IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
Unde e Dumnezeu?
renegat
post Jan 17 2010, 06:17 PM
Post #1

Membru
**

Group: Members
Member No.: 16
Religia: IPU

Bai domnilor [domnisoarelor si doamnelor, ca sa fiu politically correct], nu reusesc nicicum sa dau de El.
L-a vazut cineva de curind? Stie pe unde e zilele astea?
Sa nu-mi ziceti ca prin Haiti...

Later Edit: Auoleo, mi-a scapat partea cu bine v-am gasit, la multi ani [pentru orice eventualitate], sarutari de miini doamnei, etc.

--------------------
the honest man must be a perpetual renegade
Go to the top of the page

+Quote Post
eretik
post Jan 17 2010, 06:34 PM
Post #2

Rogue Squadron

Group: Root Admin
Member No.: 1
Religia: Agnostic de Ziua a Saptea

Ha! Bun topic. Eu as completa cu o tema pentru toti utilizatorii forumului:

Sa presupunem ca sunt ateu, ca nu cred in Dumnezeu. Cum ma puteti convinge ca El exista?
Cu dovezi, bineinteles. Eu am sa joc rolul ateului si am sa aduc argumente stiintifice (asta nu inseamna ca-s ateu) iar skeptic cred ca mi se poate alatura.
Restul impartiti-va in doua tabere si incercati sa aduceti argumente in favoarea existentei lui Dumnezeu si haideti sa vedem care sta in picioare.
E un exercitiu cat se poate de serios.

Later edit: bun venit renegatule smile.gif

--------------------
"...But you won't listen to reason. It's like playing Chess with a pigeon; no matter how good I am at chess, the pigeon is just going to knock over the pieces, crap on the board and strut around like it's victorious."

+Quote Post
myosotis
post Jan 17 2010, 06:35 PM
Post #3

floarea cu colti

Group: Moderator
Member No.: 4
Religia: magenta

renegat, bine ai venit si tu smile.gif speram sa se lase cu interactiuni rodnice si frumoase.

As indrazni sa te intreb, de curioasa: Este un topic ce te framanta personal? L-ai cautat si nu L-ai gasit? Te-a dezamagit? Ai crezut in El si ai incetat sa mai crezi?

Stiu, sunt multe intrebari, dar as vrea sa stiu care este miza pentru tine.

--------------------
"Myosotis... is the most beautiful for being small and unpretending; even flowers must be modest." Henry David Thoreau

+Quote Post
eretik
post Jan 17 2010, 06:36 PM
Post #4

Rogue Squadron

Miza e mare pentru toti, myosotis. Si nu cred ca exista cineva care sa fie asa sigur de pozitia lui cu privire la acest subiect.

--------------------
"...But you won't listen to reason. It's like playing Chess with a pigeon; no matter how good I am at chess, the pigeon is just going to knock over the pieces, crap on the board and strut around like it's victorious."

+Quote Post
polihronu
post Jan 17 2010, 06:48 PM
Post #5

cititor in stele

From: vestul salbatic
Member No.: 5
Religia: iudeo-crestin agnostic si, la nevoie, ateu

Spuneam altundeva ca, pentru mine, argumentul suprem (daca nu singurul) pentru credinta este frumusetea povestii. Nu stiu, inca nu am auzit mitologia din jurul rozaliului unicorn invizibil. Poate ma va cuceri in cele din urma wink.gif

--------------------
"Omul care spune adevarul din cinism este un mincinos" - Bonhoeffer
"Onestitatea intelectuala este o conditie necesara a fericirii" - Paine

+Quote Post
renegat
post Jan 17 2010, 06:56 PM
Post #6

Membru
**

QUOTE (myosotis @ Jan 17 2010, 08:35 PM) *
Este un topic ce te framanta personal?

Topicul nu ma framinta. Inca. biggrin.gif
Intrebarea, da.

L-ai cautat si nu L-ai gasit?

Pe scurt, da.

Te-a dezamagit?

Poate aveam eu asteptari prea mari. M-a dez-amagit.

Ai crezut in El si ai incetat sa mai crezi?

Pur si simplu credinta nu-mi mai e de ajuns.

--------------------

+Quote Post
eretik
post Jan 17 2010, 07:01 PM
Post #7

Rogue Squadron

Off: eretik + skeptic = renegat smile.gif
Asta pana nu observa altcineva si mi-o ia inainte cu remarca.

Si-acum pe bune, haideti cu argumentele, ca si eu tot Il caut.

--------------------

+Quote Post
myosotis
post Jan 17 2010, 07:09 PM
Post #8

floarea cu colti

QUOTE (renegat @ Jan 17 2010, 07:56 PM) *

Ok, hai sa vedem ce anume astepti tu de la Dumnezeu? Dupa cum scrii, inteleg ca nu doar te-a dez-, ci ti se pare ca te-a si amagit, adica a promis lucruri de care nu s-a tinut? E doar absent sau inexistent?

A fost vreodata prezent?

--------------------
"Myosotis... is the most beautiful for being small and unpretending; even flowers must be modest." Henry David Thoreau

+Quote Post
renegat
post Jan 17 2010, 07:29 PM
Post #9

Membru
**

QUOTE (myosotis @ Jan 17 2010, 09:09 PM) *
Ok, hai sa vedem ce anume astepti tu de la Dumnezeu?

La inceput, recunosc ca am fost naiv, asteptam diverse chestii despre care auzeam la biserica. "Relatie personala cu El", bla bla.
Mai apoi, asteptam macar cite ceva din ce povestesc oamenii aia prin Biblie.
Acum nu mai astept nimic. Daca are ceva de zis, stie unde sa ma gaseasca.

Dupa cum scrii, inteleg ca nu doar te-a dez-, ci ti se pare ca te-a si amagit, adica a promis lucruri de care nu s-a tinut?

Poate m-am amagit singur. Am luat de bune povestile, vorba lui poli. Intre timp am aflat ca nu [mai] exista feti-frumosi si nici balauri.

E doar absent sau inexistent?

Si cum as putea sa fac diferenta? smile.gif

A fost vreodata prezent?

Daca te referi la experiente subiective, emotionale, pe care eu le-am interpretat ca "prezenta", da.
Daca vorbim de ceva mai concret... nu.

Anyway, as prefera sa vorbim despre El, nu despre mine. Ce mai face? Ce mai zice? Cu ce se mai ocupa?

--------------------

+Quote Post
myosotis
post Jan 17 2010, 07:39 PM
Post #10

floarea cu colti

QUOTE (renegat @ Jan 17 2010, 08:29 PM) *
Daca te referi la experiente subiective, emotionale, pe care eu le-am interpretat ca "prezenta", da.
Daca vorbim de ceva mai concret... nu.

O sa te rog sa ma ierti, n-am intentionat sa te inspaimant, nici sa te interoghez smile.gif

In primul rand cand oamenii vorbesc de experienta lor cu Dumnezeu vorbesc de o experienta emotionala. Nu neg ca ideea de Dumnezeu e folosita de multi drept panaceu sau drog si, daca El exista, nu mi se pare ca S-ar simti onorat de vreuna dintre atitudinile astea.

Nu stiu ce dovezi am putea avea, in afara de cele subiective. Avem o carte, numita Biblia. Descoperirile arheologice atesta din ce in ce mai mult existenta multora dintre personajele despre care Biblia vorbeste. Nu cred insa ca vreun satelit va nimeri brusc la tronul lui Dumnezeu sa ne aduca imagini ca El exista. Asadar, daca elimini experienta personala, emotional-subiectiva, cum spui tu, sau revelatia prin Isus Hristos, nu stiu daca vei gasi dovezi concrete, stiintifice.

--------------------

+Quote Post
renegat
post Jan 17 2010, 07:52 PM
Post #11

Membru
**

Stiu ce fac oamenii, pentru ca sint unul din ei. smile.gif
Tot despre emotiile mele vorbeam cind spuneam "Dumnezeu mi-a vorbit", "Dumnezeu m-a miscat", "Dumnezeu mi-a pus pe inima", etc.

Oricum, nu caut dovezi. Stiintifice [quelle horreur] sau de alt fel.
Numa' as sta asa la taclale cu El, da' nu prea vine la gard.

Chiar asa, voi vorbiti cu El?
De fapt invers, El vorbeste cu voi? Nu ma luati cu Biblia, marturiile, predicile, curierul, pliiiiz. El.

--------------------

+Quote Post
bnc
post Jan 17 2010, 09:00 PM
Post #12

Veteran

Group: Fondatori
Member No.: 14

QUOTE (renegat @ Jan 17 2010, 06:56 PM) *

Esti sigur ca te-a dezamagit Dumnezeu sau proiectia Lui din mintea ta ?

La un moment dat am simtit si eu aceasta dezamagire, si am realizat faptul ca perceptia mea vizavi de Dumnezeu era gresita. Il percepeam pe Dumnezeu in modul in care religia si parintii m-au invatat. Nu cautasem pana atunci sa-L descopar in mod personal. Si nu caut nici acum. Dar am incercat sa ma desprind de perceptia initiala (care ulterior mi-am dat seama ca e gresita) si sa fac loc. Atat. Nu am facut loc altei perceptii. Doar am facut loc. Si am incetat sa-L mai caut. Stii ce s-a intamplat? M-a cautat EL.

--------------------
"Religia este o iluzie si īsi deriva puterea din faptul ca se potriveste cu dorintele noastre instinctuale."

+Quote Post
eretik
post Jan 17 2010, 09:11 PM
Post #13

Rogue Squadron

Cum te-a cautat?

--------------------

+Quote Post
skeptic
post Jan 18 2010, 03:15 AM
Post #14

Autograph giver

Member No.: 8

QUOTE (myosotis @ Jan 17 2010, 09:39 PM) *
Avem o carte, numita Biblia. Descoperirile arheologice atesta din ce in ce mai mult existenta multora dintre personajele despre care Biblia vorbeste.

Si daca se va demonstra ca cel putin 50% din personajele despre care vorbeste Biblia au existat, putem considera asta o dovada clara ca si Dumnezeu exista.

--------------------
"I want the truth!" "You can't handle the truth!"

+Quote Post
eretik
post Jan 18 2010, 07:37 AM
Post #15

Rogue Squadron

Si chiar daca ar fi existat, tot nu e dovada clara. Nici pe departe. Mai trebuie verificate actiunile lor, minunile prin care au trecut, etc. Si nici aceste lucruri nu i-ar fi impiedicat sa scrie aiurea in biblie.
Deci domnilor, cum se poate demonstra?

--------------------

+Quote Post
myosotis
post Jan 18 2010, 09:56 AM
Post #16

floarea cu colti

QUOTE (renegat @ Jan 17 2010, 08:52 PM) *
Chiar asa, voi vorbiti cu El?
De fapt invers, El vorbeste cu voi? Nu ma luati cu Biblia, marturiile, predicile, curierul, pliiiiz. El.

Uite, voi incerca un raspuns. Stiu ca s-ar putea sa fiu taxata pentru el, dar pentru mine a fost un raspuns. A existat o situatie in viata mea cand eram razna rau - nu ca acum m-as considera mai putin razna wink.gif Ce vreau sa zic este ca eram intr-o faza de compulsiune datorita careia incercam sa controlez viata unor oameni din jurul meu, bineinteles, pentru binele lor. In plus, aveam aceeasi senzatie pe care o descrii tu, ca Dumnezeu nu vine la gard, ca eu m-am straduit cat am putut si nu-i destul, ca doar fac ce fac pentru El si pentru ca oamenilor acelora sa le fie bine, ca oare El de ce nu pricepe lucrul asta si de ce nu ma ajuta, ca doar asta ar fi jobul Lui sa-i ajute pe cei ce se trudesc pentru El. Patologic, stiu...

Pe vremea aceea aveam obiceiul de a sta pe genunchi mult mai mult decat acum. Am avut chiar vreo cateva episoade de "agonie" in rugaciune. Asta se intampla cand esti dezaxat si imatur emotional (nu ma taxati, ca ma explic). Rugandu-ma eu, deodata am auzit in mintea mea foarte clar o voce calma, dar ferma care imi spunea sa ma opresc. Mi-a spus ca al Lui este pamantul si oamenii de pe el si ca oamenii pentru care ma rugam nu au fost dati in grija mea, ci El le poarta de grija (varianta scurta). A fost suficient de real cat sa ma opresc din rugaciune si cat sa-mi fie teama sa mai spun ceva. Nu era doar un gand pe care il "auzeam" si, oricum, in starea in care eram, gandurile mele nu erau suficiente pentru a ma opri. Nu pot sa descriu...

Cand, mai tarziu, am povestit unui prieten experienta care m-a adus in halul asta pe genunchi, ce voiam, ce ceream - icsicsics, nu stiu daca iti mai amintesti povestea, dar eu imi amintesc ce mi-ai zis - si el mi-a spus: "Esti cumva cea de-a patra persoana a dumnezeirii? Exista cumva Tatal, Fiul, Duhul si Fiica?" Asta a fost doar o palma pe care am considerat-o completare la mustrarea primita in rugaciune. Si ii multumesc prietenului meu pentru ea.

Cred sincer ca datoria crestina prost, prost, extrem de prost inteleasa ma adusese intr-o stare de care acum doar ma minunez. Si cred ca Dumnezeu - Tatal, pentru ca asa Il vad, a gasit cu cale sa-mi arate ca inteleg misiunea mea gresit, ca-L inteleg pe El gresit, ca mi-am asumat poveri care sunt ale Lui si ca oamenii a caror grija o purtam se vor descurca mai bine fara mine. Asta e o palma pe care orice "crestin dedicat" care sare calul ar trebui sa o primeasca. Poate Dumnezeu a vazut ca mai exista speranta sa inteleg asta si sa ma opresc. "Ravna pentru oameni" si pentru ceea ce credeam eu ca trebuie sa faca pentru ca sa fie mantuiti, pacatele lor pentru care ma framantam - nu, nu vorbesc generalitati, ci ma gandesc la lucruri specifice - ma aruncau in obsesie, ma "mancau". Mda... daca lucrurile nu s-ar fi schimbat intre timp, nu as putea sa spun povestea asta acum.

Ceea ce am inteles din episodul asta este faptul ca Dumnezeu iti vorbeste personal, audibil, doar cand esti dus rau smile.gif Uzeaza de forma asta de comunicare atunci cand chiar nu poate ajunge la tine altfel si cand esti prea cazut in cap pentru ca sa intelegi revelatia in forme mai subtile. Cred ca, asa cum se intampla adesea si in relatii, cu cat esti mai apropiat de cineva, cu atat te intelegi mai mult din priviri. Poate parea naiv ce spun, tinand cont de faptul ca Dumnezeu este invizibil si nu poti avea o relatie cu El comparabila cu cea pe care o avem cu alti oameni. Si totusi, aleg ca dintre toate apelativele Sale - si nu, nu am gandit astfel inainte de episodul descris mai sus - sa-L numesc Tata, pentru ca asta Isi doreste sa fie si, cel putin mie, mi-a demonstrat ca este.

Cred insa ca Dumnezeu alege sa ne creasca, sa ne confrunte cu realitatea, sa ne prezinte cine este si sa ne lase sa acceptam sau nu ce vrem din asta, sa-L credem sau nu, sa-L ascultam sau nu... Da, pot spune ca nu mai cred in Dumnezeul in care credeam. El nu mai seamana deloc cu Cel care mi-a fost prezentat crescand. Nu am mai avut niciun episod precum cel de mai sus si stiu ca nici nu-mi mai doresc. Nu pot sa spun ca m-a ingrozit, dar pot spune ca n-a fost a casual encounter. Si am stiut ca nu-Si va face un obicei din asta si ca va trebui sa-L descopar si sa-mi descopar drumul mai departe cu ajutorul Lui, dar singura. Si, pentru mine, asta e o dovada de iubire. Putini oameni stiu sa te iubeasca si sa nu te sufoce, sa te lase sa te dezvolti, dar stiu sigur ca Tatal stie sa faca asta si inca bine. smile.gif

Ma gandesc ca vei considera ca este o experienta emotionala. Te asigur ca emotionala eram, dar tot valul de emotii contradictorii cu care ma confruntam in momentul acela a pierit pe loc, ca si cum n-ar fi fost. Asadar, intalnirea mea cu Dumnezeu a fost pe taramul mintii, in ocazia respectiva, desi consider credinta o experienta in mare masura emotionala si cred ca este numai nimerit sa fie astfel. Personal, cred - si nu ma poate convinge nimeni de contrariu, dupa cum nici eu nu va pot convinge pe voi ca s-a intamplat exact asa, si nici nu-mi propun - ca Dumnezeu mi-a vorbit atunci si nu vreau sa-mi imaginez ce s-ar fi intamplat daca nu ar fi facut asta. Nu vreau sa sugerez ca Dumnezeu vorbeste doar cand chiar esti pe punct sa "lose it", ci ca aceasta a fost cea mai zguduitoare experienta pe care eu am avut-o in directia asta. Au mai fost si altele, muuuult mai putin "tunetele de pe Sinai", dar la fel de pretioase pentru mine, daca nu chiar mai pretioase, tocmai pentru ca au izvorat dintr-o relatie mai matura cu Dumnezeu.

PS: In caz ca va intrebati, schizofrenia e out of the question smile.gif Testat si garantat. N-am auzit voci inainte si nici dupa si nu intrunesc restul conditiilor, asa ca... c'est ca. smile.gif

--------------------

+Quote Post
myosotis
post Jan 18 2010, 10:02 AM
Post #17

floarea cu colti

QUOTE (eretik @ Jan 18 2010, 08:37 AM) *
Si chiar daca ar fi existat, tot nu e dovada clara. Nici pe departe. Mai trebuie verificate actiunile lor, minunile prin care au trecut, etc. Si nici aceste lucruri nu i-ar fi impiedicat sa scrie aiurea in biblie.
Deci domnilor, cum se poate demonstra?

Deci, domnule eretik, trebuie sa recunosc ca are logica ceea ce spui. Eu sugeram ca pentru mine faptul ca se demonstreaza existenta "casei lui David", de exemplu, nu e singura dovada, dar este O dovada ca Biblia este autentica. Ca toate istorisirile scrise in ea s-au petrecut exact asa cum sunt scrise... nu pot eu spune si nici nu-mi propun.

Am insa o intrebare. Domnilor, dumneavoastra sunteti siguri ca stiintific trebuie sa abordati credinta? Nu neg nevoia de cunoastere, dorinta de cunoastere, dimpotriva. Dar desi poate voua nu va este suficient, eu ALEG sa cred ca Biblia are dreptate cand spune despre credinta ca este o "incredere in lucruri nevazute". Adica e ca si cum ai incerca sa demonstrezi stiintific faptul ca Eminescu a vrut sa zica "totusi" sau "totul" in "Floare-albastra, floare-albastra... totul este trist pe lume". Matematica si poezie... Stiinta si credinta nu se exclud una pe cealalta, dupa cum nici matematica si poezia nu se exclud, dar nu mi se pare ca una ar trebui folosita pentru a o explica pe cealalta. Credinta bazata pe dovezi se numeste stiinta. (Sa vina rosiile!) wink.gif

--------------------

+Quote Post
bnc
post Jan 18 2010, 11:48 AM
Post #18

Veteran

Group: Fondatori
Member No.: 14

QUOTE (eretik @ Jan 17 2010, 10:11 PM) *
Cum te-a cautat?

Vezi asta e interesant. Nu vreau sa ma lungesc aici ci vreu sa descriu cadrul in cateva cuvinte. M-am nascut in bazs. Am crescut in bazs. Si daca nu ma dezamagea dumnezeul bazs riscam sa imbatranesc tot acolo.
Am invatat de mic faptul ca Dumnezeu a creat lumea in 6 zile calendaristice si am luat-o de buna. Apoi am invatat despre Avraam, Iosif, Moise David, Isus, Pavel etc . . . Deoarece consideram sursa informatiilor ca fiind infailibila nu mi-am pus prea multe intrebari. Fiind un azs adevarat am incercat sa indoctrinez lumea (cred ca a fost planul lui Dumnezeu in ceea ce ma priveste). Si incercand sa indes pe gatul si mai ales in mintea oamenilor ideile mele m-am confruntat cu situatii stanjenitoare. Am descoperit ca nu neaparat cei care gandesc altfel decat mine o fac si gresit. Astfel am inceput sa fac un schimb de informatii in loc sa ma rezum la a da informatii. Incet, incet am ajuns sa imi dau seama ca ipostazele in care e descris Dumnezeu in Biblie sunte de cele mai multe ori CONTRADICTORII, ca se razgandeste cam des, ca daca nu e cate un Moise prin zone ne vine de hac etc. Mi-am zis: ceva nu e in regula. Poate am interpretat gresit. Asa ca m-am apucat in dulcele stil clasic sa despic firul in 4 (la puterea n) si, evident, acelasi rezultat.
Concluzia mea a fost ca nu Dumnezeu e vinovat. Ceea ce am inteles e ca ceea ce citim in Biblie ca fiind Dumnezeu nu reprezinta altceva decat perceptia, conditionata social-istoric cultural etc., unor oameni. E ca si cum daca ni-l imaginam pe Dumnezeu ca fiind un copac (imagine regasita in Biblie) in diferite parti din Biblie vedem umbra copacului in diferite momente ale zilei in functie de soare.

Voi reveni.

--------------------
"Religia este o iluzie si īsi deriva puterea din faptul ca se potriveste cu dorintele noastre instinctuale."

+Quote Post
eretik
post Jan 18 2010, 01:38 PM
Post #19

Rogue Squadron

QUOTE (myosotis @ Jan 18 2010, 10:02 AM) *
Am insa o intrebare. Domnilor, dumneavoastra sunteti siguri ca stiintific trebuie sa abordati credinta? Nu neg nevoia de cunoastere, dorinta de cunoastere, dimpotriva. Dar desi poate voua nu va este suficient, eu ALEG sa cred ca Biblia are dreptate cand spune despre credinta ca este o "incredere in lucruri nevazute".

Noi nu abordam CREDINTA stiintific. Noi abordam problema religiei (care este o chetie reala in societatea noastra) din punct de vedere stiintific, de la radacinile ei, de la fundamentele ei.
Ori ma tem ca aceasta ALEGERE a unora de a crede si nu cerceta este tocmai motorul care a perpetuat religia crestina si oricare alta religie la nivel mondial.
Vezi tu, credinta e o chestie subiectiva, la fel ca si constiinta, adica se poate autoimpune, autoeduca.
Iar vocile acestea care ne vorbesc nu sunt decat ecourile cresterii si a educatiei pe care am primit-o.
Deci nu trebuie neaparat sa auzi "voices" ca sa fii indus in eroare. Poti "vorbi" tu singur.
In concluzie: faptul ca tu alegi sa crezi si altii aleg sa creada nu reprezinta pentru mine o dovada, si nici nu pot fi judecat ca aleg sa caut dovezi, avand in vedere ca Dumnezeu m-a facut o fiinta rationala.

--------------------

+Quote Post
myosotis
post Jan 18 2010, 02:48 PM
Post #20

floarea cu colti

QUOTE (eretik @ Jan 18 2010, 01:38 PM) *
Noi nu abordam CREDINTA stiintific. Noi abordam problema religiei (care este o chetie reala in societatea noastra) din punct de vedere stiintific, de la radacinile ei, de la fundamentele ei.
Ori ma tem ca aceasta ALEGERE a unora de a crede si nu cerceta este tocmai motorul care a perpetuat religia crestina si oricare alta religie la nivel mondial.
Vezi tu, credinta e o chestie subiectiva, la fel ca si constiinta, adica se poate autoimpune, autoeduca.
Iar vocile acestea care ne vorbesc nu sunt decat ecourile cresterii si a educatiei pe care am primit-o.
Deci nu trebuie neaparat sa auzi "voices" ca sa fii indus in eroare. Poti "vorbi" tu singur.
In concluzie: faptul ca tu alegi sa crezi si altii aleg sa creada nu reprezinta pentru mine o dovada, si nici nu pot fi judecat ca aleg sa caut dovezi, avand in vedere ca Dumnezeu m-a facut o fiinta rationala.

Vezi, asta e problema. Eu una nu incerc sa te conving pe tine, nici pe ceilalti, de ceva. Eu stiu ca nu mi-am "vorbit" singura in situatia respectiva, dar asta e ceva ce nu prea pot sa-ti explic tie sau altcuiva. De asta discutam de experienta PERSONALA cu Dumnezeu. Pentru ca, desi pe mine una ma inspira experientele tale cu El, nu-mi apartin si nici nu ma afecteaza in masura in care te afecteaza pe tine. Dar asta nu inseamna ca uneori, dupa o perioada in care, dupa cum spune renegat, Dumnezeu nu vine la gard, daca te aud pe tine spunand ca la tine la gard a venit, nu pot sa nu ma bucur pentru tine. Pentru credinta ta, pentru faptul ca Dumnezeu iti vorbeste tie intr-un mod personal pe care nu mi-l poti descrie mie, eu pot sa ma bucur: God is still out there!

Da, cred ca-ti poti "vorbi" tie insuti si sa crezi ca ti-a vorbit altcineva. Da, sunt convinsa ca e lumea plina de oameni care cred ca au mesaje din partea lui Dumnezeu pentru semeni, iar categoria asta de oameni este cea fata de care manifest cea mai mare circumspectie. Ca eu cred ca mi-a vorbit mie personal e una. Ca tu ma intrebi, sau renegat intreaba, iar eu zic "Da, uite, in situatia so and so cred ca mi-a vorbit", no harm done. Daca insa m-as apuca sa spun ca mi-a vorbit si mi-a dat mesaje pentru restul lumii, as incepe sa ma ingrijorez. Nu neg ca Dumnezeu - asa cum Il vad eu - a facut asta in cursul istoriei, dar n-am niciun motiv sa cred ca mi-ar transmite mesaje mie. Cei care au astfel de idei sunt ori schizofrenici ori le lipseste rau de tot adrenalina si trebuie sa compenseze cu ceva.

Nu sunt pentru "noi muncim, noi nu gandim". Dimpotriva, cred ca ne aflam in situatia asta de vid tocmai pentru faptul ca am ingurgitat mancare gata digerata fara sa ne uitam vreodata pe eticheta, fara sa ne interesam ce altceva ar mai fi de mancare. Dar asta nu este vina lui Dumnezeu. Da, cred ca ratiunea este unul dintre cele mai mari cadouri date oamenilor si cred ca nu trebuie sa uitam de ea, ci sa o redescoperim. Asa cum cunosc eu insa teoria vidului, cand descoperi ca ai luat hrana pe biberon cand era atata varietate de hrana buna, savuroasa, de care n-ai stiut sau ti-a fost frica sa stii, risti sa consumi orice numai de dragul de a experimenta.

Sau poti sa arunci pe jos cu mancarea spunand ca nu crezi ca e mancare, ca vrei dovezi in aceasta directie, ca vrei rapoarte si analize de calitate pentru ca sa te asiguri ca merita luata la inima... E posibil sa mori de foame intre timp. Departe de mine gandul sa sune cele de mai sus a avertisment sau a indemn la dulce-i somnul mortii. Echilibrul insa... Nu stiu daca se merita sa mori de foame pentru ca esti ofticat ca are hrana ceva mai putin calciu decat scrie sau ca nu esti tu inca sigur ca proteinele-s cate ar trebui. Sau... pentru ca ai tu niste banuieli.

--------------------

+Quote Post

8 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 21st January 2018 - 12:06 PM
Web by The Spaghetti Monster :D