IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

31 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
Pastorul si Biserica, cine a fost, cine este, cine ar trebui sa fie pastorul...
spartan
post Jan 17 2010, 05:08 AM
Post #1

Membru avansat

Group: Fondatori
From: PH
Member No.: 15
Religia: AZS

Stimati...open mind heretics... bine v-am gasit!!

Nu rezist tentatiei de a propune un nou topic in aria Crizei AZS: pastorul. De ce?
Pentru ca, vorbind la trecut, a fost persoana cu cea mai mare influenta in biserica. Mai este, nu mai este...vom vedea!
Pentru ca, vorbind la plural, pastorii de fapt si nu noi, formeaza conferinta, uniunea...etc.
Pentru ca resursele bisericii sunt cheltuite in mare parte ...ati ghicit... pentru pastori!
Pentru ca pastorul este/ar trebui sa fie ingrijitorul turmei.
Pentru ca...pentru ca...

Vreau sa incep optimist acest topic; voi lasa pe mai tarziu criticile si comentariile si va supun spre analiza un model (gasit undeva pe internet, intr-o biserica oarecare) despre care pot sa spun ca mi-a placut foarte mult. Comentariile...?! Dupa lectura!

Pastorul meu american

Cum a ajuns Ed in pozitia de pastor la aceasta biserica?

Cariera pastorala in care a slujit in sapte biserici asezate in patru state ale SUA se va termina in aceasta biserica de 250 de membri. Dupa o slujire de 10 ani intr-o biserica de 1000 de membri, Ed a ajuns la biserica noastra in 1996. Procesul de cautare a unei noi biserici a inceput in 1994, cu doi ani inainte de expirarea contractului. Si-a anuntat expirarea contractului in vara lui 1996, si si-a depus dosarul de pastor la biroul comunitatii. Dosarul pastorului contine pregatirea teologica, filozofia lucrarii, experienta, hobby-uri etc. A primit mai multe invitatii de la bisericile care erau in cautare de pastor. Odata cu invitatia, biserica includea un dosar in care era prezentata biserica. Dosarul contine istoria bisericii, pastorii anteriori, numarul de membri, filozofia lucrarii, viziunea bisericii, modul de inchinare, structura de conducere, si - foarte important - descrierea detaliata a responsabilitatilor pastorului, salariul aproximativ si beneficiile oferite (asigurare medicala, fondul de pensie, fond pentru transport, casa pastorala cu sau fara intretinere platita, concediu de studiu, concediu de odihna etc.). Ed a semnat un contract de patru ani cu biserica. Contractul asigura biserica ca pastorul nu paraseste postul, iar pastorul este asigurat ca biserica nu il poate destitui decat pentru abatere doctrinara sau morala.

Care este responsabilitatea primordiala a pastorului?

Misiunea primordiala a pastorului este slujirea bisericii. In primul rand, Ed trebuie sa tina doua predici in fiecare duminica. Pentru aceasta ii sunt alocate intre 16 si 24 de ore pe saptamana. Desigur ca pastorii incepatori au nevoie de mai mult timp de pregatire, pe cand pastorii experimentati muncesc la o predica noua si refac o predica mai veche. Schimbarea pastorului la cativa ani elimina repetarea predicilor sau a exemplelor. In cinci ani nu l-am auzit pe Ed repetand un exemplu. Apoi, Ed are responsabilitatea de a conduce un studiu biblic cu barbatii miercurea seara. Mai mult, trebuie sa participe la intalnirile saptamanale in care se discuta forma si continutul inchinarii, si trebuie sa isi anunte temele predicilor cu cel putin o luna inainte, pentru a oferi timp organizarii unei inchinari adecvate. Participa la intalnirile comitetului de batrani si la orice alta intalnire importanta a bisericii, la serile de tineret, la misiunile sau taberele bisericii. In al doilea rand, daca e cineva bolnav sau in spital, Ed are datoria de a face o vizita scurta. In afara de aceste vizite, Ed trebuie sa fie la birou opt ore pe zi, desi in cateva seri are intalniri cu diferite comitete ale bisericii.

Cum este relatia dintre pastor si membri? Ca sa se aproprie de membrii bisericii, Ed este implicat in diferite activitati. El si sotia sunt invitati in diferite familii la cina sau la ocazii speciale. De multe ori isi foloseste pauza de pranz sau micul dejun pentru a sta de vorba cu unul sau mai multi membri din biserica. Cand vreau sa vorbesc cu el ne intalnim la micul dejun intr-un restaurant, vinerea dimineata la 7:30 si stam de vorba cam o ora. De multe ori imi povesteste despre articolele din ziare, reviste sau carti unde gaseste cate ceva despre Romania. Micul dejun costa 4$ pentru amandoi. Plateste el si cere chitanta pentru a deconta "intalnirea" din fondul bisericii destinat relatiilor pastorale. Cele mai grele ii sunt intalnirile de consiliere in cazurile care evident se indreapta spre divort. Dupa o discutie preliminara indreapta cuplul spre un birou de consiliere crestina unde nota de plata este calculata in functie de venitul familiei. La terminarea bisericii este prezent la una din iesiri pentru a saluta membrii. La fiecare iesire din sala este cate un batran al bisericii, care saluta membrii. Ed, diaconii care duc cosurile pentru darnicie, batranii care saluta biserica la iesire, si toti cei care participa la inchinare se intalnesc pentru rugaciune 15 minute inainte de program. Dupa rugaciune Ed are timp de discutat cu membrii care sunt pe hol, sau saluta musafirii. A facut o prioritate din a sta de vorba cu orice roman care a vizitat biserica impreuna cu noi.

Cum este asigurata sanatatea relatiei pastor-membru? Biserica are un comitet de diaconi care au grija de finantele bisericii, astfel incat pastorul nu stie cati bani da cineva la biserica. Biserica procedeaza asa pentru ca pastorul trebuie sa trateze toti membrii in mod egal. Desi darnicia este confidentiala (la noi stabilita de comun acord la cam 8% pentru functionarea buna a lucrarii din biserica - asta fara darnicia pentru lucrari din afara bisericii, misiune etc.) salariul pastorului este publicat in fiecare bilant anual. Fiind la sfarsitul carierei, Ed are un salar de circa 45.000$ pe an, plus 15.000$ beneficii. Locuieste in casa pastorala de langa biserica si anumite cheltuieli de intretinere sunt acoperite.

Cum este apreciata munca exceptionala a pastorului? In 2000 a expirat contractul lui Ed incheiat pe patru ani. Biserica a fost impresionata de profesionalismul dovedit si de cresterea spirituala a bisericii. Inainte de a expira contractul, biserica a decis sa ii faca o noua propunere, de data aceasta un contract pe cinci ani, adica pana la pensie. In plus, activitatea lui a fost premiata cu 2.500$. Ed a acceptat si, la vara, merge intr-un tur pe urmele lui Pavel in bisericile din Grecia si Cipru, ocazie cu care va cheltui cei 2.500$ oferiti in 2000, cat si concediul de studiu de trei saptamani oferit de noul contract.

--------------------
www.adventomania.ro
Mintea mea nu va fi niciodată un coş de gunoi !
Go to the top of the page

+Quote Post
polihronu
post Jan 17 2010, 11:45 AM
Post #2

cititor in stele

Group: Moderator
From: vestul salbatic
Member No.: 5
Religia: iudeo-crestin agnostic si, la nevoie, ateu

Deocamdata, bun venit! smile.gif Si, apropo de modele pentru viata bisericii, poate va place acest text.

--------------------
"Omul care spune adevarul din cinism este un mincinos" - Bonhoeffer
"Onestitatea intelectuala este o conditie necesara a fericirii" - Paine

+Quote Post
believer
post Jan 19 2010, 09:45 PM
Post #3

Membru avansat

Group: Members
From: Timișoara
Member No.: 19
Religia: irelevant

O întrebare... Ce vă enervează cel mai mult la pastori?

--------------------
„Nu sunt de acord cu ceea ce spui, dar aș apăra până la moarte dreptul tău de a o spune”

+Quote Post
eretik
post Jan 19 2010, 10:01 PM
Post #4

Rogue Squadron

Group: Root Admin
Member No.: 1
Religia: Agnostic de Ziua a Saptea

Pe mine ma enerveaza ca (unii) au prea mult timp liber.
Eu daca ar fi sa le fac programul, le-as da voie sa aiba si alte joburi, iar slujba de pastor sa fie bonus (moca), ca de.. e pentru Domnu'.
E doar parerea mea...
Insa din cate stiu, la martorii lui Iehova e asa si merge.

--------------------
"...But you won't listen to reason. It's like playing Chess with a pigeon; no matter how good I am at chess, the pigeon is just going to knock over the pieces, crap on the board and strut around like it's victorious."

+Quote Post
eretik
post Jan 19 2010, 10:03 PM
Post #5

Rogue Squadron

Si ma mai enerveaza faptul ca oricat de slabi ar fi nu-i poti schimba, dupa cum nici nu-i poti alege.
Aproape ca nu pot fi dati afara si prin urmare n-au niciun stres, nicio motivatie.
Eu asa observ la cei din jurul meu. Poate prin alte zone e altfel.

--------------------
"...But you won't listen to reason. It's like playing Chess with a pigeon; no matter how good I am at chess, the pigeon is just going to knock over the pieces, crap on the board and strut around like it's victorious."

+Quote Post
myosotis
post Jan 19 2010, 10:18 PM
Post #6

floarea cu colti

Member No.: 4
Religia: magenta

Ce ma deranjeaza cel mai mult? Trebuie sa aleg un singur lucru? Ca ar fi tare frustrant...

Ma enerveaza urmatoarele:
- nu sunt deschisi la minte
- sunt inculti, cultura generala oprindu-se la cunostintele frunzarite prin liceu
- arboreaza o modestie sub care se ascunde ditamai mandria spirituala
- au senzatia ca stiu totul - sau se poarta ca si cum ar sti - dar la intrebari concrete in afara de raspunsuri politically correct nu scoti nimic de la ei
- sunt adesea niste ciobani platiti, nu niste pastori adevarati
- sunt adesea dezinteresati de om, calcand fara inconjur peste suflet pentru litera manualului
- nu sunt flexibili
- le e greu sa inteleaga cand le spui NU
- te manipuleaza cu "lucrarea Domnului" chiar si atunci cand nu mai poti, spunandu-ti ca daca te retragi din vreo slujba, asta "nu te recomanda" (citat dintr-un pastor in viata care afirma asta acu vreo 2 saptamani)
- dau cu disciplina, dar habar n-au de preventie (scriai ceva despre asta in alt post, o sa caut sa dezvolt acolo ideea)
- vorbesc despre Dumnezeu ca din carte, dar nu reusesti sa vezi in foarte multi dintre ei oameni transformati
- pretind ca sunt slujbasii Domnului, dar vezi de la o posta ca n-au vocatie, iar eu nu cred intr-o asa-zisa chemare cand e evident ca de unde nu-i, nici macar Seful lor nu cere
- nu doar sunt mediocri, ci promoveaza mediocritatea si taxeaza pe oricine ameninta sa se ridice cu vreun graunte de mustar deasupra acestui nivel

(Hai ca mai fac o pauza smile.gif )

Stiu ca pastorii sunt oameni (desi ei par sa fi uitat), dar daca ar fi de omenie, cei care prezinta macar 2 hibe din lista de mai sus ar trebui sa lase slujba altora.

NB: Exista exceptii, dar ele doar confirma regula. Ma bucur ca faci parte dintre cei dispusi la dialog.

--------------------
"Myosotis... is the most beautiful for being small and unpretending; even flowers must be modest." Henry David Thoreau

+Quote Post
believer
post Jan 20 2010, 06:51 AM
Post #7

Membru avansat

QUOTE (eretik @ Jan 20 2010, 12:01 AM) *
Pe mine ma enerveaza ca (unii) au prea mult timp liber.

Hai cu prea mult timp liber...
Îți înșir aici activitățile obișnuite ale unui pastor și fă tu un calcul cam cât ar ieși... Ai 3-4 biserici cu vreo 200 de membri în total... Așa că ai cam 2 ore de rugăciune în timpul săptămânii, cel puțin o oră de tineret, predică vineri seara, devoțional, sâmbătă dimineața, sâmbătă după-amiază... Pune cam cât ar trebui să-ți ia să te pregătești pentru astea... Plus studiu teologic și pentru cultura generală... Mai pui telefoane, diferite rapoarte, e-mail-uri și hârtii de pregătit, comitete, vizite, treburi administrative, călătorii, relații publice... După ce ai făcut calculul mai discutăm...

--------------------
„Nu sunt de acord cu ceea ce spui, dar aș apăra până la moarte dreptul tău de a o spune”

+Quote Post
believer
post Jan 20 2010, 06:56 AM
Post #8

Membru avansat

QUOTE (eretik @ Jan 20 2010, 12:03 AM) *
Si ma mai enerveaza faptul ca oricat de slabi ar fi nu-i poti schimba, dupa cum nici nu-i poti alege.
Aproape ca nu pot fi dati afara si prin urmare n-au niciun stres, nicio motivatie.
Eu asa observ la cei din jurul meu. Poate prin alte zone e altfel.

Da, cred că aici e o bubă... Până nu există o „concurență” totul rămâne pe motivația internă... De aceea tind să cred că sistemul adventist american unde și biserica locală are un cuvânt de spus în desemnarea pastorului e mai bun... Cred că într-un fel trebuie să fie un echilibru între o biserică locală puternică și o conferință puternică... Să nu dicteze nici conferința nici biserica locală...

--------------------

+Quote Post
believer
post Jan 20 2010, 07:14 AM
Post #9

Membru avansat

myosotis, trebuie să recunoști că pastorii sunt cum e biserica... Biserica e la un anumit nivel și pastorii sunt la un nivel apropiat... Peste 20 de ani biserica va semăna cu voi și pastorii vor fi mai pe gustul vostru și pe la nivelul vostru, dar nu cred că cei mai tineri vor fi mulțumiți...
În plus, pentru a-i înțelege, ține seama de sistemul și cultura bisericii... În cultura bisericii există ideea asta că pastorul știe totul, iar unii cred că pur și simplu încearcă să se adapteze culturii... Și poate cu timpul chiar ajung să creadă că știu totul... Mai ales dacă toți îi laudă cât sunt de deștepți... Că și aici e o problemă cu cultura, cu cea românească: dacă îi spui unui om ceva negativ despre el se consideră că e neapărat obrăznicie...
Spun de la început că ceea ce vreau să demonstrez e că pastorul nu poate fi profesionist pentru că sistemul românesc de pastorație te presează spre mediocritate... Mediocritate în gândire, cultură generală, păstorire, relații, metode, și chiar și în spiritualitate. Eventual poți să devii bun într-un domeniu... Cei cu adevărat profesioniști sunt foarte rari.
NB: Eu sunt dispus la dialog dar nu sunt o excepție.

--------------------

+Quote Post
myosotis
post Jan 20 2010, 07:15 AM
Post #10

floarea cu colti

QUOTE (Erik @ Jan 20 2010, 07:51 AM) *
Hai cu prea mult timp liber...
Îți înșir aici activitățile obișnuite ale unui pastor și fă tu un calcul cam cât ar ieși... Ai 3-4 biserici cu vreo 200 de membri în total... Așa că ai cam 2 ore de rugăciune în timpul săptămânii, cel puțin o oră de tineret, predică vineri seara, devoțional, sâmbătă dimineața, sâmbătă după-amiază... Pune cam cât ar trebui să-ți ia să te pregătești pentru astea... Plus studiu teologic și pentru cultura generală... Mai pui telefoane, diferite rapoarte, e-mail-uri și hârtii de pregătit, comitete, vizite, treburi administrative, călătorii, relații publice... După ce ai făcut calculul mai discutăm...

Zici tu undeva mai sus "ar trebui sa-ti ia sa te pregatesti". AR TREBUI este cel mai important din propozitia asta. Poate n-ai citit lista mea de mai sus. Studiu teologic? Pai nu-i destul ce s-a facut la Cernica? Nu-i destul manualul si E White pentru asta? Hm... ce-i cu tine? Cultura generala? Am zis, nu ma repet.

Da, telefoane, rapoarte, emailuri si hartii, comitete si comitii, treburi administrative, calatorii - si cu rost si fara rost -, vizite (fictive), LIPSA relatiilor publice autentice. Anyway, io cred ca angrenajul administrativ rapeste din timp pastorului pentru lucruri mult mai importante. Dar asta e doar vina pastorilor si am mai zis-o, dupa mine biserica n-ar trebui condusa de pastori la toate nivelurile, ci pastorii ar trebui sa predice Evanghelia, ca asta au invatat. La Conferinta, finantele sa le ia un economist, si educatia un pedagog, si consilierea - inexistenta - un psiholog, si sanatatea un medic, samd, samd, samd... Si peste toate astea unul de la management care nu si-a baut cerneala. Si sa vezi ce "optimizati" am fi... Vezi, asta nu-mi place la pastorii azs, ca nu recunosc darurile pe care le-a dat Domnul membrilor - si pregatirea lor profesionala care ii recomanda - decat atunci cand EI sunt ce care le administreaza. Adica pastorii sunt cei care se folosesc de darurile oilor, dar nu recunosc faptul ca unii dintre ei au doar atat, un talant, nu mai multi, ci cred ca-s buni la toate. Tare e rau asta... Nu zic, sa fie si un pastor, hai doi, la Conferinta, care sa se ocupe de departamentul spiritual, fix asa sa-l cheme. Da, stiu, nu mi-a dat mie Domnul idei organizationale bune, io ar trebui sa tac si sa inghit platitudini si sa zic "Amin" like I mean it.

Si, hai sa fim seriosi, vrei? Cati pastori fac TOATE cele pe care le insiri tu? Si cati au vreo 200 de membrii? Si cati tin ore de tineret care sa faca sens si la care sa vina cat de cat lumea? Si cati mai tin ora de rugaciune? Si cata pregatire crezi tu ca e nevoie la ora de rugaciune, unde vin doar mosi si babe si daca zici mantra "Domnul Isus ne iubeste, sa ne rugam Lui", ei vor fi foarte multumiti?

Erik, m-as bucura sa fie cum spui tu. Dar ma tem ca tot ce prezinti tu este o teorie si UN IDEAL, deloc realitatea.

--------------------
"Myosotis... is the most beautiful for being small and unpretending; even flowers must be modest." Henry David Thoreau

+Quote Post
myosotis
post Jan 20 2010, 07:23 AM
Post #11

floarea cu colti

QUOTE (Believer @ Jan 20 2010, 08:14 AM) *
myosotis, trebuie să recunoști că pastorii sunt cum e biserica... Biserica e la un anumit nivel și pastorii sunt la un nivel apropiat... Peste 20 de ani biserica va semăna cu voi și pastorii vor fi mai pe gustul vostru și pe la nivelul vostru, dar nu cred că cei mai tineri vor fi mulțumiți...
În plus, pentru a-i înțelege, ține seama de sistemul și cultura bisericii... În cultura bisericii există ideea asta că pastorul știe totul, iar unii cred că pur și simplu încearcă să se adapteze culturii... Și poate cu timpul chiar ajung să creadă că știu totul... Mai ales dacă toți îi laudă cât sunt de deștepți... Că și aici e o problemă cu cultura, cu cea românească: dacă îi spui unui om ceva negativ despre el se consideră că e neapărat obrăznicie...
Spun de la început că ceea ce vreau să demonstrez e că pastorul nu poate fi profesionist pentru că sistemul românesc de pastorație te presează spre mediocritate... Mediocritate în gândire, cultură generală, păstorire, relații, metode, și chiar și în spiritualitate. Eventual poți să devii bun într-un domeniu... Cei cu adevărat profesioniști sunt foarte rari.
NB: Eu sunt dispus la dialog dar nu sunt o excepție.

Da, da, da, adevar graiesti. Si cu obraznicia, si cu mediocritatea si cu toate celelalte.

Nu, nu, nu, n-ai dreptate. ESTI o exceptie. Nu stiu daca esti doar mai smart si mai wise si iti dai seama ca ereticii se tin aproape, nu se alearga dupa ei cu stalpul infamiei, sau daca esti chiar sincer. Spre uimirea mea, tind sa inclin spre a doua varianta, da-s dispusa sa-mi recunosc posibila greseala daca viitorul va dovedi ca e altfel. Sa stii insa ca putini s-ar rabda sa nu vina cu mustrari, sfaturi rasuflate, ba chiar blesteme, cum face si preacuviosenia sa FL pe forumul de la Oameni si Perspective.

Da, da, da, cei cu adevarat profesionisti sunt foarte rari. Dar m-as multumi ca aia care nu-s profesionisti sa nu se poarte ca si cum ar fi. Adica unde-i bunul simt? Eu una stiu unde nu-s buna profesional si nu pretind ca as fi, si incerc sa las pe altul care face mai bine lucrul respectiv in locul meu. Ce e atat de rau sa zici "Domnul mi-a dat mie altele, dar nu ezit sa te las pe tine sa faci asta pentru ca se vede ca stii ce faci"?

NU cred ca vom avea pastori mult altfel decat sunt acum. Cei care promit sa fie altfel sunt spulberati de sistem fara a prinde chiar de veste. De ce crezi ca pastorii romani exceptionali sunt campioni la mii de kilometrii garduri? Oare...

--------------------

+Quote Post
skeptic
post Jan 20 2010, 07:26 AM
Post #12

Autograph giver

Member No.: 8

QUOTE (Believer @ Jan 20 2010, 09:14 AM) *

Nu vor fi ca noi. Vor fi ca majoritatea din biserica. Majoritatea nu e ca noi. Si cine stie cati dintre cei ca noi vor mai fi in biserica.

--------------------
"I want the truth!" "You can't handle the truth!"

+Quote Post
believer
post Jan 20 2010, 07:42 AM
Post #13

Membru avansat

Măi, nu mai apuc să scriu la toate topicele astea...
Am citit lista, myosotis...
Ceea ce am scris era un răspuns la ideea că pastorii au prea mult timp liber...
QUOTE (myosotis @ Jan 20 2010, 09:15 AM) *
Anyway, io cred ca angrenajul administrativ rapeste din timp pastorului pentru lucruri mult mai importante.

Și eu cred tot așa... Dar nu cred că e vina pastorilor și nu cred că o organizație ar merge fără treburile administrative... Dar și detectivii completează rapoarte, etc deși la prima părere ar părea că ar fi mai bine să n-o facă...
Problema cu sistemul pe care ți-l închipui este că el n-a fost testat... Iar noi ca biserică am preferat să construim un sistem bazat pe principiile pe care le-am găsit ca fiind ale lui Dumnezeu... Partea cu pastorii în administrație are o parte adevăr în sensul că unele slujbe chiar ar trebui îndeplinite de ne-pastori... Dar pornind de la ideea că în biserică ar trebui să acordăm prioritate spiritualității și unității s-a considerat că cei care conduc trebuie să fie maturi spiritual și să aibă pregătire teologică. Cred că ne cam încurcă și titulatura asta de pastor... Nu cred că toți pastorii au darul păstoririi dar nu cred că doar cei care au darul păstoririi ar trebui să fie angajați cu normă întreagă de biserică... Biserica are nevoie de învățători buni, de manageri buni, și sunt oameni care se numesc pastori dar ei dau dovadă de excelență când sunt puși în administrație... Un exemplu... Eddie Constantinescu... El e pastor, dar ceea ce face el nu e în primul rând păstorire ci învățare... Dar hai că pierd firul...
De obicei departamentele astea specializate se urmărește să fie luate de specialiști... Ar fi foarte bine ca fiecare conferință să aibă un trezorier economist, și dacă nu are să trimită pe un pastor la școală... Dar să știi că sunt mulți care chiar au pregătire dublă, așa că și tu cred că ai fi de acord ca trezorierul să aibă și teologie și economie, cum s-ar putea să aibă ceva chiar trezorierul de la conferința ta... Iar ca președinte să fie un ne-pastor oricât de obiectiv aș fi nu cred că e corect...
În sfârșit, deplâng și eu obiceiul de a încerca să faci din toți bărbații predicatori...

--------------------

+Quote Post
skeptic
post Jan 20 2010, 07:56 AM
Post #14

Autograph giver

Member No.: 8

QUOTE (believer @ Jan 20 2010, 09:42 AM) *
Și eu cred tot așa... Dar nu cred că e vina pastorilor și nu cred că o organizație ar merge fără treburile administrative...

Nu e vorba de treburi administrative, ci de centralizare. Si nu stiu de ce trebuie sa i se dea asa o mare importanta, asa de mult timp si asa de multi bani entitatii pe care o numim Conferinta, in loc ca pastorii sa lucreze pentru bisericile lor.

noi ca biserică am preferat să construim un sistem bazat pe principiile pe care le-am găsit ca fiind ale lui Dumnezeu...

Toti pretind ca al lor e mai de la Dumnezeu ca al celorlalti. Asta e cea mai buna scuza pentru a te feri de orice analiza si pentru a te pazi impotriva oricarei schimbari. "E de la Dumnezeu" sau "E de la profet", si hopa! toata lumea tace malc. Ei, na, cum ne-am dat seama ca e de la Dumnezeu, ca sa pricep si eu?

--------------------
"I want the truth!" "You can't handle the truth!"

+Quote Post
myosotis
post Jan 20 2010, 08:14 AM
Post #15

floarea cu colti

QUOTE (believer @ Jan 20 2010, 08:42 AM) *
Și eu cred tot așa... Dar nu cred că e vina pastorilor și nu cred că o organizație ar merge fără treburile administrative... Dar și detectivii completează rapoarte, etc deși la prima părere ar părea că ar fi mai bine să n-o facă...
Problema cu sistemul pe care ți-l închipui este că el n-a fost testat... Iar noi ca biserică am preferat să construim un sistem bazat pe principiile pe care le-am găsit ca fiind ale lui Dumnezeu... Partea cu pastorii în administrație are o parte adevăr în sensul că unele slujbe chiar ar trebui îndeplinite de ne-pastori... Dar pornind de la ideea că în biserică ar trebui să acordăm prioritate spiritualității și unității s-a considerat că cei care conduc trebuie să fie maturi spiritual și să aibă pregătire teologică. Cred că ne cam încurcă și titulatura asta de pastor... Nu cred că toți pastorii au darul păstoririi dar nu cred că doar cei care au darul păstoririi ar trebui să fie angajați cu normă întreagă de biserică... Biserica are nevoie de învățători buni, de manageri buni, și sunt oameni care se numesc pastori dar ei dau dovadă de excelență când sunt puși în administrație... Un exemplu... Eddie Constantinescu... El e pastor, dar ceea ce face el nu e în primul rând păstorire ci învățare... Dar hai că pierd firul...
De obicei departamentele astea specializate se urmărește să fie luate de specialiști... Ar fi foarte bine ca fiecare conferință să aibă un trezorier economist, și dacă nu are să trimită pe un pastor la școală... Dar să știi că sunt mulți care chiar au pregătire dublă, așa că și tu cred că ai fi de acord ca trezorierul să aibă și teologie și economie, cum s-ar putea să aibă ceva chiar trezorierul de la conferința ta... Iar ca președinte să fie un ne-pastor oricât de obiectiv aș fi nu cred că e corect...
În sfârșit, deplâng și eu obiceiul de a încerca să faci din toți bărbații predicatori...

Believer(!), da-mi voie sa te intreb: Ai citit If I were the Devil de George Knight? Daca nu, ca pastor, ai mare nevoie de ea. Biserica AZS la inceputurile ei a fost flexibila fata de nevoile momentului, adaptand sistemul la ceea ce se vedea ca este cel mai eficient. N-au ezitat nici sa se reorganizeze cand au constatat ca au aparut situatii pe care nu le prevazusera. Ti se pare ca asta se intampla acum? Mie nu. Noi am luat de bun ce li s-a potrivit lor, in vremea lor si ne chinuim din rasputeri sa sustinem ca ni se potriveste si noua astazi, desi stradania se soldeaza cu explozii repetate in fata. Rezultatul va fi tocmai ruptura de care conducerea se teme. Pentru ca, na, Domnul ne-a dat tuturor creier si unii incepem sa-l dezmortim...

Apoi, am mai zis si mai zic: Domnul are slujitori si UNII dintre ei sunt pastori! Nu toti pastorii sunt insa oameni ai lui Dumnezeu. Si nu cred ca studiile la Cernica sunt o garantie de spiritualitate, chiar deloc. Oamenii lui Dumnezeu sunt verticali, nu subjugati unui sistem omenesc. Oamenii lui Dumnezeu nu se tem sa gandeasca, sa intrebe si sa caute. Cati dintre colegii tai fac asta in the open?

Am sugerat presedinte de conferinta sa fie un ne-pastor, dar vorbesc prostii, pentru ca eu una nu mai consider conferintele necesare. Defel.

Tu zici ca problema cu sistemul pe care mi-l inchipui este ca n-a fost testat. Banuiesc ca stii mai mult decat media - mai mult decat mine - despre istoria bisericii. Stii ca organizarea actuala a ajuns sa fie dezvoltata treptat. Stii ca aparitia conferintelor s-a facut din necesitate. Stii ca uniunile (sper sa nu gresesc etajul) au aparut mai tarziu, si asta intr-un singur loc - Australia - daca nu ma insel, unde "s-a testat" si apoi s-a implementat. De ce ei, oameni de secol XIX, au fost mai in masura sa testeze si sa aplice ceea ce era eficient, iar noua ni se pare ca daca le-am calca pe urme am fi niste nedemni fii ai lor? De ce ei au putut zice "Stop, nu mai merge asa, hai sa ne reorganizam"? Si asta la doar cativa ani de la prima organizare, in timp ce de la ultima au trecut 100 de ani. Eu cred si sunt convinsa ca, daca ar trai in epoca tehnologiei, pionierii ar reduce mult din ceea ce pe noi azi ne trage in jos, birocratie, etaje inutile, etc...

Se impune o reorganizare. Este conducerea bisericii - care spune ca se afla sub influenta Duhului Sfant sau pe care macar il invoca la tot pasul - constienta de asta? Are curajul si initiativa marilor oameni ai credintei? Dupa umila mea parere, nu. Si apoi tu trebuie sa stii ca in viata ce nu creste moare, nici macar nu stagneaza.

--------------------

+Quote Post
eretik
post Jan 20 2010, 09:08 AM
Post #16

Rogue Squadron

QUOTE (Erik @ Jan 20 2010, 07:51 AM) *
Mai pui telefoane, diferite rapoarte, e-mail-uri și hârtii de pregătit, comitete, vizite, treburi administrative, călătorii, relații publice... După ce ai făcut calculul mai discutăm...

Pe mine nu m-a vizitat niciodata niciun pastor in ultimii 10 ani.

Calatorii? Da, adunari pastorale (lafaiala cu pizza in care sotiile lor stau sa fie servite de sorele-chelnerite voluntare) si tot felul de cantonamente pe cine stie unde.

--------------------

+Quote Post
icsicsics
post Jan 20 2010, 09:20 AM
Post #17

Taticul forumului "Spiritualitate"

Group: Fondatori
From: Superficialistan
Member No.: 11
Religia: Intrebatoare

pleaca omu' olecuta si deja se tulbura apele... tongue.gif

e frun copchil de pastor p-aici? sau vreun pastor?

hmmmmm...

1. ce treaba are media membrilor cu orele din saptamana si cu numarul de pastori? pastorul vorbeste fiecaruia dintre ei? ii viziteaza macar o data la 5 ani pe fiecare dintre ei? pregateste fiecare predica de o maniera contextualizata?

2. in conferinta din care fac parte, (nu numai) la evenimente speciale vine textul frumos de la conferinta. iar dragalasii de pastori nu fac decat sa-l citeasca...

3. si cati dintre pastori au "tineret"? sau cati domiciliaza in localitatile arondate, ca sa zic ca-s 24/7 la dispozitia clientului?

4. stim cu toti despre ce vorbim cand spunem "predici". poliloghie flasca si fara nerv, platitudini si idei nemestecate, bancuri sau mesaje "inspirationale" culese de pe net...

5. cu cat inaintezi in varsta, asa cum e si firesc (da' nu normal), timpul afectat pregatirii scade vertiginos. iar dupa vreo 25 de ani de "cariera" inseamna undeva la 1-2 ore pe zi... si stiu foarte bine ce zic!

6. pastorii sunt platiti sa faca asta! exista fise ale postului, conventii si norme, legea muncii etc. nu le convine, ii asteapta piata muncii cu bratele deschise...

7. hai sa vorbim (in aceeasi cunostinta de cauza) despre sistemul de formare, despre profunda toxicitate comunicationala si cumplitele sau frustrari cu care sunt "dotati" dupa scolirea abusurda!

8. imi place discutia despre administratie si despre "ordine". numa' ca zice o vorba desteapta ca oamenii care-s buni la d-astea, din pacate (sau din fericire) nu mai sunt buni la nimic altceva.

9. mesianismul pastorului, asociat cu nitica spalare la creier si cu pierderea simtului realitatii reclama niste perfuzii serioase. myosotis, tu vorbeai parca despre consiliere si asistenta pastorala pentru pastori, nu? si parca polihronu, acu' niste vremi...

10. si inca ceva... in contra stiintei sociale, biserica si membrii nu schimba pastorul ci invers. tocmai pentru ca "sistemul" e anapoda, anacronic si incorect...

--------------------
"monstrul ratiunii naste somn".

+Quote Post
believer
post Jan 20 2010, 09:50 AM
Post #18

Membru avansat

QUOTE (myosotis @ Jan 20 2010, 09:15 AM) *
Si, hai sa fim seriosi, vrei? Cati pastori fac TOATE cele pe care le insiri tu? Si cati au vreo 200 de membrii? Si cati tin ore de tineret care sa faca sens si la care sa vina cat de cat lumea? Si cati mai tin ora de rugaciune? Si cata pregatire crezi tu ca e nevoie la ora de rugaciune, unde vin doar mosi si babe si daca zici mantra "Domnul Isus ne iubeste, sa ne rugam Lui", ei vor fi foarte multumiti?

Erik, m-as bucura sa fie cum spui tu. Dar ma tem ca tot ce prezinti tu este o teorie si UN IDEAL, deloc realitatea.

Cei mai mulți au în jur de 200... Fiecare pastor din conferința Banat are datoria să-și afișeze programul în biserică... Așa că ar trebui să știi câte face pastorul tău din toate alea... Dacă nu, cere-i să facă ce e dator să facă... Eu nu-ți spun câtă pregătire trebuie pentru una și pentru alta, dar ai putea tu să-mi spui care crezi că ar trebui să fie programul unui pastor într-o săptămână... Ce aș îndrăzni să spun e că de afară lucrurile pot părea de genul: lucrează o zi pe săptămână în ziua de odihnă...

--------------------

+Quote Post
believer
post Jan 20 2010, 09:55 AM
Post #19

Membru avansat

QUOTE (myosotis @ Jan 20 2010, 09:23 AM) *
m-as multumi ca aia care nu-s profesionisti sa nu se poarte ca si cum ar fi.

Asta m-a făcut să mă simt mai ușurat... Really

QUOTE (myosotis @ Jan 20 2010, 09:23 AM) *
NU cred ca vom avea pastori mult altfel decat sunt acum. Cei care promit sa fie altfel sunt spulberati de sistem fara a prinde chiar de veste. De ce crezi ca pastorii romani exceptionali sunt campioni la mii de kilometrii garduri? Oare...

Asta cred că ține de stilul românesc... Aici nu ne place să avem conducători mai buni decât noi ci unii care să ne semene cât mai mult ca să-i putem huidui în voie... Și asta se aplică și la pastorii de care ne place...

--------------------

+Quote Post
believer
post Jan 20 2010, 10:12 AM
Post #20

Membru avansat

QUOTE (myosotis @ Jan 20 2010, 10:14 AM) *
Believer(!), da-mi voie sa te intreb: Ai citit If I were the Devil de George Knight? Daca nu, ca pastor, ai mare nevoie de ea. Biserica AZS la inceputurile ei a fost flexibila fata de nevoile momentului, adaptand sistemul la ceea ce se vedea ca este cel mai eficient. N-au ezitat nici sa se reorganizeze cand au constatat ca au aparut situatii pe care nu le prevazusera. Ti se pare ca asta se intampla acum? Mie nu. Noi am luat de bun ce li s-a potrivit lor, in vremea lor si ne chinuim din rasputeri sa sustinem ca ni se potriveste si noua astazi, desi stradania se soldeaza cu explozii repetate in fata. Rezultatul va fi tocmai ruptura de care conducerea se teme. Pentru ca, na, Domnul ne-a dat tuturor creier si unii incepem sa-l dezmortim...

N-am citit, dar e pe listă... Biserica a fost flexibilă pentru că a fost mică... Acum e ca o balenă, greu își mai schimbă direcția... Aia cu n-au ezitat să se reorganizeze nu e chiar așa, a durat și atunci ceva... Și și acum sunt încercări de reorganizare... Vezi studiile din anii trecuți... După mine primul lucru ar trebui desființate diviziunile... Nu știu de ce există... Cu conferințele și uniunile mai e de discutat... Uniunile așa naționale cum e a noastră sunt bune pentru a produce materiale unitare, dar n-ar trebui să aibă mare rol administrativ... După mine e greu să renunți la conferințe mai ales când ai mii de credincioși și arie mare de acoperire...

Si nu cred ca studiile la Cernica sunt o garantie de spiritualitate, chiar deloc.

Studiile teologice le-am pus alături de nevoia de unitate a bisericii.

De ce ei, oameni de secol XIX, au fost mai in masura sa testeze si sa aplice ceea ce era eficient, iar noua ni se pare ca daca le-am calca pe urme am fi niste nedemni fii ai lor?

E un principiu al organizațiilor că structura urmează nevoia. Doar că se pare că fiind mari și bătrâni ne pierdem flexibilitatea asta...

--------------------

+Quote Post

31 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 18th November 2017 - 12:04 PM
Web by The Spaghetti Monster :D