IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
Calitate inainte de toate, Las-o, ma, ca merge-asa
myosotis
post Nov 24 2009, 01:19 PM
Post #1

floarea cu colti

Group: Moderator
Member No.: 4
Religia: magenta

Incep, la sugestia administratorilor, un topic nou pentru ca sa luam pe rand ideile din lista lui phariseo. Prima idee din lista era cea referitoare la calitate - a membrilor, pastorilor, conducerii, programelor.

Se dau puncte pentru curajul de a sparge gheata wink.gif

--------------------
"Myosotis... is the most beautiful for being small and unpretending; even flowers must be modest." Henry David Thoreau
Go to the top of the page

+Quote Post
eretik
post Nov 24 2009, 01:23 PM
Post #2

Rogue Squadron

Group: Root Admin
Member No.: 1
Religia: Agnostic de Ziua a Saptea

Detaliaza pentru cei care nu vor gasi ideile lui phariseo.

--------------------
"...But you won't listen to reason. It's like playing Chess with a pigeon; no matter how good I am at chess, the pigeon is just going to knock over the pieces, crap on the board and strut around like it's victorious."

+Quote Post
myosotis
post Nov 24 2009, 01:36 PM
Post #3

floarea cu colti

QUOTE (eretik @ Nov 24 2009, 02:23 PM) *
Detaliaza pentru cei care nu vor gasi ideile lui phariseo.

Pentru cei care nu au citit lista lui phariseo, o atasez aici:

- starea bisericii dpdv al calitatii membrilor (nu calitatea de membru, ci calitatea membilor), al sistemului organizatoric, al pastorilor, a conducerii etc
- starea serviciilor publice de inchinare
- starea doctrinei azs, a escatologiei azs, a vremii sfarsitului
- nu avem cum sa evitam subiectul EGW
- relevanta/necesitatea mesajului azs in lumea de AZI
- MOTIVELE pentru care lucrurile merg cum merg

--------------------
"Myosotis... is the most beautiful for being small and unpretending; even flowers must be modest." Henry David Thoreau

+Quote Post
myosotis
post Nov 24 2009, 01:46 PM
Post #4

floarea cu colti

Si, pentru ca mi-am facut un obicei din a cita comentarii, atasez aici unul pe care il cred nimerit:

"De multe ori sunt prinsa intre idealul bisericii mele si ipocrizia si duritatea ei… Biserica aceasta de multe ori am vazut-o deasupra si am apreciat rationalitatea, finetea si rafinamentul, insa din pacate acestea au fost acoperite de multa ipocrizie, inflexibilitate si lipsa de umanitate. Si atunci ma gasesc intr-o dilema… care este biserica mea – una sau cealalta?!? Cum sa impac eu cele doua laturi si cum sa imi pastrez echilibrul si mintea in situatii de felul acesta?!?
Nu sunt adventista din nici un alt motiv (ca sunt din familie azs, ca asa mi s-a spus etc), decat acela ca am convingerea launtrica si profunda a unei realitati Hristice, a unui Isus iubitor si uman, care este dorit in aceasta biserica. Perceptia principiilor Sale care sunt acceptate si prezentate de aceasta biserica, m-au facut sa abordez inteligent credinta, cu demnitate si cu drag.

Nu imi este rusine cu a mea confesiune religioasa, dar nu pot sa trec cu vederea o realitate izbitoare, care ne face sa pierdem tot ce este mai frumos si uman…

Poate din cauza faptului ca eu am crescut si am avut intrebari existentiale, dileme, pentru ca am cunoscut mult in afara bisericii si am avut o viziune de ansamblu a lucrurilor sau poate din alte motive, dar o violenta fatzada a realitatii m-a lovit din plin si de multe ori. Faptul ca mai degraba distrugem si dispretuim un suflet pentru un asa-zis principiu, ca ne intereseaza mai mult numarul membrilor, decat confortul lor spiritual, social si intelectual; ca rapim placerea oamenilor de a trai frumos si demn, incorsetandu-i in reguli nebiblice si absurde, astfel stricand atmosfera bisericii si neputand sa fie un loc de dezvoltare, ci mai degraba de comprimare, biciuire si apasare. Toate acestea ma dor… "

--------------------

+Quote Post
mary
post Nov 24 2009, 09:15 PM
Post #5

Membru
**

Group: Fondatori
Member No.: 2

Pai cum sa fie calitatea membrilor? Mediocra. Si asta mi se pare infinit mai rau decat a fi prost. Si cum ar putea fi altfel cand se promoveaza mediocritatea. Daca indraznesti cumva sa nu te conformezi, se zice ca esti elitist. De parca a face parte dintr-o elita e ceva rau prin definitie. Aaaa, sau mai esti fitos si cu nasul pe sus.
Io ma leg de programele de tineret in special, ca ma indeletnicesc cu ele de ceva vreme. Poate ca exemplul meu pare banal. Dar cred ca se poate aplica la orice alt gen de activitate sau program desfasurat in biserica. Dom'le avem o norma: niciun sabat fara ceva program: o poezioara, doua, trei... tz-spe. Nu conteaza ca n-ai cui da materialele, nu conteaza ca n-ai cor. Nu conteaza ca in sala lumea doarme, se plictiseste sau pur si simplu iese pe hol si discuta, atat de calitativ e programul. Nimic din astea nu conteaza. Tot ce conteaza e sa fie program. De ce cand se poate face unul si bun, la un interval cat de cat decent, sa nu facem multe si proaste? Si cred ca la noi situatia nu e chiar asa de albastra. Dar in multe alte locuri e; fooaaarte albastra.

Mi s-a intamplat sa mi se ceara program de tineret intr-un timp foarte scurt. Daca am indraznit sa zic ca nu fac, pentru ca nu pot asa repede, mi s-a trantit in fatza replica: "dar o faci pentru Domnul". Na! Mai zi ceva la asta. Si mi s-a spus ia si tu acolo 2 -3 poezii si o fi bine. Poate ar trebui sa ne gandim mai des la faptul ca daca facem ceva pt Domnul lucrul ala ar tb sa fie "the best" ce suntem in stare.

Cum ziceam, exemplul e banal. Dar am o banuiala ca e la fel in orice alt domeniu din viata bisericii. Cum o fi, numa sa fie. Eu personal, urasc atitudinea asta.

Si in incheiere, vreau sa-mi cer iertare de la toti cei pe care i-am adormit/plictisit/scos afara din sala in timpul vreunui program de tineret smile.gif . promit sa incerc sa nu mai fac smile.gif.

Aaaa, si apropo de somn. Am auzit suspect de des in predici in ultima vreme ca e pacat sa dormi in Casa Domnului in timpul predicii. S-a gandit cineva, ca poate, doar poate, daca predica ar fi cu adevarat interesanta nu ar adormi nimeni?

+Quote Post
myosotis
post Nov 24 2009, 09:37 PM
Post #6

floarea cu colti

Cu problema asta m-am confruntat si eu nu o data. Apropo, de curand am aflat ca faptul ca alegeam in vremurile mele "de glorie" piese a cappella pentru cor se considera "superioritate", "elitism" si "fitza". Adica faptul ca am zis "Lume, hai sa nu ne mai ascundem dupa pian si pianist si sa ni se para ca zicem bine. Un cor bun canta fara pian". Nu, nu, nu. De ce? Pentru ca o piesa a cappella trebuie sa sune bine. Pentru ea se munceste. Iar noi daca stim notele ni se pare ca e destul. Asta e o mentalitate care pe mine ma supara rau. O piesa e mai mult decat o insiruire de note, dupa cum o poezie e (trebuie sa fie) mai mult decat o insiruire de cuvinte care fac oarecum sens.

Am ajuns la concluzia ca nimic din ce inseamna munca nu ne place. E ziua de odihna si nu mergem la Templu sa ne spetim. Prin urmare... rezultatele se vad.

Cu programele, te inteleg prea bine, am fost mult timp in aceeasi barca. Aflam uneori vinerea - pe cand nici nu faceam parte din boardul de tineret - ca trebuie program si mi se cerea sa-l fac eu, tot "pentru Domnul". Si atunci stateam toata noaptea sa caut poezii, sa scriu teme, sa ma gandesc la cantari, sa fac ppointuri, etc..., si fugeam intr-un suflet la bise de la 11 sa impart programul. Dupa privirile chiorase ale unora sau chiar remarci de genul "s-a trezit si niklieta", in contextul in care poate dormisem 2 ore in noaptea aia, gaseste tu cine sa zica programul. De cate ori nu ne-am milogit noi de lume sa zica acolo o poezie mica, un citat, ceva? Prea mare stres, strica somnul de la pranz si nu se merita.

Citeam undeva - nu mai stiu unde, prin cartile de la MP probabil - ca am ajuns atat de lipsiti de spontaneitate incat nici sa vrea Duhul nu ar incapea in programele noastre. Avem buletinul bisericii. Scrie acolo si cine se roaga (vai, ce aberant mi se pare asta!), si cand (mai ca s-ar trece si la si ce). Ala ar trebui sa fie un buletin informativ, nu "conformativ" (scuze ca am inventat un cuvant wink.gif ). Ar trebui sa fie loc si de spontaneitate, dar stim cu totii ca asta poate fi periculoasa. De ce? Pai in primul rand pt ca nu poti controla cine ce o sa zica si risti sa te trezesti cu coscogeamite prostia zisa/cantata/rugata. Si al doilea motiv este acela ca in ocazii d-astea aleg sa se reproduca tot dintre cei mai putin talantitzi. Si nu vrem sa fie vreun musafir prin sala si sa cadem prost. Eh, imaginea, bat-o vina.

Despre predici si predicatori, in episodul viitor.

--------------------

+Quote Post
eretik
post Nov 24 2009, 09:38 PM
Post #7

Rogue Squadron

d-apai situatia nu e albastra, e maro smile.gif

--------------------
"...But you won't listen to reason. It's like playing Chess with a pigeon; no matter how good I am at chess, the pigeon is just going to knock over the pieces, crap on the board and strut around like it's victorious."

+Quote Post
polihronu
post Nov 24 2009, 09:43 PM
Post #8

cititor in stele

From: vestul salbatic
Member No.: 5
Religia: iudeo-crestin agnostic si, la nevoie, ateu

Totusi, nu buletinul conformativ e de vina smile.gif Daca buletinul ala ar fi un desfasurator de slujba, cu tot cu secundele de executie, dar mi-ar oferi ceva de valoare, pe bune ca l-as pupa a icoana wink.gif

--------------------
"Omul care spune adevarul din cinism este un mincinos" - Bonhoeffer
"Onestitatea intelectuala este o conditie necesara a fericirii" - Paine

+Quote Post
skeptic
post Nov 24 2009, 09:48 PM
Post #9

Autograph giver

Member No.: 8

QUOTE (myosotis @ Nov 24 2009, 11:37 PM) *
Am ajuns la concluzia ca nimic din ce inseamna munca nu ne place. E ziua de odihna si nu mergem la Templu sa ne spetim. Prin urmare... rezultatele se vad.

De ce ar trebui sa ma duc la templu sa ma spetesc? Nu ma spetesc destul in timpul saptamanii? Pai Sambata devine cea mai obositoare zi. Mai si platim zecime. Si de predicat, predicam tot noi, ca sa ne formam.

--------------------
"I want the truth!" "You can't handle the truth!"

+Quote Post
myosotis
post Nov 24 2009, 09:53 PM
Post #10

floarea cu colti

Domnu' Administrator skeptic, este cam offtopic raspunsul asta smile.gif Inca n-am deschis topic cu ce-i voie in Sabat si ce nu - si daca asa se pune problema smile.gif Si sper sa nu-l deschideti curand ca nu le terminam nici p-astea incepute any time soon.

So, io nu zic sa mergem la bise in Sabat sa ne spetim. Am ajuns sa am o viziune foarte eretica despre Sabat. Dar, daca tot te duci, si iti dai seama ca biserica este un organism in care e nevoie ca diferiti membri sa indeplineasca diferite functii (nu ma refer aici ierarhic, ci la vointa, putinta si chemare), atunci macar fa bine ce faci. Daca stai acasa sau iesi in natura, fa asta. Dar daca te duci la bise, mai bine taci decat sa faci lucrurile de mantuiala. Asa-mi pare mie ca stau lucrurile.

Ma tot gandeam, apropo de calitate, la textul ala cu "sa fii cap si nu coada". E demodat rau... sad.gif

--------------------

+Quote Post
451
post Nov 24 2009, 09:53 PM
Post #11

Membru
**

Group: Fondatori
Member No.: 6

QUOTE (skeptic @ Nov 24 2009, 11:48 PM) *
De ce ar trebui sa ma duc la templu sa ma spetesc? Nu ma spetesc destul in timpul saptamanii? Pai Sambata devine cea mai obositoare zi. Mai si platim zecime. Si de predicat, predicam tot noi, ca sa ne formam.

Bueey, ma citezi fara sa dai referinte? smile.gif))

+Quote Post
skeptic
post Nov 24 2009, 10:02 PM
Post #12

Autograph giver

Deci, dupa o saptamana obositoare, sa incepem cu pregatire de program, eventual de predica, repetitii bla bla bla bla. Mie imi ajunge. Devine sabatul si mai obositor si mai stresant decat o zi de lucru. Si oricum, nu ramai cu nimic.
Ca sa dau iar exemplu Metanoia, pastorul e platit ca sa predice, printre altele, si credeti-ma ca predica. Si predica bine. Se pregateste, studiaza, are program facut pe un an, si isi face treaba ca lumea. Nu ma duc ca sa il ascult pe nenea X dandu-si cu parerea, in timp ce eu imi rod unghiile ca nu pot accesa netul de pe mobil. Vreau sa aud o predica. E gresit asta? Vreau sa stau linistit in scaun fara sa ma preseze nimeni sa fac una-alta. Pe langa pastor, exista un staff al bisericii, care se ocupa cu tot ceea ce inseamna activitate. Iesire la padure? Ei se ocupa sa fie totul pregatit. Radio, grupe mici, misiune, binefacere, muzica, stii ca este cine sa se ocupe. Poate ca asta e o extrema, poate ca nu e aplicabil pe oriunde, dar de aici si pana la situatia de la noi, ca avem doi pastori si ii vedem o data pe luna pe fiecare, e cam mult.

--------------------

+Quote Post
myosotis
post Nov 24 2009, 10:13 PM
Post #13

floarea cu colti

@skeptic
Nu, nu zici rau. Si te inteleg bine. Am avut ani la randul Sabate extenuante. Am "slujit" sub lideri care au stiut sa ceara, sa ceara si sa ceara. Asa se intampla cand se trage doar pe spinarea unora. Ai niste talanti si doar nu-i ingropi, nu? Ca stim ce s-a intamplat cu robul ala rau, cu un talant. Anyway, nu sunt nici pentru extrema pastorul face tot, noi doar consumam. Mie mi-ar placea mai mult sa discut la biserica decat sa ascult - asta poate pentru ca nu sunt deloc "auditiva" si raman cu extrem de putin din ceea ce aud. Si, tinand cont de faptul ca oricum se oferea putin, tragand linie cu ce raman mai exact? huh.gif So, da, o predica buna de la oameni avizati n-as refuza, dar mi-ar placea mai mult intalniri gen lecti(un)e la care sa discuti cam cum facem noi acum, de la care sa plec cu intrebari, raspunsuri si cu o circulatie cerebrala mai buna. Pentru asta singura pregatire necesara ar fi sa nu ne oprim din studiul personal.

Nu sunt pentru extenuare in sabat, dar zic asa: Nu vrei sa te implici? Nu accepta scaunul. Te implici? Nu te vaita! Nu mai poti? Renunta! E simplu... sau nu?

--------------------

+Quote Post
eretik
post Nov 25 2009, 09:15 PM
Post #14

Rogue Squadron

Si saracii membri ai staff-ului pot sa se oboseasca?
Ah, am uitat - sunt platiti. Platiti sa faca un program?

OFFTOPIC: Domnu' de la Btl, apropo de rosu dejetelor - avem wireless la S!
Voi v-ati tras curent? ph34r.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif

--------------------

+Quote Post
polihronu
post Nov 25 2009, 10:14 PM
Post #15

cititor in stele

Apropo de pastoru asta de la Metanoia. Chiar l-ati auzit predicind? L-am prins intimplator la TV in seara asta, si e drept ca nu i-am dat prea mult timp, dar n-a apucat sa-mi arate ca e open-minded, let alone sa ma impresioneze.

--------------------

+Quote Post
eretik
post Nov 25 2009, 10:17 PM
Post #16

Rogue Squadron

E bun.Il mai ascult la radio.

--------------------

+Quote Post
skeptic
post Nov 25 2009, 10:22 PM
Post #17

Autograph giver

QUOTE (polihronu @ Nov 26 2009, 12:14 AM) *
Chiar l-ati auzit predicind? L-am prins intimplator la Info TV in seara asta, si e drept ca nu i-am dat prea mult timp, dar n-a apucat sa-mi arate ca e open-minded, let alone sa ma impresioneze.

Mai mult decat predicator, e un lider excelent.

--------------------

+Quote Post
polihronu
post Nov 25 2009, 10:23 PM
Post #18

cititor in stele

Dati-mi voie sa ma intereseze mai putin cit de bun e ca lider. Nu de alta, dar si Hitler a fost un lider excelent. Vreau sa stiu cum gindeste.

--------------------

+Quote Post
skeptic
post Nov 25 2009, 10:25 PM
Post #19

Autograph giver

Pe mine ma intereseaza cum e ca lider mai mult decat cum gandeste. De gandit gandesc singur. Si am vazut oameni care gandesc excelent, dar nu is in stare sa lege doua vorbe, ce sa mai conduca o biserica, sa mobilizeze si sa inspire pe altii sa participe la o activitate.

--------------------

+Quote Post
myosotis
post Nov 25 2009, 10:30 PM
Post #20

floarea cu colti

QUOTE (skeptic @ Nov 25 2009, 10:25 PM) *
Pe mine ma intereseaza cum e ca lider mai mult decat cum gandeste. De gandit gandesc singur. Si am vazut oameni care gandesc excelent, dar nu is in stare sa lege doua vorbe, ce sa mai conduca o biserica, sa mobilizeze si sa inspire pe altii sa participe la o activitate.

Sa ai aptitudini de lider bun e lucru rar, dupa cum lucru rar e si sa gandesti si sa mai stii sa si spui altora ce gandesti fara sa te balbai. D-asta sunt pentru a avea intr-o biserica mare macar 3 pastori: unul cu vorba, altul cu fapta si altul cu tinerii - ideal! Sau unul cu un staff bun la restul. Dar din pacate si pt mine e important vorbitul. rolleyes.gif

--------------------

+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 20th November 2017 - 03:47 AM
Web by The Spaghetti Monster :D