IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
Descoperiri si realizari stiintifice, Aici vorbim despre cercetarile stiintifice si aplicatiile lor
sisif
post Sep 10 2010, 02:21 AM
Post #41

rethinker

Group: Members
Member No.: 112
Religia: ?

e cam ca in bancurile cu radio erevan.
nu e tocmai laureat, ci s-a nimerit sa fie in acel an in conducerea organizatiei premiate, si nu l-a luat pe-ala pentru medicina, ci pe cel pentru pace.

--------------------
you were sick, but now you're well, and there's work to do
Go to the top of the page

+Quote Post
Ianis
post Sep 10 2010, 09:45 AM
Post #42

Hacking Life

From: Into the Matrix
Member No.: 31
Religia: Emerging church

Nu cred ca e nimereala. Impreuna cu cei doi din staff, au intemeiat organizatia castigatoare si a fost la conducerea ei de la origine.

Din pacate, in Romania lui Ceausescu nu s-a facut nici o publicitate, din motive evidente. Iar azi, dupa 25 de ani de tacere si ignoranta, s-a cam asternut praful.

Evident ca premiul era pentru pace Organizatia intemeiata de ei lupta pentru prevenirea razboiului nuclear. Iar in deceniul ala, razboiul "rece" era chiar "fierbinte"

--------------------
Iím not afraid to die
Iím afraid to be alive without being aware of it

+Quote Post
sisif
post Sep 10 2010, 04:17 PM
Post #43

rethinker

dom'le, daca insisti... smile.gif

ca in romania lui ceausescu nu s-a facut publicitate, inteleg. da' chiar asa comunisti sa fie si capitalistii astia incit sa nu pomeneasca nimic de romanul nostru fondator?

pe de alta parte, pe situl organizatiei, iar e liniste cind vine vorba de el.
mai mult, acolo zice ca premiul a fost acceptat de cei doi fondatori [bernard lown si eugueni chazov], din ale caror speechuri gasesti fragmente. nici pomeneala de mihail kuzin si ioan moraru. desi pe primul il gasesti amintit in istoria organizatiei, in timp ce pe al nostru "fondator" nu.

carevasazica, ori exista o conspiratie mondiala pentru a nu recunoaste meritele romanilor, ori nenea care a scris articolul din 22 trebuie urecheat.

anyway, parerea mea era ca nu poate fi considerat laureat un individ, membru al unei organizatii care o luat nobelu'.

--------------------

+Quote Post
Ianis
post Sep 10 2010, 04:56 PM
Post #44

Hacking Life

From: Into the Matrix
Member No.: 31
Religia: Emerging church

Nu era insistenta, era doar corectarea unei afirmatii gresite, cateva postari mai sus.

Daca vroiam sa fiu insistent bb.gif iti aduceam un personaj numit Ronin, si ale lui teorii ale conspiratii.
Cu siguranta ai fi aflat ca totul este o conspiratie pusa la cale fie de evrei fie de masoni, fie de ambele grupari, fie de o combinatie dintre ele happy.gif

Linkului tau wiki i-as alatura un altul, de la wiki ro care spune alta poveste.
Evident, in cele din urma, wiki, international sau romanesc, nu poate fi acceptat ca autoritate ci doar ca martor.

Cei de la Antena 3 pretind ca au facut cercetari si dezlegat misterul. TVR confirma.

Sunt multe neclaritati in povestea asta, singurul lucru cert este confirmarea faptului ca romanul a luat premiul Nobel

--------------------
Iím not afraid to die
Iím afraid to be alive without being aware of it

+Quote Post
sisif
post Sep 10 2010, 10:38 PM
Post #45

rethinker

e rindul meu sa insist. laugh1.gif
pardon, sa corectez inezactitati.

wiki.ro nu spune alta poveste. nici vorba de membru fondator sau prezenta la nobel. dimpotriva.
ok, wiki nu e autoritate. situl organizatiei in cauza e?

ca sint neclaritati in poveste ne-am lamurit, nu inteleg de ce tragi inainte cu "cert este confirmarea faptului ca romanul a luat premiul Nobel". nu romanul a luat premiul, ci institutia in care era si el membru.
zice unul din linkurile tale ca in 1985 IPPNW avea filiale in 41 de tari si 135000 de membri. dupa logica ta, in anul ala premiul nobel pt pace a avut 135000 de laureati. wow!

ramine cum am stabilit. radio erevan.

--------------------

+Quote Post
polihronu
post Oct 3 2010, 08:05 AM
Post #46

cititor in stele

Group: Moderator
From: vestul salbatic
Member No.: 5
Religia: iudeo-crestin agnostic si, la nevoie, ateu

Can you believe this? A scris si Nature despre asta, dar articolul nu e disponibil in intregime.

--------------------
"Omul care spune adevarul din cinism este un mincinos" - Bonhoeffer
"Onestitatea intelectuala este o conditie necesara a fericirii" - Paine

+Quote Post
study_nature
post Oct 11 2010, 03:54 PM
Post #47

Veteran

From: Bucuresti, Ro
Member No.: 23
Religia: agnostic

Un articol aparut pe 5 octombrie in revista "Chemical Biology" apartinand American Chemical Society ofera sperante in lupta impotriva bacteriilor:

A Biosynthetic Strategy for Re-engineering the Staphylococcus aureus Cell Wall with Non-native Small Molecules.
Nelson JW, Chamessian AG, McEnaney PJ, Murelli RP, Kazmiercak BI, Spiegel DA.

Department of Chemistry, Yale University, New Haven, Connecticut 06520.
Abstract
Staphylococcus aureus (S. aureus) is a Gram-positive bacterial pathogen that has emerged as a major public health threat. Here we report that the cell wall of S. aureus can be covalently re-engineered to contain non-native small molecules. This process makes use of endogenous levels of the bacterial enzyme sortase A (SrtA), which ordinarily functions to incorporate proteins into the bacterial cell wall. Thus, incubation of wild-type bacteria with rationally designed SrtA substrates results in covalent incorporation of functional molecular handles (fluorescein, biotin, and azide) into cell wall peptidoglycan. These conclusions are supported by data obtained through a variety of experimental techniques (epifluorescence and electron microscopy, biochemical extraction, and mass spectrometry), and cell-wall-incorporated azide was exploited as a chemical handle to perform an azide-alkyne cycloaddition reaction on the bacterial cell surface. This report represents the first example of cell wall engineering of S. aureus or any other pathogenic Gram-positive bacteria and has the potential for widespread utility.

Pacat ca doar rezumatul pe care l-am citat mai sus este disponibil gratuit.
Pentru ceva mai multe detalii ce tin de context si pentru cateva declaratii din partea autorilor studiului, vedeti si aici.

--------------------
"Fix reason firmly in her seat, and call to her tribunal every fact, every opinion. Question with boldness even the existence of a God; because, if there be one, he must more approve of the homage of reason, than that of blindfolded fear."

-- Thomas Jefferson, letter to his nephew Peter Carr, from Paris, August 10, 1787; Merrill D. Peterson, ed., Thomas Jefferson: Writings, New York: Library of America, 1994, pp. 900-906.

+Quote Post
study_nature
post Oct 13 2010, 01:10 PM
Post #48

Veteran

In numarul de saptamana trecuta al revistei New Scientist a aparut prima parte a seriei "Fifty Ideas That Will Change Science Forever", cea despre ideile revolutionare din sectorul "Life and Earth". I-am dibuit potentialul educativ, asa ca am prins un link functional pentru descarcarea revistei in format pdf si vi-l impartasesc.

--------------------
"Fix reason firmly in her seat, and call to her tribunal every fact, every opinion. Question with boldness even the existence of a God; because, if there be one, he must more approve of the homage of reason, than that of blindfolded fear."

-- Thomas Jefferson, letter to his nephew Peter Carr, from Paris, August 10, 1787; Merrill D. Peterson, ed., Thomas Jefferson: Writings, New York: Library of America, 1994, pp. 900-906.

+Quote Post
study_nature
post Oct 19 2010, 10:24 PM
Post #49

Veteran

O minune recenta. Obtinuta in urma progreselor medicale.

--------------------

+Quote Post
polihronu
post Oct 19 2010, 10:52 PM
Post #50

cititor in stele

"Face therapy". Wow smile.gif Cred si eu. Doar ati vazut Face/Off tongue.gif

--------------------

+Quote Post
polihronu
post Nov 6 2010, 11:06 AM
Post #51

cititor in stele

No, ce ziceti de asta (vedeti si aici, mai ales pentru referinte complete)?

--------------------

+Quote Post
study_nature
post Nov 13 2010, 06:16 PM
Post #52

Veteran

Din lectura superficiala pe care am facut-o pana acum, inclin sa cred ca sunt destul de promitatoare rezultatele celor doua echipe. Au publicat recent si un articol in New England Journal of Medicine (una dintre cele mai bune reviste de specialitate in domeniul medicinei).
Important este ca in continuare descoperirile lor sa se materializeze in tratamente eficiente impotriva cancerului. Am sa incerc sa imi fac timp sa ma documentez mai mult despre cercetarile lor si sa urmaresc noutatile pe care le vor mai comunica.

Un alt articol promitator in domeniul oncologiei este cel intitulat "Suppression of Antitumor Immunity by Stromal Cells Expressing Fibroblast Activation Protein–Alpha" si aparut acum vreo saptamana in revista Science (doar rezumatul e disponibil gratuit). Despre importanta rezultatelor lui se discuta si aici.

--------------------

+Quote Post
study_nature
post Dec 22 2010, 09:25 AM
Post #53

Veteran

Nu-i de mirare ca popii sunt invidiosi pe maestrii stiintei si ai tehnologiei! wink.gif

Vezi aici si la pagina 4 a acestui pdf.

N-am gasit inca un "case report" publicat in vreo revista de specialitate (nici n-am avut suficient timp), dar mi-ar placea sa aflu mai multe detalii tehnice despre procedura si despre complexitatea cazului. Este remarcabil ca, din cate inteleg, au trecut vreo 3 ani de la interventie iar pacienta este cancer-free.

--------------------

+Quote Post
myosotis
post Dec 22 2010, 01:14 PM
Post #54

floarea cu colti

Member No.: 4
Religia: magenta

@study,

mult merci de link. Wow, and I mean wow! Asta da miracol! Daca afli mai multe detalii, nu uita sa le impartasesti. Mi-ar placea si mie sa stiu mai mult despre cum au facut asta.

--------------------
"Myosotis... is the most beautiful for being small and unpretending; even flowers must be modest." Henry David Thoreau

+Quote Post
eretik
post Dec 22 2010, 01:39 PM
Post #55

Rogue Squadron

Group: Root Admin
Member No.: 1
Religia: Agnostic de Ziua a Saptea

Puneti si un rezumat despre ce este vorba, nu doar linkuri, pls.

--------------------
"...But you won't listen to reason. It's like playing Chess with a pigeon; no matter how good I am at chess, the pigeon is just going to knock over the pieces, crap on the board and strut around like it's victorious."

+Quote Post
study_nature
post Dec 22 2010, 08:25 PM
Post #56

Veteran

Ere, stii ca obisnuiesc sa sintetizez ideile principale si sa includ cele mai semnificative pasaje, dar in perioada asta cumparaturile si activitatile omenesti au prioritate fata de claritatea in exprimare pe forum. biggrin.gif

--------------------

+Quote Post
calator
post Jan 7 2011, 06:59 AM
Post #57

Membru
**

Member No.: 117
Religia: adventist

Statia Spatiala Internationala, Luna si Soarele in linie:

http://blogs.discovermagazine.com/badastro...clipse-picture/

+Quote Post
study_nature
post Jan 13 2011, 11:23 AM
Post #58

Veteran

Nicholas Volker este considerat primul copil salvat prin secventierea ADN-ului (=determinarea succesiunii exacte de nucleotide intr-o molecula de ADN):

Since he was a toddler, six-year-old Nicholas Volker’s intestine had been dangerously inflamed, necessitating a hundred surgeries including the removal of his colon. No one knew the cause, but it seemed certain that the boy was dying. In a desperate attempt to figure out what was wrong, doctors at the Medical College of Wisconsin did something desperate and unproven: they sequenced his DNA.

The doctors found a mutation that nobody expected, but that seemed to explain his condition and also dictated a treatment: a bone marrow transplant of cells taken from umbilical cord blood. It’s early to say for sure, but the treatment seems to have worked. Nicholas is now six, and is doing well, although he still takes drugs to prevent transplant rejection and will need more reconstructive surgery. When I spoke on the phone with his mother, Amylynne Santiago Volker, last night, Nic was running around with a plastic sword.

Ma bucur sa va anunt ca in revista Genetics in Medicine exista un raport si un comentariu in care echipa de medici care s-au ocupat de copil prezinta detaliile medicale cu care s-au confruntat.

Dar va recomand si excelentul reportaj in 3 parti al celor de la Milwaukee Journal Sentinel, include si relatarea amanuntita si emotionanta a sirului evenimentelor, dar si clipuri video.

--------------------

+Quote Post
study_nature
post Jan 16 2011, 06:47 PM
Post #59

Veteran

Probabil ca ati auzit de colesterolul bun numit HDL (i.e. high-density lipoprotein) colesterol. El are efecte contrare colesterolului rau, LDL (low-density lipoprotein) colesterol. HDL inlatura colesterolul din placile de aterom de la nivelul arterelor si il transporta inapoi in ficat, pentru a fi eliminat sau refolosit. Astfel, asocierea nivelurilor crescute de HDL colesterol cu riscuri mai scazute de boli cardiovasculare parea clara.
Totusi, un studiu nou din New England Journal of Medicine a evidentiat faptul ca protectia impotriva aterosclerozei nu este reflectata fidel de concentratia sangvina de HDL colesterol de una singura, ci de un parametru al functionalitatii HDL-ului denumit capacitatea de eflux a colesterolului, care integreaza cantitatea si calitatea HDL colesterolului.

Acest editorial din NEJM comenteaza semnificatia rezultatelor pe care le-am amintit.

--------------------

+Quote Post
study_nature
post Mar 18 2011, 11:09 AM
Post #60

Veteran

Super tare:

Sperm mystery solved
Scientists identify the channel by which progesterone activates sperm to swim toward an egg

Scientists have solved a 20-year mystery regarding the molecular mechanism by which human sperm detect an egg. The answer lies in a unique ion channel that senses progesterone, causing an influx of calcium into the sperm cells.

The finding, published in a pair of papers this week in Nature, provides a clue to some types of male infertility, and could someday be the foundation for a non-hormonal contraceptive.

"It's a real step forward," said Steve Publicover, who studies human sperm at the University of Birmingham in the UK and was not involved in the research. "It gives us a handle on what is going on in sperm."

Pentru restul stirii si referinte, mergeti aici.

--------------------

+Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 21st February 2018 - 02:55 PM
Web by The Spaghetti Monster :D