IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
evanghelic vs (neo)protestant, sau despre terminologia vestica transliterata in limba romana
kla
post May 18 2013, 11:02 AM
Post #1

Moderator forum "Criza AZS"

Group: Members
Member No.: 29
Religia: non raspuns

Sunt implicat intr-un proiect (scrierea unui volum) care va fi publicat la Ed. Polirom - cel mai probail in aceasta toamna - intitulat Omul Evanghelic.
Dupa ce mi-am scris bucatica am constatat ca abordarea mea de a-i include in cadrul grupului evanghelic si pe adventisti a fost gresita si am fost nevoit sa refac analiza. Eu n-am nici o problema cu utilizarea termenului neoprotestant (chiar daca are putin si un sens peiorativ). Trebuie insa sa recunoastem ca in afara de Romania aceste termen nu mai e folosit. Va las sa ghiciti la care denominatiuni se va referi volumul nostru si dupa devoalare sa dezbatem (in caz de interes) (in)corectitudinea semantica.
Go to the top of the page

+Quote Post
polihronu
post May 18 2013, 11:53 AM
Post #2

cititor in stele

Group: Moderator
From: vestul salbatic
Member No.: 5
Religia: iudeo-crestin agnostic si, la nevoie, ateu

Poate ne dai mai multe detalii despre ce isi propune acest volum. Chestiunea terminologica (apropo, nu de transliterare e vorba aici, ci, eventual, de o transpunere) ramine controversata si singura optiune practica e adoptarea unor definitii ad hoc. In sens teologic, nici majoritatea evanghelicilor, nici majoritatea adventistilor nu cred ca adventistii sint evanghelici. Sociologic insa, adventistii (mai ales cei din Romania) pot fi fara probleme clasificati impreuna cu evanghelicii - mai ales ca se bucura cam de aceeasi perceptie din partea majoritatii ortodoxe (sint o specie de "pocaiti", nu?). Evident, in sensul asta poate trebuie inclusi si martorii, care si asa au destule gene adventiste in ADN.

--------------------
"Omul care spune adevarul din cinism este un mincinos" - Bonhoeffer
"Onestitatea intelectuala este o conditie necesara a fericirii" - Paine

+Quote Post
kla
post May 18 2013, 11:59 AM
Post #3

De aici:
Un proiect aflat in stadiu avansat de realizare este Omul evanghelic. O explorare a comunitatilor protestante romanesti.

AI: Ce ne puteti spune despre acest volum? De ce acest subiect? Cu cine veti colabora? Ce impact credeti ca va avea aceasta lucrare?

DD: Este vorba despre un proiect colectiv care se va concretiza intr-un volum pe care il editez impreuna cu Danut Manastireanu. Sunt implicati in acest proiect academici care vin din diverse campuri de cunoastere, regasindu-se teologi, filologi, muzicologi, sociologi, politologi, istorici. Nominal, este vorba despre Octavian Baban, Daniel Barbu, Marin Marian Balasa, Mari Blaj, Corneliu Constantineanu, Emanuel Contac, Mihai Curelaru, Nicu Geanta, Radu Gheorghita, Sorin Gog, Catalin Herteliu, Augustin Ioan, Andrei Ivan, Danut Jemna, Vilmos Kis, Jozsef Kovacs, Mircea Paduraru, Nicoleta Salcudean. In ansamblu, proiectul urmareste sa ofere o radiografie a evanghelicilor din Romania, in principal a baptistilor, crestinilor dupa Evanghelie, penticostalilor s.a.m.d., in dimensiunea lor trecuta si prezenta. Lansat de multa vreme, proiectul a creat deja un orizont de asteptare in diferite medii academice interesate de problematica religioasa si identitara, ca si in cercuri evanghelice. Speram sa finalizam volumul pana la sfarsitul acestui an, apoi sa-l publicam la o editura prestigioasa.

+Quote Post
polihronu
post May 18 2013, 12:17 PM
Post #4

cititor in stele

Bun, daca editorii recurg la termenul "protestant" (dintr-un complex de inferioritate?), cum nu-si au loc in volum unitarienii, reformatii si luteranii?

--------------------

+Quote Post
kla
post May 18 2013, 12:36 PM
Post #5

Pe scurt, s-a decis in functie de urmatoarele:
Potrivit lui Bebbingotn, evanghelicii se definesc in privinta convingerilor si atitudinilor prin: biblicism, crucicentrism/cristocentrism, conversionism si activism.

+Quote Post
polihronu
post May 18 2013, 12:45 PM
Post #6

cititor in stele

QUOTE (kla @ May 18 2013, 03:36 PM) *
Pe scurt, s-a decis in functie de urmatoarele:

E o definitie utila (chit ca mixta disciplinar), care include fara probleme adventistii, reformistii si martorii. Dar nu e definitia "protestantului" (cel putin la ora asta, ca in secolul XVI ar fi fost). Confuzia e si mai mare.

--------------------

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 21st February 2018 - 02:54 PM
Web by The Spaghetti Monster :D