IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

12 Pages V  « < 10 11 12  
Reply to this topicStart new topic
EGW, Earth & God's Wikipedia
iulyan81
post Jul 26 2015, 07:00 PM
Post #221

Nou-venit
*

Group: Members
Member No.: 30,621
Religia: adevarul

QUOTE (Ianis @ Jul 26 2015, 01:18 PM) *
Tu n-ai visat niciodata persoane dragi decedate?
Nu vad nimic anormal aici: l-a visat pe taica-su spunandu-i ce dorea sa auda si a atribuit asta Domnului.

Diferenta intre mine/Dumneavoastra si Dansa e ca noi nu ne numim sau nu suntem numiti proroci.
Si chiar daca ne-am da asa ceva ( Eu, Dumeavoastra) si am afirma public ca primim mesaje de la Dumnezeu prin intermediul unor persoane Decedate nu cred ca Biserica ne-ar privi cu indulgenta.

Observ ca in aceasta Biserica "Liderului suprem" i se accepta orice derapaje.

Aceasta derapaj nu e singurul, cea mai mare scamatorie "de imagine" este transformarea esecului lui Miller intr-o alta poveste .
Baieti acestia jongleaza cu adevarul si minciuna dupa bunul plac, transforma lucrurile negre in albe si viceversa dupa cum le vine mai bine.
Go to the top of the page

+Quote Post
Mister_Q
post Sep 16 2015, 09:13 AM
Post #222

Membru
**

Member No.: 126
Religia: Adventist

Altul care crede ca a dat din nou gaura la macaroana. Planurile masonice sunt stire de prima pagina, iluministii sunt lasati in pielea goala iar iezuitii tremura pe la colturi. O fi greu si cu cei care iau tot din scrierile EGW ca dupa dictare ignorand orice context dar nici cu cei iesiti din biserica care descopera derapaje de tipul de mai sus nu mie rusine. Or fi multe alte exemple mai greu de inteles dar asta e doar unul din multele exemple de citire cu rea intentie a celor ce si-au facut un stil de viata de a denigra orice a facut EGW.

A dat si o FL o replica pe aceeasi tema aici: http://tornafratre.blogspot.ch/2015/08/lui...llen-white.html

Daca as lua la analizat orice articol din orice ziar si tot nu o sa vad asemenea interpretari in care orice logica in analiza e aruncata peste gard.

1. Acuzatia initiala e EGW e necromanta. Ce inseamna chestia asta?
NECROMANȚĶE s. f. Practică magică constānd īn invocarea morților pentru aflarea viitorului.

EGW invoca spiritul sotului mort pentru aflarea viitorului? Nu. EGW nu invoca nimic. EGW are un vis in care primeste un mesaj. Acuzatia e din start tampita. Nu te apuci sa folosesti termenii dupa cum iti place sa ii indoi ca sa dea pe plus la final in concluzie.

2. EGW considera imortality of the soul(ne-nemurirea naturala a sufletului) ca fiind o invatatura stalp, piatra de hotar intre doctrinele adventiste. Nici ea, nici altii contemporani cu ea nu au inteles niciodata din viziunea aia :AOOOOLEUUUU - NECROMANTIIEEEEEEE!!!
Ba mai mult niciunde EGW nu concluzioneaza ca sotul ei mort era de fapt viu pe undeva in alta lume. Toata concluzia inclusiv in mintea ei era: OK, am inteles sfatul, si voi actiona in consecinta. Peste vreo suta de ani s-au trezit cativa destepti sa declare NECROMANTIE.

3. Inclusiv modul in care decurge visul -James nu e pe lumea cealalta prin cer super bucuros facand ski spatial printre planete. Nu! James apare foarte palid si lipsit de vlaga langa ea pe pamant, ii vorbeste despre neglijarea si ignorarea legilor pentru mentinerea sanatatii trupului ar trebui sa deschida in plus ochii cititorului onest. Ce se intampla de fapt: necromantie pentru ca sa ii demonstreze la EGW cat de palid si lipsit de vlaga ajungi pe lumea de dincolo daca nu respecti legile sanatatii cat timp esti in viata? STUPID!

4. Oamenii care fac astfel de acuzatii nu pricep nimic din cum functioneaza inspiratia/revelatia in Biblie sau cu oricare alt profet in afara Bibliei. Exemple la capitolul asta care nu se pot lua literal se pot da cu nemiluita. Intr-o viziune de la inceputul lucrarii EGW vede poporul advent biserica si lumea in fata tronului ceresc. Asta inseamna ca erau toti in cer, sau ca toti suntem in cer deja? Stupid. Ioan vede balauri prin cer , fiare de diferite tipuri, il vede pe Hristos reprezentat cu o sabie care ii iasa din gura si lista poate continua foarte mult. Lucrurile respective nu se pot lua ca fiind literale existand prin cer ci e vorba de mesajul transmis de astfel de reprezentari.

Insa elementul tragicomic e ca astfel de persoane nu reusesc sa citeasca onest cu termenii, cu contextul cu ideile sustinute o viata intreaga tipul asta de viziune - dar da, au descoperit "cea mai mare scamatorie de imagine" in ce priveste eseccul lui Miller. Aha! Felicitari si la mai mare!

+Quote Post
iulyan81
post Jan 10 2016, 09:35 AM
Post #223

Nou-venit
*

QUOTE (iulyan81 @ Jul 26 2015, 07:00 PM) *
Baieti acestia jongleaza cu adevarul si minciuna dupa bunul plac, transforma lucrurile negre in albe si viceversa dupa cum le vine mai bine.

Dupa cum am mai spus in postarea anterioara, felicitari sunteti mari mesteri in manipularea adevarului.

Dar v-au scapat cateva detalii .
Noi acum nu dezbatem pe un text original iesit de sub stiloul Doamnei White pus la pastrare udneva apoi facut public in forma originala ci unul cenzurat, pardon editat de catre niste Domni din cadrul fundatiei White .

Domni care in trecut au mai cenzurat pardon editat (scuze mereu fac greseala asta) anumite greseli din scrierile Doamnei White .
De exemplu in niste scrieri Dansa a incurcat niste date istorice.
Au aparut acele texte public continand acele greseli apoi ulterior Doamni de la fundatie s-au sesizat si au modificat textul.
Cat despre lucrurile pe care le spune Doamna White si cele pe care le face, nu stiu cata incredere putem avea .

Ca de exempu atunci cand ii invata si ii mustra pe oamenii sa nu mai consume carne dar Dansa isi mai rasfata din cand in cand poftele cu cate un vanat, cate o stridie si asa mai departe .

Ce consuma fiecare e problema lui dar nu fi ipocrit si mincinos.
Cat despre teoriile conspiratiei masonice bineinteles este doar o coincidenta faptul ca mare parte din liderii miscarii neoprotestante au fost masoni de la capul rautatilor Miller si restul.
Ca sa putem intelegem mai bine curentul neoprotestant trebuie luati toti la gramada fiindca doar asa pot fi intelesi mai bine prin comparatie .
dar da, au descoperit "cea mai mare scamatorie de imagine" in ce priveste eseccul lui Miller.

Cele doua esecurii ( profetii mincinoase ) ale lui Miller, profetia mincinoasa a lui Snow, afirmatiile mincinoase despre acelasi subiect al Doamnei White .
Sa mai punem la socoteala si termenul fixat de martori anul 1912 ? ( dupa trecerea acelui an si ei au intors-o ca la Ploiesti )

Cam multe esecuri pe acea tema importanta nu stiu daca undeva in biblie mai intalnim intalnim un astfel de amatorism spiritual.
Dar stati ca nu am pomenit nimic despre profestia cu infrangerea americanilor de catre englezi, nici despre viziunea gresita referitoare la satelitii unor planete din sistemul solar lista de profetii mincinoase deschisa

+Quote Post
iulyan81
post Jan 10 2016, 09:52 AM
Post #224

Nou-venit
*

Dar v-au scapat cateva detalii .
Noi acum nu dezbatem pe un text original iesit de sub stiloul Doamnei White pus la pastrare undeva apoi facut public in forma originala ci unul cenzurat, pardon editat de catre niste Domni din cadrul fundatiei White .

Si chiar asa editat cum este in favoarea ideologiei adventiste citindu-l foarte multi adventisti contesta faptul ca Doamna White ar fi putut avea o asemenea experienta.
Unii chiar dau vina pe cei din fundatia White ca l-ar fi inventat avand niste interese ascunse a a distruge cultul.

Vazand acest lucru putem intelege motivul adevarat pentru care multe scrieri controversate nu sunt traduse in Romana sau o alta limba.
Cine stie cate alte zeci sau sute de scrieri controversate stau ascunse si nu vor vedea niciodata lumina zilei.
Peste vreo suta de ani s-au trezit cativa destepti sa declare NECROMANTIE.

De regula asa se intampla, trebuie sa treaca sute sau mii de ani sa se treazeasca niste destepti sa vada ca icoanele sunt idoli, ca a saptea zi e sambata .
Vedeti ce se intampla daca folositi argumente ale unei religii majoritare, se poata intampla sa va dea unu peste nas cu ele ?

+Quote Post

12 Pages V  « < 10 11 12
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 20th November 2017 - 03:48 AM
Web by The Spaghetti Monster :D