IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

12 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
EGW, Earth & God's Wikipedia
polihronu
post Feb 7 2010, 01:56 PM
Post #41

cititor in stele

Group: Moderator
From: vestul salbatic
Member No.: 5
Religia: iudeo-crestin agnostic si, la nevoie, ateu

QUOTE (study_nature @ Feb 7 2010, 03:11 PM) *
Space does not permit us to survey all 23 here. But there is no need to cover the entire lot, since many fall under the literary category of "Victorian lives of Christ." The books in this category were never intended to be biographies. Today they would probably be classified as historical fiction.

Incredibil, nu?

Ba deloc. EGW exact asta si-a propus - sa scrie o Vita Christi. E vorba de un gen literar cu radacini medievale (de pe la 1300 macar). In secolul XIX si prima parte a secolului XX a cunoscut un reviriment si o popularitate remarcabile. La noi n-a circulat Farrar, dar abunda Renan si Papini. Pentru EGW, a lasa imaginatia sa contemple scenele evangheliei, indeosebi ale saptaminii mari, insemna a "medita" - lucru pe care, stiti bine, il recomanda din plin. Ca noi citim HLL ca exegeza biblica e doar vina noastra.

--------------------
"Omul care spune adevarul din cinism este un mincinos" - Bonhoeffer
"Onestitatea intelectuala este o conditie necesara a fericirii" - Paine
Go to the top of the page

+Quote Post
study_nature
post Feb 7 2010, 02:10 PM
Post #42

Veteran

From: Bucuresti, Ro
Member No.: 23
Religia: agnostic

QUOTE (myosotis @ Feb 7 2010, 03:38 PM) *
Cat despre intrebarea ta, de ce nu este studiul mai popularizat, trebuie sa spun ca probabil pentru a nu ridica intrebari in mintile nepregatite pentru ele. Noi nu prea stim sa avem perspective echilibrate. In punctul asta, ne e clar: Jihadul e jihad, Ellen White e Ellen White. Ori crezi in jihad si te implici in el, ori nu. Ori crezi in Ellen White si in inspiratia ei, ori nu. Oricum o dam, tot extremisti suntem. Suntem pregatiti ori sa aparam Spiritul Profetic asa cum este el regasit in Ellen White pana la moarte, ori sa renuntam sa mai credem in el altogether. Cei care ne conduc stiu de hiba asta a noastra pentru ca ne-o cultiva ei insisi, prin urmare nu e comod sa popularizezi ceva ce poate ridica intrebari in mintea unor extremisti pentru ca rezultatul poate fi cu doua taisuri.

smile.gif ai dreptate, cam asa se intampla in general si in privinta perspectivelor neechilibrate, si in privinta educarii membrilor obisnuiti.

As vrea sa trec deja dincolo de Fred Veltman si de cercetarea pe care el a condus-o cu destul de mult timp in urma si sa va intreb pe toti daca stiti despre un alt proiect de studiu legat de EGW, dar de data asta din perspectiva istorica, si prezentat aici. Ratiunea initiativei este faptul ca, desi EGW a fost una dintre femeile cele mai importante pentru istoria religioasa americana, ea este una dintre cele mai putin studiate si intelese. Mai mult, nu exista nici macar o singura biografie riguroasa (scholarly) despre ea!

Ellen White Project este o initiativa academica independenta (inclusiv de EGW Estate), desi multi istorici adventisti de marca sunt implicati. Scopul final este publicarea acelei biografii riguroase care inca ne lipseste. Ca punct important in desfasurarea proiectului, a avut loc o conferinta de lucru foarte interesanta intre 22-25 octombrie 2009, in Portland, Maine. Mai jos sunt niste link-uri pe care le-am consultat pentru a intelege mai bine despre ce e vorba:

Descrierea lui Jon Paulien despre istoricul eveniment (link-ul pe care il includ este doar de la prima parte, dar veti gasi acolo si urmatoarele 4 parti);
Reflectiile lui Alden Thompson (deosebit de utile si ele);
Articolul lui Arthur Patrick (despre dezvoltarea studiilor cu privire la Ellen G White).

Toti cei trei mentionati mai sus sunt implicati in scrierea biografiei, ca parte a principala a proiectului de care aminteam. Primii doi sunt referenti (respondents) la cate un capitol (Paulien la 'Ellen White’s Eschatology' iar Thompson la 'Adventist Views of Ellen White, 1844-1915'), iar Arthur Patrick este autorul capitolului intitulat 'Ellen White as Author'. Ar mai fi de adaugat faptul aceasta carte va avea o prefata, 21 de capitole, si o postfata (care ii va apartine lui George Knight).

Destul de promitator! smile.gif

--------------------
"Fix reason firmly in her seat, and call to her tribunal every fact, every opinion. Question with boldness even the existence of a God; because, if there be one, he must more approve of the homage of reason, than that of blindfolded fear."

-- Thomas Jefferson, letter to his nephew Peter Carr, from Paris, August 10, 1787; Merrill D. Peterson, ed., Thomas Jefferson: Writings, New York: Library of America, 1994, pp. 900-906.

+Quote Post
polihronu
post Feb 7 2010, 08:57 PM
Post #43

cititor in stele

Sint off topic, dar merita sa va atrag atentia asupra unei carti si a unui site de care am dat in urma trimiterii lui st_ature la blogul lui Paulien. Cartea este It's Really All About God: Reflections of a Muslim Atheist Jewish Christian a lui Samir Selmanovic. Intimplarea face sa-l fi cunoscut pe autor acum vreo 10 ani la New York. Un tip extrem de interesant, cald si inteligent (combinatie rara, zic unii). Paulien are o recenzie in ultimele trei postari de aici. Unul dintre capitolele cartii vorbeste despre rolul profetic al ateismului (interesant, nu?). Site-ul este Faith House - Manhattan, un proiect inter-faith initiat de Samir (despre care Wikipedia zice: "He is a Seventh-day Adventist, yet believes no organized religion is perfect, and seeks to affirm aspects of other faiths").

--------------------

+Quote Post
study_nature
post Feb 7 2010, 09:42 PM
Post #44

Veteran

QUOTE (polihronu @ Feb 7 2010, 10:57 PM) *
Sint off topic, dar merita sa va atrag atentia asupra unei carti si a unui site de care am dat in urma trimiterii lui st_ature la blogul lui Paulien. Cartea este It's Really All About God: Reflections of a Muslim Atheist Jewish Christian a lui Samir Selmanovic. Intimplarea face sa-l fi cunoscut pe autor acum vreo 10 ani la New York. Un tip extrem de interesant, cald si inteligent (combinatie rara, zic unii). Paulien are o recenzie in ultimele trei postari de aici. Unul dintre capitolele cartii vorbeste despre rolul profetic al ateismului (interesant, nu?). Site-ul este Faith House - Manhattan, un proiect inter-faith initiat de Samir (despre care Wikipedia zice: "He is a Seventh-day Adventist, yet believes no organized religion is perfect, and seeks to affirm aspects of other faiths").

Da, si eu il apreciez pe Selmanovic si sunt de acord cu ideea ca ateismul are un rol profetic (apropo, pe blogul Friendly Atheist, apartinandu-i lui Hemant Mehta, liderul Secular Student Alliance, scrie si Mike Clawson, un pastor protestant care pretuieste dialogul si transformarile pozitive care au loc de ambele parti atunci cand ateistii si teistii cauta sa se inteleaga mai bine reciproc).
Revenind la Selmanovic, pe langa cartea de care amintea polihronu - bine primita, din cate stiu - Samir isi va inaugura saptamana asta si propriul blog (am aflat asta din postarea lui pe Facebook smile.gif. Pana una-alta, mai puteti afla cateva lucruri despre el de aici.

--------------------
"Fix reason firmly in her seat, and call to her tribunal every fact, every opinion. Question with boldness even the existence of a God; because, if there be one, he must more approve of the homage of reason, than that of blindfolded fear."

-- Thomas Jefferson, letter to his nephew Peter Carr, from Paris, August 10, 1787; Merrill D. Peterson, ed., Thomas Jefferson: Writings, New York: Library of America, 1994, pp. 900-906.

+Quote Post
study_nature
post Feb 7 2010, 09:54 PM
Post #45

Veteran

Revenind la EGW, ce parere aveti despre Ronald Numbers si contributia sa?

--------------------

+Quote Post
polihronu
post Feb 7 2010, 11:53 PM
Post #46

cititor in stele

Mie unuia, Numbers mi-a cazut cu tronc. A fost foarte instructiv sa-l citesc raspunzind criticilor sai. In orice caz, cartea lui a fost un pas necesar in redefinirea relatiilor SDA-EGW si EGW-sec.XIX, a impus abordari mai nuantate, mai realiste. In plus, Ron a devenit o autoritate internationala de prim rang in materie de istoria stiintei (apropo, daca aveti cumva cartile lui in format electronic, eventual in ultimele editii - ma refer la The Creationists 2006 si Prophetess of Health 2008 - poate va decideti sa le share-uiti).

PS Proclam reflectiile lui Alden Thompson lectura obligatorie pentru toti OSC-istii smile.gif Multe dintre remarcile lui sint on topic. Iar citeva dintre ele anticipeaza, in viziunea mea, insasi menirea acestui forum. Scrie AT: "I must admit that I often feel lonely in Adventism because it is so hard to find a community that is both exploratory and devout." Ar putea fi OSC "a community that is both exploratory and devout"? A community that makes room for the "Ecclesiastes people" and the "Paul people"? smile.gif

--------------------

+Quote Post
Catar
post Feb 8 2010, 10:40 AM
Post #47

Membru
**

Group: Members
Member No.: 43
Religia: Catara

QUOTE (polihronu @ Feb 7 2010, 01:56 PM) *
Ba deloc. EGW exact asta si-a propus - sa scrie o Vita Christi. E vorba de un gen literar cu radacini medievale (de pe la 1300 macar). In secolul XIX si prima parte a secolului XX a cunoscut un reviriment si o popularitate remarcabile. La noi n-a circulat Farrar, dar abunda Renan si Papini. Pentru EGW, a lasa imaginatia sa contemple scenele evangheliei, indeosebi ale saptaminii mari, insemna a "medita" - lucru pe care, stiti bine, il recomanda din plin. Ca noi citim HLL ca exegeza biblica e doar vina noastra.

Referitor la Farrar, cred ca de fapt a circulat, numai ca n-a avut promovarea necesara. Cred ca am un Farrar in limba romana, destul de vechi (greu de inghitit datorita formelor arhaice ale cuvintelor), undeva prin primele doua decenii ale secolului XX. Cat despre genul Vita Christi, cred ca n-a iesit niciodata din moda. Ultima de mare succes prin Europa cred ca a fost cea a lui Jacques Duquesnes (aparuta si in romana acum cativa ani). Ca sa nu mai spunem ca o carte a cardinalului Ratzinger pare a se vinde cu mai mult succes de cand ocupa un scaun mai important la Vatican. Sigur, biografiile din ultimii 50 de ani au fost in general mai putin pioase, sau mai bine zis nu au fost toate pioase (nici cea a lui Renan nu a fost, desi vadeste un anumit respect pentru Iisus).

+Quote Post
Catar
post Feb 8 2010, 10:46 AM
Post #48

Membru
**

QUOTE (polihronu @ Feb 7 2010, 11:53 PM) *
Mie unuia, Numbers mi-a cazut cu tronc. A fost foarte instructiv sa-l citesc raspunzind criticilor sai. In orice caz, cartea lui a fost un pas necesar in redefinirea relatiilor SDA-EGW si EGW-sec.XIX, a impus abordari mai nuantate, mai realiste. In plus, Ron a devenit o autoritate internationala de prim rang in materie de istoria stiintei (apropo, daca aveti cumva cartile lui in format electronic, eventual in ultimele editii - ma refer la The Creationists 2006 si Prophetess of Health 2008 - poate va decideti sa le share-uiti).

PS Proclam reflectiile lui Alden Thompson lectura obligatorie pentru toti OSC-istii smile.gif Multe dintre remarcile lui sint on topic. Iar citeva dintre ele anticipeaza, in viziunea mea, insasi menirea acestui forum. Scrie AT: "I must admit that I often feel lonely in Adventism because it is so hard to find a community that is both exploratory and devout." Ar putea fi OSC "a community that is both exploratory and devout"? A community that makes room for the "Ecclesiastes people" and the "Paul people"? smile.gif

Numbers imi place si mie. Nu sunt sigur ca impartasesc ateismul/agnosticismul la care pare ca a ajuns, pentru ca eu inca pot accepta o teorie creationista (si am studiat suficienta biologie ca sa nu fiu chiar ageamiu). Eu am The Creationists in format hard, daca cineva si-o doreste cu pasiune as putea-o imprumuta, desi cred ca e destul de complicat (si presupune si in mod rezonabil iesirea din anonimatul forumului). Daca identific o versiune electronica, trimit un PM.

+Quote Post
polihronu
post Feb 8 2010, 10:52 AM
Post #49

cititor in stele

Se pare ca ai dreptate, Catar. Am gasit pe internet referinte bibliografice la editii romanesti (din anii '50) pentru trei carti ale lui Farrar, inclusiv biografiile lui Isus si Pavel (intens folosite de EGW). Multam de info. Intr-adevar, genul asta literar e practicat din perspective diferite - fie devotional, hagiografic (mai ales in sec. XIX), fie istoric, demitologizant (mai ales in sec. XX).

Agnosticismul lui Numbers e, cred eu, o conventie (n-a spus niciodata "ateu"). Mi se pare mai curind semnificativ ca nu a luat, odata cu distantarea (neintentionata) de adventism, drumul altei biserici. Cit despre anonimat, nu este neaparat incurajat aici, la OSC smile.gif Macar intre noi merita sa ne cunoastem. Te caut pe privat.

--------------------

+Quote Post
skeptic
post Feb 8 2010, 01:06 PM
Post #50

Autograph giver

Group: Root Admin
Member No.: 8

Myo, ai facut o chestie grozava. Imi statea pe suflet de vreun an, dar n-am reusit sa ma tin de ea. Si voi, cei care tot aduceti linkuri interesante, faceti o treaba la fel de buna.

--------------------
"I want the truth!" "You can't handle the truth!"

+Quote Post
polihronu
post Feb 8 2010, 02:15 PM
Post #51

cititor in stele

Adevarat. Bravo st_ature pentru link-uri. N-am apucat sa termin de citit, dar studiul acesta al lui David Larson (de care am dat via unul dintre link-urile lui st_ature) e beton.

--------------------

+Quote Post
polihronu
post Feb 8 2010, 06:40 PM
Post #52

cititor in stele

Am ales sa traduc (destul de liber) citeva pasaje din eseul amintit mai sus - si pentru ca rezuma excelent o problematica adesea dificila, si ca pretext pentru o rectificare exegetica la un faimos adagiu paulin.

"Ori de cite ori incercam sa diagnosticam in absenta, e important, din trei considerente, sa fim circumspecti. In primul rind, diagnosticul de la distanta este in sine riscant... In al doilea, chiar daca am putea stabili cu certitudine ca EGW a suferit de cutare afectiune, tot nu am putea demonstra raporturi cauzale, nu doar corelative, intre respectiva afectiune si productia ei publica. In fine, sa zicem ca reusim clarificarea unor raporturi cauzale - acestea nu pot prin ele insele confirma sau infirma valoarea de adevar a afirmatiilor lui EGW... Orice tentativa de a sustine sau discredita afirmatii ale lui EGW prin corelarea lor cu sanatatea sau maladia ei este un caz de 'sofism genetic' - ideea gresita cum ca putem afla valoarea de adevar a unei afirmatii prin simpla evaluare a sursei. Rezulta de aici ca experientele religioase disociative prezinta interes istoric si psihologic, dar sint irelevante din punct de vedere filosofic si teologic. Neadevarul nu devine adevar pentru ca deriva dintr-o experienta religioasa disociativa, dupa cum adevarul nu este invalidat pentru ca nu are o asemenea provenienta. Intr-una dintre cele mai vechi epistole crestine, Pavel recomanda ca orice afirmatie sa fie cercetata - inclusiv afirmatiile profetilor. Nu trebuie sa pastram decit ce trece testul studiului atent... Faptul ca o idee apare in cadrul unei experiente religioase disociative nici nu confirma, nici nu infirma veridicitatea ei. Astfel de experiente nici nu dau greutate unei afirmatii, nici nu o falsifica, desi insolitul lor ar putea atrage atentia asupra unor adevaruri neglijate... Nicio afirmatie nu este adevarata pentru simplul motiv ca Ii apartine lui Dumnezeu. Insa orice afirmatie adevarata Ii apartine lui Dumnezeu."

Intr-adevar, 1 Tesaloniceni este indeobste considerata cea mai veche scriere noutestamentala. Pasajul cu pricina e la 5:19-22. Cornilescu, asemenea multor traduceri respectabile (vezi KJV folosit de EGW), are la versetul 22 "feriti-va de orice se pare rau". Stim astazi cu certitudine (nu intru aici in detalii) ca aceasta este o traducere eronata. NTR suna (sintetic, eficient) astfel: "feriti-va de orice rau" (mot a mot, usor arhaic, am putea echivala cu "feriti-va de orice infatisare de rau"). Prin urmare, nu doar ca acest indemn al lui Pavel nu condamna crestinul la superficialitate (vai!, "aparente rele"), ci are si un context extrem de precis - analiza critica a productiilor profetice.

--------------------

+Quote Post
bnc
post Feb 10 2010, 02:59 PM
Post #53

Veteran

Group: Fondatori
Member No.: 14

Cu tristete in suflet constat plecarea dintre noi a fratelui Danut. Ii simt lipsa cel mai acut acum cand, in calitatea sa de director al departamentului "Spiritul Profetic", ar fi pautut sa ne lamureasca in privinta acestui delicat subiect.
Sau macar putea sa se lamureasca pe sine insusi.

--------------------
"Religia este o iluzie si īsi deriva puterea din faptul ca se potriveste cu dorintele noastre instinctuale."

+Quote Post
study_nature
post Feb 19 2010, 03:47 PM
Post #54

Veteran

Citind ceva despre Conferinta Biblica din 1919, am vrut sa vad daca s-a amintit pe forum despre acest eveniment. Negasind nimic, fac trimitere la recenzia de azi din rubrica lui Andrew Hanson din Spectrum, Reviewing the Review. Hanson evalueaza numarul din 28 ianuarie 2010 al Adventist Review, editie dedicata Conferintei Biblice despre Ellen White din 1919 si se ocupa in special de cover article-ul 'Sifting Through the Past' al lui Michael W Campbell, un pastor AZS care si-a facut disertatia de doctorat chiar pe tema acestui eveniment major din 1919 de care vorbim acum.

Pentru o transcriere a convorbirilor care au avut loc atunci, vezi direct arhiva online a numarului din Spectrum in care a fost publicata initial (vol 10, nr 1, mai 1979). De acolo puteti deschide paginile scanate ale revistei, in format pdf:

- Introducerea lui Molleurus Couperus
- Transcrierea discutiei din 30 iulie, cu titlul 'The Use of the Spirit of Prophecy In Our Teaching of Bible and History'
- Transcrierea discutiei din 1 august, intitulata 'Inspiration of the Spirit of Prophecy as Related to the Inspiration of the Bible'

Nota bene:
Desi Andrew Hanson trimite spre acest link pentru transcrierile de la Conferinta, el probabil ca nu si-a dat seama ca in arhiva electronica a revistei Spectrum exista scanarea numarului cu pricina, la linkurile la care am indicat mai sus.

Sa nu uitati sa-mi spuneti parerea voastra dupa ce cititi stenogramele!
Enjoy! :

--------------------

+Quote Post
study_nature
post Feb 19 2010, 11:24 PM
Post #55

Veteran

Surpriza!
Cea mai tare arhiva am gasit-o pe site-ul oficial al General Conference Office of Archives and Statistics, acolo unde puteti citi si descarca forma scanata a raportului original al Conferintei Biblice redescoperit in decembrie 1974 de Dr F Donald Yost la sediul de atunci al Conferintei Generale, situat in Takoma Park. Cele doua pachete gasite contineau aproximativ 2400 de pagini de material transcris la masina de scris dupa notele stenografice luate in timpul Conferintei Biblice. Se pare ca acum aceste pagini sunt disponibile cu usurinta si pot fi studiate. Pe acelasi site e disponibil si In the Shadow of the 'Daily': Background and Aftermath of the 1919 Bible and History Teachers Conference de Bert Haloviak.

--------------------

+Quote Post
study_nature
post Feb 19 2010, 11:59 PM
Post #56

Veteran

Stiam ca pe adventistarchives.org gasesti o multime de resurse, statistici, numere din urma ale unor reviste si carti (luasem de acolo The Conditionalist Faith of Our Fathers de Froom), dar acum am vazut ca au si o colectie mare de numere din Andrews University Seminary Studies (AUSS) din perioada 1965-2007, ar mai fi si A Symposium on Biblical Hermeneutics de Gordon Hyde. Colectia lor de research papers cred ca iarasi v-ar putea interesa, sunt abordate teme precum zecimea, rolul femeilor in biserica, recasatorirea, etc.

--------------------

+Quote Post
skeptic
post Feb 20 2010, 12:13 PM
Post #57

Autograph giver

Group: Root Admin
Member No.: 8

Traducerea discutiilor purtate la Conferinta din 1919 o gasiti pe laodicea.ro
Intre timp, eu am descarcat cartea lui Kellog, the Living Temple. Am citit un fel de interviu dat de el in care neaga acuzatiile de panteism, contestand felul in care a fost tratat de biserica (cu larga contributie EGW). E interesant interviul, cartea inca nu am apucat sa o frunzaresc.

--------------------
"I want the truth!" "You can't handle the truth!"

+Quote Post
Catar
post Feb 20 2010, 12:48 PM
Post #58

Membru
**

QUOTE (study_nature @ Feb 20 2010, 12:59 AM) *
Stiam ca pe adventistarchives.org gasesti o multime de resurse, statistici, numere din urma ale unor reviste si carti (luasem de acolo The Conditionalist Faith of Our Fathers de Froom), dar acum am vazut ca au si o colectie mare de numere din Andrews University Seminary Studies (AUSS) din perioada 1965-2007, ar mai fi si A Symposium on Biblical Hermeneutics de Gordon Hyde. Colectia lor de research papers cred ca iarasi v-ar putea interesa, sunt abordate teme precum zecimea, rolul femeilor in biserica, recasatorirea, etc.

Eu m-am bucurat să găsesc colecţia unor reviste istorice, gen Health Reformer (pentru cei interesaţi - şi interesele pot să fie diverse -, sunt convins că multe din paginile īngălbenite ale revistei merită citite, timp să fie...). Ca unul care măcar acasă īncerc să evit IE, vreau să vă avertizez că nu am reuşit să accesez documentele īn djvu din Opera (nu am putut nici măcar să le descarc pentru a le putea accesa off-line), dar din IE a mers fără probleme. Aşa că dacă aveţi probleme cu accesul dintr-un alt browser, īncercaţi IE.

+Quote Post
study_nature
post Feb 20 2010, 05:58 PM
Post #59

Veteran

Am citit cu atentie introducerea lui Molleurus Couperus la transcrierile celor doua parti relevante ale Conferintei Biblice din 1919. Mi-a placut in mod deosebit urmatorul argument ce se gaseste la pagina 25 a numarului 1 din volumul 10 al revistei Spectrum:

By what standards then should the writings of Ellen G. White be judged? First of all, according to her own words and those of James White: by Scripture. All other statements, historical, medical, scientific, like the statements of any other mortal, must be able to pass historical or scientific research - the test of truth, as I believe Ellen White would have it. Then her message, so greatly confined to her own church by the unwarranted attitude of those who advocated infallibility for her writings, would become acceptable also for devotional and Biblical study outside her own church, which has been accused for so many years of having "an addition to or above Scripture."

--------------------

+Quote Post
study_nature
post Feb 26 2010, 01:10 PM
Post #60

Veteran

Daca acest topic tot are ca subtitlu "Earth & God's Wikipedia", am remarcat azi cat de cuprinzator este tratat pe wikipedia subiectul inspiratiei lui Ellen White.

--------------------

+Quote Post

12 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 20th November 2017 - 03:42 AM
Web by The Spaghetti Monster :D