IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
We tend 'to ignore the full breadth of our Christian heritage', Spiritualitatea crestina in bogatia formelor ei de manifestare
study_nature
post Feb 17 2010, 03:06 PM
Post #1

Veteran

Group: Moderator
From: Bucuresti, Ro
Member No.: 23
Religia: agnostic

Acest nou topic isi propune sa creeze cadrul in care noi, forumistii, sa facem pasi mici spre redescoperirea formelor si expresiilor spiritualitatii crestine respinse la gramada o data cu diversele idei teologice de care adventistii au cautat sa se disocieze cu orice pret, fara un discernamant luminat.

Ideea mi-a venit raspunzandu-i lui Catar in urma lecturii mele despre inaugurarea rubricii despre spiritualitate din Spectrum, in mod deosebit paragraful pe care il citez mai jos si in care bolduiesc partile importante:

A second, connected Adventist weakness is our tendency to ignore the full breadth of our Christian heritage. Right now many Evangelical groups are rediscovering their roots in a broader catholic spirituality, but Adventism has been slow to embrace the movement. In our effort to distance ourselves from Catholicism, we have disowned a lot of the wonderful church history that occurred between the time of Constantine and the Reformation. This needs to stop. Whether we like it or not, we were all part of the same church prior to the Reformation, and the spiritual treasures of those years belong to us as much as does the Great Disappointment of 1844. This is good news because it means we have a lot to draw from while interpreting the significant events of our young Adventist history. We can think about Advent hope in light of what 2000 years worth of witnesses have said about God’s presence, God’s silence, and the patience of the saints.

PS: Poate parea paradoxal ca tocmai eu, study_nature, am inceput acest topic, dar veti vedea ca, nedorind sa ma lepad de (re)numele meu, nu ma voi implica prea mult sa-mi tin aceasta creatie in viata, asa ca este nevoie de contributiile voastre, stiu sigur ca intalniti frecvent in explorarile voastre o multime de lucruri pe care merita sa le impartasiti in acest loc. smile.gif

--------------------
"Fix reason firmly in her seat, and call to her tribunal every fact, every opinion. Question with boldness even the existence of a God; because, if there be one, he must more approve of the homage of reason, than that of blindfolded fear."

-- Thomas Jefferson, letter to his nephew Peter Carr, from Paris, August 10, 1787; Merrill D. Peterson, ed., Thomas Jefferson: Writings, New York: Library of America, 1994, pp. 900-906.
Go to the top of the page

+Quote Post
polihronu
post Feb 17 2010, 03:18 PM
Post #2

cititor in stele

From: vestul salbatic
Member No.: 5
Religia: iudeo-crestin agnostic si, la nevoie, ateu

Uite, pe mine ma enerveaza ca expresia artistica de calitate se gaseste adesea in bisericile adventiste doar in aranjamentele florale de pe scena. Avem parca oroare de arta si artisti (nu fac greseala sa includ aici corurile de amatori din biserici), nu cumva sa dam liber la luciferisme prin biserici. Prefer oricind o trupa care cinta bine Christian contemporary falsei umilinte de pe la noi.

--------------------
"Omul care spune adevarul din cinism este un mincinos" - Bonhoeffer
"Onestitatea intelectuala este o conditie necesara a fericirii" - Paine

+Quote Post
Catar
post Feb 20 2010, 01:02 PM
Post #3

Membru
**

Group: Members
Member No.: 43
Religia: Catara

QUOTE (polihronu @ Feb 17 2010, 04:18 PM) *
Uite, pe mine ma enerveaza ca expresia artistica de calitate se gaseste adesea in bisericile adventiste doar in aranjamentele florale de pe scena. Avem parca oroare de arta si artisti (nu fac greseala sa includ aici corurile de amatori din biserici), nu cumva sa dam liber la luciferisme prin biserici. Prefer oricind o trupa care cinta bine Christian contemporary falsei umilinte de pe la noi.

Nu cred că trebuie să fim chiar atât de masochişti. Sunt de acord în parte, dar mai există ceva expresie artistică de calitate, uneori chiar şi în corurile de amatori. Există cel puţin un domeniu în care bunul-gust artistic se vădeşte în contrast cu practicile evanghelice din România: metrica "imnurilor". În (sub)cultura AZS [mă refer la subcultură ca la o submulţime a unei mulţimi mai mari], suntem în general foarte atenţi ca accentele textului să se potrivească bine cu cele ale muzicii. În (sub)cultura evanghelică din România [utilizez termenul în acelaşi sens, nu peiorativ], interesul pentru logodirea celor două (text-muzică) este cel mult cazual. Din acest motiv la o nuntă evanghelică, am auzit cu peste vreo 8 ani în urmă în biserică un cântec care nici acum nu mi-a ieşit din memorie; la refren spunea ceva de genul "Tu ai dat Doamne căsăTOria" (accentul cădea pe silaba "to"). Lucruri de genul ăsta sunt rarisime, mi se pare mie, în BAZS (dar dacă aveţi dovezi în sensul contrar, n-ar fi rău să le menţionăm pe aici).

+Quote Post
Catar
post Feb 20 2010, 01:20 PM
Post #4

Membru
**

Group: Members
Member No.: 43
Religia: Catara

Ca să mă circumscriu oarecum la ce ai propus tu, study_nature, aş vrea să vă recomand, pentru cei care nu l-aţi cunoscut încă, un autor iudeo-creştin: N. Steinhard. La el, aproape la tot pasul limbajul vechi românesc ţâşneşte în imagini noi care să exprime spiritualitatea creştină şi umană. Şi totul e întreţesut cu referiri la marea cultură. Citez din omilia lui cu care se deschide "Dăruind vei dobândi", omilie intitulată "Ce-i datorez eu lui Hristos":

"Există în ritualul iudaic o rugăciune alcătuită dintr-un şirag de mulţumiri aduse lui Dumnzeeu pentru toate binefacerile hărăzite poporului Său Israel. Ca refren ori stih intercalat după fiecare dar pomenit figurează vorbele dai lanu, ce se tâlmăcesc de ajuns nouă. De n-ar fi decât că Domnul ne-a scos din pământul Egiptului, destul ar fi spre a-L binecuvânta şi a-I aduce slavă. De n-ar fi decât că a prefăcut marea în uscat, destul e spre a-L blagoslovi şi a nu înceta să-I mulţumim. De n-ar fi decât că ne-a hrănit în pustiu... Şi aşa mai departe. Fiecare faptă a divinităţii, fiecare minune ajunge spre a stârni recunoştinţa norodului şi a-i provoca exclamaţia: dai lanu!....

Pentru a-mi fi îngăduit să Te pot ruga, să Te iubesc şi să mă închin Ţie - de ajuns, prea deajuns ca să binecuvântez Sfânt Numele Tău.

Pentru a fi sădit în mine nădejdea iertării şi a fi început să întrezăresc putinţa mântuirii - fii, Doamne, preamărit!

Pentru a-mi fi dat îndrăzneala să concep stabilirea unor relaţii de tip eu-tu cu Tine, Domnul şi Dumnezeul meu mă minunez şi nepricepându-mă a spune altceva, strig: dai li!...."

Nu e moştenire directă, dar uneori mi-ar face plăcere să văd şi această laudă simplă, înrădăcinată într-un trecut mai îndepărtat, decât teologia sofisticată ancorată doar în gândirea protestantă-AZS contemporană.

+Quote Post
polihronu
post May 3 2010, 05:46 PM
Post #5

cititor in stele

From: vestul salbatic
Member No.: 5
Religia: iudeo-crestin agnostic si, la nevoie, ateu

Iata una dintre formele traditionale de manifestare ale spiritualitatii crestine. Ati remarcat?

"The shroud owner said it in 1355 ... the local bishop said it was a forgery and even the pope of that time said it was a fake," said Antonio Lombatti, a church historian.
The Catholic Church's official position regarding the shroud is that it's an important tool for faith regardless of its authenticity.

Asa se fundamenteaza orice autoritate religioasa, inclusiv Scriptura - "regardless of its authenticity". Si, sincer, daca papa ar fi mai moral si mai Christ-like pentru ca se inchina la (ma rog, linga) giulgiu, l-as pupa (pe papa, giulgiul oricum nu m-ar interesa).

--------------------
"Omul care spune adevarul din cinism este un mincinos" - Bonhoeffer
"Onestitatea intelectuala este o conditie necesara a fericirii" - Paine

+Quote Post
study_nature
post May 3 2010, 06:01 PM
Post #6

Veteran

From: Bucuresti, Ro
Member No.: 23
Religia: agnostic

QUOTE (Catar @ Feb 20 2010, 04:20 PM) *
Ca să mă circumscriu oarecum la ce ai propus tu, study_nature, aş vrea să vă recomand, pentru cei care nu l-aţi cunoscut încă, un autor iudeo-creştin: N. Steinhard. La el, aproape la tot pasul limbajul vechi românesc ţâşneşte în imagini noi care să exprime spiritualitatea creştină şi umană. Şi totul e întreţesut cu referiri la marea cultură.

N. Steinhard este in mod cert un autor crestin de la care ai ce sa primesti. Cunosc persoane asupra carora Jurnalul fericirii a avut un impact deosebit, cineva chiar regasind ortodoxia pe care nu o mai practicase.
Rolul de duhovnic a fost luat in ras de adventism si ignorat, desi ca sa fiu onest mie mi s-ar parea ca pastorul ideal ar avea si cateva dintre trasaturile duhovnicilor autentici.

--------------------
"Fix reason firmly in her seat, and call to her tribunal every fact, every opinion. Question with boldness even the existence of a God; because, if there be one, he must more approve of the homage of reason, than that of blindfolded fear."

-- Thomas Jefferson, letter to his nephew Peter Carr, from Paris, August 10, 1787; Merrill D. Peterson, ed., Thomas Jefferson: Writings, New York: Library of America, 1994, pp. 900-906.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 21st February 2018 - 01:07 AM
Web by The Spaghetti Monster :D