IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
Legende urbane AZS, cum mintim noi pentru Domnul
Fiul Risipitor
post May 14 2010, 06:33 AM
Post #41

Membru
**

Group: Members
Member No.: 92
Religia: Sceptic

Biserica ortodoxa/catolică construiește īmpreună cu miliția/poliția temnițe īn care vor fi īnchiși și chinuiți adventiștii īn zilele din urmă.

Și ar mai fi cea cu microcipurile plantate īn mană sau frunte sau pașapoartele biometrice care conțin numărul diavolului.

--------------------
"Īn fiecare sat există un om care pune fiecăruia īn mānă o făclie: acela este īnvățătorul. Și un altul care suflă īn ea s-o stingă: acela este preotul" - Victor Hugo.
Go to the top of the page

+Quote Post
myosotis
post May 14 2010, 06:20 PM
Post #42

floarea cu colti

Group: Moderator
Member No.: 4
Religia: magenta

Cum adica? Vrei sa spui ca nu e adevarat ca numarul diavolului este codul de bare de pe toate etichetele produselor din magazine? Io asa am invatat cand eram mica huh.gif

--------------------
"Myosotis... is the most beautiful for being small and unpretending; even flowers must be modest." Henry David Thoreau

+Quote Post
kla
post May 14 2010, 08:41 PM
Post #43

Moderator forum "Criza AZS"

Member No.: 29
Religia: non raspuns

Merg si legendele urbane despre AZS?
Ma gandeam la chestiunea cu schimbarea de sange. Care are loc in fiecare vineri seara. Cand dupa ce audienta a umplut sala de adunare se stinge lumina si are loc o partida de aleatorii incrucisari de gene. Si de aici nu se stie exact cine cu cine e ruda.

+Quote Post
study_nature
post May 14 2010, 08:50 PM
Post #44

Veteran

From: Bucuresti, Ro
Member No.: 23
Religia: agnostic

Haha, poate ca o chestie asemanatoare fenomenului de care zici tu, kla, practicau si personajele din cercetarile de care tocmai v-am zis la topicul despre evolutionism, astfel s-ar explica si nazbatiile acelea. smile.gif

--------------------
"Fix reason firmly in her seat, and call to her tribunal every fact, every opinion. Question with boldness even the existence of a God; because, if there be one, he must more approve of the homage of reason, than that of blindfolded fear."

-- Thomas Jefferson, letter to his nephew Peter Carr, from Paris, August 10, 1787; Merrill D. Peterson, ed., Thomas Jefferson: Writings, New York: Library of America, 1994, pp. 900-906.

+Quote Post
Fiul Risipitor
post May 14 2010, 11:07 PM
Post #45

Membru
**

QUOTE (myosotis @ May 14 2010, 07:20 PM) *
Cum adica? Vrei sa spui ca nu e adevarat ca numarul diavolului este codul de bare de pe toate etichetele produselor din magazine? Io asa am invatat cand eram mica huh.gif

Te inseli, codurile de bare arata de cate ori a fost repasteurizat laptele de la raftul cu lactate.

Tot vizavi de obsesia azs pentru numere, am ramas socat cand un frate "initiat" mi-a explicat algoritmul complicat prin care papalitatea a ascuns numarul fiarei in "Vicarius filii dei". Le are bine cu matematica Satana ăsta. Tocmai de-aia ar trebui sa nu lipseasca diin biblioteca niciunui crestin culegerile de exercitii ale lui Ganga.

--------------------
"Īn fiecare sat există un om care pune fiecăruia īn mānă o făclie: acela este īnvățătorul. Și un altul care suflă īn ea s-o stingă: acela este preotul" - Victor Hugo.

+Quote Post
polihronu
post May 15 2010, 07:43 AM
Post #46

cititor in stele

From: vestul salbatic
Member No.: 5
Religia: iudeo-crestin agnostic si, la nevoie, ateu

Noroc ca si Dumnezeu e bun criptograf: ELLEN GOULD WHITE = 50 + 50 + 5 + 50 + 500 + 10 (W=VV=UU) + 1 = 666 QED smile.gif

--------------------
"Omul care spune adevarul din cinism este un mincinos" - Bonhoeffer
"Onestitatea intelectuala este o conditie necesara a fericirii" - Paine

+Quote Post
Fiul Risipitor
post May 15 2010, 08:07 AM
Post #47

Membru
**

QUOTE (polihronu @ May 15 2010, 08:43 AM) *
Noroc ca si Dumnezeu e bun criptograf: ELLEN GOULD WHITE = 50 + 50 + 5 + 50 + 500 + 10 (W=VV=UU) + 1 = 666 QED smile.gif

BISERICA (2+9+19+5+18+9+3+1) + ADVENTISTA (1+4+24+5+14+21+9+19+21+1) = 185, iar 185 + 481 = 666

Asta inseamna ca numerele 185 si 481 sunt semi-satanice. Nu circulati cu autobuzele care au aceste numere si nu cumparati produsele care le contin pe codul de bare.

--------------------

+Quote Post
myosotis
post May 15 2010, 08:17 AM
Post #48

floarea cu colti

ah, ah, ah, Satan is everywhere ohmy.gif pe cutiile cu lapte, pe pasaport, prin autobuze... Cred ca o sa mananc doar din gradina, n-o sa mai plec nicaieri din tara si o sa merg pe jos.

--------------------
"Myosotis... is the most beautiful for being small and unpretending; even flowers must be modest." Henry David Thoreau

+Quote Post
Fiul Risipitor
post May 15 2010, 08:22 AM
Post #49

Membru
**

QUOTE (myosotis @ May 15 2010, 08:17 AM) *
ah, ah, ah, Satan is everywhere ohmy.gif pe cutiile cu lapte, pe pasaport, prin autobuze... Cred ca o sa mananc doar din gradina, n-o sa mai plec nicaieri din tara si o sa merg pe jos.

Atentie cand mergi pe jos! cand ai ajuns la al 665-lea pas sa topai o data intr-un picior, ca sa nu faci al 666-lea pas, sa treci direct la 667.

--------------------

+Quote Post
eretik
post May 15 2010, 09:03 AM
Post #50

Rogue Squadron

Group: Root Admin
Member No.: 1
Religia: Agnostic de Ziua a Saptea

Cand a aparut leul greu, stiti ce suma a introdus Basescu la bancomat ca sa primeasca toate tipurile de bancnote, nu?
Pe atunci nu era cea de 200, btw.

--------------------
"...But you won't listen to reason. It's like playing Chess with a pigeon; no matter how good I am at chess, the pigeon is just going to knock over the pieces, crap on the board and strut around like it's victorious."

+Quote Post
myosotis
post May 15 2010, 04:42 PM
Post #51

floarea cu colti

QUOTE (Fiul Risipitor @ May 15 2010, 09:22 AM) *
Atentie cand mergi pe jos! cand ai ajuns la al 665-lea pas sa topai o data intr-un picior, ca sa nu faci al 666-lea pas, sa treci direct la 667.

Asta e din categoria "Fa trei pasi inapoi si fa-ti cruce cu limba in cerul gurii, iar apoi scuipa-n san, nu?" smile.gif Asa m-a invatat pe mine o colega din generala ca trebuie sa fac atunci cand trece mata neagra prin fata mea. helpsmilie.gif

--------------------

+Quote Post
eretik
post May 15 2010, 04:50 PM
Post #52

Rogue Squadron

La cate mate negre am eu in jurul blocului ar trebui sa merg numai cu spatele.

--------------------
"...But you won't listen to reason. It's like playing Chess with a pigeon; no matter how good I am at chess, the pigeon is just going to knock over the pieces, crap on the board and strut around like it's victorious."

+Quote Post
Fiul Risipitor
post May 15 2010, 04:59 PM
Post #53

Membru
**

QUOTE (eretik @ May 15 2010, 04:50 PM) *
La cate mate negre am eu in jurul blocului ar trebui sa merg numai cu spatele.

BAZS nu tolereaza astfel de superstitii pagane.

--------------------

+Quote Post
thrak
post Dec 25 2010, 03:38 PM
Post #54

Nou-venit
*

From: Paris
Member No.: 78
Religia: adventist

Nu stiu daca si pe la voi obisnuiau fratii sa colectioneze Studiile Biblice. Nu le daceau la gunoi ca era pacat. Acum ar putea sa le recicleze, ar mai salva cativa copaci.

--------------------
"In the modern world the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt." Bertrand Russell.

+Quote Post
iezuitul
post Dec 25 2010, 06:38 PM
Post #55

Membru
**

Member No.: 167
Religia: azs

Faptul ca am fost invatati ca peste Biblie sa nu punem nimic mi se pare o manifestare simpla de rspect fata de aceasta carte ca fiind Cuvantul lui Dumnezeu. Mie mi-a fost prezentat acest obicei ca fiind unul bun nu obligatoriu: l-am deprins si vreau sa ma tin de el. Nu vad de ce s-ar lega cineva de acest gest de respect fata de Biblie.
In privinta Bibliei de cateva kilograme pot sa spun ca ea exista. Am vazut-o cand am vizitat White Estate la Conferinta Generala si am tinut in mana o copie similara: chiar a fost grea. Atat timp cat contemporanii Elenei White nu au contestat aceasta experienta, care ar fi motivele pentru care am face-o noi?
Eu nu am vazut-o pe Ellen White tinand in mana Biblia aceea, dar nici nu am argumente sa sustin ca acesta este un mit adventist.

+Quote Post
iezuitul
post Dec 25 2010, 06:45 PM
Post #56

Membru
**

Daca cineva il vede pe Noe predicand (sustinand o cuvantare publica) timp de 120 de ani cred ca nu intelege prea bine episodul.
Daca acceptam ideea ca lucrul prestat de Noe construind corabia a fost o marturie despre Potopul ce urma sa vina atunci cred ca lucrurile se aseaza armonios.

+Quote Post
iezuitul
post Dec 25 2010, 06:53 PM
Post #57

Membru
**

Sa il vezi pe Satana peste tot este o aberatie. Aici, intr-adevar s-au plasmuit multe prostii. Ma intreb daca nu este foarte periculos sa nu il mai vedem nicaieri?!

+Quote Post
Ianis
post Dec 25 2010, 07:20 PM
Post #58

Hacking Life

From: Into the Matrix
Member No.: 31
Religia: Emerging church

iezuitul

multumesc pentru postari. esti o sursa inepuizabila de legende urbane azs. La mai mare.

Sarbatori fericite

--------------------
I’m not afraid to die
I’m afraid to be alive without being aware of it

+Quote Post
myosotis
post Dec 25 2010, 07:55 PM
Post #59

floarea cu colti

QUOTE (iezuitul @ Dec 25 2010, 08:53 PM) *
Sa il vezi pe Satana peste tot este o aberatie. Aici, intr-adevar s-au plasmuit multe prostii. Ma intreb daca nu este foarte periculos sa nu il mai vedem nicaieri?!

Parca indemnul era sa privim spre Domnul, nu sa ne temem de Satana, ca sa nu-i sporeasca puterile. Daca te temi de el, ii cam faci pe plac, nu? Fie ca Satana exista, fie ca nu, de ce anume crezi ca ar fi periculos sa nu credem in el? Traim oare altfel daca raul este o persoana sau daca este pur si simplu o realitate de alta natura? A face rau atrage consecinte, iar asta ar trebui sa fie motivul pentru care sa ne ferim de rau - iar asta reusesti facand binele, nu? Nu obsedand pe tema Satanei (inteleg ca nici tu nu ne incurajezi la asta)... Vreau insa sa pricep: Ce anume este periculos in a nu-l vedea pe Satana pe nicaieri?

--------------------

+Quote Post
eretik
post Dec 25 2010, 08:40 PM
Post #60

Rogue Squadron

Risti sa nu mai crezi in supranatural. Daca Dumnezeu nu se arata, macar sa ne folosim de "Satana".

--------------------

+Quote Post

7 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 20th November 2017 - 03:43 AM
Web by The Spaghetti Monster :D