi vor gîdila urechile să audă lucruri plăcute, şi îşi vor da învătători după poftele lor.
şi vor întoarce urechea dela adevăr, şi se vor îndrepta spre istorisiri închipuite."
La fel , si voi cautati raspunsuri , si le veti accepta pe cele care va vor fi pe plac.

Ceea ce ramane valabil pentru toata lumea , pentru crestin , pentru ateu , pentru hinduist , budist sau musulman este ce face credinta lui din el.

+Quote Post
eretik
post May 30 2010, 08:22 PM
Post #33

Rogue Squadron

Group: Root Admin
Member No.: 1
Religia: Agnostic de Ziua a Saptea

QUOTE (ungreiere @ May 30 2010, 11:18 PM) *
La fel , si voi cautati raspunsuri , si le veti accepta pe cele care va vor fi pe plac.

Tu nu cauti raspunsuri? Si daca sunt diferite de ceea ce te-a invatat biblia ce faci?
Le arunci pur si simplu la gunoi fara sa le verifici?

Ceea ce ramane valabil pentru toata lumea , pentru crestin , pentru ateu , pentru hinduist , budist sau musulman este ce face credinta lui din el.

Aici intra spalarile de creier (neurolavaj). Corect.

--------------------
"...But you won't listen to reason. It's like playing Chess with a pigeon; no matter how good I am at chess, the pigeon is just going to knock over the pieces, crap on the board and strut around like it's victorious."

+Quote Post
ungreiere
post May 30 2010, 08:43 PM
Post #34

Membru
**

QUOTE (eretik @ May 30 2010, 10:22 PM) *
Tu nu cauti raspunsuri? Si daca sunt diferite de ceea ce te-a invatat biblia ce faci?
Le arunci pur si simplu la gunoi fara sa le verifici?

Aici intra spalarile de creier (neurolavaj). Corect.

Nu sunt sigur daca este un raspuns in care ma contrazici !
Despre raspunsuri diferite de ceea ce ma invata Biblia , nu stiu ce-ar trebui sa zic .
Biblia mi-a oferit raspunsuri la problemele fundamentale , dar adu-ti aminte ca vorbim despre CREDINTA nu despre stiinta.
Verificarea unor raspunsuri se poate face prin multe metode.
Iar cand vorbim despre credinta , deja te astepti sa nu mai fie nevoie de verificari daca tu esti convins pe baza informatiilor si a experientelor pe care le detii.

De exemplu : Biblia spune ca Duhul Sfant al lui Dumnezeu poate actiona in sufletul omului transformandu-l in bine.
Eu cunosc oameni care au avut o viata extrem de violenta si stricata , care au scapat de probleme , de vicii puternice , si-au schimbat total viata (in bine) .

Un alt exemplu , personal , este acesta :
"Nu vă îngrijorati de nimic; ci în orice lucru, aduceti cererile voastre la cunoştinta lui Dumnezeu, prin rugăciuni şi cereri, cu multămiri.
Şi pacea lui Dumnezeu, care întrece orice pricepere, vă va păzi inimile şi gîndurile în Hristos Isus."

Eu sunt foarte pesimist din fire . Este un defect pe care mi-l stiu si-l accept.
Cu toate acestea in foarte multe situatii limita , s-a intamplat ceea ce scrie in versetul de mai sus.
Poti sa vii sa spui ca e autosugestie, spalare pe creier , indoctrinare , dar daca acea liniste in suflet care intrece orice pricepere , este urmata si de numeroase rezolvari a unor probleme care pareau imposibil de rezolvat dupa logica noastra...
Atunci nu poate urma decat o...fericire inexprimabila...!!!

+Quote Post
study_nature
post May 30 2010, 09:06 PM
Post #35

Veteran

From: Bucuresti, Ro
Member No.: 23

Pana la urma cred ca mai depinde si de ceea ce vrei sa auzi...
(...)

De unde vine aceasta placere? Pot eu sa ma fortzez sa mananc corcodushe, daca mie nu-mi plac?! De ce sa ma chinui cu niste concepte abstracte fata de care nu am nicio afinitate si la care, gandindu-ma, nu ma rascoleste niciun fior estetic.
Detectez si o oaresce urma de determinism in spusele tale, desi poate ca tu o vei nega.

Iar referitor la prima afirmatie: pot sa vreau sa vreau altceva decat vreau?

--------------------
"Fix reason firmly in her seat, and call to her tribunal every fact, every opinion. Question with boldness even the existence of a God; because, if there be one, he must more approve of the homage of reason, than that of blindfolded fear."

-- Thomas Jefferson, letter to his nephew Peter Carr, from Paris, August 10, 1787; Merrill D. Peterson, ed., Thomas Jefferson: Writings, New York: Library of America, 1994, pp. 900-906.

+Quote Post
ungreiere
post May 30 2010, 10:48 PM
Post #36

Membru
**

QUOTE (study_nature @ May 30 2010, 11:06 PM) *
De unde vine aceasta placere? Pot eu sa ma fortzez sa mananc corcodushe, daca mie nu-mi plac?! De ce sa ma chinui cu niste concepte abstracte fata de care nu am nicio afinitate si la care, gandindu-ma, nu ma rascoleste niciun fior estetic.
Detectez si o oaresce urma de determinism in spusele tale, desi poate ca tu o vei nega.

Iar referitor la prima afirmatie: pot sa vreau sa vreau altceva decat vreau?

Cred ca ne jucam cu cuvintele.
Nu are rost sa spunem ca bem apa ca sa bem apa ca ne era sete nu foame !

+Quote Post
Dice
post Aug 27 2010, 05:32 PM
Post #37

PANDA!
**

Member No.: 142
Religia: Adventist de ziua a 7-a

Da un ochi aici! Identitatea individului e creeata de amintirile, trairile, experientele si concluziile ce reies din trairile respectivului! Stiinta se indreapt spre tehnologia ce ar putea pune aminitirile unuia in mintea altuia SAU, a pune amintiri ale unor trairi inexistente in mintea unui om! Si atunci, n-ar putea face Dumnezeu acelasi lucru? Creeaza un trup nou fara fara probleme si sa ne puna "identitatea" intr-o minte noua? Practic, am fi din nou copii, pentru ca mintea noastra nu ar mai avea limitele de acum, iar lucrurile pe care le-am invata ar fi pe un cu totul si cu totul alt nivel! Revenind la ideea initiala, ce rost ar avea sufletul, in mediul ce l-am prezentat mai sus? A trece in alta dimensiune? (pentru ca sufletul, in conceptia "moderna" e "imaterial" dar totusi are substanta...) Care dintre mediile propuse mai sus sunt mai probabile? O fabrica de clonare sci fi....sau o tranzitie in ceva necunoscut, despre care nu stim nimic si putem doar....ghicii? Prefer sa cred ca sunte pur muritori. Iar in cazul, sau prin ideea "mantuirii", sau viata pe "noul" pamant, doar am primii niste corpuri noi, gata de busit..(o masina nu capata personalitate de cat la primul accident, de preferinta minor...exemplu...smile.gif)) Limita mintii noastre ar fi ridicata, fiind pusi in fata unei biblioteci antice de cunostiinte ce curpind intreagul univers si nu numai! Nu vad de ce totul trebuie sa fie atat de ....MISTIC....cu fum de diferite culori, sclipici, si muzica pe fundal....

--------------------
Panda!!!

+Quote Post
bnc
post Aug 27 2010, 09:14 PM
Post #38

Veteran

Group: Fondatori
Member No.: 14

QUOTE (Dice @ Aug 27 2010, 08:32 PM) *
(pentru ca sufletul, in conceptia "moderna" e "imaterial" dar totusi are substanta...)

Ai putea sa definesti notiunea de suflet?

--------------------
"Religia este o iluzie si îsi deriva puterea din faptul ca se potriveste cu dorintele noastre instinctuale."

+Quote Post
Dice
post Aug 28 2010, 10:48 AM
Post #39

PANDA!
**

Member No.: 142
Religia: Adventist de ziua a 7-a

Forma de viata, in alta dimensiune.

Eu sincer nu cred in suflet. Ar fi un premiu ce apare in lipsa unui concurs sau incercari. Nu putem rezuma viata la o incercare, deci nu vad rostul unui "cadou" la sfarsitul vietii.
Am spus asta poate prea usor, dar doar pentru ca nu intru in amanunte legat de evenimente si complexitatea lor pe parcursul vietii.

Daca viata ar fii un test, atunci sufletul, ar fi o concluzie. Nu un raspuns!

Dar, daca te-ai referit la "ce vad, sau inteleg eu prin SUFLET"...prin conceptul de suflet...eu imi imaginez, accesul la o alta dimensiune dupa moarte. O conceptie generala, a iesii din trup si a parasii lumea spre ceva, teoretic, mai mult. ceva mai bun.
Intreaga idee imi ofera imaginea unui poet plictisit care se joaca usor cu ideea transformarii larvei in fluture...

Poetic, usor copilaros.
Tot legat de imaginea lumii legata de suflet.
Noi ne nastem CU suflet, deci NIMENI nu ni-l poate lua. Problema e ca putem fii "cazati" in diferite locuri, dar nu putem murii o moarte, permanenta!
Nu vi se pare un concept construit din frica?

--------------------
Panda!!!

+Quote Post
icsicsics
post Sep 1 2010, 02:22 PM
Post #40

Taticul forumului "Spiritualitate"

Group: Fondatori
From: Superficialistan
Member No.: 11
Religia: Intrebatoare

uite-aici o vorba...

--------------------
"monstrul ratiunii naste somn".

+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 21st February 2018 - 10:58 AM
Web by The Spaghetti Monster :D