IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
Rugaciunea, Ce este pt voi rugaciunea?
LiviuAnastase
post Jun 23 2010, 06:53 AM
Post #21

Nou-venit
*

Group: Members
From: Europe
Member No.: 124
Religia: crestinism

@bnc
Nu. Crestinismul nu e ruda cu tragedia greceasca, unde omul lupta cu fortele naturii, cu zeii chiar, si unde va fi implacabil si mereu infrant. Singura pozitie posibila aici este resemnarea.
Crestinismul este optimist, este constituit la baza lui de o speranta, de o veste buna (evanghelion). Crestinul se lupta cu fortele intunericului, insa nu e lupta disperata cu pacatul si agentii lui. El se concentreaza pe relatio. Este o "lupta" disperata si serioasa mai degraba cu Dumnezeul sau.(Lupta pt intaietate: sa am eu controlul sau El). Caci atunci cand crestinul are relatia buna cu El, Domnul va lupta pt el. in fine, e ca si cum ignori adversarul, sau ii dai putina atentie, si te concentrezi pe relatia cu Dumnezeu. In felul acesta, crestinul nu devine un deprimat. Pt ca e in lupta cu pacatul, de care nu se poate elibera singur (dat fiind incapacitatea lui structurala) l-ar apuca nevroza. Vestea buna e ca e eliberat de catre Mantuitorul, care a venit pe pamant special pt asta. Singura pozitie aici este...speranta sau sora ei buna, credinta.

O salutare!
Go to the top of the page

+Quote Post
eretik
post Jun 23 2010, 07:56 AM
Post #22

Rogue Squadron

Group: Root Admin
Member No.: 1
Religia: Agnostic de Ziua a Saptea

Recomand clipul postat de sisif pe pagina anterioara.

--------------------
"...But you won't listen to reason. It's like playing Chess with a pigeon; no matter how good I am at chess, the pigeon is just going to knock over the pieces, crap on the board and strut around like it's victorious."

+Quote Post
bnc
post Jun 23 2010, 08:39 AM
Post #23

Veteran

Group: Fondatori
Member No.: 14

QUOTE (LiviuAnastase @ Jun 23 2010, 09:53 AM) *
@bnc
Nu. Crestinismul nu e ruda cu tragedia greceasca, unde omul lupta cu fortele naturii, cu zeii chiar, si unde va fi implacabil si mereu infrant. Singura pozitie posibila aici este resemnarea.
Crestinismul este optimist, este constituit la baza lui de o speranta, de o veste buna (evanghelion).

Diferenta dintre crestinism si ruda lui greceasca e ca zeii sunt "fortele intunericului" iar starea de mereu infrant nu e schimbata in una de victorios ci in una de optimist (incurabil).

Crestinul se lupta cu fortele intunericului, insa nu e lupta disperata cu pacatul si agentii lui.

Care este diferenta dintre fortele intunericului si "pacatul si agentii lui".
El se concentreaza pe relatio. Este o "lupta" disperata si serioasa mai degraba cu Dumnezeul sau.(Lupta pt intaietate: sa am eu controlul sau El). Caci atunci cand crestinul are relatia buna cu El, Domnul va lupta pt el. in fine, e ca si cum ignori adversarul, sau ii dai putina atentie, si te concentrezi pe relatia cu Dumnezeu. In felul acesta, crestinul nu devine un deprimat. Pt ca e in lupta cu pacatul, de care nu se poate elibera singur (dat fiind incapacitatea lui structurala) l-ar apuca nevroza. Vestea buna e ca e eliberat de catre Mantuitorul, care a venit pe pamant special pt asta. Singura pozitie aici este...speranta sau sora ei buna, credinta.

Crestinul nu devine deprimat ca e un visator. Apare aceeasi problema care am discutat-o cu ML la topicul Neprihanirea prin credinta faptelor si anume: Exista oameni care (chiar si prin puterea lui Isus) au obtinut eliberarea de pacat si acum il privesc de la distanta fara sa mai comita vre-un pacat? Cunosti oameni ( in viata) care au terminat lupta cu pacatul ca invingatori si pacatul nu-i mai streseaza?

--------------------
"Religia este o iluzie si īsi deriva puterea din faptul ca se potriveste cu dorintele noastre instinctuale."

+Quote Post
bnc
post Jun 23 2010, 08:47 AM
Post #24

Veteran

QUOTE (eretik @ Jun 23 2010, 10:56 AM) *
Recomand clipul postat de sisif pe pagina anterioara.

Interesant clipul pana aproape la final. Acolo apare absolut din senin o concluzie ciudata : "Foloseste-ti inteligenta pentru a intelege un adevar simplu: Motivul pentru care rugaciunile nu au efect este ca Dumnezeu este imaginar."

Daca tu-i ceri lui Basescu 1.000.000 Euroi si el nu-ti da inseamna ca Basescu nu exista?

O sa mai discutam despre modelul iluzionist infailibil: da, nu, asteaptă.

--------------------
"Religia este o iluzie si īsi deriva puterea din faptul ca se potriveste cu dorintele noastre instinctuale."

+Quote Post
polihronu
post Jun 23 2010, 09:16 AM
Post #25

cititor in stele

Group: Moderator
From: vestul salbatic
Member No.: 5
Religia: iudeo-crestin agnostic si, la nevoie, ateu

Bravo bnc! Ai sesizat perfect derapajul logic din argumentatia clipului. Rugaciunea nu are nimic de a face cu existenta sau inexistenta lui Dumnezeu. Faptul ca bidonul de lapte raspunde la fel de bine la rugaciuni ca si Dumnezeu nu inseamna ca bidonul de lapte nu exista smile.gif

--------------------
"Omul care spune adevarul din cinism este un mincinos" - Bonhoeffer
"Onestitatea intelectuala este o conditie necesara a fericirii" - Paine

+Quote Post
eretik
post Jun 23 2010, 09:47 AM
Post #26

Rogue Squadron

QUOTE (polihronu @ Jun 23 2010, 12:16 PM) *
Bravo bnc! Ai sesizat perfect derapajul logic din argumentatia clipului. Rugaciunea nu are nimic de a face cu existenta sau inexistenta lui Dumnezeu. Faptul ca bidonul de lapte raspunde la fel de bine la rugaciuni ca si Dumnezeu nu inseamna ca bidonul de lapte nu exista smile.gif

Era vorba despre Dumnezeul clasic, zugravit de crestini - cel care se implica activ in viata oamenilor.
In cazul acesta concluzia mi se pare logica.

--------------------
"...But you won't listen to reason. It's like playing Chess with a pigeon; no matter how good I am at chess, the pigeon is just going to knock over the pieces, crap on the board and strut around like it's victorious."

+Quote Post
bnc
post Jun 23 2010, 09:53 AM
Post #27

Veteran

QUOTE (eretik @ Jun 23 2010, 12:47 PM) *
Era vorba despre Dumnezeul clasic, zugravit de crestini - cel care se implica activ in viata oamenilor.

Si daca DUMNEZEU nu e clasic nu exista? Concluzia poate avea o anumita logica dar una "scurta".

--------------------

+Quote Post
eretik
post Jun 23 2010, 12:10 PM
Post #28

Rogue Squadron

In fine, hai sa discutam despre rugaciune.

--------------------

+Quote Post
Martin Luther
post Jun 23 2010, 12:26 PM
Post #29

Membru avansat

From: Reutlingen, DE
Member No.: 108
Religia: crestin

QUOTE (eretik @ Jun 23 2010, 10:47 AM) *

Mie logica clipului(pe care nu dau doi bani) mi se pare umana, si ca atare..."scurta", asa cum a vazut si Bnc si Poli. Ca sa nu mai vorbesc ca tipul respectiv e asa de destept ca isi impune sa nu creada din start. Sa fim seriosi si echilibrati...asta e deviza mea.
Dupa cum ati vazut din experienta mea personala cu rugaciunea, refuz ideea ca Dumnezeu se implica in absolut orice lucrusor mititel din viata mea(pentru aia mi-a dat un creier si o Biblie, in ordinea asta) si de aceea am incetat sa ii mai cer cate in luna si-n stele in fiecare zi. Nu este resemnare, nici deprimare. Este o atitudine matura care stie si intelege ca oricum Dumnezeu conduce si iubeste.
Pe de alta parte, sunt prea puternice impresiile pe care mi le-au lasat experintele MELE de rugaciune, incat sa ajung la concluzia ca Dumnezeu nu exista. De aceea refuz sa cred ca daca Dumnezeu nu-mi raspunde(chiar ani in sir, sa zicem) este pentru ca el este rau sau nu exista iar eu sunt buricul pamantului si ca atare trebuie sa ma descurc singur. Nu tine nici una nici alta. Rugaciunea asa cum o intelesesem pana acum vreo 2 ani din nenumarate predici, etc era ceva de genul parinte-copil. E-adevarat, si asta e frumoasa, dar acum am tercut la alt stadiu, si anume Parinte ceresc-om matur, sau cum sa ma explic...Ii recunosc puterea infinita si suprematia asupra mea, dar nu mai stau sa-i spun ce sa-mi faca si ce sa nu-mi faca.
De ex nu-i mai cer lui Dumnezeu sanatate, intelepciune, putere sa biruiesc pacatul...etc. Astea mi le da(daca le vreau cu adevarat) si fara sa i le cer. Am ajuns doar sa-i multumesc pentru ce sunt si pentru ce pot deveni daca aleg sa cred in continuare in puterea lui minunata. Chestia cu coincidenta tine si nu prea. Pai cum adica...ceva de genul...daca eu strig disperat la Dumnezeu intr-o problema concreta( sa zicem imi dau seama ca mi-am pierdut portmoneul cu ultimii mei bani si toate actele la statia de benzina unde am alimentat in urma cu 200 km) si Dumnezeu raspunde in mod uluitor la strigatul meu ( apare miraculos portmoneul in fata masinii, dupa ce am scotocit vreo jumate de ora in peralabil masina si nu l-am gasit) aia inseamna ca a fost o coincidenta?!?
Mult cred ca si-ar mai dori tipul ala cu clipul o coincidenta de-asta...
Hmmmm...nu sunt de acord cu credinta oarba, necritica..dar de aici si pana la a-mi impune sa nu cred...e drum lung.

--------------------

+Quote Post
sisif
post Jun 23 2010, 08:18 PM
Post #30

rethinker

Member No.: 112
Religia: ?

QUOTE (polihronu @ Jun 23 2010, 04:16 AM) *

corect.
totusi, am pus clipul la un topic despre rugaciune, nu despre existenta lui Dumnezeu. carevasazica va aduceam in atentie mai ales partea care demostraza ca de [prea] multe ori "raspunsul" la rugaciune tine de autosugestie. de aici si abundenta experientelor "pe calea ingusta".

in + e usor amuzant [daca n-ar fi trist] sa observ pendularea intre extreme in privinta gradului de implicare a lui Dumnezeu in vietile credinciosilor. cind convine, "pina si perii din cap va sint numarati", cind nu, Dumnezeu are lucruri mai importante de facut.

de asemenea, mi se pare ca nu e prea limpede in ce masura rugaciunea poate schimba cursul evenimentelor. il determina ea pe Dumnezeu sa se razgindeasca?

--------------------
you were sick, but now you're well, and there's work to do

+Quote Post
sisif
post Jun 23 2010, 08:23 PM
Post #31

rethinker

QUOTE (Martin Luther @ Jun 23 2010, 07:26 AM) *
Pai cum adica...ceva de genul...daca eu strig disperat la Dumnezeu intr-o problema concreta( sa zicem imi dau seama ca mi-am pierdut portmoneul cu ultimii mei bani si toate actele la statia de benzina unde am alimentat in urma cu 200 km) si Dumnezeu raspunde in mod uluitor la strigatul meu ( apare miraculos portmoneul in fata masinii, dupa ce am scotocit vreo jumate de ora in peralabil masina si nu l-am gasit) aia inseamna ca a fost o coincidenta?!?

adica ti-a aparut miraculos pe asfalt portmoneul 200km mai departe? sau e doar o "ilustratie"?

--------------------

+Quote Post
kla
post Jun 23 2010, 08:34 PM
Post #32

Moderator forum "Criza AZS"

Member No.: 29
Religia: non raspuns

Cred ca ar merita adus in discutie si fraza destul de des intalnita "post si rugaciune". Asadar rugaciunea si cu "greva foamei" merg mana in mana?

+Quote Post
study_nature
post Jun 23 2010, 08:35 PM
Post #33

Veteran

From: Bucuresti, Ro
Member No.: 23
Religia: agnostic

QUOTE (sisif @ Jun 23 2010, 11:18 PM) *
de asemenea, mi se pare ca nu e prea limpede in ce masura rugaciunea poate schimba cursul evenimentelor. il determina ea pe Dumnezeu sa se razgindeasca?

Acesta mi se pare si mie unul dintre cele mai mari obstacole conceptuale la care trebuie sa raspunda apologetii rugaciunii. Adica este o probabilitate mai mare ca omul care s-a nimerit sa aiba niste contacte cu cativa adventisti sau alti crestini sa traiasca mai mult si sa fie mai fericit pentru ca acestia se roaga pentru el (macar cand e bolnav sau are vreun necaz mare)? Cum ramane atunci cu "si El da ploaie si peste cei buni si peste cei rai", adica independent de alte mijloace de influentare a cursului evenimentelor, printre care este enumerata si rugaciunea.
+ ca (preiau licenta lui sisif, imi place) cei mai multi nu isi dau seama ca sporirea eficientei rugaciunii nu s-ar putea face fara acceptarea unei conceptii oarecum avangardiste despre Dumnezeu, teismul deschis, sintagma tradusa de la "open theism", introdusa de Richard Rice in cartea sa din 1980, The Openness of God: The Relationship of Divine Foreknowledge and Human Free Will. Cartea asta a fost publicata la Review and Herald! Asta s-a intamplat pentru ca Rice este AZS. Privind in urma, este si printre putinii teologi din echipa asta care au avut un oarecare impact asupra dezbaterilor contemporane despre Dumnezeu. Desi pe Clark Pinnock il vad drept exponentul cel mai de seama al miscarii teismului deschis, cinste lui Rice - as exclama eu.

Asadar, mai este si altcineva in afara de cei sceptici care sa sesizeze tensiunea care exista intre toate aceste idei?

--------------------
"Fix reason firmly in her seat, and call to her tribunal every fact, every opinion. Question with boldness even the existence of a God; because, if there be one, he must more approve of the homage of reason, than that of blindfolded fear."

-- Thomas Jefferson, letter to his nephew Peter Carr, from Paris, August 10, 1787; Merrill D. Peterson, ed., Thomas Jefferson: Writings, New York: Library of America, 1994, pp. 900-906.

+Quote Post
polihronu
post Jun 23 2010, 09:06 PM
Post #34

cititor in stele

QUOTE (sisif @ Jun 23 2010, 11:18 PM) *
corect.
totusi, am pus clipul la un topic despre rugaciune, nu despre existenta lui Dumnezeu. carevasazica va aduceam in atentie mai ales partea care demostraza ca de [prea] multe ori "raspunsul" la rugaciune tine de autosugestie. de aici si abundenta experientelor "pe calea ingusta".

Draga S, nu am criticat deloc persiflarea din film a unei raspindite conceptii despre rugaciune. Ai perfecta dreptate sa insisti asupra acestei demontari a misticismului ieftin. Si da, perfect relevant pe topic.

--------------------

+Quote Post
polihronu
post Jun 23 2010, 09:15 PM
Post #35

cititor in stele

Apropo de trimiterea lui st_ature catre open theism, cine vrea Rice sau Sanders (doar in format hard din pacate) sa strige. De asemenea, puteti consulta si capitolul scris de Fernando Canale in Handbook of SDA Theology. Nu sint insa convins ca exista vreo legatura directa intre conceptia despre rugaciune si forma de teism imbratisata.

--------------------

+Quote Post
study_nature
post Jun 23 2010, 09:28 PM
Post #36

Veteran

From: Bucuresti, Ro
Member No.: 23
Religia: agnostic

QUOTE (polihronu @ Jun 24 2010, 12:15 AM) *
Nu sint insa convins ca exista vreo legatura directa intre conceptia despre rugaciune si forma de teism imbratisata.

Ba da!
Sa fii, pentru ca este! smile.gif

--------------------
"Fix reason firmly in her seat, and call to her tribunal every fact, every opinion. Question with boldness even the existence of a God; because, if there be one, he must more approve of the homage of reason, than that of blindfolded fear."

-- Thomas Jefferson, letter to his nephew Peter Carr, from Paris, August 10, 1787; Merrill D. Peterson, ed., Thomas Jefferson: Writings, New York: Library of America, 1994, pp. 900-906.

+Quote Post
sisif
post Jun 23 2010, 09:30 PM
Post #37

rethinker

QUOTE (polihronu @ Jun 23 2010, 04:06 PM) *
Draga S, nu am criticat deloc persiflarea din film a unei raspindite conceptii despre rugaciune. Ai perfecta dreptate sa insisti asupra acestei demontari a misticismului ieftin. Si da, perfect relevant pe topic.

stiu smile.gif
desi te-am citat pe tine, nu iti raspundeam [doar] tie.

--------------------

+Quote Post
polihronu
post Jun 23 2010, 09:33 PM
Post #38

cititor in stele

O noua premiera pe OSC, st_ature? Demonstratia prin decretalii? biggrin.gif

Majoritatea celor care adopta rugaciunea (chiar si ca "stil de viata") habar nu au ca exista mai multe forme de teism. In (polul) +, ceva studii statistice care sa ateste corelatia dintre teologie si practica religioasa? tongue.gif

--------------------

+Quote Post
Martin Luther
post Jun 23 2010, 10:43 PM
Post #39

Membru avansat

From: Reutlingen, DE
Member No.: 108
Religia: crestin

QUOTE (bnc @ Jun 23 2010, 09:39 AM) *
Exista oameni care (chiar si prin puterea lui Isus) au obtinut eliberarea de pacat si acum il privesc de la distanta fara sa mai comita vre-un pacat? Cunosti oameni ( in viata) care au terminat lupta cu pacatul ca invingatori si pacatul nu-i mai streseaza?

Bnc, eu declar fara sa ma gandesc de doua ori ca pe mine pacatul nu ma mai streseaza. Ca oi fi sau nu invingator deja, habar nu am si nici nu ma intereseaza. Traiesc acum o religie a bucuriei(desi sunt a-religie, dar acuma asta e, am zis-o) iar religia plina de stress de dinainte am abandonat-o din toate punctele de vedere...Asta doreai sa vezi? Sau crezi ca exagerez cumva?

ptr sisif: Nu, nu e o ilustratie, e o intamplare reala. Am multe asemenea.

Ptr Kla: Daca rugaciunii tot ii mai gasesc un rost( acela pe acre il presupune o relatie), postului ii gasesc doar un rost pozitiv din punct de vedere sanitar:http://en.wikipedia.org/wiki/Fasting. Asa cum il cunosc acum pe Dumnezeu, doreste de 100 de ori mai mult sa credem decat sa postim.

--------------------

+Quote Post
sisif
post Jun 23 2010, 11:18 PM
Post #40

rethinker

QUOTE (Martin Luther @ Jun 23 2010, 05:43 PM) *
ptr sisif: Nu, nu e o ilustratie, e o intamplare reala.

sper sa nu te supere insistenta mea. poti sa detaliezi putin intimplarea? unde si cum ai gasit pina la urma portmoneul cu pricina?

QUOTE (Martin Luther @ Jun 23 2010, 05:43 PM) *
Am multe asemenea.

impartaseste. de exemplu aici.
presupun ca "asemenea" inseamna intimplari care nu au o explicatie naturala, deci nu pot fi simple coincidente.

--------------------

+Quote Post

5 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 21st February 2018 - 12:59 AM
Web by The Spaghetti Monster :D