IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
The Bible's Buried Secrets, documentar PBS Nova
skeptic
post Jan 20 2010, 09:58 PM
Post #1

Autograph giver

Group: Root Admin
Member No.: 8

Am urmarit un documentar interesant, The Bible's Buried Secrets. Se gaseste pe torente, online l-am gasit aici, cu subtitrare in chineza, pentru fani. Se gaseste si pe youtube, pe bucati. Dupa ce-l urmariti, poate discutam putin pe marginea lui.

--------------------
"I want the truth!" "You can't handle the truth!"
Go to the top of the page

+Quote Post
polihronu
post Jan 20 2010, 10:56 PM
Post #2

cititor in stele

Group: Moderator
From: vestul salbatic
Member No.: 5
Religia: iudeo-crestin agnostic si, la nevoie, ateu

Cine vrea să-l citească pe Dever, unul dintre intervievaţi, poate lua de la mine What Did the Biblical Writers Know & When Did They Know It?

--------------------
"Omul care spune adevarul din cinism este un mincinos" - Bonhoeffer
"Onestitatea intelectuala este o conditie necesara a fericirii" - Paine

+Quote Post
skeptic
post Jan 20 2010, 11:44 PM
Post #3

Autograph giver

Si despre documentar ce zici? Tu trebuie sa stii mai bine ca oricare dintre noi cum e cu sursele manuscriselor, cu arheologia si toate cele. Asa imi doresc sa discut cu cineva pregatit in domeniu despre subiectul asta! Nici nu poti lua totul de bun din documentare, nici nu pot merge sa dau cu sapa pana descopar palatul lui David.

--------------------

+Quote Post
polihronu
post Jan 20 2010, 11:53 PM
Post #4

cititor in stele

Arheologia nu e tocmai domeniul meu. Mă pasionează īnsă paleografia şi epigrafia. Una dintre descoperirile noi, de după realizarea documentarului, este cea a ostraconului pomenit de mine aici. So, arheologia īn general (cu tot cu reconstrucţia istorică făcută pe baza ei) e un domeniu īn permanentă evoluţie. Ăsta e un lucru de ţinut īn minte cīnd īncerci să corelezi cronica biblică datelor arheologice.

Filmul mi s-a părut destul de echilibrat. Prezentatorii sīnt nume mari, oameni competenţi, care nu au īncercat să prezinte nici argumente covīrşitoare īn favoarea istoricităţii VT, nici dovezi ucigătoare dinspre arheologie īmpotriva acesteia. Au pus pur şi simplu Biblia şi arheologia una līngă alta, īncercīnd să priceapă ce şi cum. Dacă vrei discuţii mai detaliate (despre ipoteza documentară cu privire la Pentateuh sau datare stratigrafică, de exemplu), alege tu temele.

--------------------

+Quote Post
skeptic
post Jan 21 2010, 12:02 AM
Post #5

Autograph giver

QUOTE (polihronu @ Jan 21 2010, 01:53 AM) *
Dacă vrei discuţii mai detaliate (despre ipoteza documentară cu privire la Pentateuh sau datare stratigrafică, de exemplu), alege tu temele.

Le-ai nimerit din prima. Doua lucruri m-au bulversat:
1. Distanta de aproximativ 1000 de ani parca intre distrugerea celor 3 cetati, asa cum reiese din datari
2. Ipoteza documentara, cu sursele aferente, in special posibilitatea ca o parte din biblie sa fi fost rescrisa pentru a se potrivi teologia cu situatia din teren.

Bineinteles, ma intereseaza cum afecteaza toate astea felul cum privim noi Biblia.

--------------------

+Quote Post
polihronu
post Jan 21 2010, 12:39 AM
Post #6

cititor in stele

QUOTE (skeptic @ Jan 21 2010, 02:02 AM) *
Le-ai nimerit din prima.

Mă gīndeam io smile.gif Dă-mi voie să detaliez cīnd sīnt mai treaz. Forumeală plăcută pīnă una-alta.

--------------------

+Quote Post
polihronu
post Jan 21 2010, 07:16 AM
Post #7

cititor in stele

So, īn primul rīnd, dacă discutăm despre ipoteza documentară şi despre stratigrafie, mai sīntem sau nu on topic? smile.gif

--------------------

+Quote Post
skeptic
post Jan 21 2010, 10:18 AM
Post #8

Autograph giver

QUOTE (polihronu @ Jan 21 2010, 09:16 AM) *
So, īn primul rīnd, dacă discutăm despre ipoteza documentară şi despre stratigrafie, mai sīntem sau nu on topic? smile.gif

Ar putea fi interpretat ca offtopic, dar iti ofer protectie contra informatii.

--------------------

+Quote Post
polihronu
post Jan 21 2010, 03:05 PM
Post #9

cititor in stele

OK, mă simt mai bine smile.gif

Īncă din secolul XVII, o dată cu Spinoza şi Hobbes, discrepanţele din textul pentateuhului au īnceput să fie subliniate īn mod critic. Pe la mijlocul secolului următor, un profesor de medicină francez, fiu de pastor cu sīnge evreiesc, Jean Astruc a scris o carte īn care detalia, conform unui criteriu destul de ingenios, diferitele surse ale pentateuhului (apropo, īn concepţia lui Astruc, era vorba de surse pe care Moise īnsuşi să le fi scris şi/sau redactat, cumva ca cele patru evanghelii, pe care un autor mai tīrziu le-a combinat, ca īntr-un sinposis, generīnd problemele de consecvenţă şi paralelism). Criteriul de bază era numele divin folosit īn text - Yahwe sau Elohim. Ipoteza a fost amplificată īn mediul academic german de secol XIX, exponentul de seamă fiind Julius Wellhausen. Acesta vorbea de patru surse ordonate cronologic astfel: J (de la nemţescul Jahwe) care a scris prin secolul X ī.d.Hr. (deci se abandonează cu totul ideea că Moise ar fi fost autorul pentateuhului), E (elohistul) de prin secolul IX, D (deuteronomistul) din a doua jumătate a secolului VII (care ar fi activat īn contextul reformei lui Iosia) şi, īn fine, P (de la nemtescul Priester) de pe la anul 500 ī.d.Hr. (activ īn contextul reconstruirii post-exilice a templului de la Ierusalim şi al reīnvestirii preoţiei aaronice). Toate aceste surse au fost, potrivit lui Wellhausen, compilate şi adăugite īn etape succesive de către diferiţi redactori din prima jumătate a secolului V, astfel īncīt pentateuhul a ajuns la forma actuală pe la 450 ī.d.Hr.

Acest gen de critică aplică o metodă de investigaţie literară legitimă. Dar ipoteza īn sine (cum că folosirea unor nume divine diferite implică autori diferiţi) este atacabilă, iar rezultatele (etichetarea pasajelor cu JEDP sau R, dacă e contribuţia unui redactor final) are o doză destul de mare de arbitrar. Cu toate acestea, ideea că pentateuhul nu este o producţie unitară nu mi se pare greşită. Textele nu aveau īn antichitate acelaşi statut ca cel de azi (apropo, vezi recenzia asta şi īn contextul discuţiei despre plagiat la EGW). Īn primul rīnd, calitatea de autor nu era atīt de importantă, de bine conturată. Īn al doilea rīnd, textele aveau o viaţă proprie mult mai vie decīt textele de azi, nemizīnd pe fixitate, ci pe fluiditate. Astfel, nimeni nu se supăra dacă textul era updatat cu informaţii mai noi sau cu un vocabular mai recent, chit că se pierdea coerenţa internă.

--------------------

+Quote Post
skeptic
post Jan 21 2010, 07:36 PM
Post #10

Autograph giver

Ok. Mi-ar place sa-l vada toata lumea si sa nu le-o luam inainte. Dar nu ma pot abtine sa nu te intreb care sunt implicatiile teologice ale acestor lucruri.

--------------------

+Quote Post
myosotis
post Jan 21 2010, 07:45 PM
Post #11

floarea cu colti

Member No.: 4
Religia: magenta

Nu pot sa-ti raspund la fel de informat ca poli. Pot insa sa-ti spun ca pentru mine toate informatiile au fost noi si inca nu stiu prea bine ce sa iau de bun si ce nu. Probabil dupa vizionarea documentarului se impune niste studiu mai aprofundat pe tema asta.

Implicatiile personale sunt destul de mari pentru acei crestini - cum suntem noi - care ne bazam credinta pe litera Legii - desi nu recunoastem nici in ruptul capului. Cand cineva iti descrie un tablou in cele mai mici detalii si ajungi sa-l stii ca in somn, de parca tu l-ai fi pictat si apoi ti se mai spune ca este atribuit si unui pictor celebru - Moise - si tu iubesti tabloul si mai mult, ca-ti plac si restul picturilor lui, atunci incepi sa ai o problema cand afli ca e posibil ca pictorul sa fi fost un oarecare si tot ce crezusesi pana atunci se spulbera. Renunti la tablou cu totul, nu mai vrei sa auzi de el, e obiectul care ti-a generat cea mai mare dezamagire. Noi ne legam mult credinta de detalii - ca veritabili Stie-tot ce suntem. Si apoi lucruri d-astea mici sunt suficiente cat sa nu mai credem nici in cele mari.

--------------------
"Myosotis... is the most beautiful for being small and unpretending; even flowers must be modest." Henry David Thoreau

+Quote Post
polihronu
post Feb 4 2010, 07:52 PM
Post #12

cititor in stele

Pentru cei interesati de metodologie arheologica si in mod special de tehnicile de datare, iata doua link-uri in limba romana: link1 si link2.

--------------------

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 25th February 2018 - 01:24 PM
Web by The Spaghetti Monster :D