IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

31 Pages V  « < 27 28 29 30 31 >  
Reply to this topicStart new topic
Pastorul si Biserica, cine a fost, cine este, cine ar trebui sa fie pastorul...
peret
post Apr 13 2011, 03:14 PM
Post #561

Membru avansat

Group: Members
From: Acolo unde e fruncea tarii.
Member No.: 121
Religia: liber cugetator

QUOTE (salemleaks @ Apr 13 2011, 01:59 PM) *
am primit un mesaj cu o informatie destul de interesanta. Alegerile se apropie in biserica noastra si aud ca GD vrea sa-si consolideze pozitita de dictator in comitet prin aducerea de la bis. Micalaca a unei personalitati din lumea politica si universitara din Arad, persoana care ar urma sa ocupe functia de prezbiter din luna mai. Transferul a fost realizat cu ceva timp in urma si au aparut cateva scenarii, dintre care unul pare sa prinda forma conform ultimelor zvonuri. Mai sunt si alte persoane pe lista marionetelor asa cum a fost numita, dar ma abtin deocamdata de la a-i numi. Cert este ca GD vrea sa scape cat mai repede de opozitie. Si o informatie mai putin interesanta dar ce merita mentionata: circula prin biserica vorba ca cineva din familia pastorului s-ar fi dus la meci intr-o zi de Sabat acum cateva saptamani. ramane insa la stadiul de zvon pana cand poate chiar unul dintre voi verifica informatia.

Salemleaks draga asi vrea sa cred ca nu vei urca pe forum orice barfa sau zvon care ti-l sopteste vantu prin zidurile Salemului.Si apoi,acu sincer spune-mi si mie de ce va pasa voua(tie) ce face familia pastorului in sabat?
Cand a semnat pastorul angajamentul de a reprezenta sistemul azs,a facut-o singur,ma gandesc ca bisericuta nu i-a pus si familia sa semneze ca trebuie sa respecte regulamentu de ordine interioara.
Si acum hai sa fim seriosi,prezinta-mi si mie un argument religios,doctrinar conform credintei AZS care arata clar,ca azeseii nu au voie sa se recreeze in sabat mergand sa vizioneze un meci de fotbal.
Mergeti prea departe cu extremismul traditionalist si in loc sa va bucurati de viata,voua va pasa doar cum sa extindeti orizontul legat de ce aveti voie sa faceti si ce nu.
Pun pariu ca evreii sant invidiosi pe voi.Ei macar stiu cate legi au de respectat(si nu sant putine),dar la voi apare in fiecare zi cate ceva nou. laugh1.gif

--------------------
Religia este cel mai bun instrument pentru subminarea libertăţii de g‚ndire şi de conştiinţă şi inducerea deviaţiilor psihice şi comportamentale.
Go to the top of the page

+Quote Post
kla
post Apr 13 2011, 03:23 PM
Post #562

Moderator forum "Criza AZS"

Member No.: 29
Religia: non raspuns

Mai exista biserici unde sa fie "bataie" pe functii? Daca omul are suficient timp pentru sedinte suplimentare consumatoare de timp lasati-l sa se desfasoare.

+Quote Post
eretik
post Apr 13 2011, 06:40 PM
Post #563

Rogue Squadron

Group: Root Admin
Member No.: 1
Religia: Agnostic de Ziua a Saptea

QUOTE (peret @ Apr 13 2011, 06:14 PM) *
Si acum hai sa fim seriosi,prezinta-mi si mie un argument religios,doctrinar conform credintei AZS care arata clar,ca azeseii nu au voie sa se recreeze in sabat mergand sa vizioneze un meci de fotbal.

Hai ca esti funny si mai ai si dreptate laugh1.gif

--------------------
"...But you won't listen to reason. It's like playing Chess with a pigeon; no matter how good I am at chess, the pigeon is just going to knock over the pieces, crap on the board and strut around like it's victorious."

+Quote Post
The real deal
post Apr 14 2011, 07:08 AM
Post #564

Membru
**

Member No.: 79
Religia: 7 d c

QUOTE (kla @ Apr 13 2011, 04:23 PM) *
Mai exista biserici unde sa fie "bataie" pe functii? Daca omul are suficient timp pentru sedinte suplimentare consumatoare de timp lasati-l sa se desfasoare.

Draga Kla batalia este pentru slujbe ,nu functii, desi multi asa le vad . Poate fii un mod de a te realiza pana la urma. Esti si tu cineva,te vede lumea in fata ...

+Quote Post
eretik
post Apr 14 2011, 07:30 AM
Post #565

Rogue Squadron

Member No.: 1
Religia: Agnostic de Ziua a Saptea

Cea mai tare functie in biserica e cea de observator. eek.gif
Si sa va mai zic o chestie: sunt unii oameni cu bani in biserica ce indragesc oamenii cu functii (dovada a credinciosiei) si care sunt dispusi sa redirectioneze din naivitate anumite sume de bani spre ei, fie prin colaborari, ajutoare sau chiar prin angajari pe salarii absurde. Cam ca-n politica, dar varianta sfanta. ok.gif

--------------------
"...But you won't listen to reason. It's like playing Chess with a pigeon; no matter how good I am at chess, the pigeon is just going to knock over the pieces, crap on the board and strut around like it's victorious."

+Quote Post
peret
post Apr 15 2011, 02:06 PM
Post #566

Membru avansat

From: Acolo unde e fruncea tarii.
Member No.: 121
Religia: liber cugetator

QUOTE (eretik @ Apr 14 2011, 07:30 AM) *
Cea mai tare functie in biserica e cea de observator. eek.gif
Cam ca-n politica, dar varianta sfanta. ok.gif

Cea mai tare functie in politica este sa fi ruda cuiva important,ce are acces la impartirea si distribuirea ,,cascavalului,,
Ala din politica cu functia si responsabilitatile,ruda cu afacerile si deturnarea fondurilor publice.
Cam asa e si in biserica,varianta nesfanta.
Pe cand o declaratie de avere si a veniturilor anuale a presedintilor de conferinta,trezorierilor si secretarilor?

--------------------
Religia este cel mai bun instrument pentru subminarea libertăţii de g‚ndire şi de conştiinţă şi inducerea deviaţiilor psihice şi comportamentale.

+Quote Post
123
post Apr 15 2011, 02:29 PM
Post #567

Reptilian Antrenor de semizei

Member No.: 1,197
Religia: azs

laugh.gif

Mi se pare o prostie, mai bine mă fac popă la ortodocşi şi fac mai mulţi bani.
Sau dacă e vorba de bani sunt alte lucruri mai bune de făcut beach.gif

Dedicaţie pt toţi barosanii:

http://www.youtube.com/watch?v=4iXph2rmfxs...feature=related

--------------------

Intru tu hani
Să-ńi beau cafelu
Mi veadi lumea
Şi ńi-adună gailelu

Va-ńi beau ună ar‚chie,
Va-ńi beau şi-un cafe
Va-ńi beau şi-ună ţiyare
Că hiu chih‚ie.

Voi s-dau di buḑ‚,
Să-ńi vindic arana
Mi-acaţă h‚ryia,
Şi gulescu damigeana

+Quote Post
study_nature
post May 21 2011, 09:57 PM
Post #568

Veteran

Group: Moderator
From: Bucuresti, Ro
Member No.: 23
Religia: agnostic

Stephen Colbert ii invata pe preoti (si pe pastori) cum sa se poarte in biserica.

--------------------
"Fix reason firmly in her seat, and call to her tribunal every fact, every opinion. Question with boldness even the existence of a God; because, if there be one, he must more approve of the homage of reason, than that of blindfolded fear."

-- Thomas Jefferson, letter to his nephew Peter Carr, from Paris, August 10, 1787; Merrill D. Peterson, ed., Thomas Jefferson: Writings, New York: Library of America, 1994, pp. 900-906.

+Quote Post
123
post May 26 2011, 10:45 AM
Post #569

Reptilian Antrenor de semizei

Member No.: 1,197
Religia: azs

maine poimaine o sa se inventeze scoala de corectie pt pastori.

--------------------

Intru tu hani
Să-ńi beau cafelu
Mi veadi lumea
Şi ńi-adună gailelu

Va-ńi beau ună ar‚chie,
Va-ńi beau şi-un cafe
Va-ńi beau şi-ună ţiyare
Că hiu chih‚ie.

Voi s-dau di buḑ‚,
Să-ńi vindic arana
Mi-acaţă h‚ryia,
Şi gulescu damigeana

+Quote Post
study_nature
post Jun 1 2011, 01:55 PM
Post #570

Veteran

Samuel Koranteng-Pipim si-a dat demisia din functia de director al Secular Campus Ministry si din postul de angajat al Conferintei Michigan. Demisia i-a fost acceptata si votata (via Spectrum).

LE: Mai exista si o declaratie scrisa apartinandu-i lui SKP adresata celor de la CAMPUS (Center for Adventist Ministry to Public University Students); si o scrisoare apartinandu-i Presedintelui Conferintei Michigan adresata colegilor din lucrare.:

Samuel Pipim Resignation Letter

--------------------
"Fix reason firmly in her seat, and call to her tribunal every fact, every opinion. Question with boldness even the existence of a God; because, if there be one, he must more approve of the homage of reason, than that of blindfolded fear."

-- Thomas Jefferson, letter to his nephew Peter Carr, from Paris, August 10, 1787; Merrill D. Peterson, ed., Thomas Jefferson: Writings, New York: Library of America, 1994, pp. 900-906.

+Quote Post
polihronu
post Jun 1 2011, 03:06 PM
Post #571

cititor in stele

From: vestul salbatic
Member No.: 5
Religia: iudeo-crestin agnostic si, la nevoie, ateu

Study, vin' la tata sa te pupe. You made my day biggrin.gif

LE Un mic orgasm spiritual tongue.gif

--------------------
"Omul care spune adevarul din cinism este un mincinos" - Bonhoeffer
"Onestitatea intelectuala este o conditie necesara a fericirii" - Paine

+Quote Post
sisif
post Jun 1 2011, 03:30 PM
Post #572

rethinker

Member No.: 112
Religia: ?

cum zicea hitchens [nu mai tin minte unde, cred ca in autobiografie], cind vezi cite un zanatec de-asta care-i tot trage cu reforma morala, nu tre' sa te enervezi. aminteste-ti ca daca o sa ai suficienta rabdare, o sa-l vezi intr-o zi la stiri cu pantalonii in vine.

--------------------
you were sick, but now you're well, and there's work to do

+Quote Post
Ianis
post Jun 1 2011, 06:55 PM
Post #573

Hacking Life

From: Into the Matrix
Member No.: 31
Religia: Emerging church

Tot de prin zona adunate: "Every religious fanatic is either a sexual pervert or a thief"

--------------------
Iím not afraid to die
Iím afraid to be alive without being aware of it

+Quote Post
study_nature
post Jun 1 2011, 09:14 PM
Post #574

Veteran

Poli, am cetit postarea de pe blogul tau si urmand link-ul indicat de tine, am dat de acest pasaj scris de Pipim:

(...)
Because our Bible-based, life-transforming, and mission-driven approach challenges much of the liberal models and because our’s is having a huge impact, my liberal critics are doing everything possible to misinform people about our ministry. It is their way of deflecting attention from the failures of their own models of youth ministry.

Another reason why my liberal friends are spreading the propaganda is because they cannot effectively respond to my apologetic writings (such as Receiving the Word, Must We Be Silent, and Here We Stand) which reference and vigorously challenge some of the questionable practices being pushed upon the church by influential thought leaders in the church. Although they will not openly admit it, some of them cannot bring themselves to believe that a black African is capable of effectively challenging the arguments that are often advanced in favor of contemporary higher criticism, homosexuality, women’s ordination, church racism, evolution, certain worship styles, church growth methods, etc.—views that are particularly dominant in North America and the industrialized world. Now, because my writings are impacting the thinking of church members around the world, my critics deliberately re-cast my critique of their questionable ideas and practices as a criticism of the church. (...)

Lasand deoparte semnificatia recentelor dezvaluiri, dar avand proaspata in minte lectura obligatorie despre amalgamare, eu ma mir ca el i-a acuzat pe liberali de rasism, cand meteahna asta este implicatia directa a acceptarii argumentatiei absurde despre amalgamare, concept preluat de EGW de prin te miri ce scriere de-a epocii. Se mai adauga si faptul ca la un an dupa ce Pipim scria fragmentul de mai sus Obama era ales presedinte avand sustinerea democratilor, stiindu-se ca liberalii voteaza in general cu democratii si nu sunt atrasi de republicani (care conteaza destul de mult pe sustinerea crestinilor conservatori).

--------------------

+Quote Post
polihronu
post Jun 1 2011, 09:47 PM
Post #575

cititor in stele

Well, asta e contextul acuzatiei de rasism adresate "liberalilor" (citez de aici):

Perceptive Adventists can also point to the cultural snobbery that has been displayed by some in the “church of the West” as they have related to the “rest of the Church” over the question of women’s ordination. For example, when at Utrecht the world church rejected as unbiblical the North American Division’s request for divisional ordination, some Adventist scholars and leaders in the United States could not accept the fact that Adventists from the Third World were capable of serious theological reflection. They simply looked down upon them as theologically and ethically “immature.” Or in the words of an European church administrator who recently wrote in the Adventist Review, those opposed to the ideology of women’s ordination belong to the “fundamentalist fringe”.† Though not always acknowledged, and though not always intended, these kinds of statements reflect cultural arrogance, if not racial prejudice.

Altfel, segregarea institutionala din adventismul american este inca o problema reala. Asa cum e si tensiunea dintre "occident" si "lumea a treia". Dar acestea nu sint nicidecum apanajul "liberalilor". Pipim insusi cita un studiu din care reiesea ca, in general, conservatorii sint mai rasisti.

--------------------

+Quote Post
study_nature
post Jun 1 2011, 10:08 PM
Post #576

Veteran

Aham... acum se mai intregeste tabloul. Pare mai plauzibil pasajul acesta al lui Pipim.

LE: In contextul acesta cred ca ar fi binevenit si un articol din Adventist Today pe care l-am mentionat mai demult pe O2. Articolul respectiv prezinta o analiza inedita si informativa a originilor conflictului intre First World si Third World la nivelul BAZS.

--------------------

+Quote Post
skeptic
post Jun 2 2011, 07:41 AM
Post #577

Autograph giver

Member No.: 8

Nu mai radeti, mai. Omu' asta (ca si multi altii) e bolnav.

--------------------
"I want the truth!" "You can't handle the truth!"

+Quote Post
polihronu
post Jun 2 2011, 08:32 AM
Post #578

cititor in stele

Bolnav?! Doamne fereste! E doar victima diavolului care incearca sa-i zadarniceasca lucrarea. Bleah! smile.gif Nu stiu daca o sa fie exclus (desi, dupa propriile lui standarde, ar trebui sa fie), dar la rebotezarea lui o sa cinte o fanfara si mai mare decit la dragul de Fere.

--------------------

+Quote Post
polihronu
post Jun 2 2011, 11:41 AM
Post #579

cititor in stele

Excelent articol - apropo de ipocrizia religioasa cu privire la sexualitate. Mi-a placut mai ales faza cu mutra pastorului (non-SDA) printata pe ambalajul de la prezervativ biggrin.gif

--------------------

+Quote Post
calator
post Jun 3 2011, 03:26 AM
Post #580

Membru
**

Member No.: 117
Religia: adventist

@Poli: Problema pe care o ridica e reala dar rezolvarea lui se aplica mai mult rezultatelor decat cauzelor.

+Quote Post

31 Pages V  « < 27 28 29 30 31 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 20th November 2017 - 09:18 AM
Web by The Spaghetti Monster :D