IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

25 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
Zecimea, Dar sau conditie pentru mantuire?
eretik
post Jan 19 2010, 06:21 PM
Post #21

Rogue Squadron

Group: Root Admin
Member No.: 1
Religia: Agnostic de Ziua a Saptea

Super pret = 200 euro?
Sa nu-mi spui ca doar din punctele celor trei s-au cumparat cele 3 telefoane.
Degeaba incerci sa-i scuzi ca nu merge, am auzit si am vazut prea multe.
Au ei un stil de a musamaliza lucrurile astfel incat sa-ti fie tie rusine ca i-ai banuit. Cunosc.

Cum e bine sa fie folosita zecimea, intrebi?
Pai cine imi zice cum e bine? Spalatorii de creier? Pas.

Idei falimentare ai avut, insa ca pastor (da, banuiesc ca esti pastor, da nu are importanta) nu ai nicio sansa sa schimbi ceva in sistem, caci asta ar fi o chestie sinonima cu excluderea din functie si exilare pe viata.

--------------------
"...But you won't listen to reason. It's like playing Chess with a pigeon; no matter how good I am at chess, the pigeon is just going to knock over the pieces, crap on the board and strut around like it's victorious."
Go to the top of the page

+Quote Post
eretik
post Jan 19 2010, 06:23 PM
Post #22

Rogue Squadron

Uite, eu as fi de acord sa se plateasca pastorul din bugetul local si sa dispara Conferintele.
Vezi exemplul altor biserici... care au pastori care nu te adorm, apropo.

--------------------
"...But you won't listen to reason. It's like playing Chess with a pigeon; no matter how good I am at chess, the pigeon is just going to knock over the pieces, crap on the board and strut around like it's victorious."

+Quote Post
believer
post Jan 19 2010, 07:01 PM
Post #23

Membru avansat

Group: Members
From: Timișoara
Member No.: 19
Religia: irelevant

QUOTE (eretik @ Jan 19 2010, 08:21 PM) *
Super pret = 200 euro?
Sa nu-mi spui ca doar din punctele celor trei s-au cumparat cele 3 telefoane.
Degeaba incerci sa-i scuzi ca nu merge, am auzit si am vazut prea multe.
Au ei un stil de a musamaliza lucrurile astfel incat sa-ti fie tie rusine ca i-ai banuit. Cunosc.

Cum e bine sa fie folosita zecimea, intrebi?
Pai cine imi zice cum e bine? Spalatorii de creier? Pas.

Idei falimentare ai avut, insa ca pastor (da, banuiesc ca esti pastor, da nu are importanta) nu ai nicio sansa sa schimbi ceva in sistem, caci asta ar fi o chestie sinonima cu excluderea din functie si exilare pe viata.

Nu știu cāt era... Pentru mine era superpreț... Depinde, dacă ții cont că cei trei vorbesc cel mai mult, se prea poate... De ce crezi că ar trebui să-i scuz? Crezi că mi-au făcut mult bine īn viață?
Cu mușamalizarea, mai īncearcă să mă convingi cu argumente nu cu declarații pe care eu ar trebui să le īnghit...
Zi tu cum trebuie să fie folosită dar bazează-te pe Biblie... Altfel, discutăm aiurea...
Hmm... Nu mi-am propus să schimb sistemul, deși nu i-ar strica... E mult mai puternic decāt mine... Dar nu mi-am propus nici să mă supun la toate prostiile numai ca să mă ducă īn excursii cu familia prin Europa, cum zicea cineva pe aici biggrin.gif

--------------------
„Nu sunt de acord cu ceea ce spui, dar aș apăra pānă la moarte dreptul tău de a o spune”

+Quote Post
skeptic
post Jan 19 2010, 07:29 PM
Post #24

Autograph giver

Member No.: 8

Biblic zici...
Uite un text pe care mi l-a aratat cineva sambata:

Să iei zeciuiala din tot ce-ţi va aduce sămānţa, din ce-ţi va aduce ogorul īn fiecare an. Să mănānci īnaintea Domnului Dumnezeului tău, īn locul pe care-l va alege ca să-Şi aşeze Numele acolo, zeciuiala din grāul tău, din mustul tău şi din untdelemnul tău, şi īntāi născuţi din cireadă şi turma ta, ca să te īnveţi să te temi totdeauna de Domnul, Dumnezeul tău. Poate cānd te va binecuvānta Domnul, Dumnezeul tău, drumul va fi prea lung ca să-ţi poţi duce zeciuiala acolo, din pricina depărtării tale de locul pe care-l va alege Domnul, Dumnezeul tău, ca să-Şi pună acolo Numele Lui. Atunci, să-ţi prefaci zeciuiala īn argint, să strāngi argintul acela īn mānă, şi să te duci la locul pe care-l va alege Domnul, Dumnezeul tău. Acolo, să cumperi cu argintul acela tot ce vei dori; boi, oi, vin şi băuturi tari, tot ce-ţi va plăcea, să le mănānci īnaintea Domnului, Dumnezeului tău, şi să te bucuri tu şi familia ta. Să nu părăseşti pe Levitul care va fi īn cetăţile tale, căci n-are nici parte de moştenire, nici moştenire cu tine. După trei ani, să scoţi toate zeciuiala din venitul tău din anul al treilea, şi s-o pui īn cetăţile tale. Atunci să vină Levitul, care n-are nici parte, nici moştenire cu tine, străinul, orfanul şi văduva, care va fi īn cetăţile tale, şi să mănānce şi să se sature, pentru ca Domnul, Dumnezeul tău, să te binecuvānteze īn toate lucrările pe care le vei face cu māinile tale. (Deuteronom 14:22-29)

M-a cam derutat.

Pe langa asta, cum e cu zeciuiala in Noul Testament?

--------------------
"I want the truth!" "You can't handle the truth!"

+Quote Post
eretik
post Jan 19 2010, 07:29 PM
Post #25

Rogue Squadron

Tot eu ziceam si aia biggrin.gif

Zecime bazata pe Biblie? "Aduceti darurile si zeciuielile la Casa Domului". Mai trebuie adaugat ceva? Scrie ceva de institutii suplimentare?

--------------------

+Quote Post
polihronu
post Jan 19 2010, 08:01 PM
Post #26

cititor in stele

Group: Moderator
From: vestul salbatic
Member No.: 5
Religia: iudeo-crestin agnostic si, la nevoie, ateu

Ske, nu e nimic derutant. Īn VT, zecimea a fost intenţionată şi ca parte a sistemului de protecţie socială. Cam la trei ani o dată, mīncau din ea (literalmente) şi defavorizaţii. Era un motiv de bucurie - scopul legămīntului, vechi sau nou -. nu o caznă pentru folosul altora. Dar insist: oricine vrea bază biblică pentru zeciuire aşa cum este ea practicată la noi este īn aer. Adventiştii au preluat un principiu proporţional care este biblic doar īn sensul că are precedent biblic, nu că e normativ sau condiţie a mīntuirii. NT īncurajează dăruirea (īn cuantumuri mai mari decīt 10%) şi dă dreptul evanghelistului să trăiască din Evanghelie. Īn rest, orice sistem inventat şi implementat, de inspiraţie VT sau de aiurea, e o convenţie.

--------------------
"Omul care spune adevarul din cinism este un mincinos" - Bonhoeffer
"Onestitatea intelectuala este o conditie necesara a fericirii" - Paine

+Quote Post
believer
post Jan 19 2010, 08:13 PM
Post #27

Membru avansat

QUOTE (eretik @ Jan 19 2010, 08:23 PM) *
Uite, eu as fi de acord sa se plateasca pastorul din bugetul local si sa dispara Conferintele.
Vezi exemplul altor biserici... care au pastori care nu te adorm, apropo.

ai fi de acord și dacă ai fi membru īntr-o biserică de 30 de membri? uită-te mai atent și la minusurile sistemului altor biserici...

--------------------
„Nu sunt de acord cu ceea ce spui, dar aș apăra pānă la moarte dreptul tău de a o spune”

+Quote Post
believer
post Jan 19 2010, 08:14 PM
Post #28

Membru avansat

QUOTE (eretik @ Jan 19 2010, 09:29 PM) *
Tot eu ziceam si aia biggrin.gif

Zecime bazata pe Biblie? "Aduceti darurile si zeciuielile la Casa Domului". Mai trebuie adaugat ceva? Scrie ceva de institutii suplimentare?

Casa Domnului era una pe tot Israelul... Așa că ar trebui să trimitem zecimea la Uniune...

--------------------

+Quote Post
polihronu
post Jan 19 2010, 08:19 PM
Post #29

cititor in stele

Vă rog eu, terminaţi cu īnchipuitele paralele dintre VT şi BAZŞ. La capitolul zecime, ele nu există, nici nu pot exista. Sistemul nostru e o convenţie fără legătură cu VT. BAZŞ nu este o naţiune. Pastorii AZŞ nu sīnt aparat de stat, medici şi notari, controlori de standarde şi măcelari - cum erau leviţii īn sistemul mozaic. Şi altele asemenea.

--------------------

+Quote Post
skeptic
post Jan 19 2010, 08:25 PM
Post #30

Autograph giver

Noi terminam, da sa termine toata lumea.

--------------------

+Quote Post
polihronu
post Jan 19 2010, 08:27 PM
Post #31

cititor in stele

Noi am fi un īnceput bun smile.gif

--------------------

+Quote Post
skeptic
post Jan 19 2010, 08:30 PM
Post #32

Autograph giver

Pai da, ce altceva ar fi mai bine decat sa-l lasam pe nenea de la trezorerie sa isi spuna speechu si nimeni sa nu-l contrazica daca foloseste argumente din VT?

--------------------

+Quote Post
believer
post Jan 19 2010, 08:43 PM
Post #33

Membru avansat

Vreau să răspund acum și problemei cu alegerile și zecimea...
Īn primul rānd, istoria spune că niște oameni care au organizat biserica asta au studiat să vadă care ar fi sistemul de susținere a lucrării bisericii īn viziunea lui Dumnezeu... Și au dat peste principiul zecimii pe care l-au adoptat... Și de atunci fiecare om care intră īn biserică intră pentru că și el a ajuns la aceeași concluzie... Dacă se răzgāndește după ce intră īn biserică se īntāmplă două lucruri: nu este exclus pentru asta și nu este ales pentru asta... Prima parte o cam uitați... Cine ar promova pe cineva care nu susține principiile organizației din care provine? Pentru celelalte despre care pomenește myosotis este exclus și e clar că nu e ales...

--------------------

+Quote Post
eretik
post Jan 19 2010, 09:02 PM
Post #34

Rogue Squadron

QUOTE (Erik @ Jan 19 2010, 09:13 PM) *
ai fi de acord și dacă ai fi membru īntr-o biserică de 30 de membri? uită-te mai atent și la minusurile sistemului altor biserici...

Avand in vedere ca sunt 3-4 biserici atribuite la un pastor, nu cred ca ar fi asa o mare problema.

--------------------

+Quote Post
believer
post Jan 19 2010, 09:09 PM
Post #35

Membru avansat

QUOTE (Andreļ @ Dec 4 2009, 11:21 AM) *
in cazul nost', avem o categorie de privilegiati (si simbolic, si ocupational, si materiale) ce incearca sa-si razbune oprimarea relativ recenta, complexele indivizilor ce o compun si lipsa satisfactiilor. si cum poate face asta altfel decat prin instituirea de beneficii. partea nasoala e ca legea compensatiei nu functioneaza defel in atari imprejurari iar efectele sunt miraculos de contrare... smile.gif

asta mi s-a părut chiar interesantă... pe alocuri cam falsă, dar poate mă dumiresc mai īncolo... Īnțeleg că pastorul din punct de vedere social e privilegiat, dar cum e privilegiat īn alte privințe? Aia cu oprimarea nu prea merge ținānd cont că 80% din pastori au fost angajați după 90... cu complexele tind să-ți dau dreptate... și cu lipsa satisfacțiilor... Dar ținānd cont de topic miezul discuției sunt beneficiile materiale? care-s astea? salariul? aifon-ul? hmm...

--------------------

+Quote Post
believer
post Jan 19 2010, 09:26 PM
Post #36

Membru avansat

Și-a mai rămas un subiect care nu știu dacă a apărut aici, dar sigur a apărut īn alt loc pe forum... Legătura dintre zecime și māntuire și reclama pastorilor pentru zecime... Nu știu cum a prezentat trezorierul problema dar e clar că nu zecimea te māntuiește... Hristos te māntuiește! Dar īn momentul cānd știi cerințele lui Dumnezeu și nu le asculți e clar că ești pe dinafara posibilității māntuirii... Și asta se referă la toate nu numai la zecime...
Īn al doilea rānd, este clar că īn momente de criză omul este cel mai tentat să uite de credincioșia față de Dumnezeu, necredincioșie care duce la faliment... Īncă odată, credincioșia nu se referă doar la zecime...
Īn al treilea rānd, zecimea nu este o chestie īntre laic și pastor ci īntre laic și Dumnezeu... Iar supraviețuirea pastorului nu depinde de laic ci de Dumnezeu...
Īn al patrulea rānd, un trezorier despre ce ai vrea să vorbească?
Mai este ceva... Myosotis a ridicat undeva problema cu brutul și netul și zecimea... E clar că zecimea trebuie dată din brut... Atāta vreme cāt impozitul ți-l dai din brut și zecimea trebuie dată din brut... Și apropo de cārcotași pastorii dau zecime din brut...

--------------------

+Quote Post
myosotis
post Jan 19 2010, 09:29 PM
Post #37

floarea cu colti

Member No.: 4
Religia: magenta

Domnu' Erik,

zic si aici ce am mai zis si-n alta parte. Citind Working Policy am dat acolo de niste informatii interesante. Se zice cam asa: DOAR Conferinta este in masura sa distribuie zecimile, motiv pentru care 100% din zecimi trebuie sa mearga la conferinta, 10% din suma asta merge la Uniune si procente mai mici la Diviziune si GC. Si, ca justificare, se vine cu textul din Maleahi spunand ca zecimea trebuie sa mearga la Conferinta pentru ca ea este casa visteriei. People, io am probleme cu interpretarea asta. Adicatelea noi interpretam cum vrem? Adica nu scrie nicaieri conferinta - ci conferinta a fost inventata ca nivel organizational absolut necesar pentru vremea aceea (calul si sareta) - , dar noi venim cu interpretarea: Conferinta este SINGURA in masura sa distribuie zecimea pentru ca ea este CASA VISTERIEI. Io nu adaug cuvinte la Scriptura, si daca nu zice "Aduceti dar zecimile voastre la conferinta", pot intelege ca este o CONVENTIE sa faci asta, dar nu cred ca este o concluzie automata. Mi se pare o incumetare sa vii cu o pretentie atat de nefondata.

Apai, o sa ma leg si de altceva din ce ziceti 'mneavoastra. "Si de atunci orice om care intra in biserica intra pt ca a ajuns si el la aceeasi concluzie". Si anume care? Ca a dat in sfarsit peste o institutie care sa-i ia, dar nu sa-i dea? Cred si eu ca sta lumea la coada dupa asemenea sansa. Si eu care credeam ca lumea intra in biserica pentru ca L-a gasit pe Isus si vrea sa apartina unui grup de oameni cu un crez similar... Naiva mai sunt huh.gif ...

--------------------
"Myosotis... is the most beautiful for being small and unpretending; even flowers must be modest." Henry David Thoreau

+Quote Post
myosotis
post Jan 19 2010, 09:34 PM
Post #38

floarea cu colti

Member No.: 4
Religia: magenta

QUOTE (Erik @ Jan 19 2010, 10:26 PM) *
Și apropo de cārcotași pastorii dau zecime din brut...

Cine da, lui isi da. Asta se aplica doar pastorilor care dau zecime din brut.

Cat despre purtarea de grija a Domnului pentru pastori, eu zic atunci ca trezorierul sa foloseasca o alta metoda: de ce sa vorbeasca slugilor, si nu stapanului? Ce-ar fi ca trezorierul sa se roage si sa astepte in tacere revarsarea binecuvantarilor din punga Domnului care a incaput pe mana enoriasilor?

--------------------
"Myosotis... is the most beautiful for being small and unpretending; even flowers must be modest." Henry David Thoreau

+Quote Post
skeptic
post Jan 19 2010, 09:38 PM
Post #39

Autograph giver

Pastorilor li se ia zecime din brut, daca bine stiu eu.

--------------------

+Quote Post
believer
post Jan 19 2010, 09:40 PM
Post #40

Membru avansat

QUOTE (myosotis @ Jan 19 2010, 11:29 PM) *
Domnu' Erik,

zic si aici ce am mai zis si-n alta parte. Citind Working Policy am dat acolo de niste informatii interesante. Se zice cam asa: DOAR Conferinta este in masura sa distribuie zecimile, motiv pentru care 100% din zecimi trebuie sa mearga la conferinta, 10% din suma asta merge la Uniune si procente mai mici la Diviziune si GC. Si, ca justificare, se vine cu textul din Maleahi spunand ca zecimea trebuie sa mearga la Conferinta pentru ca ea este casa visteriei. People, io am probleme cu interpretarea asta. Adicatelea noi interpretam cum vrem? Adica nu scrie nicaieri conferinta - ci conferinta a fost inventata ca nivel organizational absolut necesar pentru vremea aceea (calul si sareta) - , dar noi venim cu interpretarea: Conferinta este SINGURA in masura sa distribuie zecimea pentru ca ea este CASA VISTERIEI. Io nu adaug cuvinte la Scriptura, si daca nu zice "Aduceti dar zecimile voastre la conferinta", pot intelege ca este o CONVENTIE sa faci asta, dar nu cred ca este o concluzie automata. Mi se pare o incumetare sa vii cu o pretentie atat de nefondata.

Apai, o sa ma leg si de altceva din ce ziceti 'mneavoastra. "Si de atunci orice om care intra in biserica intra pt ca a ajuns si el la aceeasi concluzie". Si anume care? Ca a dat in sfarsit peste o institutie care sa-i ia, dar nu sa-i dea? Cred si eu ca sta lumea la coada dupa asemenea sansa. Si eu care credeam ca lumea intra in biserica pentru ca L-a gasit pe Isus si vrea sa apartina unui grup de oameni cu un crez similar... Naiva mai sunt huh.gif ...

Se pare că se īngroașă gluma că m-ai luat cu domnu și -mneavoastră rolleyes.gif
Trebuie să mă mai informez cu privire la motivul pentru care trimitem zecimea la conferință... Motivul logic mi s-ar părea că ele angajează pastorii tot așa cum Templul „angaja” pe leviții din VT (deja l-am exasperat pe poli). Totuși, nu īnțeleg unde crezi c-ar trebui trimisă zecimea?
Cu privire la ultima parte, poate ar trebui o altă discuție despre rolul bisericii... Tu īnsuți zici că intri īn biserică pentru că L-ai găsit pe Isus și vrei să aparții unui grup cu un crez similar... Păi crezul similar include și zecimea... Dacă tu nu crezi īn principiul zecimii nu ai un crez similar cu grupul... Nu ești naivă, dar ai retorică īn tine...

--------------------

+Quote Post

25 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 19th November 2017 - 10:38 AM
Web by The Spaghetti Monster :D