IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
Calitatea de (ne)membru, a fi sau a nu fi - asta este intrebarea
polihronu
post Nov 12 2011, 12:02 AM
Post #21

cititor in stele

Group: Moderator
From: vestul salbatic
Member No.: 5
Religia: iudeo-crestin agnostic si, la nevoie, ateu

QUOTE (Ariel @ Nov 11 2011, 11:20 PM) *
Fără nemurire şi mīntuire, libertatea e de neconceput.

Si nemurirea, si mintuirea, si Dumnezeu sint fictiuni. In acest sens, si doar in acest sens, sint de acord cu Tutea: omul este om doar in masura in care e capabil sa opereze cu fictiuni. Si spun asta nu incercind sa fac poezie, ci stiintific. Empatia, de pilda, ar fi imposibila daca nu ne-am putea imagina o alta subiectivitate decit cea proprie.

Am avut revelatia că īn afară de Dumnezeu nu există adevăr.

Revelatia? I-a spus Dumnezeu ca "in afara de Dumnezeu nu exista adevar"? Intuitia? In ce masura pot eu lua ca adevar intuitiile lui Tutea? In realitate, reversul este adevarat: adevarul exista doar in afara lui Dumnezeu. Pina si Isus e de acord cu mine: atunci cind spunea "eu sint adevarul" era om.

Si cīnd un filozof, un om de stiintă sau un artist sīnt religiosi, atunci ei nu se mai disting de o babă murdară pe picioare care se roagă Maicii Domnului.

Total de acord cu Tutea.

Dumnezeu exista dincolo de parerile noastre, de logica mea sau a ta,... !!!!!!!!!!!

Nu, Dumnezeu nu exista decit in parerile noastre. Multitudinea semnelor de exclamatie nu este un argument.

Probabil pentru ca ai primit informatii distorsionate venind in contact cu diversi excroci religiosi acum NEGI totul !!!

Informatii distorsionate? Desigur: am citit Biblia. Escrocii (remarca, te rog, grafia corecta) religiosi sint tocmai oamenii religiosi, de orice fel. Pentru ca religia este doar o escrocherie.

Eu nu iti spun sa nu crezi. Nici nu depling faptul ca crezi. Respecta-mi, rogu-te, necredinta.

--------------------
"Omul care spune adevarul din cinism este un mincinos" - Bonhoeffer
"Onestitatea intelectuala este o conditie necesara a fericirii" - Paine
Go to the top of the page

+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 17th January 2018 - 01:18 AM
Web by The Spaghetti Monster :D