IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
Calitate inainte de toate, Las-o, ma, ca merge-asa
polihronu
post Nov 25 2009, 10:32 PM
Post #21

cititor in stele

Group: Moderator
From: vestul salbatic
Member No.: 5
Religia: iudeo-crestin agnostic si, la nevoie, ateu

Dixit Skeptic:
De gandit gandesc singur.

Nu, nu gindesti singur, ca altfel n-ai mai scrie pe forumu ista smile.gif Gindim in dialog, si nu-mi e indiferent ca, in primul rind, esti dispus la dialog sau nu, apoi ca ai ceva de spus sau nu, si asa mai departe. Nu am spus ca talentul si "expertiza" de lider NU ma intereseaza. Am zis doar ca ma intereseaza mai putin.

--------------------
"Omul care spune adevarul din cinism este un mincinos" - Bonhoeffer
"Onestitatea intelectuala este o conditie necesara a fericirii" - Paine
Go to the top of the page

+Quote Post
skeptic
post Nov 25 2009, 11:00 PM
Post #22

Autograph giver

Group: Root Admin
Member No.: 8

Sunt rar oamenii care au talentul de a te face sa-i urmezi. Asta cred ca implica mai mult decat dialog sau talent oratoric.

--------------------
"I want the truth!" "You can't handle the truth!"

+Quote Post
polihronu
post Nov 25 2009, 11:02 PM
Post #23

cititor in stele

Eu prefer sa urmez pe cineva pentru altceva decit talentul de a ma determina sa-l urmez wink.gif Talentul oratoric ma intereseaza inca mai putin.

--------------------

+Quote Post
polihronu
post Nov 26 2009, 01:26 PM
Post #24

cititor in stele

QUOTE (polihronu @ Nov 26 2009, 12:32 AM) *
Nu, nu gindesti singur, ca altfel n-ai mai scrie pe forumu ista smile.gif Gindim in dialog...

Am dat peste un text care expliciteaza perfect ideea mea. Il puteti citi aici.

--------------------

+Quote Post
myosotis
post Nov 26 2009, 07:37 PM
Post #25

floarea cu colti

Member No.: 4
Religia: magenta

Bun, mi se pare ca la punctul asta am ajuns cu discutia la pastor. Asadar, cat de mult conteaza pentru voi sa nu adormiti la predica?

Stiu ca bunica-mea suferea pe vremea lui VR pentru ca i se parea "prea filosofic". Noi insa infloream pe vremea aia. Acum insa... noroc cu predicile online. Sry, i mean no disrespect. Insa daca venea vreun pastor de moda veche, care nu facea decat sa ne respuna povestirile copilariei si facea apel la credinta si la pastrarea cailor vechi, bunica-mea era fericita, iar eu abia daca stiam despre ce se vorbise. Generatii diferite, gusturi diferite. Poate un pastor raspunde acestor nevoi - tineri si batrani, mai putin educati si intelectuali?

--------------------
"Myosotis... is the most beautiful for being small and unpretending; even flowers must be modest." Henry David Thoreau

+Quote Post
snowman
post Nov 26 2009, 07:54 PM
Post #26

Membru
**

Group: Fondatori
Member No.: 7

QUOTE (myosotis @ Nov 26 2009, 07:37 PM) *
Poate un pastor raspunde acestor nevoi - tineri si batrani, mai putin educati si intelectuali?

poate ca aici ar fi de efect varianta mai multor pastori. parca nik lansase ideea de 3.

+Quote Post
eretik
post Nov 26 2009, 08:19 PM
Post #27

Rogue Squadron

Member No.: 1
Religia: Agnostic de Ziua a Saptea

Sau macar prezbiteri competenti?

--------------------
"...But you won't listen to reason. It's like playing Chess with a pigeon; no matter how good I am at chess, the pigeon is just going to knock over the pieces, crap on the board and strut around like it's victorious."

+Quote Post
mary
post Nov 27 2009, 08:25 AM
Post #28

Membru
**

Member No.: 2

QUOTE (myosotis @ Nov 26 2009, 09:37 PM) *
Bun, mi se pare ca la punctul asta am ajuns cu discutia la pastor. Asadar, cat de mult conteaza pentru voi sa nu adormiti la predica?

Poate un pastor raspunde acestor nevoi - tineri si batrani, mai putin educati si intelectuali?

Am auzit predici din categoria "experienta personala" care nu m-au adormit, si din care chiar am ramas cu ceva. Si am auzit predici care se voiau "filosofice" si care dupa 3 propozitii m-au pierdut. Oricum de mult nu am mai auzit de la amvon o predica de calitate. Noroc cu netu' smile.gif
Nu cred ca un pastor poate sa-i impace pe toti. Chiar daca ar fi o comunitate formata doar din intelectuali si tot nu cred ca ar fi toata lumea multumita de prestatia pastorului. Totusi eu cred ca as fi multumita (pentru inceput smile.gif ) macar cu un pastor care desi predica mai mult pe gustul celor mai batrani si de moda veche, macar sa nu se oripileze si sa strige "EREZIE" cand un tanar pune o intrebare mai "incomoda" sau are curajul sa aiba o parere diferita de directia generala.

Si au as vota sa existe un pastor de tineret. Doar ca ma tem ca nu nu vad pe nimeni potrivit pt rolul asta. Cel putin nu la noi in Conferinta. Ma tem ca ar tb sa "angajam" pe cineva de "import". Si asa ceva inca nu-i posibil.

+Quote Post
myosotis
post Nov 27 2009, 09:10 AM
Post #29

floarea cu colti

Subscriu la ceea ce zici. Am crezut ca este doar problema mea, ba chiar incercau cei cu care am vorbit despre asta sa ma convinga ca am o problema "spirituala" datorita careia nu pot asculta predicile si 99% dintre vorbitorii care s-au perindat pe la noi m-au adormit in primele 5 minute. Apoi mi-am dat seama ca, de fapt, era o problema mai veche, doar ca nu avusesem timp sa o remarc. In timpul predicii, ma interesa ce se canta, ma uitam pe partituri, etc... deloc mai putin vinovata decat cei care se dau pe net sau chatuiesc, dar sunt prezenti trupeste. wink.gif Asadar, detractorilor mei, celor care incercau sa ma determine sa cred ca problema e la mine, trebuie sa le marturisesc faptul ca au dreptate. E la mine! Ce sa-i fac daca am asteptari? Dar, in acelasi timp, e si la vorbitor. Ce poti sa-i faci daca el n-are (de la sine insusi) pretentii? Sau daca atata poate? huh.gif

Anyway, intre timp mi-am dat seama ca daca nu pot sta treaza, nu pot. Si mai bine stau acasa (asta nu e singurul motiv) si urmaresc o predica pe net cu Dwight Nelson sau Hyveth Williams decat sa motai in strana. Pentru ca... nu se face.

E insa o problema si cu pastorul de tineret. Multi tineri sunt mai batrani decat unii batrani. Ii pune lumea sa fie pastori de tineret doar pentru ca sunt tineri si ar trebui sa "aiba priza". Dar, in realitate, au fost crescuti si educati intr-un sistem vechi, batran si obosit pe care daca nu-l slujesc "ca la carte" si scot capul din cutie, stiu ca sabia il taie. Asa ca... tacerea e de aur. Si atunci e si mai trist, sa ai pastor de tineret care sa nu te priceapa. Ceva de genul "p-aia de 50+ ii inteleg, ca sunt alta generatie, dar cu tine care-i baiul de esti asa inchistat?" Doar o alta intrebare dintr-un lung sir...

--------------------
"Myosotis... is the most beautiful for being small and unpretending; even flowers must be modest." Henry David Thoreau

+Quote Post
mary
post Nov 27 2009, 10:03 AM
Post #30

Membru
**

Pastorul de tineret nu tb sa fie tanar. Ci sa fie open-minded. Specimene de astea insa sunt rare. Pentru ca de la Cernica ies indoctrinati. Noroc ca mai merg unii prin State si mai vad ca se poate si altfel. Desi putini se si intorc, iar daca o fac nu intra in pastoratie smile.gif.
De aia am zis ca nu vad vreo imbunatatire a situatiei curand.

+Quote Post
myosotis
post Nov 27 2009, 10:14 AM
Post #31

floarea cu colti

True, ma asteptam sa zici asta smile.gif Chiar ma gandeam cum se roaga tinerii din Ro pe forumul OP de Edi C sa vina sa faca o evanghelizare de tineret intr-o biserica in care sunt multi studenti. So... proves your point. He's anything but young. Dar, pe de alta parte, cati stii ca Edi?

Nu pot insa sa ma abtin sa nu zic: ma bucur ca am depasit varsta la care aveam nevoie de pastor! E si asta o boala, sa astepti de la pastor ceea ce poti face la fel de bine tu pentru tine - sa capeti invatatura. Nu neg ca pentru tineri si pentru copii in credinta pastorul are un rol important, dar nu va putea niciodata suplini ceea ce noi nu facem pentru noi insine. Cu alte cuvinte, da, ma bucur ca am imbatranit smile.gif

--------------------

+Quote Post
mary
post Nov 27 2009, 01:31 PM
Post #32

Membru
**

Eu as prefera sa nu fie evanghelizare. Adica sa nu fie scopul acela de a aduce mai multi membrii. Ca ma tem ca dupa plecarea lui Edi ar fi durere. Dar mi-ar placea si mie o serie de conferinte pe teme de interes pentru tineri. Si le-as vrea pt tinerii azs in primul rand smile.gif. Scopul ar fi acela de a ne destepta noi mai intai.

+Quote Post
myosotis
post Nov 27 2009, 01:37 PM
Post #33

floarea cu colti

Poa sa traga de tine cine cat o vrea, daca nu vrei sa te trezesti, nu te trezesti. Si apoi, nu subestima puterea fricii. Multi tineri sunt absolut ingroziti ca nu cumva sa creada erezii si sa-si piarda mantuirea. Prin urmare... o astfel de conferinta ar fi ok, nu zic nu, dar rezultatele nu cred ca ar fi prea roz.

--------------------

+Quote Post
skeptic
post Nov 28 2009, 05:02 PM
Post #34

Autograph giver

Member No.: 8

Tocmai vin de la biserica, cu o falca in cer si una in pamant, ca tre sa faca astia asfaltul pe unde am venit. Mai bine stateam acasa si dormeam. Pai merem la biserica si acolo dam drumu la calculator ca sa vedem una-alta. Era ora tineretului si noi ne-am uitat la filme despre Sola Scriptura. Pai la cate filmulete am in calculator, as putea fi pastor 2 vieti.

--------------------
"I want the truth!" "You can't handle the truth!"

+Quote Post
eretik
post Nov 28 2009, 07:21 PM
Post #35

Rogue Squadron

It's ok. Te inteleg.
Preferi sa vina Sopo sa-ti soponareasca mintea cu sopon?
Cine nu da zecime moare, ati inteles? smile.gif

--------------------
"...But you won't listen to reason. It's like playing Chess with a pigeon; no matter how good I am at chess, the pigeon is just going to knock over the pieces, crap on the board and strut around like it's victorious."

+Quote Post
bnc
post Mar 22 2010, 08:57 PM
Post #36

Veteran

Member No.: 14

Ma asteptam sa vad niscaiva comenturi pe aici dupa predica de sambata dupa-amiaza. Dar pauza. Nu-i nimic. Ma sesizez eu. Asa ca s-a raspuns partial la o problema "poate ca aici ar fi de efect varianta mai multor pastori.Sau macar prezbiteri competenti?"
Iacata un demers "competent".
Se sugera prin anumite medii ca prezbiterul in cauza ar avea calificarea de pastor. Stiu si sunt de acord, insa tind sa ced ca sambata am descoperit calificarea lui de matematician de care poate unii uita. Modul obiectiv, exact, impartial in care a prezentat acel curs ma face sa cred ca am avut ocazia sa admiram matematicianul si nicidecum pastorul.
In acest context as dori sa analizez putin "semnalele" pe care unii vorbitori de prin zona le au de la membrii cu privire la continutul expunerilor si mai ales cu privire la raspunsul pe care aceste cuvantari le au la nevoile multor membri, semnale pozitive. Astfel sunt convins ca ce e plictisitor pentru unii e interesant pentru altii. E normal sa fie asa. Suntem diferiti ca perceptii, intelect, pregatire scolastica, standarde, tinte, etc. Prin urmare daca nu ar exista semnale pozitive deloc ar fi foarte grav. Asa e doar grav. De ce? Explic.
In primul rand de sustinatori nu duc lipsa nici manelistii si cred ca au semnale foarte puternice ca munca lor e apreciata. Stiu. E un exemplu foarte dur. Dar simt nevoia unui astfel de exemplui pentru a ne trezi din letargie. A nu se intelege ca fac comparatie intre prestatiile vorbitorilor si manele. Nu. DELOC. Altceva vreau sa spun si vreau sa fiu inteles corect (ca inteles gresit am mai fost). Semnalele de interes si aprobare din partea unor membrii nu constituie argumentul suprem. Conteaza targhetul. Daca vreau sa ma aprecieze o anumita categorie "prestez" in conformitate cu asteptarile respectivei categorii. Dar daca vreau sa fiu un adevarat formator de opinie trebuie sa depasesc acest stadiu si sa ofer satisfactie mai multor categorii.
In al doilea rand sa nu uitam categoria lingusitorilor sau pe a celor care vor sa para mereu ca "pretuiesc" pe cei din "sistem". Limba lor e dulce dar inselatoare.
Revin cu mai multe precizari si detalii.

--------------------
"Religia este o iluzie si īsi deriva puterea din faptul ca se potriveste cu dorintele noastre instinctuale."

+Quote Post
polihronu
post Mar 22 2010, 11:23 PM
Post #37

cititor in stele

Am auzit nu o data ideea "eu predic lucrurile de care biserica are nevoie", prin care se intelege "nimic nou, nimic provocator, nimic care sa necesite efort" - atit din partea predicatorului, cit si din partea ascultatorului. Eu cred ca una dintre nevoile pe care trebuie sa le implineasca un pastor este nevoia bisericii de a auzi ceea ce nu vrea sa auda, atit la nivel de informatie, cit si in domeniul practic.

--------------------

+Quote Post
bnc
post Mar 23 2010, 09:48 AM
Post #38

Veteran

Member No.: 14

Bine punctat poli, si mai as adauga ca aceasta stare de autosuficienta este cea pe care insusi cei ce o paractica o infiereaza ca fiind starea de caldicel a laodiceeanului.
Interesant ar fi ca cei ce invata norodul de la amvoane (si iarasi ar fi interesant daca s-ar intelege ceea ce vreau sa aspun, adica totalitatea celor ce urca la amvon si nu doar pastori si prezbiteri) ar fi nu doar asistenti care aplica pansamente ranilor din comunitate ci inovatori si cercetatori proactivi care sa anticipeze nevoile si sa previna mai degraba decat sa incerce (cam fara succes) sa vindece.
Starea bisericii mi se pare deplorabila din punctul de vedere al calitatii membrilor, dar se pare ca pentru statistici e importanta doar cantitatea. Astfel ajungem sa fim ceea ce consumam si sa ne miram de ce biserica ramane la stadiul de acum 150 de ani sub pretextul "ramanerii la principii". O sa discut si despre litera moarta si doctrina vie dar nu acum.
In acest context imi aduc aminte de niste versuri eretice: "Esti exact ce consumi, ce vrei, ceea ce cumperi, si ar trebui sa te schimbi . . . in loc sa te superi". Mesajul desi e la persoana a doua se adreseaza tuturor vorbitorilor de pe la amvoane care nu tin cont de calitatea informatiei pe care o transmit si nicidecum vre-unei persoane anume.

--------------------
"Religia este o iluzie si īsi deriva puterea din faptul ca se potriveste cu dorintele noastre instinctuale."

+Quote Post
myosotis
post Mar 23 2010, 10:38 AM
Post #39

floarea cu colti

QUOTE (bnc @ Mar 23 2010, 10:48 AM) *
In acest context imi aduc aminte de niste versuri eretice: "Esti exact ce consumi, ce vrei, ceea ce cumperi, si ar trebui sa te schimbi . . . in loc sa te superi".

Asta e din imnurile noi sau din apocrife? smile.gif

--------------------

+Quote Post
eretik
post Mar 23 2010, 03:30 PM
Post #40

Rogue Squadron

E de Parazitii, piesa "Tu nu contezi" laugh1.gif
Deci mesajul se adreseaza "alpinistilor" care se catara pe amvoane si uita sa se mai dea jos?

--------------------

+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 20th November 2017 - 03:39 AM
Web by The Spaghetti Monster :D