IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
Cele 28 (deocamdata) puncte de doctrina
jemiol
post Nov 5 2013, 10:03 AM
Post #1

Membru avansat

Group: Members
Member No.: 53
Religia: Crestin

Recent au fost operate unele modificari la cele 28 de puncte de doctrina. Cele mai importante actualizari asteptate de o parte modernista a adventismului au fost lasate la o parte si au fost facute cele ce sunt iubite de fundamentalistii majoritari. Nu au fost votate, dar nu vad cum s-ar putea evita in 2015 votarea lor.
Documentul il gasiti aici: http://news.adventist.org/fileadmin/news.a...FB_pc_133GS.pdf
si anuntat aici: http://news.adventist.org/all-news/news/go...ntal-beliefs/6/

Sa stie toata lumea ca pamantul si tot ce este in el ori pe el, a fost nascut in 6 zile literale, recente.
Go to the top of the page

+Quote Post
calator
post Nov 5 2013, 03:09 PM
Post #2

Membru
**

Member No.: 117
Religia: adventist

Pai ce s-a modificat? Altceva decat faptul s-a inlocuit "man" cu "hu(sic!)man".

+Quote Post
jemiol
post Nov 5 2013, 03:19 PM
Post #3

Membru avansat

Pai tocmai ca nu s-a modificat.

+Quote Post
123
post Nov 5 2013, 08:18 PM
Post #4

Reptilian Antrenor de semizei

Member No.: 1,197
Religia: azs

Eu vreau sa vad aprobarea de la Ellen White cu pecetea lu Isus Cristos altfel nu recunosc modificarea asta decat ca ilegala.
Propun sa fie arestati preventiv 30 de zile pentru fals si uz de fals, inselatorie si abuz de incredere pana se clarifica lucrurile. Si daca nu se clarifica sa ia pedeapsa maxima cu executare.

--------------------

Intru tu hani
Să-ńi beau cafelu
Mi veadi lumea
Şi ńi-adună gailelu

Va-ńi beau ună ar‚chie,
Va-ńi beau şi-un cafe
Va-ńi beau şi-ună ţiyare
Că hiu chih‚ie.

Voi s-dau di buḑ‚,
Să-ńi vindic arana
Mi-acaţă h‚ryia,
Şi gulescu damigeana

+Quote Post
salman rushdie
post Nov 5 2013, 10:34 PM
Post #5

Membru
**

Member No.: 30,630
Religia: nu mai am

Pai nu erau 27? Fratii astia ai vostri sunt ca oltenii-cand n-au ce face se dezbraca si isi pazesc hainele, ei mai adauga cate un punct de doctrina! Eu sunt mai retard, nu stiam ca s-a mai adaugat un punct! Care este ala? Sa iubesti toate femeile din biserica ta precum fratii IORGULESCU si DARVASAN, caci si Hristos gornistu' a iubit pe toti?

+Quote Post
Ianis
post Nov 6 2013, 07:33 AM
Post #6

Hacking Life

From: Into the Matrix
Member No.: 31
Religia: Emerging church

M-am uitat si eu pe adnotari:
Limbajul corect politic (man - human/humanity) era de asteptat. Americanii au o adevarata obsesie pe tema asta.

Modificarile cu privire la creatia recenta erau, de asemenea, de asteptat. Adventismul merge spre radicalizare. O sa ramana fara tineri sau o sa ii pastreze doar pe aia spalati la creier sau analfabeti.

Am fost surprins de modificarile de la sectiunea familie. Exprimarea toleranta de pana acum (casatoria intre doi parteneri) a fost corectata cu termenii specifici (un barbat si o femeie) ca sa nu dea apa la moara comunitatii gay. Asta e un pas imens inapoi si greu de recuperat (daca va mai putea fi recuperat...). Nu stiu cum a ajuns exprimarea initiala acolo, daca era pastrata ar fi dat un semnal pozitiv de toleranta si acceptare.

--------------------
Iím not afraid to die
Iím afraid to be alive without being aware of it

+Quote Post
jemiol
post Nov 6 2013, 09:00 PM
Post #7

Membru avansat

QUOTE (Ianis @ Nov 6 2013, 07:33 AM) *
Am fost surprins de modificarile de la sectiunea familie. Exprimarea toleranta de pana acum (casatoria intre doi parteneri) a fost corectata cu termenii specifici (un barbat si o femeie) ca sa nu dea apa la moara comunitatii gay. Asta e un pas imens inapoi si greu de recuperat (daca va mai putea fi recuperat...). Nu stiu cum a ajuns exprimarea initiala acolo, daca era pastrata ar fi dat un semnal pozitiv de toleranta si acceptare.

Dar in romana cum este "tradus"?

+Quote Post
Ianis
post Nov 7 2013, 10:51 AM
Post #8

Hacking Life

From: Into the Matrix
Member No.: 31
Religia: Emerging church

Vezi aici

--------------------
Iím not afraid to die
Iím afraid to be alive without being aware of it

+Quote Post
eretik
post Nov 7 2013, 12:05 PM
Post #9

Rogue Squadron

Group: Root Admin
Member No.: 1
Religia: Agnostic de Ziua a Saptea

Deci pentru un om care n-a avut in viata lui treaba cu religia, crestinismul, adventismul, etc (caz ideal), ceea ce scrie in linkul postat de Ianis cred ca e mai tare decat povestile cu asa-zisele camere de tortura din pivnitele bisericilor catolice, pregatite special pentru adventisti. hang3.gif

--------------------
"...But you won't listen to reason. It's like playing Chess with a pigeon; no matter how good I am at chess, the pigeon is just going to knock over the pieces, crap on the board and strut around like it's victorious."

+Quote Post
123
post Nov 10 2013, 04:45 PM
Post #10

Reptilian Antrenor de semizei

Member No.: 1,197
Religia: azs

QUOTE (salman rushdie @ Nov 5 2013, 11:34 PM) *
Pai nu erau 27? Fratii astia ai vostri sunt ca oltenii-cand n-au ce face se dezbraca si isi pazesc hainele, ei mai adauga cate un punct de doctrina! Eu sunt mai retard, nu stiam ca s-a mai adaugat un punct! Care este ala? Sa iubesti toate femeile din biserica ta precum fratii IORGULESCU si DARVASAN, caci si Hristos gornistu' a iubit pe toti?

Motto-ul e urmatorul : Arde-i pe fraieri de bani, masini, case si terenuri si iubeste femeile cu dragoste a la Bivolaru !
Se dezbraca toti in pielea goala, fac un cerc mare si intra in absolut. Sau intra absolutul in ei smile.gif

--------------------

Intru tu hani
Să-ńi beau cafelu
Mi veadi lumea
Şi ńi-adună gailelu

Va-ńi beau ună ar‚chie,
Va-ńi beau şi-un cafe
Va-ńi beau şi-ună ţiyare
Că hiu chih‚ie.

Voi s-dau di buḑ‚,
Să-ńi vindic arana
Mi-acaţă h‚ryia,
Şi gulescu damigeana

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 20th November 2017 - 03:47 AM
Web by The Spaghetti Monster :D