IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Mic manual despre cum sa devii eretic
polihronu
post Mar 29 2010, 10:13 PM
Post #1

cititor in stele

Group: Moderator
From: vestul salbatic
Member No.: 5
Religia: iudeo-crestin agnostic si, la nevoie, ateu

Tot la aceasta rubrica, de data aceasta mai mult de dragul lui "inter", propun o sinteza pe unele puncte litigioase despre care aud ca sint invocate in rechizitoriul ereziarhului care mi-s (da, fac aluzia la MISA - ce, nu stiati ca mi-am capatat renumele de "guru"? biggrin.gif).

Se zice ca:

1. nu mai cred in creatiune. Ce cred eu: ca Geneza 1-2:3 este un poem teologic scris din perspectiva unei cosmologii antice (nicidecum a stiintei moderne), a carui miza este sa prezinte lumea ca templu (inaugurat, ca orice templu biblic sau oriental antic, in sapte zile). Odihna zilei a saptea nu este repaus, ci intronare - intrare a zeului in templul sau. Despre originea lumii, cred ca Geneza 1 ne spune extrem de putin - doar ca Dumnezeu e implicat in ea. Mi-e cu totul indiferent daca saptamina creatiei este sustenabila sau nu stiintific, pentru ca inteleg miza teologica a poemului creatiei. Nu resping ideea creatiei in 7 zile literale - o consider insa irelevanta. Sabatul nu este sarbatoarea creatiei, ci a Creatorului. Saptamina nu are nevoie, pentru mine, de alta justificare decit cea teologica - reinventarea lumii ca templu pentru Dumnezeu, cu Sabatul ca celebrare a prezentei (idee deloc noua, vezi teologia lui Abraham Joshua Heschel).

2. nu mai cred in distinctia curat/necurat. Ce cred eu: ca distinctia curat/necurat, dincolo de orice fundal cultural (inclusiv de medicina antica, intuitiva), este esentialmente cultica, adica depindea de existenta templului si a preotiei levitice. Nu doar istoria, ci si Noul Testament considera templul si preotia lui vetuste. Prin urmare, clar ca limbajul puritatii rituale este un anacronism, un nonsens. Isus a redefinit drastic notiunea de necuratie: ce iese din inima, nu ce intra in gura, poate fi necurat. Templul in functie de care se defineste puritatea este inima mea, inima Lui, comunitatea trupului Sau. Iar ritul este calitativ diferit.

3. sustin poligamia (in buna traditie guru-easca). Ce cred eu: ca poligamia nu a fost niciodata considerata pacat si ca situatia istorica si/sau normele culturale dicteaza daca poligamia este acceptabila sau nu. Biblia prezinta un ideal monogam, chiar si in context vadit poligam. Cintarea Cintarilor este cel mai paradoxal argument in favoarea monoamorului - o pledoarie exaltata pentru indragostirea exclusivista, venita din partea (sau in cadrul traditiei) unui autor renumit pentru poligamie. Isus pare sa aprecieze dragostea mai presus de orice.

In rezumat:

1. ati auzit ca vi s-a spus: "Sabatul este memorialul creatiunii. Daca nu crezi in saptamina literala a creatiei, inseamna ca renunti si la sabat". Dar eu va spun: "Bullshit. Sabatul este simbolul teologic al lumii ca templu, memorialul Creatorului. Si nu conteaza cum a aparut universul/sistemul solar/planeta/viata pe Pamint (de asta se ocupa stiinta, nu teologia). Conteaza ca viata ta este o liturghie pentru Dumnezeu, ritmata de sarbatoarea prezentei."

2. ati auzit ca vi s-a spus: "Porcul e necurat". Dar eu va spun: "Bullshit. Omul este singurul animal care poate fi necurat. Trupul meu (adica mintea mea) este templu, genul de templu care se murdareste doar din interior. In rest, vegetarianismul e mai sanatos. Si mai ecologic."

3. ati auzit ca vi s-a spus: "Poligamia e pacat". Dar eu va spun: "Bullshit. Nu exista condamnare biblica a poligamiei. Exista insa condamnare biblica a familiei disfunctionale, in care oamenii sint straini in cel mai bun caz, bestii in cel mai rau. Exista condamnare biblica pentru tratarea celuilalt ca obiect, ca animal, ca diavol. Exista porunca biblica pentru a iubi - care nu se implineste prin simplul fapt ca esti insurat cu o singura persoana."

Ce ziceti? Sint eretic? biggrin.gif

--------------------
"Omul care spune adevarul din cinism este un mincinos" - Bonhoeffer
"Onestitatea intelectuala este o conditie necesara a fericirii" - Paine
Go to the top of the page

+Quote Post

Start new topic
Replies
Fiul Risipitor
post May 2 2010, 08:30 AM
Post #2

Membru
**

Group: Members
Member No.: 92
Religia: Sceptic

QUOTE (myosotis @ May 1 2010, 11:30 PM) *
Fiule, iti zic si eu bun venit! smile.gif Parabola asta mi-e foarte draga si mie. Poate ne zici ce anume te supara cel mai rau.

Cel mai mult mă enervează aroganța și aerul de superioritate cu care adventiștii îi văd/trateată pe rătăciți sau pe păcătoșii de rând. Mă enervează cei care n-au avut în viața lor un gând propriu pentru că au moștenit adventismul de la părinți și au impresia că au Adevărul. Mă enervează oamenii încuiați, frigizi, cărora le e teamă să deschidă discuții sensibile, care par a fi "lucrătura deavolului'

Mă enervează expresiile "a avea frică de Dumnezeu", "Pacea Domnului" și 'Frate". Mă enervează că fiecare om are un îngeraș care se întristează și plânge când "nu suntem pe plac Domnului". Mă enervează că în cer "mieii se vor juca cu leii". Mă enervează că papa altă grijă nu are decât să amenajeze temnițe pentru frații adventiști. Știu asta pentru că un frate dintr-o comunitate de niciunde a auzit o discuție între preotul comunei și un milițian despre asta. Eu în locul Papei nu mă mai complicam și îi omoram direct. Voi vă dați seama ce ar însemna să gătești pentru atâția adventiști întemnițați?

Mă enervează că deși cutremure, inundații și alte boli există de când lumea și pământul, cele care se întâmplă acum sunt semne clare ale revenirii. Mă enervează când 'așa a vrut Domnul, Domnul știe mai bine, doar cu voia Domnului". Mă enervează că se vede că frații sunt credincioși pentru că nu beau, nu fumează și vin săptămânal la adunare cu biblia la subsoară.

Mă enervează că fiecare credincios mântuit va primi câte-o stea în coroană pentru fiecare om salvat. Ce atâtea bling-bling-uri? Totuși, mă întreb: frații care vor fi pe minus, care prin purtarea și vorbele lor au contribuit la pierderea "rătăciților" ce vor face?

Mă enervează frații care mă iubesc și mai amintesc din când în când și de mine la ora de rugăciune. Mă enervează că în BAZS nu doar Domnul iubește copiii cuminți, ci și Fereșteanu sau alții.

Cam astea ar fi nemulțumirile care mi-au venit acum în minte. Sunt multe, o să le expun treptat, pentru că acum nu mai pot să mă stăpânesc. Deja m-am umplut de nervi.

QUOTE (myosotis @ May 1 2010, 11:30 PM) *
Si poate imi spui si mie de ce "Domnul iubeste copiii cuminti." Chiar crezi asta? Fiul risipitor din parabola a fost oricum numai cuminte nu smile.gif

@myosotis: Cu semnătura asta încercam să fiu sarcastic și oarecum autoironic smile.gif E posibil să fie adevărat că Domnul iubește copiii cuminți. Dacă e adevărat, mă bucur că am plecat și sper să ard în focul veșnic. Eu nu pot să fiu cuminte, mai ales în gândire. Așa că probabil m-aș plictisi de moarte în cer...'unde se joacă mieii cu leii'.

QUOTE (icsicsics @ May 2 2010, 06:23 AM) *
daca tu aici ai vorbit serios, atunci (pentru mine) asta-i unul dintre cele mai faine complimente posibile. smile.gif

sa ne fie sederea si trairea placuta impreuna!

Văd că mai mulți de pe-aici au percutat la comparația cu pachețelul de la al treișpelea sabat. Să înțeleg că și voi v-ați bucurat de pachețelul cu dulciuri. Nu cumva asta e una dintre motivele pentru care suntem aici? că am crescut și BAZS nu mai are ce pachețele să ne ofere?

--------------------
"În fiecare sat există un om care pune fiecăruia în mână o făclie: acela este învățătorul. Și un altul care suflă în ea s-o stingă: acela este preotul" - Victor Hugo.

+Quote Post
peret
post Dec 30 2010, 01:06 PM
Post #3

Membru avansat

From: Acolo unde e fruncea tarii.
Member No.: 121
Religia: liber cugetator

QUOTE (Fiul Risipitor @ May 2 2010, 09:30 AM) *
Cel mai mult mă enervează aroganța și aerul de superioritate cu care adventiștii îi văd/trateată pe rătăciți sau pe păcătoșii de rând. Mă enervează cei care n-au avut în viața lor un gând propriu pentru că au moștenit adventismul de la părinți și au impresia că au Adevărul. Mă enervează oamenii încuiați, frigizi, cărora le e teamă să deschidă discuții sensibile, care par a fi "lucrătura deavolului'

Mă enervează expresiile "a avea frică de Dumnezeu", "Pacea Domnului" și 'Frate". Mă enervează că fiecare om are un îngeraș care se întristează și plânge când "nu suntem pe plac Domnului". Mă enervează că în cer "mieii se vor juca cu leii". Mă enervează că papa altă grijă nu are decât să amenajeze temnițe pentru frații adventiști. Știu asta pentru că un frate dintr-o comunitate de niciunde a auzit o discuție între preotul comunei și un milițian despre asta. Eu în locul Papei nu mă mai complicam și îi omoram direct. Voi vă dați seama ce ar însemna să gătești pentru atâția adventiști întemnițați?

Mă enervează că deși cutremure, inundații și alte boli există de când lumea și pământul, cele care se întâmplă acum sunt semne clare ale revenirii. Mă enervează când 'așa a vrut Domnul, Domnul știe mai bine, doar cu voia Domnului". Mă enervează că se vede că frații sunt credincioși pentru că nu beau, nu fumează și vin săptămânal la adunare cu biblia la subsoară.

Mă enervează că fiecare credincios mântuit va primi câte-o stea în coroană pentru fiecare om salvat. Ce atâtea bling-bling-uri? Totuși, mă întreb: frații care vor fi pe minus, care prin purtarea și vorbele lor au contribuit la pierderea "rătăciților" ce vor face?

Mă enervează frații care mă iubesc și mai amintesc din când în când și de mine la ora de rugăciune. Mă enervează că în BAZS nu doar Domnul iubește copiii cuminți, ci și Fereșteanu sau alții.

Cam astea ar fi nemulțumirile care mi-au venit acum în minte. Sunt multe, o să le expun treptat, pentru că acum nu mai pot să mă stăpânesc. Deja m-am umplut de nervi.

Pe mine cel mai rau ma enervat faptul ca Dumnezeul prezentat de biblie pedepseste drastic curiozitatea, dorinta de cunoastere si libera initiativa.Nu am putut si probabil nu voi putea niciodata sa diger textul din Geneza 3:22
Domnul Dumnezeu a zis: "Iată că omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscând binele şi răul. Să-l împiedicăm dar acum ca nu cumva să-şi întindă mâna, să ia şi din pomul vieţii, să mănânce din el, şi să trăiască în veci."
Pastorii predica mereu un Dumnezeu atotputernic caruia nu-i este frica de nimic pentru singurul motiv ca nu exista nimic care sa echivaleze cu atotputernicia lui.Ei bine eu vad un Dumnezeu fricos si las din textul ala.Atat de fricos incat tot ceea ce urmeaza in continuare (izgonire,izolare..etc) se potriveste perfect caracterului sau.
Totusi nu am inteles nota discordanta care o facea libera trecere prin univers a ingerilor asa zis cazuti.Adica ei aveau voie sa se plimbe peste tot ca nu puteau contamina nimic dar noi ba pentru ca purtam eticheta de oameni pacatosi nu?Cat de idiot trebuie sa fi sa crezi asemenea lucruri fara sa iti pui macar niste intrebari.
Mai tarziu vin regulile...de spalare a creierului zic eu.Si uite asa biblia prezinta o dictatura perversa creata in numele iubirii.Cine nu asimileaza conditiile este eradicat ca un virus periculos ce poate pune in pericol universul lipsit de pacat a lui Dumnezeu.
Daca te gandesti la toate lucrurile astea ajungi pe buna dreptate sa te intrebi daca nu cumva scriitorii cartilor bibliei nu au fost inspirati de un personaj malefic care nu urmareste altceva decat control total si putere absoluta si nicidecum de un binefacator si salvator al umanitatii.

--------------------
Religia este cel mai bun instrument pentru subminarea libertăţii de gândire şi de conştiinţă şi inducerea deviaţiilor psihice şi comportamentale.

+Quote Post
santaklaus
post Apr 24 2014, 04:25 PM
Post #4

Membru
**

Member No.: 28
Religia: o fraza de dansii inventata

QUOTE (peret @ Dec 30 2010, 08:06 AM) *
Pe mine cel mai rau ma enervat faptul ca Dumnezeul prezentat de biblie pedepseste drastic curiozitatea, dorinta de cunoastere si libera initiativa.Nu am putut si probabil nu voi putea niciodata sa diger textul din Geneza 3:22
Domnul Dumnezeu a zis: "Iată că omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscând binele şi răul. Să-l împiedicăm dar acum ca nu cumva să-şi întindă mâna, să ia şi din pomul vieţii, să mănânce din el, şi să trăiască în veci."
. . .Ei bine eu vad un Dumnezeu fricos si las din textul ala.Atat de fricos incat tot ceea ce urmeaza in continuare (izgonire,izolare..etc) se potriveste perfect caracterului sau.
Totusi nu am inteles nota discordanta care o facea libera trecere prin univers a ingerilor asa zis cazuti.Adica ei aveau voie sa se plimbe peste tot ca nu puteau contamina nimic dar noi ba pentru ca purtam eticheta de oameni pacatosi nu?

Ai sesizat bine polaritatea Geneza 3:22 si cartea lui Iov. Iar daca cea din urma este cronologic cea mai veche si descrie o situatie pre-pamanteana, avem si un posibil raspuns.

+Quote Post

Posts in this topic
- polihronu   Mic manual despre cum sa devii eretic   Mar 29 2010, 10:13 PM
- - skeptic   QUOTE (polihronu @ Mar 30 2010, 01:13 AM)...   Mar 29 2010, 10:28 PM
- - polihronu   Daca Martin Luther insusi n-a gasit interdictie a ...   Mar 29 2010, 10:44 PM
- - icsicsics   QUOTE (polihronu @ Mar 30 2010, 01:13 AM)...   Mar 30 2010, 07:51 AM
- - eretik   @poli Esti eretic, dar mai ai pana pui un "k...   Mar 30 2010, 08:20 AM
|- - skeptic   Jumate din cei de-aici is mai eretici ca tine, nu ...   Mar 30 2010, 08:33 AM
- - polihronu   Care va sa zica, mi-s. Mi-s mic copil intr-ale ere...   Mar 30 2010, 10:10 AM
- - skeptic   La EGW te inchini au ba?   Mar 30 2010, 11:36 AM
- - polihronu   Asa cum am explicat si altadata (pe blog), Ellen W...   Mar 30 2010, 04:06 PM
- - bnc   Poli, nu inteleg de ce nu ai incadrat acest topic ...   Mar 30 2010, 08:00 PM
- - polihronu   Cine a zis ca "ideile in (inter)actiune...   Mar 30 2010, 08:03 PM
- - eretik   QUOTE (polihronu @ Mar 30 2010, 01:13 AM)...   Mar 30 2010, 09:00 PM
- - polihronu   Hm, ce inseamna "amanta"? In sensul mode...   Mar 30 2010, 09:19 PM
- - eretik   A, deci o amanta oficiala e ok.   Mar 30 2010, 09:30 PM
|- - bnc   QUOTE (eretik @ Mar 30 2010, 09:30 PM) A,...   Mar 30 2010, 09:38 PM
|- - avangarde   QUOTE (eretik @ Mar 30 2010, 09:30 PM) A,...   Mar 31 2010, 12:22 AM
- - myosotis   Hop si eu in discutia cu amantele Tare ma tem ca ...   Mar 30 2010, 10:17 PM
|- - bnc   QUOTE (myosotis @ Mar 30 2010, 11:17 PM) ...   Mar 31 2010, 08:02 AM
- - alm   A fost o noutate ptr mine ideea cu poligamia, ... ...   Mar 31 2010, 05:06 AM
- - myosotis   Draga alm, bun venit la Incercam sa ne bucuram d...   Mar 31 2010, 05:35 AM
|- - icsicsics   salut si eu pe cei mai recenti "de-ai casei...   Mar 31 2010, 06:25 AM
- - eretik   Welcome, alm!   Mar 31 2010, 08:24 AM
- - alm   QUOTE (myosotis @ Mar 31 2010, 05:35 AM) ...   Mar 31 2010, 08:35 AM
|- - polihronu   QUOTE (alm @ Mar 31 2010, 11:35 AM) spiri...   Mar 31 2010, 09:01 AM
|- - bnc   QUOTE (alm @ Mar 31 2010, 08:35 AM) draga...   Mar 31 2010, 09:33 AM
- - Display   Bine v-am gasit! Intru destul de abrupt in s...   Apr 5 2010, 10:37 AM
|- - kla   QUOTE (Display @ Apr 5 2010, 01:37 PM) [....   Apr 5 2010, 11:50 AM
- - polihronu   In primul rind, bun venit, Display! O sa schit...   Apr 5 2010, 11:36 AM
- - Display   Polihronu, multam' de primire. Si daca avem d...   Apr 5 2010, 11:44 AM
- - polihronu   Draga Display, situatia pe care o descrii nu mi-e ...   Apr 5 2010, 11:53 AM
- - Display   Polihronule (daca-mi permiti vocativul asta), 1. ...   Apr 5 2010, 12:08 PM
- - Display   kla, multumesc pentru date.   Apr 5 2010, 12:12 PM
- - polihronu   Despre dinamica de cuplu e greu sa vorbesti la mod...   Apr 5 2010, 02:03 PM
|- - Display   1. Cu prima observatie, sunt de acord. Complet de ...   Apr 6 2010, 06:59 AM
- - polihronu   Crezi ca ar fi o surpriza pentru respectiva? Si d...   Apr 6 2010, 07:46 AM
|- - Display   QUOTE (polihronu @ Apr 6 2010, 09:46 AM) ...   Apr 6 2010, 08:47 AM
- - myosotis   Draga display, iti spun si eu bun venit! Dac...   Apr 6 2010, 07:50 AM
- - Display   QUOTE (myosotis @ Apr 6 2010, 09:50 AM) D...   Apr 6 2010, 11:07 AM
- - polihronu   Efortul nu este exclus nici dintr-o relatie de dra...   Apr 6 2010, 11:10 AM
|- - Anubis   QUOTE (polihronu @ Apr 6 2010, 12:10 PM) ...   Apr 16 2010, 10:43 AM
- - study_nature   Display, Bine-ai venit! Cu intarziere, ce-i d...   Apr 6 2010, 11:23 AM
- - myosotis   Draga display, 1. Ea nu stie? Ea nu vrea sa recun...   Apr 6 2010, 11:25 AM
|- - icsicsics   salutari, display. ma bucur daca te simti bine cu ...   Apr 6 2010, 01:05 PM
|- - Display   QUOTE (icsicsics @ Apr 6 2010, 03:05 PM) ...   Apr 6 2010, 01:46 PM
|- - icsicsics   QUOTE (Display @ Apr 6 2010, 04:46 PM) Tr...   Apr 6 2010, 01:55 PM
- - myosotis   Draga display, face sa stii un lucru despre icsics...   Apr 6 2010, 01:55 PM
|- - Display   Myosotis, multumesc pentru clarificare. Acu', ...   Apr 6 2010, 01:57 PM
||- - icsicsics   QUOTE (Display @ Apr 6 2010, 04:57 PM) My...   Apr 6 2010, 02:05 PM
|- - icsicsics   QUOTE (myosotis @ Apr 6 2010, 04:55 PM) ....   Apr 6 2010, 02:00 PM
- - polihronu   Din punctul meu de vedere, subiectul asta ("d...   Apr 6 2010, 01:55 PM
- - Display   Apai, oameni buni, hai sa ne hotaram! Continua...   Apr 6 2010, 01:58 PM
- - polihronu   Egalul meu emotional poate, evident, sa aiba un te...   Apr 16 2010, 11:16 AM
- - spartan   Salutare!!! Am avut cam putin timp la ...   Apr 17 2010, 05:38 PM
|- - eretik   QUOTE (spartan @ Apr 17 2010, 08:38 PM) o...   Apr 19 2010, 07:02 AM
- - polihronu   Ok ok. Recunosc. As fi putut denumi topicul ...   Apr 18 2010, 08:35 AM
- - alm   QUOTE (eretik @ Apr 19 2010, 07:02 AM) Ca...   Apr 20 2010, 09:15 AM
- - fighter   QUOTE 1. ati auzit ca vi s-a spus: "Sabatul e...   Apr 30 2010, 09:40 PM
- - polihronu   Bun venit la OSC, draga fighter! Banuiesc ca i...   Apr 30 2010, 09:51 PM
- - Fiul Risipitor   Salutare, Mă bucur enorm că a fost cre...   May 1 2010, 11:14 PM
|- - icsicsics   QUOTE (Fiul Risipitor @ May 2 2010, 02:14...   May 2 2010, 06:23 AM
- - polihronu   Nu vad membru mai potrivit aici, la OSC, decit Fiu...   May 1 2010, 11:22 PM
- - myosotis   Fiule, iti zic si eu bun venit! Parabola asta...   May 1 2010, 11:30 PM
- - Fiul Risipitor   QUOTE (myosotis @ May 1 2010, 11:30 PM) F...   May 2 2010, 08:30 AM
|- - study_nature   QUOTE (Fiul Risipitor @ May 2 2010, 11:30...   May 2 2010, 09:06 AM
|- - myosotis   QUOTE (Fiul Risipitor @ May 2 2010, 09:30...   May 2 2010, 10:25 AM
|- - peret   QUOTE (Fiul Risipitor @ May 2 2010, 09:30...   Dec 30 2010, 01:06 PM
|- - santaklaus   QUOTE (peret @ Dec 30 2010, 08:06 AM) Pe ...   Apr 24 2014, 04:25 PM
- - Fiul Risipitor   QUOTE (myosotis @ May 2 2010, 10:25 AM) Z...   May 2 2010, 10:53 AM
- - study_nature   Preambul: QUOTE The Adventist culture often says b...   May 26 2010, 03:52 PM
- - calator   @Poli: M-am bucurat cand am vazut cele 3 "er...   Jun 3 2010, 04:02 AM
- - polihronu   Draga impreuna-calatorule, sabatul e in primul rin...   Jun 3 2010, 01:56 PM
- - calator   Ai cumva cartea mai sus mentionata in format elect...   Aug 13 2010, 03:09 AM
- - polihronu   Nu, nu cred sa o am. Rasfoiesc multe carti, indisp...   Aug 13 2010, 08:03 AM
- - sisif   ia testati-va nivelul de erezie. Belief-O-Matic E...   Dec 20 2010, 10:39 PM
- - study_nature   La mine rezultatele sunt urmatoarele: 1. Secular...   Dec 20 2010, 10:58 PM
- - polihronu   Splendida idee! Unde mai pui ca realizatorii, ...   Dec 20 2010, 11:21 PM
- - eretik   Hah! 1. Secular Humanism (100%) 2. Unitaria...   Dec 20 2010, 11:57 PM
- - study_nature   Am mai incercat sa va sugerez ca io doar par cumin...   Dec 21 2010, 12:02 AM
|- - icsicsics   he-he-he... 1. Hinduism (100%) 2. Neo-Pagan (99...   Dec 21 2010, 07:43 AM
|- - myosotis   QUOTE (icsicsics @ Dec 21 2010, 09:43 AM)...   Dec 21 2010, 02:28 PM
- - kla   Nu v-ati pus problema ca poate sistemul (etalonul)...   Dec 21 2010, 08:14 AM
|- - study_nature   QUOTE (kla @ Dec 21 2010, 10:14 AM) Nu v-...   Dec 21 2010, 09:20 AM
- - eretik   EGW nu face testu asta? Ia faceti o "simulare...   Dec 21 2010, 08:39 AM
- - Blinker   1. Mainline to Conservative Christian/Protestant ...   Dec 21 2010, 08:48 AM
- - sisif   QUOTE (Blinker @ Dec 21 2010, 02:48 AM) M...   Dec 21 2010, 04:12 PM
- - study_nature   NPR a inceput o serie de relatari despre pierderea...   Apr 30 2012, 09:44 PM
- - Avram Stanescu   "Trebuie sa-ti placa adevarul. Nu cel revelat...   Apr 2 2014, 06:55 PM

Reply to this topicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 22nd November 2017 - 03:26 AM
Web by The Spaghetti Monster :D