IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
Leganatu mortului...
Cineva Altcineva
post Jan 29 2011, 12:45 PM
Post #1

Nou-venit
*

Group: Members
Member No.: 119
Religia: OPC(open mind christian)

Stimati frati si drage surori, va rugam sa stati cu picioarele indepartate, aplecati-va adanc, stand in aceasta pozitie privind printre picioare, in spate; Multumesc.
Acum, sa ne uitam imprejur si sa dam socoteala de cele vazute:
Iata, lumea s-a intors cu dosul in sus. Picioare barbatesti se clatina prin aer, pantalonii sfideaza legea gravitatiei si fetele…aaa, aceste fete, in mare graba isi tin fustele.
In parcare, e masina cu cele 4 roti in aer, iar un caine da semne ca ar vrea sa se scarpine pe burta. Biserica centrala atinge pamantul doar prin paratraznete…desigur, acele paratraznete care au binecuvantarea ingerilor ce vegheaza inca o cruce nemistuita de foc. Un accelerat trece in graba pe coada de fum a sperantei (tv). Innauntru, pe streasina sfintita, 2 microfoane stau neclintite, in spatele unui sacerdot ce se clatina, dand din maini, incercand sa prinda din zbor muza transcedentala. Intre timp, enoriasii strang in mana un pahar : ordinea – jos spuma, peste vinul, si deasupra fundul paharului. O picatura nu e asa de mult, dar nici macar atat nu picura pe langa.

Afara e iarna? Desigur. Doar fulgii de nea cad in sus iar pe gheata boltii ceresti se balanseaza patinand perechile. Trebuie sa fie un sport dificil.

Sa cautam o priveliste mai fericita. Iacata o inmormantare! Printre caderea in sus a fulgilor de nea, prin voalul lacrimilor ce se inalta in zbor, vedem cum groparii pe doua franghii groase ridica sicriul. Colegii, rudele precum si vaduva cu cei trei orfani iau cate o gramada de pamant si incep sa arunce dupa sicriu. Sa nu uitam de sunetul trist al pamantului ce se loveste si se destrama langa sicriul din groapa. Ce diferit e sa arunci in sus! In primul rand ai nevoie de un bulgar solid, daca e prea faramicios la jumatatea drumului se destrama. Este deci tulburare, graba si inghesuiala petru bulgari cat mai tari. Si degeaba bulgar potrivit, daca e tintit gresit. In acest ultim caz, cade inapoi si loveste pe cineva – mai ales daca e vreo rubedenie bogata si eleganta – incepe surasul, chichoteala si socoteala daunelor. Dar daca totul e potrivit – bulgar solid, tinta ochita, sicriu nimerit – aruncatorul e aplaudat, toti se intorc acasa cu sufletul senin, remarcand des lovitura reusita, decedatul iubit si splendida ceremonie, in care n-au primit loc ipocrizia, dolilul prefacut si declaratiile de condoleante mincinoase.

Intre timp, s-ar putea sa simtiti ceva dureri de spate. Va rog, indreptati-va. Precum observati, lumea sta pe doua picioare, iar dumneavoastra cu capul ridicat si cu lacrimi amare Ii puteti jeli pe cei dragi pierduti.

--------------------
Fara muzica, viata ar fi o greseala - Nietsche
Go to the top of the page

+Quote Post
aladdin
post Jan 29 2011, 02:20 PM
Post #2

Nou-venit
*

Member No.: 595

NU știam dacă trebuie sa rad sau sa plâng, bine ca ai precizat :

QUOTE (Cineva Altcineva @ Jan 29 2011, 01:45 PM) *
Sa cautam o priveliște mai fericita. Iacata o înmormântare!

Si stand eu asa in ipostaza prezentata de tine ce mi-e dat ochilor sa vadă? Aia nu e înmormântare frate, e înălțare!

--------------------
"Cercetați toate lucrurile și păstrați ce este bun!"

+Quote Post
Cineva Altcineva
post Jan 29 2011, 03:19 PM
Post #3

Nou-venit
*

Member No.: 119
Religia: OPC(open mind christian)

QUOTE (aladdin @ Jan 29 2011, 03:20 PM) *
NU știam dacă trebuie sa rad sau sa plâng, bine ca ai precizat :

Si stand eu asa in ipostaza prezentata de tine ce mi-e dat ochilor sa vadă? Aia nu e înmormântare frate, e înălțare!

Scuza-mi impertinenta , draga alaDDin..dar am eu asa o presimtire ca citind postarea ta, Dan Barbilian si-a scuturat oasele putin, de tocmai bulgarii de pamant ce-l inconjoara..da, poetul, nu matematicianul.

--------------------
Fara muzica, viata ar fi o greseala - Nietsche

+Quote Post
aladdin
post Jan 29 2011, 07:55 PM
Post #4

Nou-venit
*

Member No.: 595

QUOTE (Cineva Altcineva @ Jan 29 2011, 04:19 PM) *
Scuza-mi impertinenta , draga alaDDin..dar am eu asa o presimtire ca citind postarea ta, Dan Barbilian si-a scuturat oasele putin, de tocmai bulgarii de pamant ce-l inconjoara..da, poetul, nu matematicianul.

Sa inteleg ca am dat-o in bara si se supara poetul pe mine?
Asta e posibil numai dupa ce am revenit la pozitia initiala si ferindu-ma de ultimul bulgare am vazut groapa acoperita....

--------------------
"Cercetați toate lucrurile și păstrați ce este bun!"

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 19th November 2017 - 10:37 AM
Web by The Spaghetti Monster :D