IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
Descoperiri si realizari stiintifice, Aici vorbim despre cercetarile stiintifice si aplicatiile lor
polihronu
post Jul 5 2010, 08:12 PM
Post #21

cititor in stele

Group: Moderator
From: vestul salbatic
Member No.: 5
Religia: iudeo-crestin agnostic si, la nevoie, ateu

QUOTE (Teologul @ Jul 5 2010, 11:04 PM) *
...potrivit lui Cristian Negureanu

Acest Cristian Negureanu?

...stramosii nostri atlanti si hiperboreeni...

Huh? Lemurienii nu?

Se stie ca limitarea vietii umane la o valoare de 80-100 de ani se datoreaza epuizarii unor secvente cromozomiale numite telomeri, care opresc diviziunea celulara dupa un anumit nr. de generatii, urmata de moartea biologica. Cunoasterea secretului pastrarii acestor zone terminale de pe cei 46 de cromozomi ne-ar permite sa traim vesnic.

"Se stie". Slava Domnului! In rest, n-am inteles nimic.

--------------------
"Omul care spune adevarul din cinism este un mincinos" - Bonhoeffer
"Onestitatea intelectuala este o conditie necesara a fericirii" - Paine
Go to the top of the page

+Quote Post
eretik
post Jul 5 2010, 08:20 PM
Post #22

Rogue Squadron

Group: Root Admin
Member No.: 1
Religia: Agnostic de Ziua a Saptea

Lasa ca pe asta cu viata fara de moarte am auzit-o si eu. Teoretic e posibila, dar nu pot sa nu ma gandesc cum va exploda populatia planetei si cata plictiseala vom acumula in vieti de sute de ani.
Oricum, conform unor studii de care am auzit pe la Discovery, speranta de viata oricum nu ar trece de vreo 500 de ani, sansele de a avea un accident in timpul asta spunandu-si cuvantul.

--------------------
"...But you won't listen to reason. It's like playing Chess with a pigeon; no matter how good I am at chess, the pigeon is just going to knock over the pieces, crap on the board and strut around like it's victorious."

+Quote Post
skeptic
post Jul 5 2010, 08:26 PM
Post #23

Autograph giver

Member No.: 8

Teo,
postarea da se potriveste bine la un topic pe care nu l-am creat si nu-l vom crea niciodata, Speculatii pseudo-stiintifice pentru membrii naivi. Daca ai un cat de mic respect pentru stiinta si metodele ei de lucru, te rog macar la topicul acesta sa postezi mai cu grija.

--------------------
"I want the truth!" "You can't handle the truth!"

+Quote Post
polihronu
post Jul 5 2010, 08:38 PM
Post #24

cititor in stele

From: vestul salbatic
Member No.: 5
Religia: iudeo-crestin agnostic si, la nevoie, ateu

Pina si wiki stie ceva important:

However, there are several issues that still need to be cleared up. First, it is not even certain whether the relationship between telomeres and aging is causal. Changing telomere lengths are usually associated with changing speed of senescence. This telomere shortening, however, might be a consequence of, and not a reason for, aging.

--------------------
"Omul care spune adevarul din cinism este un mincinos" - Bonhoeffer
"Onestitatea intelectuala este o conditie necesara a fericirii" - Paine

+Quote Post
bnc
post Jul 11 2010, 03:26 AM
Post #25

Veteran

Group: Fondatori
Member No.: 14

QUOTE (study_nature @ Apr 29 2010, 06:26 PM) *
Acomunitatea stiintifica, grup eterogen ce se indeletniceste cu intelegerea realitatii si apoi aplicarea cunostintelor dobandite in scopul implinirii unor nevoi umane.

Ma lamuresti si pe mine cu definitia asta? Mai ales cu ultima parte. Parca trimite cu gandul la etica dar din cate se observa cu ochiul liber (fara a fi nevoie de vre-un laborios studiu stiintific) comunitatea stiintifica este departe de a fi eterogena in privinta normelor etice aplicate. MI se pare mare parte din cercetarea stiintifica mercantile si mai putin etica. Daca avem nevoie de un colorant alimentar il facem, daca avem nevoie de un aditiv la fel si asa mai departe si toate astea tinand cont doar de interesaul material al celui care finanteaza "comunitatea stiintifica" respectiva. Exemplele ar fi multiple.

--------------------
"Religia este o iluzie si īsi deriva puterea din faptul ca se potriveste cu dorintele noastre instinctuale."

+Quote Post
bnc
post Jul 11 2010, 03:40 AM
Post #26

Veteran

QUOTE (skeptic @ Jul 5 2010, 11:26 PM) *
Teo,
postarea da se potriveste bine la un topic pe care nu l-am creat si nu-l vom crea niciodata, Speculatii pseudo-stiintifice pentru membrii naivi. Daca ai un cat de mic respect pentru stiinta si metodele ei de lucru, te rog macar la topicul acesta sa postezi mai cu grija.

Mi se pare nedreapta catalogarea ta cu privire la postarea teologului. Niciunde pe acest forum sau mai specific la acest subforum nu am gasit metodologia dupa care sa etichetez ceva ca stiinta sau pseudostiinta. In lipsa acestei metodologii fiecare poate cita din ce sursa (maimult sau mai putin obscura) ii place considerand a fi stiinta adevarata.

--------------------
"Religia este o iluzie si īsi deriva puterea din faptul ca se potriveste cu dorintele noastre instinctuale."

+Quote Post
myosotis
post Jul 11 2010, 07:41 AM
Post #27

floarea cu colti

Member No.: 4
Religia: magenta

bnc, care e diferenta dintre astronomie si astrologie?

Si una si alta privesc la acelasi lucru, dar vad cu totul altceva. Pe acest forum poate nu ai gasit un diagnostic diferential clar intre stiinta si pseudostiinta, ceea ce nu inseamna ca el nu se poate face. Stiinta inseamna, dupa cum tu stii foarte bine o teorie, o metoda de observatie/studiu, o tehnica, existenta unor dovezi in sprijinul teoriei sau impotriva ei, niste rezultate cuantificabile, etc. Pseudostiinta nu beneficiaza de nimic din toate astea, cu exceptia unei teorii care eludeaza tot procesul asta intermediar logic pentru a sari direct la concluzii. Pseudostiinta priveste la acelasi lucru ca stiinta si isi formuleaza propria teorie bazata pe speculatii sau, mai rau, pe ipoteze care au fost deja anulate. Se face diferenta si intre pseudostiinta si stiinta inca nedovedita. Dar a veni si a cita autori obscuri, nerecunoscuti de comunitatea stiintifica, doar pentru ca "iti place zicerea lor", consider ca este cea mai periculoasa abordare. Mai bine stai la distanta de ani lumina de stiinta si gata. E mai onest asa, decat sa n-ai stomac, timp, chef si energie sa intreprinzi un studiu serios pentru a dobandi cunostinta bazata pe dovezi. Exista, dupa umila mea parere, prea multe descoperiri stiintifice uimitoare pentru a pierde vremea cu pseudostiinta. Dar asta depinde de ceea ce vrem de la (pseudo)stiinta, informatie sau exaltare. Cele doua nu se exclud reciproc, dar in cazul pseudostiintei, cand decantezi ramai doar cu exaltarea. bomb.gif Cel putin, eu asa vad lucrurile.

LE: study, poate ar fi bine pentru bunul mers al acestui subforum sa postam niste principii care sa ne ajute sa diferentiem intre studiile/cercetatorii stiintifici credibili si cei care mai au inca prin buzunare cartulii ezoterice. Cred ca ar fi util un abc al metodei de cercetare stiintifica, pentru ca sa vedem daca informatiile de care ne impiedicam sunt "descoperiri stiintifice uimitoare" sau fantasmagorii la care casca targul gura ohmy.gif .

--------------------
"Myosotis... is the most beautiful for being small and unpretending; even flowers must be modest." Henry David Thoreau

+Quote Post
bnc
post Jul 11 2010, 09:11 AM
Post #28

Veteran

myo de acord cu cespui tu aici. Mai ales cu adaugarea. Eu am ales stiinta si pseudo-stiinta pentru ca e mai evident. Dar exista riscul, cum bine ai punctat, de a insista prea mult asupra unor filozofii stiintifice sau a unor ipoteze insuficient verificate dintre care multe vor disparea la stadiu de ipoteza. Ar mai fi interesant sa vedem, mai ales la acest subforum cine este cel citat. Daca se fac referiri la site-uri acestea sa fie cu adevarat stiintifice. Nu de alta dar eu nepricepandu-ma la biologie, genetica si ce se mai discuta pe aici am cerut ajutor specializat si am ramas putin jenat de raspunsul primit. Adica imi vorbea persoana respectiva exact de acest amalgam de teze si ipoteze din care e destul de greu sa tragi concluzii pertinente.

--------------------

+Quote Post
Teologul
post Jul 14 2010, 08:25 PM
Post #29

Membru
**

Group: Members
From: Bucuresti
Member No.: 61
Religia: agnostic

QUOTE (eretik @ Jul 5 2010, 11:20 PM) *
Lasa ca pe asta cu viata fara de moarte am auzit-o si eu. Teoretic e posibila, dar nu pot sa nu ma gandesc cum va exploda populatia planetei si cata plictiseala vom acumula in vieti de sute de ani.
Oricum, conform unor studii de care am auzit pe la Discovery, speranta de viata oricum nu ar trece de vreo 500 de ani, sansele de a avea un accident in timpul asta spunandu-si cuvantul.

Realismul tau este de admirat, dar spune-le asta fratilor din biserica si te asigur ca iti vor sari la gat. Se tot bate moneda pe viata vesnica, dar nu sunt analizate lucid consecintele acestui fapt. Sunt unii care au elaborat teorii cum ca vom coloniza cosmosul daca nu mai avem loc aici, sau ca va disparea capacitatea de procreere; bineinteles fara suport biblic sau stiintific.
Pe de alta parte, cunoasterea structurii genomului ar permite si repararea defectelor aparute ca urmare a unor accidente; eventual si clonarea unei fiinte disparute in acest mod. Nu stim exact la ce nivel se va ajunge in viitor. Daca se vor analiza atent cauzele accidentelor, probabil se vor putea lua masuri pentru evitarea lor. Constructiile anti-seismice sau anti-inundatii ar putea juca un rol important, ca si vehicule speciale dotate cu sisteme de protectie sofisticate (de pilda recent am auzit ca s-a inventat parasuta pentru avioane).
Totusi, cel mai important factor care limiteaza cresterea populatiei il consider a fi razboiul, fiind si cel mai greu de prevenit, intr-o lume insuficient de dezvoltata moral si spiritual, unde nu trebuie decat o scanteie care sa faca sa explodeze ura si intoleranta etnica, religioasa sau de alta natura. Probabil ca numai dupa ce intreaga omenire va fi curatata de acest spectru, trecand pragul evolutiv, se va pune problema aplicarii rezultatelor stiintifice in prelugirea vietii umane. Altfel nu vom reusi decat sa ne chinuim pe o perioada mai lunga de timp.

--------------------
"Nu recunosc alt semn al superioritatii umane decat bunatatea" (Ludwig van Beethoven)

+Quote Post
study_nature
post Aug 3 2010, 04:32 PM
Post #30

Veteran

From: Bucuresti, Ro
Member No.: 23

O stire imbucuratoare a aparut azi pe site-ul ANN:

Several researchers for the Seventh-day Adventist Church's leading school of medicine discovered what they hope will be a method to detect Alzheimer's disease in its earliest and most treatable stages.

The neuroscience researchers found a trail of biomarkers -- proteins in the bloodstream that show the severity or presence of a disease by their high concentration -- that could lead to early detection of the brain-destroying disease.

(...)

The team consisted of Claudius Mueller, then a graduate student affiliated with the Loma Linda University School of Medicine; Wolff Kirsch, professor of neurological surgery and biochemistry at Loma Linda University School of Medicine; Lance Liotta, professor of life sciences at George Mason University; and Loma Linda University graduate student Matthew Schrag.

(...)

Discovering the biomarkers for early stage Alzheimer's is important because that is the only time the disease is treatable, Liotta said. "This study provides some new candidates for that purpose."

--------------------
"Fix reason firmly in her seat, and call to her tribunal every fact, every opinion. Question with boldness even the existence of a God; because, if there be one, he must more approve of the homage of reason, than that of blindfolded fear."

-- Thomas Jefferson, letter to his nephew Peter Carr, from Paris, August 10, 1787; Merrill D. Peterson, ed., Thomas Jefferson: Writings, New York: Library of America, 1994, pp. 900-906.

+Quote Post
myosotis
post Aug 3 2010, 04:57 PM
Post #31

floarea cu colti

Member No.: 4
Religia: magenta

Asta este o stire grozava smile.gif Multam, st_ature!

--------------------
"Myosotis... is the most beautiful for being small and unpretending; even flowers must be modest." Henry David Thoreau

+Quote Post
study_nature
post Aug 3 2010, 05:17 PM
Post #32

Veteran

Am gasit rezumatul articolului publicat de acest grup de cercetatori in prima parte a anului in Journal of Alzheimer's Disease. Poate fi vazut aici sau aici.

Il redau si eu mai jos:
The heme degradation pathway is a promising serum biomarker source for the early detection of Alzheimer's disease.

Claudius Mueller1, 2, Weidong Zhou2, Amy VanMeter2, Michael Heiby2, Shino Magaki1, Mark M. Ross2, Virginia Espina2, Matthew Schrag1, Cindy Dickson1, Lance A. Liotta2, Wolff M. Kirsch1

1Neurosurgery Center for Research, Training and Education, Loma Linda University School of Medicine, Loma Linda, CA, USA
2Center for Applied Proteomics and Molecular Medicine, George Mason University, Manassas, VA, USA

Abstract
One of the remaining challenges in Alzheimer's disease (AD) research is the establishment of biomarkers for early disease detection. As part of a prospective study spanning a period of five years, we have collected serial serum samples from cognitively normal, mild cognitively impaired (MCI), and mild AD participants, including same patient samples before and after cognitive decline. Using mass spectrometry we identified several promising leads for biomarker development, such as prosaposin, phospholipase D1, biliverdin reductase B, and S100 calcium binding protein A7. Selected candidate markers were verified using reverse phase protein microarray assays. Of 15 protein/protein abundance ratios that were significantly altered in sera from subjects with mild AD compared to Normal or MCI subjects, 14 were composed of ratios containing heme oxygenase-1, biliverdin reductase A, or biliverdin reductase B. Moreover, an increase in the protein abundance ratio of matrix metallopeptidase 9/biliverdin reductase differentiated stable MCI subjects from MCI subjects progressing into mild AD before the onset of cognitive decline. These findings strongly implicate the heme degradation pathway as a promising source of protein biomarkers for the early detection of AD.

Este clar ca mai au un drum lung inaintea lor. Sper sa aiba succes in continuare.
Eu sunt curios sa aflu la care biomarker se vor opri sa-l cerceteze in profunzime si ce sensibilitate si specificitate va avea acesta in diagnosticarea timpurie a bolii.

--------------------
"Fix reason firmly in her seat, and call to her tribunal every fact, every opinion. Question with boldness even the existence of a God; because, if there be one, he must more approve of the homage of reason, than that of blindfolded fear."

-- Thomas Jefferson, letter to his nephew Peter Carr, from Paris, August 10, 1787; Merrill D. Peterson, ed., Thomas Jefferson: Writings, New York: Library of America, 1994, pp. 900-906.

+Quote Post
thomass
post Aug 6 2010, 07:33 PM
Post #33

Membru
**

From: Cluj
Member No.: 110
Religia: sda

Nu e vreo descoperire mareata, deci oarecum e offtopic. Oare demersurile lui Edy C. merita incadrate in randul marturiilor pentru comunitate dinspre stiinte ?

LE: ma refer la explicatiile stiintifice si crampeiele folosite din genesa...

+Quote Post
study_nature
post Aug 26 2010, 05:29 PM
Post #34

Veteran

QUOTE (thomass @ Aug 6 2010, 10:33 PM) *
Nu e vreo descoperire mareata, deci oarecum e offtopic.

Tot ce se poate. Dar uneori suntem si fiinte comode, nu doar formale, nu-i asa?

Oare demersurile lui Edy C. merita incadrate in randul marturiilor pentru comunitate dinspre stiinte ?

LE: ma refer la explicatiile stiintifice si crampeiele folosite din genesa...

Cred ca pot fi incadrate. Chiar daca Edi nu are pregatire academica in vreun domeniu stiintific pur - sau cel putin nu stiu eu - e remarcabil demersul sau. Jos palaria. smile.gif

--------------------

+Quote Post
bnc
post Aug 27 2010, 03:53 PM
Post #35

Veteran

Sper sa considerati urmatorul filmulet on topic:

(Putem integra frumoasa masinarie la realizari stiintifice sau religioase?)

--------------------

+Quote Post
study_nature
post Aug 30 2010, 01:42 PM
Post #36

Veteran

Pana acum nu existau markeri genetici sau moleculari pentru migrena (cu exceptia unor subtipuri rare monogenice). Dar ieri Nature genetics fost publicat online articolul Genome-wide association study of migraine implicates a common susceptibility variant on 8q22.1, in care este stabilit primul factor de risc genetic pentru migrena. Mai concret, a fost identificata o alela minora intitulata rs1835740 si localizata intre genele MTDH si PGCP, ambele asociate cu productia glutamatului (unul dintre cei mai importanti neurotransmitatori si suspectat de multa vreme ca jucand un rol important in patofiziologia migrenei).

A fost realizat intai un studiu caz-control de tip genome-wide asupra unui grup de 2.731 de cazuri de migrena provenind din 3 clinici europene si 10.747 de subiecti de control (sanatosi) alesi in asa fel incat sa coincida dpv populational cazurilor; rs1835740 a fost asociata cu migrena in urma unor rezultate semnificative statistic (valoarea P = 5.38 × 10 la puterea a 9-a, odds ratio = 1.23, 95% CI 1.150–1.324){despre valoarea P aici, iar despre odds ratio aici}. Studiul a fost replicat cu 3.202 de cazuri si 40.062 de subiecti control, rezultatul general per total in urma meta-analizei fiind P = 1.69 × 10 la puterea a 11-a, odds ratio = 1.18, 95% CI 1.127–1.244. Deci semnificativ statistic si promitator. Mai sunt si alte contributii pe care le aduce articolul de mai sus, asa ca va invit sa-l accesati, e disponibil integral.

M-ar interesa sa stiu ce slabiciuni ar putea avea acest studiu. Asa ca va astept sa va pronuntati.

LE: Am remarcat cu intristare ca articolul pe care va invitam sa-l accesati nu mai este disponibil integral, asa cum era cand am scris comentariul de mai sus.

--------------------

+Quote Post
skeptic
post Sep 2 2010, 07:57 AM
Post #37

Autograph giver

Member No.: 8

Uite-l pe-asta cum se obrazniceste.

--------------------
"I want the truth!" "You can't handle the truth!"

+Quote Post
study_nature
post Sep 9 2010, 09:53 AM
Post #38

Veteran

Va posteam in postarea mea anterioara despre un studiu care a identificat un factor de risc genetica pentru migrena. M-am bucurat sa descopar ca NHS (National Health Service, sistem de sanatate publica din Marea Britanie) pune la dispozitie pe internet o rubrica numita "Health news stories unspun", in care sunt disecate in mod structurat si profesionist relatarile din mass-media despre subiectele medicale prin indicarea sursei (de obicei un studiu stiintific) si analiza calitatii ei. La aceasta rubrica a fost prezentat si articolul de care va ziceam, si mi-a placut atat de mult incat am zis sa va arat.

--------------------

+Quote Post
Catar
post Sep 9 2010, 03:26 PM
Post #39

Membru
**

Member No.: 43
Religia: Catara

QUOTE (study_nature @ Aug 30 2010, 01:42 PM) *
Pana acum nu existau markeri genetici sau moleculari pentru migrena (cu exceptia unor subtipuri rare monogenice). Dar ieri Nature genetics fost publicat online articolul Genome-wide association study of migraine implicates a common susceptibility variant on 8q22.1, in care este stabilit primul factor de risc genetic pentru migrena. Mai concret, a fost identificata o alela minora intitulata rs1835740 si localizata intre genele MTDH si PGCP, ambele asociate cu productia glutamatului (unul dintre cei mai importanti neurotransmitatori si suspectat de multa vreme ca jucand un rol important in patofiziologia migrenei).

A fost realizat intai un studiu caz-control de tip genome-wide asupra unui grup de 2.731 de cazuri de migrena provenind din 3 clinici europene si 10.747 de subiecti de control (sanatosi) alesi in asa fel incat sa coincida dpv populational cazurilor; rs1835740 a fost asociata cu migrena in urma unor rezultate semnificative statistic (valoarea P = 5.38 × 10 la puterea a 9-a, odds ratio = 1.23, 95% CI 1.150–1.324){despre valoarea P aici, iar despre odds ratio aici}. Studiul a fost replicat cu 3.202 de cazuri si 40.062 de subiecti control, rezultatul general per total in urma meta-analizei fiind P = 1.69 × 10 la puterea a 11-a, odds ratio = 1.18, 95% CI 1.127–1.244. Deci semnificativ statistic si promitator. Mai sunt si alte contributii pe care le aduce articolul de mai sus, asa ca va invit sa-l accesati, e disponibil integral.

M-ar interesa sa stiu ce slabiciuni ar putea avea acest studiu. Asa ca va astept sa va pronuntati.

Scrisesem şi am pierdut totul, acum rescriu dar mă grăbesc. Semnificaţia statistică este foarte mare (p foarte mic), dar semnificaţia clinică mi se pare foarte mică (intervalul de īncredere pentru OR nu prea depăşeşte 1,3, iar estimatul punctual e chiar mai mic, spre 1,2). Nu am citit textul complet, doar rezumatul, dar inteleg rezultatele astfel: cu foarte mare certitudine persoanele care prezinta alela tind sa aiba de 1,2 (sau undeva intre 1,15 si 1,30) mai frecvent migrena decat persoanele care nu prezintă alela [am văzut pe site-ul britanic la care faci referire īn al doilea mesaj un interval de 1,5-1,8, dar nu īmi dau seama cum l-au calculat]. Deci şi oamenii "normali" şi cei dotaţi cu alela pot avea migrenă, doar că frecvenţa e de 1,2 ori mai mare la cei cu alela decāt fără. Un OR de 5 sau de 10 ar fi fost impresionant, dar chiar şi 2 era mai convingător. 1, 2 e foarte aproape de 1. Sigur, orice articol ştiinţific necesită un fel de marketing, iar autorii l-au trāmbiţat pentru că e finanţat cu bani europeni, cred că destul de mulţi, şi trebuia să-l prezinte ca pe un mare succes. Eu nu sunt foarte impresionat, īn alte domenii există markeri mult mai buni. Recunosc insa ca nu am acces la full-text si e posibil sa fi inteles gresit design-ul, nu imi sunt clare datele brute.

Ca să dau un exemplu (pur teoretic) despre ce īnseamnă un OR de 1,2. Dacă grupul A prezintă o incidenţă de 90 din 100, iar grupul B (de control) de 75 din 100, OR in acest caz ar fi de vreo 3. Daca grupul A prezinta o incidenta de 40 din 100 (40 versus 60) iar grupul B de 35 din 100 (35 versus 65), OR e undeva in jur de 1,25.

PS. Am editat putin, deoarece prima data calculasem din greseala RR in loc de OR.

+Quote Post
Ianis
post Sep 9 2010, 09:34 PM
Post #40

Hacking Life

From: Into the Matrix
Member No.: 31
Religia: Emerging church

Azi am aflat si eu ca romanii au si ei, totusi, un laureat al premiului Nobel, un medic: Ioan Moraru

Deci osecistii pasionati de medicina au un motiv de mandrie smile.gif

--------------------
I’m not afraid to die
I’m afraid to be alive without being aware of it

+Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 21st February 2018 - 02:59 PM
Web by The Spaghetti Monster :D