IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
Literatura eretica, carti despre care nu vom citi niciodata in Curierul Adventist
skeptic
post Nov 23 2009, 08:47 PM
Post #1

Autograph giver

Group: Root Admin
Member No.: 8

In primul rand, ce parere aveti despre cititul cartilor ”eretice”? Apoi, daca se mai citeste asa ceva, putem vorbi despre ele. Aici sau intr-un topic separat pentru fiecare carte (mai bine).

--------------------
"I want the truth!" "You can't handle the truth!"
Go to the top of the page

+Quote Post
eretik
post Nov 23 2009, 08:55 PM
Post #2

Rogue Squadron

Member No.: 1
Religia: Agnostic de Ziua a Saptea

Deci pe mine m-a marcat cartea "Big Bang" de Simon Singh. Atat de mult incat am si cumparat-o. Ii multumesc lui Luci ca ma "infectat" cu virusul asta, al cartilor "eretice", din care am descoperit si eu ca pamantul nu e plat, si ca soarele nu se invarte in jurul nostru (daca intelegeti ce vreau sa spun).

Cu alte cuvinte, mi s-au deschis ochii. Recomand din inima cartea. E un inceput spre un lung sir de revelatii...

P.S. Cine vrea, i-o imprumut.

--------------------
"...But you won't listen to reason. It's like playing Chess with a pigeon; no matter how good I am at chess, the pigeon is just going to knock over the pieces, crap on the board and strut around like it's victorious."

+Quote Post
myosotis
post Nov 24 2009, 08:10 AM
Post #3

floarea cu colti

Group: Moderator
Member No.: 4
Religia: magenta

Well, ai aici un client. Eu una vreau sa o citesc. Facem cumva si poate la prima intalnire "neoficiala" a Open Source Church, mi-o imprumuti.

Merci

--------------------
"Myosotis... is the most beautiful for being small and unpretending; even flowers must be modest." Henry David Thoreau

+Quote Post
skeptic
post Nov 24 2009, 08:34 AM
Post #4

Autograph giver

Oh, Big Bang e de baza. Si e scrisa la un nivel accesibil pentru toata lumea (aproape). La sfarsit, iti dai seama ca din ceea ce cunoastem acum, singura explicatie e Big-Bangul. Ar merita un topic separat, da nu pot face o recenzie, ca exemplarul meu e dat. La un pastor!

--------------------

+Quote Post
polihronu
post Nov 24 2009, 08:34 AM
Post #5

cititor in stele

From: vestul salbatic
Member No.: 5
Religia: iudeo-crestin agnostic si, la nevoie, ateu

O carte care s-ar putea sa va prinda este "The Faith of Scientists", o colectie de texte vechi si noi, cu introduceri savuroase. Puteti s-o descarcati aici.

--------------------
"Omul care spune adevarul din cinism este un mincinos" - Bonhoeffer
"Onestitatea intelectuala este o conditie necesara a fericirii" - Paine

+Quote Post
eretik
post Nov 24 2009, 09:23 AM
Post #6

Rogue Squadron

Poate extragem niste citate din Big Bang, sa le dezbatem aici.

--------------------
"...But you won't listen to reason. It's like playing Chess with a pigeon; no matter how good I am at chess, the pigeon is just going to knock over the pieces, crap on the board and strut around like it's victorious."

+Quote Post
skeptic
post Nov 24 2009, 09:34 AM
Post #7

Autograph giver

Intrebam la inceput ce parere aveti despre cititul cartilor de felul acesta. Cu argumente.

--------------------

+Quote Post
myosotis
post Nov 24 2009, 09:53 AM
Post #8

floarea cu colti

QUOTE (skeptic @ Nov 24 2009, 09:34 AM) *
Intrebam la inceput ce parere aveti despre cititul cartilor de felul acesta. Cu argumente.

Mie eticheta asta imi spune urmatoarele lucruri:
- cartea trateaza un subiect controversat, asupra caruia exista tabere care isi sustin propriile argumente si nu s-a ajuns la un consens si fiecare declara literatura celuilalt drept eretica - in cazul asta cartea merita citita
- sau cartea trateaza un subiect in care argumente clare sunt evitate sau minimalizate pentru a se argumenta o credinta lipsita de dovezi - caz in care isi merita numele de eretica
- sau este etichetata drept eretica o carte de minti prea inguste pentru a o inteleage sau care o baneaza astfel deoarece citirea ei le-ar pune in pericol pozitia in fata "turmei" si nu numai (acest al treilea punct interfereaza adesea cu primele doua)

--------------------
"Myosotis... is the most beautiful for being small and unpretending; even flowers must be modest." Henry David Thoreau

+Quote Post
eretik
post Nov 24 2009, 10:17 AM
Post #9

Rogue Squadron

Eu sunt pentru citirea oricarei carti care prezinta o opinie diferita decat cea cu care cititorul este obisnuit.
Este singura cale spre autoverificare si progres.
In fond, ce castigi daca citesti o carte ce nu face altceva decat sa-ti repete ceea ce stiai deja?

--------------------

+Quote Post
skeptic
post Nov 24 2009, 10:32 AM
Post #10

Autograph giver

Desigur ca eticheta de "eretic" depinde foarte mult de punctul de vedere al celui care face etichetarea. Pana la urma, nu poti cataloga o carte decat dupa ce o citesti. Din punctul asta de vedere, atunci cand cineva spune "Nu citi cartea aia", noi ii dam un cec in alb, pe care nu intotdeauna il merita. Uneori, se abuzeaza de increderea aceasta; din pacate, foarte mult in biserica. Cu intentii bune, dar...
In sens larg, o carte "eretica" e orice carte "nerecomandata" de biserica, o carte de stiinta care sustine (documentat sau nu), varsta mare a vietii pe Pamant, sau evolutia; o carte a unui ateu; o carte care ataca adventistii; o carte a carui autor are alta parere despre trinitate; un roman SF etc. etc; Cat de periculos e sa citesti astfel de carti? Care sunt lucrurile rele care se pot intampla?

--------------------

+Quote Post
eretik
post Nov 24 2009, 11:06 AM
Post #11

Rogue Squadron

In viziunea adventistilor consacrati, e ca si cum ai manca din fructul oprit.
Chestii rele ce se pot intampla?...
Ti se deschid ochii si nu mai crezi orice bullshituri ce ti se baga pe gat (doar) "prin credinta" si prin metoda "crede si nu cerceta" (ca e PACAT).

--------------------

+Quote Post
skeptic
post Nov 24 2009, 11:12 AM
Post #12

Autograph giver

QUOTE (eretik @ Nov 24 2009, 01:06 PM) *
In viziunea adventistilor consacrati, e ca si cum ai manca din fructul oprit.
Chestii rele ce se pot intampla?...
Ti se deschid ochii si nu mai crezi orice bullshituri ce ti se baga pe gat (doar) "prin credinta" si prin metoda "crede si nu cerceta" (ca e PACAT).

HEHE, exact la comparatia asta ma gandeam, dar nu stiam daca e bine sa o scriu. E la fel, deschiderea ochilor. In cel mai rau caz, prin asta poti cunoaste raul. Dar daca prin deschiderea ochilor cunosti binele?

PS: De aici putem deschide o alta descutie, ce anume e de condamnat in a cunoaste binele si raul? poate mai incolo, cand ne mai incalzim smile.gif

--------------------

+Quote Post
myosotis
post Nov 24 2009, 12:39 PM
Post #13

floarea cu colti

Orice parinte, cand are copilul mic, stie ca in primele 5-6 luni mananca doar lapte, apoi incepe sa-i diversifice alimentatia introducand pe rand cate un aliment, intr-o ordine bine stabilita, dupa capacitatea organismului sau de a digera. Biserica, precum orice mama grijulie, incearca sa-si fereasca odrasla de a ingera lucruri pe care nu le poate digera prea curand. Insa, orice mama care nu este hiper-protectiva si a control freak intelege ca va trebui sa lase copilul sa deguste de toate, sa-si formeze nestingherit propriile enzime si preferinte.

Mi se pare ca atitudinea asta, de a nu lasa omul sa intrebe, sa aleaga ce sa citeasca si ce sa creada, precum si tendinta de uniformizare a tuturor mintilor este regretabila. Chiar si in biserica AZS "lumina" a venit treptat, dar a venit. Dar daca nu exista raspunsuri la intrebari, prea rar se spune "Nu stiu". Chiar aveam o polemica pe tema asta cu un coleg caruia i-am zis ca nu am stiut raspunsul la una dintre intrebarile studentilor si le-am spus ca voi cerceta si le voi raspunde. A fost foarte contrariat si mi-a zis "Mai, tu nu trebuie sa lasi sa se stie ca nu stii ceva. Dai un raspuns politic corect si gata, done deal." Nu am putut sa fiu de acord cu el. Pentru ca eu insami nu ma multumesc cu raspunsuri de felul asta. Si a nu sti este mai putin penibil decat a te preface ca stii.

Da, poate la origine nu a fost o idee rea, aceea de a-i proteja pe bebelusii in credinta de hrana pe care nu o pot intelege. Dar aici cred ca se aplica foarte bine "cercetati si pastrati ce este bun". Daca asta este principiul, cred ca poti citi orice, cata vreme ai maturitatea necesara pentru a-ti exercita discernamantul si a filtra ce pastrezi. Iar acest privilegiu, al cercetarii si pastrarii, este unul cat se poate de personal. NU mi se pare ca ar fi privilegiul special acordat doar catorva, mai cu carte. Cam avem mai toti carte in zilele noastre si nu mai merge cu cititul Scripturii la amvon intr-o limba necunoscuta poporului.

--------------------

+Quote Post
polihronu
post Nov 24 2009, 03:03 PM
Post #14

cititor in stele

Ca tot s-a pomenit pomul cunostintei binelui si raului. Pacatul nu a fost ratarea accesului la cunostinta binelui si a raului. Gen 3:22 ne spune foarte clar ca mincatul din fructul pomului a adus cu sine cunostinta promisa (de diavol). Dar a adus si moartea promisa (de Dumnezeu), prin bararea accesului la pomul vietii.

Este una dintre cele mai vechi dileme teologice - care este relatia dintre cunoastere si pacat. O solutie extrem de discutabila a pretins ca nu e vorba aici de cunoasterea pe care o dobindesti citind o carte, ci de aceea care numeste metaforic relatia sexuala. Cu alte cuvinte, fructul pomului oprit nu a fost decit mijlocul de seductie prin care doamna Eva l-a compromis pe domnul Adam.

Eu, impreuna cu multi altii, cred ca omul (generic, si Adam, si Eva) a cunoscut binele si raul in sensul experimentarii libertatii de alegere - l-a cunoscut pe "si". A ramas astfel singur, gol in fata oricarei decizii morale. Imi veti spune: "omul era liber si sa NU manince din fructul oprit". E drept, dar atunci L-ar fi lasat pe Dumnezeu sa se ocupe de problema lui "si", alegind liber sa nu stea niciodata singur in fata unei dileme morale. L-ar fi cunoscut pe Dumnezeu, nu statul la ras-cruce, rupt intre bine si rau.

Subiectul asta teologic nu are insa nimic de a face cu asa-zisele "carti eretice". Dumnezeu nu l-a pus pe diavol la index, cenzurindu-i prezenta in gradina. Iar gradina lui Dumnezeu este mare si astazi smile.gif

--------------------

+Quote Post
451
post Nov 24 2009, 06:43 PM
Post #15

Membru
**

Group: Fondatori
Member No.: 6

Si daca tot s-a pomenit de pomii din gradina, eu am niste dileme aici.

1. Pedeapsa mi se pare MULT disproportionata fata de fapta comisa. Sa nu uitam ca oamenii nu cunosteau inca binele si raul, in plus, nu aveau nici macar experienta necesara pentru a sti ca o alta creatura poate insela. De unde ar fi stiut ce inseamna a insela. Li s-a putut parea foarte usor ca e un alt fel de a privi adevarul. Cred ca puteau fi mult mai bine informati. Cred ca o proiectie de vreo doua ore in care sa se faca un sumar al celor cateva mii de ani ce vor veni, i-ar fi constientizat pe cei doi mult mai mult, si nu ar fi luat asa de usor fructul. Ce vreau sa spun este ca daca ii spui copilului tau sa nu umble cu telefonul tau mobil, ca s-ar putea sa il strice, iar copilul l-a luat si din greseala l-a scapat in vana... nu o sa te pui sa iti dai copilul la orfelinat, sa nu il mai recunosti ca si copil si sa nu-i primesti nici macar pe copiii lui ca nepoti, tot pentru ca fiul tau a facut nazbatia.

Da, probabil am exagerat un pic, dar hai nu-mi veniti cu replica cu lumile necazute, ca si aia daca exista ar trebui sa fi zis acelasi lucru. Ca pentru informatiile care le aveau, la capcitatea de a discenre pe care o aveau si la fapta savarsita, pedeapsa e disproportionat de aspra.

Asta e una dintre dilemele mele mari.

2. Apoi vin dileme mai mici, legate. Daca nu mancasera din pomul cunostintei, atunci cum se astepta de la ei sa recunoasca binele de rau, minciuna de adevar.

3. Si mai mici. Daca tot pamantul era proaspat creat, ce rost avea gradina? Daca gradina era mai frumoasa ca restul, inseamna ca restul era mai urat ca gradina? Cum putea sa fie mai urat, ca era proaspat creat.

4. Dumnezeu a trebuit sa re-creeze omul aproape de la zero, pentru ca toate sistemele pe care le avem in corp aproape ca nu au nimic de a face cu o lume perfecta. Intr-o lume perfecta nu am fi avut nevoie de sistemul imunitar, de sistem excretor, de coagulare... de o gramada de lucruri de care avem nevoie doar pentru ca suntem intr-o lume pacatoasa plina de primejdii atat in interiorul corpului cat si in afara lui.

Nu ma puneti pe rug, dar daca suntem intre noi, uite astea sunt chestii cu care mi-am mai batut capul.

+Quote Post
polihronu
post Nov 24 2009, 07:40 PM
Post #16

cititor in stele

Good questions. In legatura cu nr. 1, cred ca ai avea o problema reala daca ai crede in pacatul originar. Atunci ar fi intr-adevar cam mult sa sustii ca moartea mea astazi se datoreaza unei erori discutabile de acum mii de ani. Dar daca nu sustii pacatul originar, atunci exista probabil solutii. Omul nu a fost creat nemuritor (ma intorc la asta cind discutam de punctul 4), ci cu posibilitatea conditionata a nemuririi. Moartea nu a fost un import din alta lume, ci o posibilitate reala a creatiei bune a lui Dumnezeu. Adevarata pedeapsa pentru gestul celor doi parinti a fost moartea lui Abel de mina intiiului lor nascut. A muri este, pe bune, parte din viata. Dar a omori este o realitate morala.

2. Nu cred ca le ceruse nimeni lui Adam si Eva sa distinga intre bine si rau. Nici macar intre minciuna si adevar. Testul lor era unul de loialitate. Atita tot.

3 si 4 merg impreuna. Gradina pare sa fi fost un model ce trebuia extins. Lumea a fost perfecta la creatie nu pentru ca era toata un Eden, ci pentru ca avea sansa sa devina un Eden. Uritul nu e neaparat imperfect smile.gif Ca sa ajungem la miezul problemei: ce inseamna "perfect"? Pe mine ma fascineaza sistemul imunitar si miraculosul organ care este singele. Afara de mirosuri (sanatoase si ele), imi place si sistemul excretor. Stim prea putine (sa nu zic nimic) despre fiziologia lui Adam. Dar de ce am exclude din principiu ca diferea fundamental de noi? Eu nu glumeam cind scriam nu demult pe blog ca a sustine ca toamna a aparut doar dupa pacat este o erezie smile.gif

--------------------

+Quote Post
skeptic
post Nov 24 2009, 07:58 PM
Post #17

Autograph giver

O fi aparut toamna inainte de pacat, dar o toaleta in Eden nu dadea tocmai bine, ca la concluzia asta ajungem. In plus, nu zice Ellen White undeva ca frunzele au inceput sa cada dupa ce Eva a muscat din fruct?

Later edit: ”Atmosfera, candva blanda si cu temperatura uniforma, era acum supusa unor schimbari vizibile... Cand au vazut florile ofilindu-se si frunzele cazand, primele semne ale decaderii...” (Patriarhi si profeti, pag. 48, editie noua)

--------------------

+Quote Post
polihronu
post Nov 24 2009, 08:17 PM
Post #18

cititor in stele

Care e baiu cu toaleta inainte de cadere? smile.gif Si daca Ellen White face poezie, cu merituoase intentii moralizatoare, trebuie noi sa facem litera de lege? smile.gif

--------------------

+Quote Post
skeptic
post Nov 24 2009, 08:27 PM
Post #19

Autograph giver

Si Genesa e poezie?

--------------------

+Quote Post
eretik
post Nov 24 2009, 08:28 PM
Post #20

Rogue Squadron

Lansam topicul Geneza 1 pentru aprofundare? Da

--------------------

+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 22nd February 2018 - 03:08 AM
Web by The Spaghetti Monster :D